Şimdi Ara

28'İNCİ MKNZ.P.TUG. (BARIŞ GÜCÜ) K .LIĞI ANKARA MAMAK (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
616
Cevap
8
Favori
384.620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bizhm

quote:

Orijinalden alıntı: Aykut-24

arkadaşlar ben 1.tabur 3. bolükteydim. 90/4 tertibim. bu aralar gidince 2-3 ay agac sularsınız biz dikdik sizde sulayın. yemekhane uzak ictima uzun sürer. dua edin yurtdısı cıksın da gelin buralara yurtdısı cıkarsa 2-3 ay hastane işlemleri v..s bitene kadar oradasınız demektir. çokta gözünüz korkmasın kalabalık oldugundan dolayı biraz sıkıntı yasıyorsunuz ama alısında hiçbirsey etkilemiyor. sıkmayın canınızı 3. bölüge de giderseniz revirciye slm söyleyin. afganistandan.

sorularınız varsada cevaplarım bende vaktinde cok gezdim buralarda.

Hayırlı Teskereler...

mrb..sizde askerliginizi mamakda yapmisiniz... sorum olacaktir yardimci olursaniz cok memnun olurum...benim sozlum orada simdi...1 aya kalmaz yurtdisina gidecek yani afganistana ...orasi nsldir aceba bir bildiginiz varmi?? izin hakki varmi turkiyeye gelmesi icin??
    simdiden tsk edeerim :)

biraz geç cevap yazdım büyük ihtimal arkadaş gelmiştir Afganistan'a, eskiden izne birşekilde gönderiliyordu. ama 1 hafta önce çıkan bir söylenti henüz emir gelmedi Türkiye'ye gitmek biraz zorlaşacakmış, giden geri gelemeyecek diyorlar ne kadar doğru emir gelince görecez. Herkesin bildiği gibi Mamak rezil biryer ya ağaç dik ya sula yada kar temizle, ama merak etmeyin oradan buraya gelince hepsini unutursunuz. unutamasanız bile hatırlamak istemeyeceksiniz. :D yemekhanenin yenisi yapılıyor yemekler daha iyi olacak. mamaktaki gibi ictimalar 1 saat değil 10 dakika sürüyor. arkadaşlık ortamı çok iyi, vasıfsız(yazıcı, meslekci,tamirci v..s değilseniz) iseniz sadece nöbet tutar yatarsınız, Telefon kullanabilirsiniz. telefon almak istiyorsanız gelirken yanınızda dolar mutlaka olsun. buradan alacagınız maası en az 45 gün bekleyeceksiniz. burada fazla para harcamazsınız, telefonda internet kullanmak isterseniz eğer aylık 24 dolar kontör parası verirsiniz. sigaranın kartonu 3,5 dolar, yemek zaten mamak'a göre güzel, günlük çamaşır yıkatabilirsiniz, tuvalet banyo bol sıkıntı yok, tuvalet yıkama yok, bulaşık yıkama yok, Türkiye'deki sabit hatları aramak bedava (5 dk. süresi var sonra kapat tekrar ara, tabi çok zor düşüyor) Sabit hat yoksa gelmeden aldırın, Cep telefonundan aramanın da dakikası ortalama 7 kontor (250 kontör 6 dolar), internet sadece telefondan girilebiliyor, yada komtanlarla aranız iyi olursa rica ettiğiniz takdirde arada bir skype de görüşebilirsiniz. buraya gelince Türkiyeye dönmek istemeyeceksiniz. mamakta 2 gün bile olsa çekilmez, o yüzden izin falan düsünmeyin, Afganistan risk li bölge olmasına rağmen bize karşı pek bir sıkıntıları yok elemanların, Benim 60 küsür günüm kaldı mamakta 1 gün bile kalmak istemiyorum. teskereyi burada verseler seve seve alırım. aklıma gelenler şimdilik bu kadar biraz uzun ve karmaşık oldu. aklınıza takılan yerler varsa sorun cevaplarım ayrıca Facebook hesabımdada burayla alakalı bayagı resim var :) Herkese Kolay Gelsin

• Sırf Barış gücü nedir diye yazmak için üye oldum. Kafanıza takılan soruları yazayım

1. Sadece 1 Tabur barış gücü askeri gönderiyor. Diğer taburlar kadro kalıyor.

1 Taburda da Muharebe bölüğüne düşen kadrodur. Barış gücü askeri göndermiyor.

Yurt dışına meslekten gidiyorsunuz. Tabi mesleğiniz Tugay da lazım olan bir meslek değilse ve ya Yurt dışında lazım olan bir meslekse

Misal : İnşaat işçisi Lübnan da lazım
    Yabancı dil : Bosna da lazım

Neyse meslek yoksa gitme ihtimaliniz artar. Sporunuz iyi değilse gitme ihtimaliniz artar

1. Afganistan

Kabil Bölge Komutanlığı ve ona bağlı 4 kamp var. Tugay komutanı olan bir yer ve Afganistan'da çarşı yok. Yine de Ankara'dan rahat

2. Kosova : 2 haftada bir çarşı var ve bir bölüklük asker var. Biraz sıkıntılı ama Afganistan'dan rahat

3. Lübnan : Maaşı diğerlerinden fazla 1300 dolar ve 2 haftada bir çarşı var. Sahil kenarında müthiş bir yer

4. Bosna : 1 ve 2 deki ülkeler gibi 300 dolar ama Hafta sonu çift çarşı Hafta içi akşam çarşısı ve ortam süper. Rahatlık süper. Nöbet yok bir şey yok.

1 Tabur 3 Tam bir karmaşadır. 450 kişiye çıktığını gördüm kadrosunun. O yüzden sıkıntıdır.

1. ve 2. Bölüklerde eğitim vardır ki o da problem

Karargah rahattır ama komutanlarla hep yüz yüze olmak beladır.

Ankara Mamak da Allah'ın dağına geliyorsunuz. 1 ve 3 tabura düşenler Yemekhane 1300 Metre tepede her gün 3 kere yol gidiyorsunuz 7800 metre demektir siz hesap edin

Kantinde sigara olmak çok sigarasız kalırsınız stok yaparak gidin

A grubu yani 28 lik acemilik yapanlar 4 aydan faza orda
    B grubu da 2 ay kadar

Yurt dışı için dövme ve faça olmaması gerekiyor
    Yurt Dışı Muayene için 12 dokyora görüneceksiniz

S1 deki Hakan Yüzbaşı bu olayı ayarlıyor. Torpil pek sükmüyor.

Neyse olay bu

• acemilik buraya düşerse rahat mı oluruz yoksa biter miyiz? tecrübeli dedelerden cevap bekler bu aday. çünkü duyduğuma göre bu dönem müzisyenlere mamak'ta acemilik yaptıracaklarmış. bu gece asıl sonuç açıklanacak ama ortalık karışmadan sormak istedim.
  • Allah sabır versin..
  • Herkese iyi günler.
    Her sayfayı tek tek okudum ancak sorumun cevabını göremedim.
    Nitekim google da search yapıncada bulamadım. Sorum şu;
    1 ay önce üniversitemi bitirdim. İngilizcem iyi seviyede ( KPDS İngilizcem 78 ). Ve ben barış gücüne katılmak istiyorum açıkça. Afganistan hatta ilk tercihim olur diyim. Eger gidebilirsem tezkere bırakmayı düşünebilirim eger şartlar uygun olursa. Bu konuda beni aydınlatabilirseniz eger cok sevinirim.

Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim
    Saygılar
  • Selam arkadaslar... benim bir sorum olucaktı...

benım Ustabirlğim 54.mknz P. Tug. 3. Sınıf Askeri Cezaevıne düstü...

onun hakkında bana bilgi verebılcek biri varmı??

simdiden ceblarınız icin tesekkürler

Saygılar Atilla
  • 305 kd. 2. tabur.
    Eğer Kısa Dönemsen ve Acemilikten sonra Çankırıya yada Ana Karargahta ki Muhafız Bölüğüne düşmeyeceksen kebap, Karargah bölüğüne gitmeye çalış desem de bu pek senin elinde olan bir durum değil...
    Yok Uzun Dönem ve 2. Tabur isen yandın.. Sabah bütün dağı koşarak yardıracaksın.
    Eğer Acemiliğini yaptığın Tabura düşersen gelen bütün Kısa Dönemlerin Acemi Eğitim Çavuşu olursun.. Sorumluluğu bana göre çok ağırdır. Çünkü askeri otoriteye pek alışkın olmayan Üniversite mezunu bu arkadaşların zaman içerisinde çıkardıkları sorunlar ve askeri yaşam tarzına zıt talepleri seni sıkar-başına bela açar, Bölük Komutanı önce seni bilir.. Bu da hiç iyi değildir...
    Biz 305 KD. ler ilk geldiğimizde iki kısma ayrıldık. Bir kısmımız 2. Tabur yatakhanesinde, içinde benimde bulunduğum diğer kısmımızda yemekhaneye daha yakın, Taburun 100 m. ilerisinde Subaylara yada yabancı misyon askerlerin yatakhane alanı olarak kullanıldığını tahmin ettiğimiz lüks sayılabilecek ve kontrolden uzak olan yatakhanelere konulduk.
    Akşam 9'dan sonra hiç kimse uğramaz, Tabur yatakhanesinde kalan "esir" devrelerimizin aksine gece saat 1-2 lere kadar uyanık kaldığımız olurdu.
    Kısa dönemler için söylemek gerekirse Oryantasyon eğitiminden aklımda kalan güneşte kavrulan kulaklarım..
    Ankara'nın soğuğu malum. Çok fena bir soğuğu vardır.
    Çavuş olarak bölüklerde kalan Kısa Dönemler için en zor kısmı Aşırı soğuktan dolayı nöbetçi devriyelerinin sık aralıklarla değişimidir herhalde. Benim dönemimde Kurban Bayramı için er ve çavuşların çoğuna izin verilmişti. Bir akşam tipi çıkmış ve 15 Dk. bir nöbetçi değişiyordu, er sayısı yetersiz kalınca önce onbaşılar ve ardından 3 kısa dönem çavuş nöbete çıkmak zorunda kalmıştı.
    Muhafız Bölüğü Ana Karagahtaki en zor olan bölüktür. İşin yapısı gereği olması öyle de olması gerekir.
    Ben Ana Karargah'ta yazıcı idim.
    5 Ay 5 gün ama anlatmaya başlayınca destan oluyor mübarek.!

• 341KD olarak yaptım lojistik destek boru trampet takımındaydım. Duyunca belki kulağa hoş gelsede 5 ay boyunca ağaç dikip durduk. Hatta ve hatta ağaçları hızlı dikiğ ağaç kalmazsa söküp aynı ağaçları tekrar dikiyoduk. Ben yine şanslıydım 1 tabur 3, 3 tabur 3 gibi yerler çok daha fazla işkenceydi. biz sabahları spor yaparken onlar öğle yemeğinden sonra da spor yaparlardı. Ne var bunda demeyin. yemek haneye sabah gitmek 2 km dönmek 2 km sabah sporu bi şekilde yapılıyo ama öğlen sıcağında veya soğuğunda aynı yolu gidip tekrar spor kıyafetlerini giyip spor yapmak isyan ettiriyor. ilk ay 18 kilo verdim eğitim yemekhane yolur ağaç dikimi derken hayatım karardı. orda 15 ay yapanlara allah sabır versin. 341 KD olarak Şırnağa giden arkadaşım bile benden rahattı. Gözünüz korkmasın ama ankarar rahattır diye de gitmeyin!!!

Düzeltme:
    kısa dönemler yurt dışına çıkamaz diye bişey yok 2 arkadaşım mühendis olarak kebap bi şekilde afganistanda yaptı askerliklerini. bide kışı görecek arkadaşlar bereyle yatmaya hazırlıklı olsun 2 bereyle yattığım geceler olurdu soğuktan ki bizim nöbetimiz yoktu, gece nöbetleri ayrı bir işkence....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cagren -- 3 Temmuz 2012; 0:49:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: bluemynx

Tabi bir de istihkamın en önemli görevini söylemeyi unuttum :) İstihkam mayıncıdır, engelcidir, köprücüdür. Savaşta en önde gidip ordumuzun ilerlemesini hızlandırmak için kurulmuş bir birliktir. Eğitimlerde bunları da öğreneceksin zaten...

Ha bide asla bu gibi savaş koşullarını düşünmeyin. Amele olarak gittiğinizi ve biran önce bitmesi gerektiğiniz düşünün. bizim tabur komutanı kendi söylemişti 50 bordo bereli girse aramıza 1 saatte 7.000 kişiyi rahatlıkla öldürür, eğitimsizi demişti. Sadece amelelik yapıcaksınız. Orda gördüğünüz 100 lerce tankın sadece çok az kısmı çalşır bir halde, tankçı olursanız bunu da anlıycaksınız. Ankara'nın en önemli tugayının sadece görüntüden ibaret olduğunu gidince anlıyacaksınız. Oraya gidipte TSK dan nefret etmeyen biri olursa bana msj atsın ne istiyosa yapmaya hazırım.

• Arkadaşlar nişanlım ankara mebs te acemiliğini yapıyor usta birliği barış gücü kısa dönem yapıyor ve beden eğitimi öğretmeni ne olur nereye düşebilir içeride spor tesisi varmı yurtdıışına gitme ihtimali nedir bilgi verebilirmsiniz
  • kısa dönemin yurt dışına gitmesi zor.ilk gittiği yerden tugay içine dağıtım olur %99.bende orda yaptım barış gücü karargah bölüğünde .nisan 30 da geldim.10 numara yer 2 ayda 15 kilo vermeniz garanti birde 30 ağustos törenlerine denk gelirseniz sormayın gitsin.gerçi ben şöfördüm paçayı yırttım.nöbette tutmadım şöför olduğum için.gideceklere bi sözüm var psikolojiniz sağlam olsun :)
  • :)
  • Ben İzmir/Narlıdere İstihkam okulu İşletmen Bölüğünde acemiliğimi yaklaşık 10 gün içerisinde tamamlıyorum.. Usta birliğim " 28. Mknz P. (Barış Gücü) Tug. 1. Mknz P. Tb. 3. Mknz P. Bl Ankara/Mamak çıktı...

Bilgi verirmisinizzz?? Ne yapılır? Yurt dışına çıkma ihtimalim? Faln filan....
  • Bende Burdur 58. P Eğt. Alayından, 28'ini Mknz. P. Tug. (Bariş Gücü) 1. Mknz P. Tb. na düştüm. Nitelik kısmında direk ''Lübnan'' yazıyordu. Sanırım 1-2 aylık eğitimden sonra postalarlar beni. Giderken yanıma neler götürmem gerekir? Mesela yazlık botları götürmesem falan sorun olur mu? 50 kilo eşya taşımayalım :/
  • 28'inci Mknz. P. (Barış Gücü) Tug. Loj. Des. K.lığı Shr. Hiz. Bl. K.lığı
    MAMAK ANKARA
    Sınıfı: ikmal
    Kısa dönem er

Bilgi verebilecek var mı ? Shr. hiz. ne oluyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RemoxiL -- 10 Aralık 2012; 4:32:27 >
  • vay anam ben nereye dusmusum. kısa donemim, usta birligim burası. sınıfım istihkam'mıs. is. svs. bl. ne anlama geliyor. ayrıca denetim gorecek miyiz. yurt dısına cıkar mıyız? egitimler zor mudur, ne yapar ne ederiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: seboist322

vay anam ben nereye dusmusum. kısa donemim, usta birligim burası. sınıfım istihkam'mıs. is. svs. bl. ne anlama geliyor. ayrıca denetim gorecek miyiz. yurt dısına cıkar mıyız? egitimler zor mudur, ne yapar ne ederiz.

tam benim yerime düşmüşsün dostum, geçmiş olsun Allah kurtarsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: ThE GaSeS

quote:

vay anam ben nereye dusmusum. kısa donemim, usta birligim burası. sınıfım istihkam'mıs. is. svs. bl. ne anlama geliyor. ayrıca denetim gorecek miyiz. yurt dısına cıkar mıyız? egitimler zor mudur, ne yapar ne ederiz.

tam benim yerime düşmüşsün dostum, geçmiş olsun Allah kurtarsın

sana zahmet sorularıma cvp verebilir misin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tam 2 yıl önce bugün bende gitmiştim 28.Mekanize'ye.Buraya düşene allah yardım etsin.Ben 337.KD olarak görevimi yaptım.Bizim 337'lerin 3.taburda gördüğü eğitim ve tatbikatları uzun dönemler 15 ayda görmediğini söylemişlerdi bize.Hey gidi günler.Denetleme uğruna Polatlı'da çadır kurup 20 gün arazide neler çektiğimizi biz biliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lionheart -- 12 Aralık 2012; 11:20:21 >
  • quote:

Valla dostum şimdiden Allah sana kolaylık versin diyorum başka bir şey demiyorum.Sınıfın İstihkam Savaş Bölüğü,yurt dışına çıkamazsın yurtdışına sadece 1. Tabur asker gönderiyor.Şimdiden geçmiş olsun.
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.