Şimdi Ara

24” 1080p vs 32” 1080p kıyaslaması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
2.063
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, elimde 24” full hd ve 32” full hd monitör varken görüşlerimi izlenimlerimi aktarayım, aklında soru işareti olanlara yardımcı olsun diye düşündüm. Forumda sürekli görüyorum 24” ten büyük monitör alırsanız sakın 1080p almayın pixelleri sayarsınız öyle kötü olur böyle kötü olur gibi yazanlar var. Gerçekten böyle mi acaba deyip 32” bir monitör alarak bizzat denemek istedim.

Öncelikle iki monitörü aynı anda bağlayıp iki ekrana da aynı görüntüyü yansıttım. 4 ayrı oyun ve 1080p film testleri yaptım. Oyun ve filmlerde görüntü de kalite farkı kesinlikle yok. Yani siz 24” full hd bir ekranda oyunu veya filmi ne kadar pixel pixel görüyorsanız 32” te de aynı şekilde görüyorsunuz.

İnternet dolaşımında da öyle çok fark göremedim, evet yazılar biraz daha büyük punto gibi olduğundan kenar kısımlardaki pixellik daha belli oluyor ama yine de beni rahatsız etmedi.

Eğer kusursuz bir keskinlik istiyorsanız 2k veya 4K modellere bakabilirsiniz. Daha önce kullandığım Samsung 28” 4K modelde yazılar simgeler aşırı keskindi hiçbirsekilde bozulma yoktu.

Uzun süre 24” kullanınca küçük gelmeye başladı, sonra 28” o da kesmeyince 32” ekrana yöneldim. Oyun oynadığım vakit göz hizam monitöre yaklaşık 80cm ve monitör büyük gelmiyor. Gayet rahat şekilde ekrana hakim olabiliyorum. 1800r curved olmasının buna biraz katkısı olabilir.

Panel farkına da değineyim biraz. 24” olan tn panel 32” olan va panel. Va panelin renk gösterimi daha başarılı özellikle siyahları tam siyah gösteriyor. Ben parlaklığı çok düşükte kullanırım ama sevenler veya ihtiyacı olanlar için parlaklık değeri de daha fazla.

Sonuç olarak kişişel görüşüm ve tavsiyem, amacınız sadece oyun oynamak ve film izlemekse ve büyük monitör seviyorsanız 27 veya 32” 1080p modellere de bakabilirsiniz. Tabiki çözünürlüğün yüksek olması size daha keskin bir görüntü sunar ama fiyatlar da çözünürlükle birlikte katlanarak çıkıyor malesef.

Son olarak bir kaç görsel ekleyeyim , çekimler telefonla yapıldığı için çok net olmayabilir.

Call of duty

Bf1

Mafia 3

Cs go

1080p film görselleri

Forum

Panellerin ışık sızması

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Çok teşekkür ederim konu için, bu aralar 27-32 inç boyutlarında monitör araştırması yapıyorum bu yazdıklarınızı görmek güzel oldu. Bu arada 32 inçlik monitörünüz de görüntü daha keskin ve renk paleti daha hoş gözüküyor gerçekten

• aLdacTrack kullanıcısına yanıt
    Rica ederim, panelden kaynaklı biraz daha güzel bir görüntü var evet. 32” te curved monitörün büyüklüğünü hissettirmiyor, ekranın hafif size dönük olması tek bakışta ekrana hakim olmayı kolaylaştırıyor.

1800r curved bu kadar oluyor, rakam ne kadar küçülürse kavis daha da fazlalaşıyor.

• Hocam bende 1080p 144 hz monitör almayı düşünüyorum fakat bu YouTube da videolar olsun filmlerdeki pikselleşmeler olsun canımı sıkıyor bunun önlemi için hangi özellik olmalı

• merlot7 kullanıcısına yanıt
    Daha yüksek çözünürlüklü monitörlere bakmanız lazım. İzleyeceğiniz içeriklerin de kaliteli olması lazım ayrıca.

• Ben de 32” curved monitöre geçtim hatta bugün ışık sızmasından ötürü (rahatsız edici şekilde aralıksız dört bir kenardan) garantiye gönderdim.

Monitörü kullanma fırsatım oldu. Bulanıklık olayı oyundan oyuna değişiklik gösteriyor gibiydi benim tecrübemde. Bunu bazı oyunlarda yer alan “scale” ayarı ile aşma fırsatım oldu. Gpu ayarlarından da benzeri ayarlamalar yapılıyor sanırım. Gerçekten fark yaratacak şekilde bir keskinlik elde edebiliyorsunuz.

Güzel başlık olmuş. Ben de böyle bir not eklemek istedim. İyi forumlar...

• Gerçek renkler ile her detayı görmek yerine insanların sırf 1MS diye TN panel alması bana garip geliyor açıkcası. IPS ve VA panel varken TN panel alınmaz bana göre. 32" de masaüstü bilgisayar için bence çok yakın kalır diye düşünüyorum. 60cm de yeterli bir mesafa ama en az 1 metre mesafe olmalı göz sağlığı açısından.
    Klavye mouse ikilisi kullanabilmek için mesafe daha da düşer, gözler önemli.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.