Şimdi Ara

21. Yüzyılda hala dine inananların olması bi bana mı çok garip geliyor ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: coreturk4 Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü2 Mobil
740
Cevap
7
Favori
21.379
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> 21. Yüzyılda hala dine inananların olması bi bana mı çok garip geliyor ?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  2758 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Zodion

  Bilimin engellemeyeceği pek az senaryo var.Süper nova çıksa ve teleskoplar görüntüleri yakalasa gezegeni ittirir gene yırtarız

  Şuan da bilim çok ilkel o yüzden doğa çok ağır basıyor

  Şimdiki ilkelliklere rağmen kesin sonuçlar veren örnekler var

  Doğanın çıkarttığı çoğu hastalık bitti

  Bugünlerde kimse vebaya yakalanmıyor

  Alıntıları Göster
  Sen cidden ne dediğini bilmiyorsun. Gezegeni ittirmek nedir yahu? Bilimle uzaktan yakından alakası olmayan bir insan olduğun belli.
  İnsan daha yüzde yüz isabetli bir şekilde akışkanları inceleyemiyorsun.
  İnsan beynini tamamen anlamaktan, bilinci oluşturan her neyse onu anlamaktan da çok uzak bilim.
  Enerjiyi yoktan var edemiyorsun. Bunun kaynağını açıklamaktan da çok uzaksın.
  Cidden akademik geçmişini merak ediyorum.
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  431 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: HeavenlyBlue

  Ceza verilmesin demiyorum ben ama sonsuzdan bahsediyoruz. Sınırlı günahlar sınırsız cezalar gerektiremez
  Sonsuz azap Allaha şirk koşup ona inanmayıp asi olanlaradir. Inananlara rahmrt tabiki de var. Kendine inanmayan, vaad ettiklerine iman etmeyen, cennete cehenneme imani olmayan birine neden mükafat verilsin?

  Şöyle düşün, sonsuz bir alem sonsuz bir cennet yaratılmış, kazanmaknicin iman etmek yeterli, buna iman etmeyip hayatina kaldigi gibi devam ediyor. Verilen nimetleri tuketip dunyadakinyasaminboyunca iman etmiyor. Bircok kez firsat geciyor eline ama o inkari seciyor. Şimdi bu insan yaraticiyi inkar etmesine karsi sonsuz cennetle mukafatlandirilabilir mi? Bir kere cennete cehenneme hicbir zaman iman etmemis birisi yaraticiya hakaret etmis olmuyor mu? Yaraticiya hakaret edip bunda da israrci olmanin mukafati olur mu? Tum varligi inkar etmenin sonsuz mukafati olur mu?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Çavuş
  60 Mesaj
  Yine hiç bir yere varmayacak tartışmalar görüyorum...  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Yarbay
  4053 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: eskiekşiyazarı

  Sen cidden ne dediğini bilmiyorsun. Gezegeni ittirmek nedir yahu? Bilimle uzaktan yakından alakası olmayan bir insan olduğun belli.
  İnsan daha yüzde yüz isabetli bir şekilde akışkanları inceleyemiyorsun.
  İnsan beynini tamamen anlamaktan, bilinci oluşturan her neyse onu anlamaktan da çok uzak bilim.
  Enerjiyi yoktan var edemiyorsun. Bunun kaynağını açıklamaktan da çok uzaksın.
  Cidden akademik geçmişini merak ediyorum.

  Alıntıları Göster
  Fiction,düşünce deneyi.Bilinci anlamak gezegeni ittirmekten daha imkansız
  _____________________________
 • Çavuş
  96 Mesaj
  Konu sahibi olaya; ADAM AY'I ORTADAN BÖLMÜŞ, BUNLA İLGİLİ KİTAP YAZMIŞ, 1,5 MİLYAR BUNA İNANIYOR diye
  bize göre saygı üslubundan uzak bir şekilde konuya girmiş. Kendi niyeti saygısızlık yapmak olmayabilir. Herkesin elde ettiği (sonuç) niyetine göredir.

  İSLAM veya DİN, ya da ALLAH'IN KİTABI tartışmaya açık bir şey değil. İman etmeye ve yaşamaya açıktır.
  İman etmek istemeyen, belli kurallara göre hayatını yaşamak istemeyenlere gelince kendi bilecekleri iş.
  Biz sadece şuna iman ediyoruz: İMAN EDEN ve BELLİ KURALLARA GÖRE YAŞAYAN CENNETE GİRER, İMAN ETMEYEN CEHENNEME DÜŞER. Madem biz Allaha yani sonsuz Merhamet sahibi Rabbe iman ediyoruz, O nun bize emirlerinden biri de "Tüm insanlar için çalışmak" yani İMAN ETMEYENLERİ, Allaha, dine, Kuran hakikatlerine, Peygamberimize tabi olmaya dolayısıyla CENNETE davet etme mecburiyetimiz var.
  Bu mecburiyeti yerine getirirken de
  1. Öncelikle kendimiz çok temiz, ahlaklı, namuslu ve dürüst bir hayat süreceğiz.
  2. Muhataplarımıza güzel sözler ve örneklerle yaklaşacağız.

  Ancak muhataplarımız bizimle alay eder, mukaddesatımıza saldırır, namus ve haysiyetimize dokunur ise
  o zaman bu saldırılarını ortadan kaldırana kadar, onlarla aynı şiddette mücadele ederiz. BU MÜCADELENİN ADINA DA CİHAT DENİR.

  Ne dinimizi yaşamamıza, ne başkalarını da kurtarmak için çalışmamıza ve ne de bize saldıranlarla cihat etmemize kimse engel olamaz. MESELE BUDUR. Detaylı görüşmek isteyen kaynaklara bakabilir. Veya özelden yazabilir. İSLAM TARTIŞILMAZDIR. NOKTA.
  |
  |
  _____________________________
  Uçmak istiyorsanız kartalları izeyin, tavukları değil.
 • Yüzbaşı
  503 Mesaj
  Eski Kullanıcı Adı:
  omerfaruk60  Konu mükafat değil ceza üzerine. Hiç kimse sonsuz bir cenneti de hak etmiyor aslına bakıldığında ama Allah affeden, cömert olduğundan sonsuz cennet bahşedebilir kullarına. Allah'ı inkar etmenin Allah'a bir zararı var mı , yok . İnsana zararı var ise sınırlı insan ömrü için bu zarar sınırlı olacağından,

  inkâr sonsuz suç değil sonsuz azap gerektiremez.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HeavenlyBlue -- 26 Mart 2020; 17:6:33 >
  |
  |
  Cinali1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  253 Mesaj
  bu nedir arkadaş ya her gün ayrı bir din muhabbeti, yok nasıl inanıyorsunuz, yok hala din mi var, tanrı yok, tanrı varsa insanlar neden acı çekiyor, Muhammed yaşasa inanır mıydınız yok bilmem ne. inanmazsan inanma git otur köşene. piyasa yapıcam entel görüneyim, insanlar beni dikkate alsın, biraz faklı düşünüyormuşum gibi algılasın insanlar beni derdinize bir son verin. aç oku, düşün okurken, hala da ikna olmadıysan ölünce ortaya çıkar.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Yarbay
  2331 Mesaj
  Etrafımızda o kadar musibet varken hala ibret almayıp dini konular üzerinden gündem yaratmak sadece acizliktir inanmamakta tercih sizin ama saygı duyun biraz  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Psn ıd valley4891
 • Yarbay
  10218 Mesaj

  Bence cevap veremeyince yan çizmişsiniz. Ben yargılamıyorum ama ne yapmaya çalıştığınızı, kimin ne olduğunu yüzüne de söylerim.  Mecburen diye bir şey yok, sünnet ve dini bilmediğiniz için veya dışarıda gördüğünüz 3-5 kişi ile yanlış bir fikir edinmişsiniz.

  Genellemenin yanlış olduğunu söylememe rağmen diretiyorsunuz. Her şeyi tartışmaya bende açığımdır ama sağlıklı, mantıklı tartışmadıktan sonra anlamı yok. Böyle devam edecekseniz son mesajımda olabilir.  Ramazan’da içki masasında iftar açanda yanlıştır, sana oruç tutmuyorsun diyende, siz bence pek çok konuda bilgi sahibi değilsiniz, buna rağmen tartışabileceğinizi sanıyorsunuz.  Yüzme kursunuzun kuralı böyle ise kendiniz gibi açık düşünen, açık fikirli kursları bulun. Yargılamıyorum derken yargılıyorsunuz farkında mısınız?  İslam ne diyorsa doğru odur müslümanlar için siz başta inanç özgürlüğüne karşısınız, tartışmak vs den önce düzeltmeniz gereken tonlarca kusurunuz var. Ben bara içkiye içene bir şey diyor muyum, benim inancıma karşı diye lanet okuyor muyum? Giden gitsin, kalan kalsın.

  Konu iyilik ve din değil.  Peki bizim Allah’ a karşı yaptığımız saygısızlıklar ne olacak, edilen küfürler, itaatsizlikler, Allah bahsettiğin gibi olsa cezanı şuracıkta verir, neden sana buna rağmen bir hayat veriyor? Ekmek veriyor, su veriyor, güneş veriyor.

  Dediğin gibiyse ben de dahil şu an yanıp kül olur, çarpışırdık, neden mühlet veriyor?

  Ben söyleyim düzelt kendini, geri dön, hatanı bil, af dile diye. E sen Allah ‘ ın yarattığı kainatta ona karşı gelirim diyorsan, yan bakıyorsan cehennem de var diyor anladın mi? Cehennemde ateş yoktur, herkes ateşini yanında götürür.  Allah’ın merhametini örneklerle açıkladım, bence basit, net ve anlaşılırdı.

  Öyle bir çatışma yok, olamaz, olursa da bu dini değil, kişiseldir.  Şunu anlamak lazım, insan kul’ dur.

  Kul acizdir, güçsüzdür, muhtaçtır, bak bir virüs hayatı mahvediyor.

  Herşey Allah’ındır, bütün mülk Allah’ındır, Allah mülkünde tasarruf sahibidir.

  Benim bir kalemim olsun ve ben bunu kırayım, sen neden kırıyorsun diyebilir misin? Hayır, çünkü benim, kimseyi ilgilendirmez.  O hesap bu dünyadan, yaratıcısından memnun değilsen başka bir dünyaya git, yapmayacağın bir ilah bul, ölmeyecek bir hayat bul. Serbestsin.  Yani anlamayana anlatamazsın, kulaklarını yıkayana duyuramazsın, herkes kendine eder kardeşim, orta yaşlı biriysen kaldı ömrün yarısı, bir yarısı göz açıp kapayasıya geçti, kalanı da öyle geçecek.

  Ak karayı herkes görecek. Bizim derdimiz, en azından benim derdim tartışma kazanmak, laf sokmak değil, kardeşine yardımcı olmak.

  Yoksa kimin yaptığından kime ne.

  Cehennemden nasıl eminsen bu dünyadaki davranışlarımızında bizi nereye götüreceğini biliyor olmalısın.

  Şu şunu dedi, şu bunu yaptı, bunlar boş işler.

  Herkes kendine bakmalı.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Miu kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  4148 Mesaj
  Ben çok inançlı bir müslümandım, sonra düşündüm biraz lan bazı şeyler böyle olamaz diyip ateist oldum, uzun hikaye yazardım şimdi ama neyse. Herkes kendine.
  Bazıları da aslında hiç inanmasa bile inanmak istiyor, öyle huzur buluyor kendince. Ne yapacaksın, belki de hiç uğraşmamak lazım insanlar nasıl mutlu oluyorsa öyle yapsın.
  |
  |
  _____________________________
  GM 9 PRO kullanıcısı ||PC: Anakart Asus m5a87||cpu amd phenom 2 x2 565|||GPU Amd radeon sapphire r9270x 2GB 256 bit gddr5||PSU 450W bir psu işte
 • quote:

  Orijinalden alıntı: ByEnesErgin

  Benimde aklım almıyor.
  kuyumcu terazisinde patetes çuvali tartmaya kalkarsan olacakları bir düşün  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  620 Mesaj
  Bu forumun geneli senin gibi olduğu için size garip gelebilir. Dışarıya çıkarsan garip olmaması gerektiğini anlarsın. Biraz ergenlikten de kaynaklanıyor. Birkaç yıl sonra yine inanmasan bile inananlara saygı duymayı öğreneceğini umuyorum.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YeşilOk -- 26 Mart 2020; 17:28:29 >
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  174 Mesaj

  Aynen bir an için öyle bişeyler var hayaline kapıldım ama nerde,,bilim teknoloji diye açıyorum ama başka şeylerle karşılaşıyorum, onaylama şart bu siteye  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  halil altın kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Binbaşı
  1862 Mesaj
  Din yok şu yok bu yok diyenler, sahip olduğunuz nesnelere bir bakın, kendi kendine oluşan birşey varmı. Kaldı ki evrenin işleyişinde mükemmel bir ahenk var,

  cidden kendi kendine meydana geldiğini mi düşünüyorsunuz??

  İnanıp inanmamakta serbestsiniz.Fakat şöyle düşünün, Öldünüz, kabire kondunuz, sorgu için geldiklerinde ne diyeceksiniz, ama siz yoktunuz nerden çıktınızmı diyeceksiniz?

  İnanan insan için sorun yok, çünkü bunu bilerek yaşamış ve sorguya hazır
  _____________________________
  Alışverişlerim profilimdedir
 • Binbaşı
  1200 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Miu

  Bahsettim gibi yazdıklarımı karşı savunmaya geçip yargılayıcı bir tavırla cevap vermişsiniz. Cümleleriniz hep geniş zaman, karşı tarafın düşüncesiyle empati yok, sabit fikirle yazılmış herşey. Bence dünya bu kadar siyah beyaz değil.
  Yazdıklarınızdan anladığım siz de o pamuk yürekli inananlardan değilsiniz. Benim böyle "pamuk yürekli" diyebileceğim bir arkadaşım var, çok iyi biridir, hiç yargılamaz, herşeyi tartışabilirsin. Ama işte çok az böyleleri...

  Benim demek istediğim, sünnet ve emirlerin gereğini yapan biri "mecburen" diğer insanlar ile çatışmaya giriyor. Ayrıca net olmayan çoğu konuda binlerce yorumdan birini seçiyor, hepsi islam diyor adına ama hepsi bir insanın yorumu aslında. 50bin adet cemaat, tarikat boşuna türemiyor. Ramazanda iftarını benim bira içtiğim masada açıp hiç sıkıntı yapmayan arkadışmda var, ramazanda su içerken beni görüp saygısızlık yaptığımı söyleyen de var. İnşaatçı bir arkadaşım bazı müşterilerin bayan erkek asansörünü ayırmak istediğini söyledi. İnanan biri mümkün olan her konuda haremlik selamlık olmasını istiyor. 6 yaşında kızımı yüzme kursuna verdim, kursa bırakıp uzaktan izlemek istedim, güvenlik izin vermedi. Bazı veliler rahatsız oluyormuş, kız çocuklarını (en büyüğü 8 yaşında) sadece kadınlar izleyebilirmiş. Kızım kurstan çıktığında baba beni niye izlemedin diye sordu, cevap veremedim..Gibi gibi bir sürü örnek verebilirim. Karşı tarafı yargılamıyorum ama yaşam tarzları benimki ile bazen çatışıyor maalesef, çoğunluk olduklarında mecburen saygı falan göstermeyecekler gibi görünüyor. Ayrıca öncelikler de farklı, adam kaynakları inançları için kullanmak istiyor, benim ise başka önceliklerim var. Bu da ayrı konu, neyse..

  Yaratan varmıdır, yokmudur boyutunda değilim, sana göre vardır bana göre yoktur, hiç önemli değil. Ama yaşam tarzı olarak, ne kadar iyi, anlayışlı olursan ol, islama inanıyorsan yapman gerekenler var. Ve bu herkese uymuyor.

  Ayrıca cehennemde yakmak ile insanları tehdit eden bir varlık nasıl sevgi dolu olabiliyor. Dediklerimi yaparsan cennette sefa sürersin, yapmazsan seni cehennemde sonsuza kadar yakarım olayı var mı yok mu? Bu koşullarda tehdit edilen biri, durum inançları ile çatıştığında nasıl bana saygı duyacak?

  Ben hiç inandığı için iyi olan , inanmadığı için kötü olan birini görmedim. Zorla güzellik olmuyor. Vicdan, iyilik, saygı, merhamet gibi nitelikler insanın içinde olan birşey bence, inançla dinle kazanılmıyor.

  Alıntıları Göster
  Ramazanda iftarını sizin içki masanızda açarak yapan birisi zaten sağlıklı bir müslüman değildir, dininden bihaber yaşıyordur, müslümanlığı bütünüyle kabul edersiniz ya da reddedersiniz, bunu beğeniyorum, bunu beğenmiyorum, olmaz.
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1200 Mesaj
  Kendi adıma yazıyorum, din boyutuna girmeden, yaratıcı var mı yok mu sorusunun cevabını ben doğum ve ölüm hadisesiyle verdim.

  Birincisi; bir canlıdan yepyeni bir canlı ortaya çıkıyor, bu muhteşem bir şey, bunu hiçbir canlı kendi kendine yapmış olamaz, arkasında kusursuz bir yaratan var diyorsunuz.

  İkincisi de her canlının ölmeye programlı olması. Bugünkü teknoloji ve bilimin geldiği noktada insan en fazla 120 yıl yaşayabiliyor, o da herşey mükemmel olursa, istisnalar kaideyi bozmaz, şurada 140 yaşında ölen biri var yazmayalım, geneli söylüyorum.

  Ölüm ölmüyor arkadaşlar, belki bilim daha da ilerleyecek, insan ömrü uzayacak, 150-200 yıl yaşamak mümkün olacak, ama eninde sonunda öleceğiz, zaten İslam da şunu söyler; Ölüm hariç herşeyin tedavisi ve çaresi var, bu Coronanın da var, herşeyin var, çalışın, öğrenin ve okuyun der.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi geng -- 26 Mart 2020; 18:0:16 >
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  876 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Cinali1

  Müslümanlara aşağilik gözüyle bakan her kimse bubtopraklara faydası yoktur. Musluman toplumlarin kaos icinde olduklarini yazmissin. Venezuela da kaos icinde, brezilya da kaos icinde, zamaninda sirplar kaosu cikarip katliamlar yaptilar, Orta Afrika cumhuriyeti musluman bir toplum degil bircogu hristiyan hakeza afrikanin hemen hemen tum ulkeleri kaos icinde. Bunlarin cogu musluman degil. Neden kaos icinde? Cunku medeni dedigimiz Fransiz, Portekiz, Amerikan, Ingiliz somurgesiydiler. Yillarca katledilip ellerinden canlari dahil herseyleri alindi. Afrikanin tarihinde gordugu en iyi lider ise Mensa Musa adindaki kral idi ve kendisi muslumandı. Ulkesinde de seriat ile hukmediyordu.  Ayetle ilgiki yoruma ise su linkten cevap bulabilirsin Erkegin kadinin uzerinde hakki oldugu gibi kadinin da erkek uzerinde haklari var.
  https://sorularlaislamiyet.com/kadinin-haklari-nelerdir-islamin-kadinlara-bir-baski-ve-kisitlama-getirdigi-iddalarina-ne-dersiniz-0

  Ayette bahsedilen evlilik hukukunu arastirmadigin belli. Evlilik hukukuna erkek uyuyor ancak kadin uymuyorsa erkege verilen ehliyetten bahsediliyor. Once uyar nasihat et duzelmiyorsa yatakta yalniz birak hala duzelmiyorsa hafifce döv. Ayetin devaminda eslerin arasi bozulmaya gidiyorsa bir araciyla duzeltilmesi gerektigi soyleniyor.

  Erkegin kadini keyfiyetle dovme ve zulmetme hakki yoktur. hatta eziyet olacak kadar dovme hakki da yoktur. Cinsel yaklasmada bile erkegin nazik olmasi, kadini hosnut edecek sekilde yaklasmasi gerektigi emredilirken kadini olesiye dov emri olduguna inanmak art noyetciliktir. Kurani parca parca mealden kesip inandiginiz kitap bu demek ya da bir parcasina inanip diger parcasina inanmamak sizin sorununuz. Surenin tamamini okudunuz mu? Kadinin haklarini evlilik haklarini erkegin kadina nasil yaklasmasi gerektigini guzelce anlatiyor. Ama her nasihati kenara birakip fitne durumunda erkegin esini en son care olarak dovmesini beis bulup bunu da emir gibi algiliyorsunuz. Bu emir degil nasihattir. Dovmek zorunda degil.

  Alıntıları Göster
  Yukarıdaki bir arkadaş da sen de söylediklerimi kanıtlamışsın. Evlilik hukuku vs bahsetmişsin bi de. Sen kim oluyorsun da bir insanı 'hafifçe' dövme hakkını kendinde buluyorsun?  Ayrıca dövün dedikten sonra bunu hafifçe döv vs diye yine kılıf uydurmuşsunuz. Edebiyat kitabı mı bu her okuyan ayrı yorumlasın? Madem bu kadar iddialı cümleler var, neden hepsinin ucu açık?  Arapça bilen bir insanla konuşuyorsun ve hala inatla bişeyleri değiştirip kılıf uydurmaya devam ediyorsun.  Dayağın hafifi ağırı mı olur? Ya da neden erkeğin pipisini lütuf olarak görüyor bu kitap? Yatakta yalnız bırak ne demek?  Ha ayrıca Türklerin başına gelmiş en kötü olay İslamdır dediklerinde hak vermiştim. Bunun aşağılamayla falan alakası yok. Bir tarafta kadını, bir canlıyı el üstünde tutan gök tanrı inancı ve gelenekleri varken, onları bırakıp kadını ikinci sınıf vatandaş yapan, erkeğe dayak hakkı veren, pipiyi lütuf gibi gösteren bir dine geçince elbette kültürü de bozuldu Türklerin.  Gitgide kara çarşafa doğru ilerliyoruz da hadi hayırlısı.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3101 Mesaj
  etrafında gördüğü her otoriteyi yücelten, kula kulluk eden bu kadar cok ezik insan varken ülkede dünyada bu insanların din'e inanmamaları çok absürt olurdu. kula kulluk etmeyen, ezik olmayan, hak hukuk bilen ve kafasını kullananların işi olmaz zaten dinle
  |
  |
  _____________________________
 • Çavuş
  91 Mesaj
  yahu tamam siz inanmıyosunuz çok havalısınız falan. size ne kardeşim. isteyen istediğine inanır. din adına insanların canını yakanlarla sizin hiç bir farkınız yok. lafa gelse din vicdan hürriyetinden bahsedersiniz. sırf sanal alemde 3 - 5 etkileşim işin yok hala inanan var mı, yok din diye bişey yok. inanma bilader. inanmıyosan da kendine sakla.
  _____________________________
 • Haber Editörü
  4702 Mesaj
  test  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Mobilya Takımları
kolayoto.com
SEO
Orjinal Laptop Yedek Parça
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,328
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.