Şimdi Ara

21. Yüzyılda hala dine inananların olması bi bana mı çok garip geliyor ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (1 Mobil) - 6 Masaüstü1 Mobil
742
Cevap
7
Favori
21.411
Tıklama
Popüler Konular listesinde 83. Sırada  bugün en iyi #4
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> 21. Yüzyılda hala dine inananların olması bi bana mı çok garip geliyor ?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    22 Mesaj

Bu örnekler saçma. Şimdi peygamberin gerçekten peygamber olup olmadığına inanmak ya da inanmamak olayı farklı bir olay. Aslında ikiye ayrılması gerekiyor. O dönem yaşasaydık gerçekten ne olduğunu görebilirdik ve ona göre bir kadar sunabilirdik. Ama şimdi milyon tane hadiseyi sunuyorlar ve buna inanmalısınız savı çıkıyor. Ve bu dediğiniz gibi akıl dışıdır.

Ama tanrının varlığına inanmanın zamanı yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    cemsinan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Dini kaynaklardan baktığımda bu olay bir inanmayanın isteği üzerine oluyor. Hemen olmuyor ama bir hazırlık sürecinden sonra ay başka bir dağın üzerinde daha gözüküyor. Şimdi bize o zamanlarki teknoloji ile yapılamaz geliyor ama o coğrafyada 2-3bin yıl yaşamış antik mısır teknolojisi kullanılmıştır belki...
    |
    |
    HeavenlyBlue kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ben tam tersini düşünüyorum

Bilim geliştikçe kainatın mükemmelliği gözler önüne seriliyor, her defasında mest oluyor insan

Hangi açıdan bakıldığı önemli

Bunları görüp hala inanmayan varsa, görmüyordur, gerçekten cahildir ya da ahmak

Hala evrime inananlar var mesela sadece bir teoriye 😁 Bunlar kendilerini çağdaş zannederler ancak sadece sayıklarlar. Araştırmazlar ve sonuç olarak bilmezler

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    Mitolojiden Biri kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1597 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Sirkadyen

İnsanlar zayıf ve korkaktır. Bilemediği anlamadığı şeyleri gökte oturan bir adama bağlamayı sever. Dinlerin çıkışı da bu korkudur. Yağmur yağarken şimşek çakıyor, Zeus kızdı diyor. Sel geliyor Poseidon yaptı oluyor. Nasıl olduğunu, ne olduğunu anlamadığı olayları sürekli bir doğaüstü şeyle ilişkilendirmeye çalışıyor. Zaman ilerleyip dinin kontrol işlevi de geliştikçe tek tanrılar ortaya çıkıyor. Din insanların afyonudur diye boşuna dememişler, peri masalı hepsi.
    Yasasin cehennem sen ve senin gibi dusunenler icin

|
    |
  • Yarbay
    7039 Mesaj

Sağolasın canım benim, şöyle önlerden bana da bir yer ayır VIP olsun mümkünse

|
    |
    koroglu69 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    İslâm'in ne kadar mukembel bir din olduğunu bu virüs bir kez daha anlatti tum dünyaya. Sadece sana şu kararını söyliyeyim. Bu günlerde temizliğin ne kadar önemli olduğunu çok iyi anladık. 5 vakit namaz kilan insan normalin disinda günde 5 kez abdest alarak tum vücudunu temizliyor. Şayet ben abdest olmasa ayağımı,kollarımı,ensemi yikamak hic aklıma bile gelmezdi. Dün İtalya başbakanı virüs karşısında yapabilecek bir şey kalmadigini ve göklerden yani Allah'tan yardım beklediğini dile getirdi. Ama Ne olur günümüz islam alemine bakıp cehaletten geri kalmisliktan dem vurma. Zira halimiz inancimizla orantılı.

Şansım adına söyleyeyim Allah'a inancimin bana hiç-bir zarari olmadi. Diyelim ki Senin dedigin gibi Allah yok. Ve ben var zannediyorum. Ona göre yaşadım. Sence ne kaybettim? Bugüne kadar buyuk gunah islememeye çalıştım. Kucuk günahlarıma tovbe ettim. Evlendim iki çocuğum var. Gayri mesru ilskim olmadi. Yani Allah diye bir şey olmasa bile cok sey kaybetmedim. Ya Allah varsa ve anlatilanlar gercekse sen neler kaybettin bir hesapla.

19.yy victorian dönemi ingiltere’de dönemin halkı; keşfedilecek her şey bulundu, bilim artık daha da ilerlemez, dünyanın altın çağını yaşıyoruz, diyorlardı.

Ayrıca bırak 21.yy’ı 2110. Yy’a gelsek bile bilimin cevaplayamayacağı sorular var(çünkü bilim bu soruların cevaplarıyla ilgilenmez)

Örneğin niçin varım ?

İnsan yaşamının bir anlamı var mı ?

Ahlak var mı ? Varsa evrensel mi ?

Niçin ahlaklı olmalıyım ?

Her şeyi bilim sanan insanlar bu gibi soruları önemsiz buluyorsa, diyecek bir şeyim yok. Gözümde insan değilsiziniz

|
    |

Peki umreciler neden hasta oldu? Abdestsiz mi umre yaptılar.

faydin33 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Günlük ateist ergen konusu dozu H.o

|
    |
    Araştırmaya göre, 20. Yüzyıl'ın başından 1975 yılına dek her nesilin bir önceki nesle göre daha zeki olduğu tespit edildi. 1975 yılından itibaren ise düşüş başladı. O yıla kadar nesiller arası 3 puan artış gösteren IQ, nesiller arası 7 puan gerilemeye başladı.

Bilimsel tespit, çağ ilerledikçe teknoloji internet yayıldıkça insanlar dinsizleştikçe daha zeki oldular vs. Gerizekalıya doğru gidiyorsunuz haberiniz yok. Sen darwin dedi diye mikroptan göz möz ayak çıkıp karaya vurduğuna inasıl iman ettiysen, inananlarda peygamber dedi diye veya yaratan dedi diye ay'ın 2'ye yarıldığına iman ederler.

Senin peygamberin Darwin, ötekinin peygamberi Hz. Muhammed, bir diğerinin ki Hz. İsa vs. Adı dinsizlik olunca daha üstün olmuyorsunuz yani, sizde görmediğiniz bir şeye iman ettiniz. Ama bunu inkâr edecek kadar akılsızsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Metal-Gear -- 25 Mart 2020; 12:30:36 >

... diyen kişilere (elçilere) inanmanı gerektirmiyor peki.

Ama en azından o böbreği mideyi senin içine yerleştirene, balığı denize yerleştirene, ağacı bir tohumdan toprakta yetiştirene, yani "Yaratıcıya" inanabilirsin!

.
    .
    .

Not: Benim ateist olmam bana çok şey kaybettirir, biliyorum. Senin müslüman olman ise sana çok şey kazandıracaktır bunuda biliyorum.
    Hiç tanımadığın bir insanın kaybetmesi için mi, yoksa kendinin kazanacakları için mi uğraşmak daha faydalı ve anlamlıdır?
    |
    |
    cemsinan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    6666 ayetin 1 ayetini almışsın,kaldı ki insanlara normal tebliğ edince inanmıyorlar ve mucize görmek istiyorlardı ayrıca Allah için ayı yarmak mucize değil çünkü o sonsuz güç ve kudret sahibi küçücük bir virüs yaratarak da dünyayı yerinden oynatabiliyor :) Amerikan bir bilim adamı ayı ikiye yarsaydı owww man işte bilim bu; adamlar aya çıktı ay yardı dersiniz size göre büyük şeyler :D ama biz Allah'ın emriye Musanın denizi muhammedin ayı yarmasını, İbrahimin ateşinin güle dönüşmesini, İsanın kuşları diriltmesini, Meryemin kocasız hamile kalmasını, Kuşların filleri yenmesini, Nuhun gemisini büyük görmeyiz Çünkü ona hiç brşey zor gelmez ki Çünkü Allah sonsuz güç ve kudret sahibi
    |
    |

Orijinalden alıntı: boffin

... diyen kişilere (elçilere) inanmanı gerektirmiyor peki.

Ama en azından o böbreği mideyi senin içine yerleştirene, balığı denize yerleştirene, ağacı bir tohumdan toprakta yetiştirene, yani "Yaratıcıya" inanabilirsin!

.
    .
    .

Not: Benim ateist olmam bana çok şey kaybettirir, biliyorum. Senin müslüman olman ise sana çok şey kazandıracaktır bunuda biliyorum.
    Hiç tanımadığın bir insanın kaybetmesi için mi, yoksa kendinin kazanacakları için mi uğraşmak daha faydalı ve anlamlıdır?
    Sevgili arkadaşım benim tavrım senin gibi değil. "Hiç olmazsa karmaya inanabilirsin, başını ört diyen yaratıcıya inanabilirsin, şuna inan bari" filan demiyorum ben sana. Neye inanırsan inan. Ama Einstein'a müslümanlık çok şey katardı yau deyip durma. Aynısını bana da yapma. Katacağına inanmamış Einstein. Bi o salak sen mi akıllısın?
    Makarna sarı sıvıya dönüşüyor diye de insanların yaratıcı ya da meleklerle görüştüğüne dair ileri sürdüğü şeylerin ispatlandığını zannetme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemsinan -- 25 Mart 2020; 13:34:32 >
    |
    |

Kainatın mükemmelliği dediğiniz şey öznel bir kavram.

İnsan ve maymun arasındaki anatomik benzerlik, sosyal davranışlar, alet kullanma becerisi gibi yetenekler ise nesnel gerçekler.

|
    |
    revilationer kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

|
    |
  • Er
    1 Mesaj

Benzerlikler evrime kanıt olabilir mi sizce?

Kuranda geçen; evrenin genişlemesi, atmosfer, bebeğin doğum aşamaları gibi mevzular hiç de öznel mevzular değildir

Kainatın düzeni öznel değildir, canlıların muazzam yapıları öznel değildir

|
    |
    Mitolojiden Biri kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1244 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: kenbalx

O süper güç senede bir filan böyle mucizeleri tekrar etse herşey daha güzel olurdu ama 15asır önce yazılmış bir kitapta bahsedilen olayların efsanemi, masalmı yoksa gerçekmi olduğunu kimse bilemez.

Onlar inansın diye okadar şey yapılmış bizde isterik mucize
    dediğin tamamen mantıksız.

sen olayı anlamamışsın bile.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    quote:

Orijinalden alıntı: trakyAli-1986

İnanmayanlara laf etmiyor ki... Gelişmiş ülkeler de hâlâ ağır şekilde din inancı mevcut..

Amerika'da ağzından tanrı lafı çıkmayan başkan gördünüz mü?

İslâmiyet üzerinden cahillik vurgusunu bırakın . Her ülkenin kendini inançlı sananlari kör bağnaz ve gericidir.

Çünkü dinî inancın kolaylığı ile düşünmeyi unuturlar.
    Benim mesajımda İslamiyet geçmiyor, kafanızdan uydurmayın.

Ayrıca ben arkadaş için inanmayanlara laf ediyor da demedim. Kendisi, farklı inançlara ait kişi sayılarını vererek bir argüman geliştirmiş ben de aynı yoldan giderek herhangi bir dine sahip olmayan insanların da o kadar az olmadığını Vikipedi verileriyle hatırlattım.

Sayıları veren de benim . Yazdığım yazıyı düzgün okudunuz mu acaba?

İnsanların inançlarına karışmayı bırakınca gelişmiş bir ülke oluruz.

Gelişmiş ülkelerde dini inancı olmayanların fazlalığı değil insanların inançlarına saygılı olmayı öğrenmeleri etken.

|
    |
    İlkerA. kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfa:
Reklamlar
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,266
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.