Şimdi Ara

250 ışık yılı ötede 5 güneşli gezegen keşfedildi (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
223
Cevap
2
Favori
4.365
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uzayda yaşam bulmak için illa yüzlerce ışık yılı uzağa bakmamıza gerek yok ki. Satürn'ün uydularından birinde (adını hatırlamıyorum, sadece buzlarla kaplı olduğu ve atmosfere sahip olduğunu hatırlıyorum.) bile yaşam olma olasalığının yüksek olduğu düşünülüyor. Onun haricinde şu an Mars'da herhangi bir yaşam gözükmesede ileriki yıllarda yapılacak kazılarda önceden yaşamış canlıların fosillerini bulmakta mümkün. Şunun şurasında Mars'a gidilmesine 8-10 yıl kaldı. 50 yıl içinde herşey olabilir. Bilim çok hızlı ilerliyor.

Bu arada oyunu Amerika kazandı. Science Victory!
  • Insan yasaminin uzamasi cok yakin bir gelecekte gerceklesecektir. Gelismis yapay organlar bunun onunu acacaktir. Zaten ilk basta cok uzak gezegenlere yapilacak yolculuklar avatardaki gibi kontrol edilebilen robotlar sayesinde yapilacaktir ki su anda bu robotlarin onculerini goruyoruz. 250 isik yili uzakliktaki bir gezegene 300-350 yil gibi surelerde ulasabilecegiz. Cok degil bir 50 yil sonra robot iscilerin is hayatina nasil girdigine sahit olacagiz. Bu sayede insanlik dusunmeye daha fazla vakit ayirabilecek ve hizli teknolojik gelismeler gerceklesecektir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu yıldız sistemin adı nedir? bize en yakın sistem Alpha Centauri 4 ışık yılı uzakta olmasına rahmen gitmek imkansızken, 250 ışık yılı bilemedim... İnsanoğlu ışık hızına varabilse bile 250 yılda anca gidiyor, hızlarda tabii ne madde kalıyor ne beden. Maalesef bu teknolojiyle o sistemin keşfedilmesi bir işe yaramaz.
  • Ya bırakın artık yakın zamanda oraya gideriz yerleşiriz gibi boş lafları.Heralde aradaki mesafeyi tam idrak edememiş olmalısınız.

Şöyle örnekleyelim ışık saniyede 300.000 km yol alıyor.Bu birimin büyüklüğünü şöyle açıklıyım bu hızda yolculuk edersek sadece 1 saniyede dünyanın etrafını 8 kez dönmüş oluruz.Bu sıralar tüm bilim adamlarının seferber olduğu marsa yolculuk projesinde ise süre ışık hızında 3-20 (yörügedeki değişikler yüzünden) dk. tutuyor.Yani birkaç yıl sonra yapılması planlanan marsa insanlı yolculuk projesinde bile en az 7 ay sürecek bir yolculuktan bahsediliyor.Bu yolculuk ise milyar dolarlara mal olucak.

Daha sabit bir örnek vermek gerekirse ışık hızında güneşe yapılacak yolculuk 8 dk. sürecek.Biz ise burda tamı tamına 250 ışık yılından bahsediyoruz.Bakın dakika, gün ya da aydan bahsedilmiyor bunu iyi kavramamız gerek.Yani oraya ulaşılabilecek bi araç bulunsa bile yolculuğun yüzyıllar süreceğini maliyetinin ne denli fazla olacağını hadi onu da geçtim sadece araç için gerekli yakıtın ise başlı başına büyük bir dert olduğunu unutmamak gerek.Tabi yapılacak insanlı bir yolculukta uzaydaki yüksek radyasyondan dolayı insanların en fazla 500 gün yaşayabileceğini hesaba katmıyorum bile.

• quote:

Orijinalden alıntı: ClassımDeğilsin

quote:

Orijinalden alıntı: YukarıBakanKaraAyYüzü

quote:

Orijinalden alıntı: yyildirayy

Bir hesap yapak bakalım

Işığı saniyede aldığı yol 300.000 km

Dakikada 300.000*60=18 milyon km

Saatte 1 milyar 80 km

Günde *24=25 milyar 920 bin km

Yılda *365=9 trilyon 460 milyar 800 km

Yeni bulunan güneş sistemi *250 ışık yıl

2 katrilyon, 365 trilyon 200 milyar km

Bize ne faydası var, oraya gidecek adamda,araçta yok dünyada

bundan 1000 yıl önce de aya gidilebileceği hayal dahi edilemiyordu.

ikisi aynı şeymi birader ? ışık hızıyla gidilse dahi 250 sene sürüyor,en iyi ihtimal 6 nesil ölünceye kadar çalışıp ulaşması gerek veya ışık hızının aşılması gerek ki böyle bişey mümkün değil.2 ihtimalde gerçekleşmeyeceğine göre bu keşfedilen yer sadece önemsenmeyecek bi bilgidir o kadar

ışık hızının aşılmasının mümkün olmadığından nasıl bu kadar eminsin?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bir hesap yapak bakalım

Saatte 1 milyar 80 km

ikisi aynı şeymi birader ? ışık hızıyla gidilse dahi 250 sene sürüyor,en iyi ihtimal 6 nesil ölünceye kadar çalışıp ulaşması gerek veya ışık hızının aşılması gerek ki böyle bişey mümkün değil.2 ihtimalde gerçekleşmeyeceğine göre bu keşfedilen yer sadece önemsenmeyecek bi bilgidir o kadar

bu kadar cahil olabilmeyi nasıl başarıyorsun anlatsana biraz ? insan 2 belgesel izler,makale neyim okur ya.muhatap olmuyorum birader bi daha bişey yazma bana sen

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bir hesap yapak bakalım

Saatte 1 milyar 80 km

bu kadar cahil olabilmeyi nasıl başarıyorsun anlatsana biraz ? insan 2 belgesel izler,makale neyim okur ya.muhatap olmuyorum birader bi daha bişey yazma bana sen

cahilim bilgilendir beni

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bir hesap yapak bakalım

Saatte 1 milyar 80 km

İzafiyet teorisine göre imkansız, ancak kuantum fiziğine göre imkansız değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lechuck -- 12 Temmuz 2015; 17:07:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: psycho1905

Dostum oncelikle sorularini benim yorabildigim kadar cevao vereyim. Ama basta soleyeyim ben de cok cok sey bilmiyorum sadece senin gibi irdeliyorum islami dusunuyorum ustune.

Arap toplumunda erkekler onemli kadinlar bos diye bir sey yok. Heleki miras konusunda kadin kesinlikle yuz ustu birakilmiyor. Dini nikahlarda bir suru kurali olup kadoinin mirasi belirleniyor. İki saat buraya yazmicam bunlari bakarsan eger bulursun. Yani acik sekilde yaziyor. Ayrica burdaki erkek olarak direk cinsiyet dusunmeyin. Kur an gercekten derinlemesine dusununce mantikli oluyor ama turkceye cevrilince bozuluyor. Tefsirini okuyunca anliyorsun bu farki. Yoksa mealinde hakkikaten bosmus gibi geliyor ama anlamak istiyorsan kesinlikle tefsirini oku.
    Kafirlerin boynunu kes diye bir sey yok. İslami yaymak burdaki amac."gaza" yaniulkeye girip sakir sukur adamlari oldurek, karilarini alalim gibi bisi yok. Amac su bolgeye girip islamla tanistirmak kimseyi de zorla musluman yapmak degil. Osmanliyi ornek veriyorum bu konuda. Yani dinini irkini bozmadan yasayan bircok irk var. Yikilmaya dogru arkadan vuranlar bunlar. Neyse bunu zaten biliyorsunfur ki gazneliler doneminde olsun karahanlilar doneminde olsin bole bisi yok.

Dedigim gibi ben de dusunuyorum uzun suredir. Bilgim oyle yuksek degil. Sana yardimci olduysam ne mutlu bana. Tartismaya girmeye calismadim sadece bilgilendirmek istedim tejrarlayayim. Ayrica dini yeniden kesfetmek istersen sunlari oneririm siddetle:
    Kuran meali ve tefsirini birlikte veren kitaplar var onu oku yarari oluyor ve bir ayet oku dusun ilk basta ne olabilecegini ama derinlemesine dusun.
    Mudlumanlara bakip bu din soyle falan deme sakin. Ya da bu hurafelerden bahsedenlere kesinlikle kulak asma cunku yozlastiriyorlar dini.
    Ve en son olarak hayatta kendini ve kendinden onceki insanlarin dusundugu seyleri dusundugunu unutma. Yani sen de herkesten birisin ve farkin yok. İste ben bu yoldan ilerleyip detayli dusunmustum. İyi forumlar

Madem turkceye cevirilince bozuluyor, nasil tum zamanlara ve tum insanliga gonderilmis bu kitap?
    Kadinlarin miras, sahitlik haklari kuranda yaziyor. 2 kadin 1 erkege esit akil bakimindan islama gore.
    Islami gören herkes aa ne kadar super demis yani?
    Osmanlidaki o hosgorunun sebebi gayrimuslimlerden alinan yuksek vergilerdir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• ersanpars kullanıcısına yanıt
    Bilim adamlarının yaptığı açıklamalar, onları benzettikleri şeyler, reptilyanlar felan bizim dinimizdeki cin kavramının aynısı. İnsan düşünmüyor değil. Kuran'a göre 18.000 alem var ve bunlarda yaşam yoktur diye birşey geçmiyor. Hiç kimse kesin bir açıklama da yapmıyor. Değişikk şeyler söylüyorlar. Bakalım neler olacak.

• Börcır kullanıcısına yanıt
    Osmanlidaki ticaret sahasinda en cok kazananlar gayrimuslimlerdi dostum simdi dahi baksan bogaz kenarinda hep ermenilerin evi oldugunu gorursunuz. Ayrica siir bile baska dile gecerken bozulurken ahengi kur an nasil bozulmasin? Kuran herkese gonderildi dostum. Ama birebir cevrilen seyler mantikli olmaz. Siir de bile o derin anlami dumduz soleyince veremiyorsun. Ama cevrilen siirin anlami ile orjinali arasinda fark olmaz. Bilginiz olsun

• vay be insanımızda ki akıl seviyesini dine bağlamışlar. eğer OSMANLI dönemindeki gibi bu ülkede din yaşansaydı şimdi gezegenleri araştıran nasa değil bizim ülkemizdeki bilim adamları olurdu.

osmanlı tarihine bakın ne kadar bilim adamı var, bir de cumhuriyet tarihine bakın kaç tane bilim adamı var ?

bunu dine bağlamakta değil, dine uyulması gereken bir biçimde uymayan insanı eleştirmek lazım. en üstteki cümlemi bir kez daha okuyun.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bir hesap yapak bakalım

Saatte 1 milyar 80 km

cahilim bilgilendir beni

• yaşadığımız dünyadan başka yaşama uygun farklı gezegenler olsa bile, orada insan gibi mükellef ve sorumlu varlıkların yaşadığı konusunda bir ayet veya hadis yoktur.

ancak Dünyada insandan ve hayvanlardan başka Kur’ân’ın da bildirdiği ve anlattığı gibi, varlıklarını kabul ettiğimiz, fakat gözle görme imkânımız olmayan cinler ve ruhani olarak isimlendirilen diğer canlı türleri ve ruh sahibi varlıklar da bulunuyor.

burada anlatmak istediğim bizim gibi gözle görülebilen canlıların gezegenlerde olduğunun veya olmadığının ayet ve hadislerde geçmediğidir. böyle bir şey olabilir, bizi yaratan belki bizim gibi başka varlıklarda yaratmıştır.

bizim görmememiz onların olmamasına delil olamaz. Bizim bilmememiz onların olmadıklarını göstermez. Çünkü her şey bizim bilgimiz dahilinde değildir, olamaz da.

dini araştırmadan kendi kafanıza göre yorumlar yapmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C302EA147 -- 12 Temmuz 2015; 18:39:52 >

• asau kullanıcısına yanıt
    Senin gibi tipleri çok iyi biliyorum hoca..

Bunları,bu lafları hep söylerler,dururlar.

Çok duyduk bu lafları.Artık sıkmaya başladı.İnsanoğlu hiçbir şeyi bilemez.Dindir,carttur-cuttur bireyin kendi özgür iradesine bağlıdır.İster inanır,ister inanmaz(Dinler bana küçüklüğümden beri saçma gelmiştir,5 yaşındayken evin içinde dine kitaba söverek geziyordum).Kısacası bana da saçma gelir hep.

Ha arkadaşı bozmaya çalışmışsınız biraz sanırsam.Önce herkes kendine baksın hocam.Sen 4/4'lük müsün? Millete ahkam kesiyorsun ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Napalım yani -- 12 Temmuz 2015; 19:22:59 >
  • LeiMei kullanıcısına yanıt
    Amacın nedir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

Yorumlara bak hele . La size 130-150 yıl önce uçak gösterseler Kıyamet alameti diye birbirinizi yerdiniz .

Teknolojinin hızına bakıcak olursak bu ışık yılının bize çok uzak gelmesi 100 yıla çözülür . O yüzden imkansız denilen şeylerin sayısı azaldı umarım biz de bir şeyler keşfetmeye başlarız artık saçma sapan tartışmaları bırakıp .

Her saat 30-40 tane Din programı yerine çok değil günde 3-4 kanal da yarım saat 1 saat bilimsel bilgiler veren eğitici , insanları araştırmaya teşvik edecek programlar olsaydı çoğu şeyi hallederdik ama evlendirme programı varken , oruçken sakız çiğnenir mi soruları varken kim niye izlesin.

Şu gibi adamlara cevap hakki veriyorsunuzya helal olsun diyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bat-Man

quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

Yorumlara bak hele . La size 130-150 yıl önce uçak gösterseler Kıyamet alameti diye birbirinizi yerdiniz .

Teknolojinin hızına bakıcak olursak bu ışık yılının bize çok uzak gelmesi 100 yıla çözülür . O yüzden imkansız denilen şeylerin sayısı azaldı umarım biz de bir şeyler keşfetmeye başlarız artık saçma sapan tartışmaları bırakıp .

Her saat 30-40 tane Din programı yerine çok değil günde 3-4 kanal da yarım saat 1 saat bilimsel bilgiler veren eğitici , insanları araştırmaya teşvik edecek programlar olsaydı çoğu şeyi hallederdik ama evlendirme programı varken , oruçken sakız çiğnenir mi soruları varken kim niye izlesin.

Şu gibi adamlara cevap hakki veriyorsunuzya helal olsun diyorum.

Malum kesimden biri benim avatari görünce korktu .

Ulke gündemi kısmına gel burada cevap yok sana

• quote:

Orijinalden alıntı: psycho1905

Osmanlidaki ticaret sahasinda en cok kazananlar gayrimuslimlerdi dostum simdi dahi baksan bogaz kenarinda hep ermenilerin evi oldugunu gorursunuz. Ayrica siir bile baska dile gecerken bozulurken ahengi kur an nasil bozulmasin? Kuran herkese gonderildi dostum. Ama birebir cevrilen seyler mantikli olmaz. Siir de bile o derin anlami dumduz soleyince veremiyorsun. Ama cevrilen siirin anlami ile orjinali arasinda fark olmaz. Bilginiz olsun

Bu onların daha çok vergi verdiğinin göstergesidir zaten. Celal Şengör söylüyor bunu, ben bir yerimden atmıyorum. Ki cizye vergisi sadece osmanlıda değil tüm dünyadaki islam ülkelerinde vardı.
    Kuran herkese gönderildi diyorsun.
    Gücü her şeye yeten Allah diyorsun.
    Gücü her şeye yeten Allah emin ol ki tüm dillerde aynı anlamı vermeyi başarır.
    Ve ya neden dünyada tek dil yok? Neden arapça? Din o dönemde Roma'ya gönderilse idi latince mi olacaktı kutsal dil?

• TheCaliph_ kullanıcısına yanıt
    Bak bak hemen kemalistim mod on

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.