Şimdi Ara

27 MHz alıcı ( Akülü araba için )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.113
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Oğlumun bindiği akülü araç uzaktan kumanda ile çalışmıyor fakat normal aracın üzerinde ki gaz pedalı ile sorunsuz çalışıyor . Aracın ana kartını açtım sanırım alıcı bobin akmış ya da başka bir arıza olmuş başka birşey görünmüyor. Kumandayı da açtım kontrol ettim onda bir sıkıntı yok. Anakart üzerinde ki bobin i nasil değiştirebilirim yada bu parçayi nasıl temin edebilirim bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim.
    Sanırım sıkıntı olan parça işaretlediğim alıcı .
    27 MHz alıcı ( Akülü araba için ) 27 MHz alıcı ( Akülü araba için ) 27 MHz alıcı ( Akülü araba için )

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• O bahsettiğiniz bobin alıcı entegrenin frekansını belirleyen parçadır kolay kolay bozulmaz üzerinde gördüğünüz ve akmış dediğiniz madde içindeki manyetik nüve vidasını sabit tutan bir dolgudur, normal yani. Eğer vidayı çevirdiyseniz frekans bozulmuştur. Sistemde sorun varsa el kumandası ve alıcı kart ikilisinden öncelikle hangisinde sorun olduğunu tespit etmek gerekir. Verici kumanda sinyal üretmiyor olabilir, alıcı entegre sinyal okumuyor olabilir veya entegrenin çıkış verdiği röleler veya onları süren transistörler arızalı olabilir. Sırayla ölçüm yaparak bulunabilir ancak...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mustyyyyy kullanıcısına yanıt
    Vidayı cevirmedim. Bu araç uzun zamandır ailede ve yaklaşık 5 yıl önce falan kullanıldı en son. Daha sonra ben aldım akü vs . Bakımı yaptım ama dediğim gibi kumanda ile çalışmadı. Dediğiniz gibi arızayı bulmak çok zor kart üzerinde

• Aras3535 A kullanıcısına yanıt

röleyi süren transistör bozuk olabilir sağsol ileri geri hiçbirimi çalışmıyor.

• babus0606 kullanıcısına yanıt
    Hiç biri çalışmıyor. başka bir kartla denendi çalıştı bir güzel

sb8050 gibi transistörleri değiştir o halde

• Tamam yarın değişim yaparım muhtemelen. Teşekkür ederim dönüş yaparım.

• Ölçü aletiniz varsa değişim yapmadan önce transistör bacaklarına gelen voltajları ölçün. Boşuna uğraşmamış olursunuz.

Ölçü aleti bulabilirseniz kontrol edeceğiniz noktaları söyleriz sonuçları yazarsınız daha kestirme is yapmış olursunuz. Rast gele değişim yapmanın sonu yok.

Ölçü aletim var fakat direnç ölçümü en yüksek 2000 k ya kadar var

• devrede sağ sol ileri geri çalışmıyorsa transistörler bozuk oluyor.

Transistörleri devre üzerinden sökmeden ölçersek yanlış sonuç alır mıyız acaba ?

Transistörleri pasif olarak omaj kademesinde ölçecekseniz yerinden sökmeden olmaz yanıltır. Çalışma esnasında ayaklara giren ve tetikleme ile çıkan voltajı ölçecekseniz o zaman sökmeden yapmanız lazım zaten, ki ben onu kast ettim.

El kumandasının sağlam olduğunu varsayarsak:

1-Devrede voltaj varken önce alıcı entegrenin besleme ayaklarına voltaj geliyor mu ilk önce ona bakılacak

2-ardından kumanda tuşlarına basarken entegrenin lojik çıkış veren bacaklarında gerilim okunuyor mu ona bakilacak

3-Lojik çıkış voltajı okunuyorsa ilgili transistörün beyz bacağına kadar bu tetik voltaji ulaşıyor mu

4-Transistorlerin yapısına gore (pnp-npn) emiter ve kolektör ayaklarında giriş-çıkış voltajı görünüyor mu

Sonuç;

###Kumanda komutuyla transistör tetikleniyor ama röle çekmiyorsa röle arızalıdır.

###Kumanda komutuyla transistör beyz ayağında voltaj okunuyor ama tetikleme yapmıyorsa transistör arızalıdır.

###Alıcı entegre beslemesi var ama kumandaya basınca lojik çıkış vermiyorsa entegre arızalı veya frekans bozulmuş olabilir.

###Alıcı entegreye besleme gerilimi ulaşmıyorsa kart üzerinde bakır yol yanmış, kopmuş olabilir varsa sigorta atmış olabilir.

Tüm bu ölçümler voltaj kademesinde yapılacak, bahsettiğim ölçüm noktalarını net söyleyebilmek için devredeki entegre ve transistörlerin kodunu bilmemiz gerekli.

Kartı tam gören ön arka foto ile daha rahat yönlendirme yapılabilir.

Ben daha doğru sonuç almak için devre üzerinden çıkardım 2 tane ölçüm yaptım normal gözüküyor değerleri herhangi bir kısa devre vs yok devre yolları da düzgün görünüyor hepsini çıkaramadım vaktim kalmadı devre üzerinde sanki bir transistör arızalı gibi yarın onu da çıkarıp bakıcam öylede olmazsa artık enerji vererek test edicem. Yardım için tekrardan teşekkür ederim. Ankara da baktırmak istedim fakat ilgilenmiyor kimse direk kart varsa değişime gidiyor yada olmaz deyip geciyorlar.

• 27 MHz alıcı ( Akülü araba için )

Merhabalar aynı karttan bende de var burdaki kompenent yandı ne olduğunu bana yazabilirmisin

• sadece yanan yerin resmini çekin okunaklı olsunki yardımcı olunsun okunmuyor görünmüyor ne diyebilirizki hayırlı akşamlar dilerim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.