Şimdi Ara

24-85 VR 3,5 SATILIP 28-300 VR ALINIRMI?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
596
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

HEDİYE OLARAK Nikon 14-85mm f/3.5-4.5 VR GELECEK. NİKON D610 de TAK GEZ İÇİN BU DURSUN MU YOKSA YERİNE 28-300 VR ALINIR MI? KULLANAN BİLEN ARKADAŞLARIN BU KADAR GENİŞ ARALIĞA RAĞMEN TEST VE KAĞIT ÜZERİNDE ÇOK GÜZEL SONUÇLARIN OLDUĞUNU SÖYLÜYORLAR. DEĞERLİ YORUMLARINIZI BEKLER İYİ GÜNLER DİLERİM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donlastigi -- 3 Ocak 2015; 14:55:15 >

• FF cihaz o kadar büyük optik çarpanlı lenslerle yazık olur. 28-300mm ler daha çok yeni başlayanlar veya bana bu kadar yeter deyip giriş seviyesi makine alanlar için. Bu lenste en kralı FF üstünede lens çıkarmayıp tek lens ile çekeyim diyenlere göre. Bence o makineye 24-70mm 2.8 gibi lensler yakışır. Geniş açılarda istiyorum diyor isen elindeki lensin yanına Nikon 70-200mm f/2.8G ED VR II tercih ederdim. Bir çok FF nin hayalindeki lenstir. Daha ekonomiği Nikon 70-200mm f/4G ED VR. Tak gez diyorsan 5x optik çarpan sınırında Nikon AF-S 24-120mm f/4G ED VR Lens var.
  • rocker_tr R kullanıcısına yanıt
    Cevabın için teşekkürler. Cevabından anladığım kadarıyla Sadece bu iki cihaz için değiştirmeye gerek yok diyorsun. 24-120 dende bahsetmişsin . Onu çok önermediler sizce24-85 den iyimidir. Onuda alabilirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    çok özür dilerim. 24-120 nin bir versiyonu daha varmış. sen f4 den bahsetmişsin ben anlamamışım. bir önceki soruyu (24-120 ile ilgili olanı) sornadım farzet çok pardon
  • Basitçe şu şekilde anlatayım.

En iyi lensler prime lenslerdir. Çarpan sayısı 1x dir. En keskin lensler bunlardır. Zoom lenslerde 3x ile 5x e kadar lens alınıyor. (3x optik zoomu geçmeyenlerde var. 24-70mm 28-70mm ler genelde bu yüzden oldukça popülerdir.) Bunun nedeni 5x den sonra fotoğraflarda lens keskinliği ve renklerde kayma başlaması. 11x den sonrada kaliteli fotoğraf değerini yitiriyor. 11x den sonra da kaliteli fotoğraf değerini yitiriyor.

Düşük diyaframlı lensin avantajını şu şekilde kullanılır. Lensteki en geniş ayarın 2 stop üstü en keskin değerlerindendir.

Benim 28-70mm 3.5-4.5 D lensim var. 50mm ye getirince en geniş f/4 değerini veriyor. Keskinliği artırmak için 2 stop üste çıkartınca f/5 değerine gelir. (1. stop f/4.5 2.stop f/5)
    50mm 1.8D lensin en geniş f/1.8 veriyor. Bunu tutupta 2 stop üste çekince f/2.8 de hem daha keskin bir fotoğraf elde edeceksin hemde arka fonu objenden rahatlıkla ayırabileceksin.

quote:

diyaframı kısarak lensin ortasındaki kaliteli bölgede çekildiğinden kalite artmıştır.

Optik çarpanın fotoğraf üzerindeki etkisi bu şekilde basittir. Bundaki ana neden prime lenslerin içinde daha az cam vardır. Bu nedenle ışık kaybı daha az olurken aynı zaman da ışık odak noktasına daha yakın düşüyor. Diyafram değeri ışığın odak noktasından uzaklığı ile hesaplanır. Zoom lenste 50mm de f/4 değeri veriyor prime lenste f/1.8 değeri veriyor ise odak noktasından ışık o kadar uzaktadır demektir. Daha büyük optik çarpan içinde daha da fazla lensl olacağı için kalitenin daha da düşmesi demek.

Nikon 14-85mm f/3.5-4.5 VR gelecekmiş zaten. Onu satıp Nikon AF-S 24-120mm f/4G ED VR almak ne kadar mantıklı bilemem. 24mm de başlayan bir aralık kimi yerlerde dar kalabilir. Sokak, manzara, potre çekimi için 14-85mm zaten yeterli kalacaktır. Yeni isen bir süre kullan ve tam lens aralığına karar ver. Linkteki MTF testlerini okumayı öğrenmeni tavsiye ederim. Böylelikle lens performanslarını okuyarak lenslerin performansı testlerine bakarak gönül rahatlığıyla lens seçimi yapabilirsin.

http://www.bascek.com/4139/mtf-nedir-mtf-grafigi-nasil-okunur/

Tüm lensler yok ama aşağıdaki linkten lenslerin mm lere göre diyafram performanslarını inceleyebilirsiniz.

http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=734&Camera=614&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=618&CameraComp=614&SampleComp=0&FLIComp=1&APIComp=1

Optik çarpanı : Büyük mercek / Küçük mercek = x optik çarpan
    örnek : 50-200mm - 200/50=4x

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rocker_tr -- 3 Ocak 2015; 19:09:05 >

Süper açıkladın çok teşekkür ederim. Verdiğin linklerden dersime biraz çalışayım. Çok sağol

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Ufak bir düzeltme yapayım, diyaframı değiştirirken her tık 0.3stopluk fark yaratır. Yani f4 ile f4.5 arasında 0.3 stop fark vardır.
    Lensin en keskin hali 2 stop diyafram kisinca olur, doğrudur. Bu durumda 50mm de f4 diyafram verebilen lens f8 de (yani 2stop diyafram kısınca) en keskin imajı verir.
    Bu arada nikon 14-85 diye bir lens benim bildiğim yok, 16-85 var. O da DX bodyler için üretilmiş, bayonet olarak ff gövdeye takılabilir mi bilmiyorum ancak takilsa bile lens sensörü dolduramayacagindan kenarlarda dairesel kararma yapar, kullanılamaz yani.

Edit: sanırım bahsi geçen lens 24-85. Eğer buysa iyi lenstir. Keskinlik olarak gayet tatmin edici, maceraya girmeye gerek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çekomastik -- 4 Ocak 2015; 0:15:16 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: çekomastik

Ufak bir düzeltme yapayım, diyaframı değiştirirken her tık 0.3stopluk fark yaratır. Yani f4 ile f4.5 arasında 0.3 stop fark vardır.
    Lensin en keskin hali 2 stop diyafram kisinca olur, doğrudur. Bu durumda 50mm de f4 diyafram verebilen lens f8 de (yani 2stop diyafram kısınca) en keskin imajı verir.
    Bu arada nikon 14-85 diye bir lens benim bildiğim yok, 16-85 var. O da DX bodyler için üretilmiş, bayonet olarak ff gövdeye takılabilir mi bilmiyorum ancak takilsa bile lens sensörü dolduramayacagindan kenarlarda dairesel kararma yapar, kullanılamaz yani.

Edit: sanırım bahsi geçen lens 24-85. Eğer buysa iyi lenstir. Keskinlik olarak gayet tatmin edici, maceraya girmeye gerek yok.

Başlıkta 24-85mm VR diye başlamıştım. PS ile uğraşırken lensi yazmak için mesaja baktım orada dikkatimden kaçmış. 14-85 de 6x optik zoomlu lens oluyor. Diğer türlü 3x optik zoom. DX li lensler FX lerde croplu olarak çalışıyor. Nikon sitesinde "Güçlü 5,3x zoom ve 16-85 mm'lik geniş odak aralığı (35 mm eşdeğeri: 24-127,5 mm), " diye yazıyor. Ara diyaframlarda çok iyi değilim o yüzden hatalarım olabilir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.