Şimdi Ara

22 yıllık iskansız kat irtifaklı ev aldım yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
20
Cevap
1
Favori
33.692
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşalar iyi günler benim sorunum bi kaç gün önce Ankara Sincan merkezde ev aldık tapuyu aldıktan sonra farkettim tapuda daire tarla gözüküyor ve kat irtifaklı daha önce hiç tecrubem olmadığı için araştırmadan aldım. Aldığım kişi 10 senedir o dairede oturuyor elektrik su doğalgaz abonelikleri var ve bireysel şantiye değil 22 senelik bir bina, bu yaştaki bir binanın iskanı olmayacağı hiç aklıma gelmezdi sahibi bile bilmiyor 10 senedir oturuyoruz haberim yok sıkıntı olmadı hiç dedi. Belediyeye sordum iskan yok dedi. Sorum;
    1. 22 yıllık bir binanın inşaat yapı ruhsat süresi de dolmuş artık iskanı alınabilir mi
    2. İskansız bu zamana kadar bi sıkıntı çıkmamış bu saatten sonra da sıkıntı çıkma ihtimali var mı
    3. İlerde kentsel dönüşüm projelerinden yararlanabilirmiyiz
    4. Yarın birgün devlet gelip binayı yıkmaya kalkar mı yada elektriği suyu kesmeye iskanı almamızı zorlar mı
    5. Sizce merkezi bir konumda olan bu daireyi almakla hata mı yaptım.
    6. İlerde bu daireyi satarken vatandaş bana krediye uygun bu dediğinde ne diğeceğim uygun mudur? Tapu kat irfifaklı

Bina da 12 daire var arsa 534 metrekare bana düşen payı 534/40 , belediye bina beyan bildiriminde daire 129 metrekare

Şimdiden çok teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• bi problem olmaz.iskan alman için bütün hissedarlar beraber gitmelisiniz oda zor..hata olup olmadıgı kaça aldıgınıza bağlı,uygunsa iyi,çoğu bina arsa.krediye uygun değil tabiiki.2 sene içinde diğer hissedarlar aynı parayı verip daireyi sizden alabilir,öncelik hissedarın,noterle bildirirseniz 3 ay..kentsel dönüşüm gelir vs. daire değerlenirse diye..12 daire var da;kaç katlı bina...kaç kat yapılabiliniyor müthaite verilirse bunları öğrenin..tahmin 3 katlı herhalde..müthait girmesi için yüzde 50 kalması lazım...yatırım için aldıysan neden araştırmadın,insan almadan önce belediyeye gider :).oturmak içinse problem yok,yıkılana kadar problemsiz oturursun,lakin bir hissedar binanın sağlam olup olmadıgını olçturur de çürük çıkarsa,binayı yıktırabilir....
  • Ben Aslında Yokum kullanıcısına yanıt
    Tapu kat irtifaklı(Bana ait dairenin kaçıncı kat hangi numara gibi şeyler tapuda belirtilmiş olan tapu) kredi çekiliyor diye biliyorum çünkü bana ait olan bölüm var bina 4 katlı arsası geniş istense 20 daireli bir binada yapılabilir, yatırım amaçlı almadık oturmak için aldık 22 senelik binada iskan sorunu olmaz diye düşündüm sormadım zaten bütün abonelikler yıllar önce yapılmış şimdilik bi sıkıntı yok , tedirgin olduğum konu bu kat irtifaklı tapu ile gönül rahatlığı ile bir 20 sene daha geçer mi birisi gelip daireyi elimizden alır mı yada devlet biz size su aboneliği filan niye vermişiz ki deyiz tekrar şantiye ye çevirir mi

Birde 2 yıl içinde hissederler daireyi elinden alabilir derken ne demek istedin anlamadım nasıl oluyor o iş , tapu toprak Hisseli değil irtifaklı yani bağımsız sadece yapı denetim yok mülkiyete geçilmemiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caglarertas -- 9 Ağustos 2015; 4:10:41 >
  • Turkiyenin %80 inde iskan yok merak etme. Aboneliklerdede bir sikinti cikmaz. Eski evlerde pek iskana falan bakilmiyor. Kredi olayı genelde binanin degerine gore bankalar cikariyor. Yani merkezi bir yerdeyse kredi cikar diye tahmin ediyorum. Ama genede emin degilim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kugutex

Turkiyenin %80 inde iskan yok merak etme. Aboneliklerdede bir sikinti cikmaz. Eski evlerde pek iskana falan bakilmiyor. Kredi olayı genelde binanin degerine gore bankalar cikariyor. Yani merkezi bir yerdeyse kredi cikar diye tahmin ediyorum. Ama genede emin degilim.

Aynen kardeş eski bir yerleşme yeri aldığım yer merkezde 20 yaşından genç bina yok tapu kadastronun sitesinden de parsellere bakıyorum o bölgede 2 binadan biri iskansız iskanı ile iskansız sayısı başa baş gidiyor abonelikler var zaten arsası geniş hem oturmak için hemde ilerde yatırım olsun diye aldım bakalım Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caglarertas -- 10 Ağustos 2015; 17:35:36 >
  • konuyu hortlatacağım ama cevabı bulamadığım için yazıyorum kusuruma bakmayın.

bende aynı şekilde iskansız ve kat irtifaklı giriş kat bir daire buldum manzaralı ve kelepir fiyattı. fakat benim sorum bu bina yeni bir bina max 2 yıl olmuş biteli ve herkes yeni yeni binaya yerleşiyor. daha satın alma işlemini gerçekleştirmedim. yeni binalarda ne gibi sorunlar yaşanır ? sizce alınıp derde girmeye değermi? birçok bina iskansız ama devlet hiçbirinemi sorun yaratmıyor ?
  • Görkem ! kullanıcısına yanıt
    Bu konuda bana 1 dokun bin ah işit diyorum :))

İskan neden alınmadı ? Sorun eksik ney? Kolonda çatlak olabilir,projeye uymayan yerler olabilir,malzemeden çalmış olabilir,proje bitmemiş olabilir..Ama 2 yılda alınmadıysa pek bulaşmayın derin.Su belediyeye elektrik şantiye olarak kullanıyorsunuz.

10 daire var diyelim ,1,fatura gelir 1.000 tl herkesin elektrik sayacı vardır her ay bina yöneticisi okur sana 50 yn komsuya 70 ne kadar düşerse ödeme yapılır.Ancak ortalamanın üzerinde geldiği için her ay sorun yaşanabilir.Normal daire ödemezse sadece kendisinin kesilir siz ödemezseniz tüm binanın kesilir...

Bence hiç bulaşmayın ucuz etin yahnisi yavan olur misali riskli işler. ..

• quote:

Orijinalden alıntı: Antalya.Gayrimenkul

Bu konuda bana 1 dokun bin ah işit diyorum :))

İskan neden alınmadı ? Sorun eksik ney? Kolonda çatlak olabilir,projeye uymayan yerler olabilir,malzemeden çalmış olabilir,proje bitmemiş olabilir..Ama 2 yılda alınmadıysa pek bulaşmayın derin.Su belediyeye elektrik şantiye olarak kullanıyorsunuz.

10 daire var diyelim ,1,fatura gelir 1.000 tl herkesin elektrik sayacı vardır her ay bina yöneticisi okur sana 50 yn komsuya 70 ne kadar düşerse ödeme yapılır.Ancak ortalamanın üzerinde geldiği için her ay sorun yaşanabilir.Normal daire ödemezse sadece kendisinin kesilir siz ödemezseniz tüm binanın kesilir...

Bence hiç bulaşmayın ucuz etin yahnisi yavan olur misali riskli işler. ..

vazgeçtim hocam zaten dertsiz başımıza hiç derde gerek yok giderim lojman beklerim daha iyi

• Bu devirde iskansız daire alınmaz

hele ki eski binalarda
  • iskansız daire alınması sıkıntıdır her türlü. sıkıntısız olsa zaten iskan alınırdı. gerçi projede eksiklik yoksa bir şekilde çözülür ama projede problem varsa bir ton uğraş oluyor.
  • quote:

Turkiyenin %80 inde iskan yok merak etme. Aboneliklerdede bir sikinti cikmaz. Eski evlerde pek iskana falan bakilmiyor. Kredi olayı genelde binanin degerine gore bankalar cikariyor. Yani merkezi bir yerdeyse kredi cikar diye tahmin ediyorum. Ama genede emin degilim.

millet ev alırken %99 iskanı var mı diye soruyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: yenerbalcı

quote:

Yeni imar yasasından sonra yapılan binalarda yani yeni binalarda mutlaka iskan şart. Sonradan problem olabiliyor.

Ancak eski binalarda iskan pek sorun olmuyor. Aboneliklerde rahat rahat yapılabiliyor.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: yenerbalcı

quote:

Yeni imar yasasından sonra yapılan binalarda yani yeni binalarda mutlaka iskan şart. Sonradan problem olabiliyor.

Ancak eski binalarda iskan pek sorun olmuyor. Aboneliklerde rahat rahat yapılabiliyor.

eski binalarda her türlü sorun çıkıyor

örnek diyelim ki aldığınız binada bacalı kombi var bacalı kombi de yasak olduğu için neredeyse tüm tesisat değişiyor (iskanlı olanda dahil)

elektrik - su ve diğer aboneliklerde sorun oluyor

eskiden faturada bile 2 kat fiyat ödüyordu arkadaşım şimdi de böyle bir durum var mı bilmiyorum (düzcede depremden sonra)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 31 Mayıs 2017; 3:56:59 >

• kugutex kullanıcısına yanıt
    konuyu bende canlandırayım bari. selam arkadaşlar , 4 yıl önce yazlık bir bölgeden kat irtifaklı bir daire satın aldım. Apartman eskiden otelmiş daha sonradan her daireye ayrı tapu çıkartılmış. oturma ruhsatı falan otel olarak geçmekte yani. Ama ayrı elektrik aboneliğimiz falan var, tapumuz var ( tapuda mesken- kat irtifakı diye geçiyor) bu ilerde bir sorun olur mu? aydınlatır mısınız?
  • Sorun olmaz zaten seçimle beraber iskan imar affı çıkıyor iskan verilecek herkese

• bende bugün arın anlaştığım kişiden ev alacağım ama bendeki durum biraz farklı apartman 50 yıllık falan dikimevinde bugün belediye ve tapuya gittim herhangi bir borcu harcı tedbiri şehr yada hacizli durumunun olmadığını öğrendim burada sıkıntı yok, tapu da kat mülkiyeti tapusu burada da bir problem yok yalnız binanın iskanının olmadığını ruhsatının olduğunu öğrendim olay burada karışıyor, iskanı olmayan binaya kat mülkiyeti tapusu nasıl alınmış? 85 bin civarı kredi çekecektim bankaya gittiğimde eski binalara krediyi ekspertizin onaylamadığını öğrendim, bu arada kredilerde bugün irtibariyle 0.13 lük artışda üzerine eklenince bekleme durumuna geçtim, krediye başvursam kredi onaylandı diyelim alım satımıda yaptıktan sonra iskan olmamasından dolayı ileride bir problem yaşarmıyım acaba?
  • İskansız daire almak ileride problemlere sebebiyet verebilir, devlet bugün sorun yapmadığı bir konuyu yarın sorun yapmayacağının garantisi yoktur. Satın alınmışsa kat mülkiyeti ve iskanı için gerekli masraflardan kaçınmayın, iskanını ve kat mülkiyetini de alın.
  • Yaklasik 2 yil once bir muteaahitten yeni yapilmis bir daire aldik fakat hala iskan belgesini cikartmadi. Bu konu hakkinda bir sey de soylemiyor hala. Apartmanda yangin merdiveni gibi bir cok sey eksik ben bu yuzden cikartmadigini dusunuyorum. Apartmanin cogu kiraci zaten. Bu yuzden ev sahipleri de pek takmiyor gibi su an zaten. Yoneticiye de soyledigimizde muteahhitin arkadasiymis o da pek bir sey demiyor. Ne kadar surede cikarilmasi gerekiyor bu belgenin? Bunun parasini kim oduyor? Ev sahipleri mi muteahhit mi? Cevap veren arkadaslara teseekurler.

• Beyler konuya tesadufen denk geldim ilerde ev almayi dusunuyorum.

Nelere dikkat etmem lazim. Her yonden, dogal gazindan aboneliklerine kadar. Sifir dairede alabilirim, 3-5 yillikta alabilirim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.