Şimdi Ara

21. Yüzyılda hala dine inananların olması bi bana mı çok garip geliyor ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: RebornPhoenix Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 21 Misafir (13 Mobil) - 8 Masaüstü14 Mobil1 Android
742
Cevap
7
Favori
21.427
Tıklama
Popüler Konular listesinde 88. Sırada  bugün en iyi #4
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> 21. Yüzyılda hala dine inananların olması bi bana mı çok garip geliyor ?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    876 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Cinali1

Madem bu islam dini senin aklina hafzalana sığmayacak kadar geride şu bilim insanları neden Müslüman?

-Harezmi

-İbni Sina

-Ali Kuşçu

-Cabir Bin Hayyam

-Cezeri

-Uluğ Bey

Müslüman olanın yanı sıra şu bilim insanları da hristiyandı

-Edison

-Newton

-Leonardo Da Vinci

-Darwin

-Einstein

Nasada ve bilim adamlarinin icerisinde de bir dine ve yarataciya inanan yüzlercesi var. Bence burdaki sorun dinin kendisinde değil. Din yaşayış biçimidir. Yaratıcının sizin inanmaniza ihtiyaci yok! Bu güzel insanlar dinlerini güzelce yaşadıkları gibi insanliga çağ atlatacak dev buluşlara imza attılar. Başka birinin inancıyla uğraşarak vakit harcamadılar kendilerine ilimle mesgul edip kendilerini ve insanlığı geliştirdiler. Hepsi biliyordu ki yaratıcının kendilerine ihtiyacı yok tam aksine onların yaraticinin yardimina ihtiyaci var. Sen ve senin gibiler ise maalesef insanları irite edici fikirleriniz dışında ürettiği birşey olmayan, kendi inancını en iyi varsayıp digerlerini küçümseyen sözler söyleyince dünyayı kurtardigini zanneden garip bir topluluk oluşturdunuz. Islamda ve Kuranda olmayan şeyleri o dinin tamamıymış gibi gösterip ve de nedense sadece İslamı hedef alıyorsunuz. Biz de farkındayız dini kullanıp binlerce insani felakete surukleyen beyinsizlerin varlığından, bunlarla biz de mucadele ediyoruz. Halbuki inancin kaynagi kitapta ne diyor

"Allahın ayetlerini az bir menfaat karşılığında satmayın."

Senin aklınla hareket edersek o halde ateist olup insanliga zarar verenleri de ateist olduğu için boyle yapiyor dememiz ve seni de onunla ayni kefeyr koymamiz lazım. Dememiz lazım ki senin Stalinden farkın yok. Bilmediğin konuda ahkam kesmek kolay tabi bir de oturup şu kitabı okusan farkedeceksin ki hepsi büsbütün bir kitap hayata ve insanlara yön verip yaşamlarını duzeltmeleri icin tavsiye veriyor. Temizliği, doğruluğu, iyiliği emrediyor. Kötülüğü, yıkıcı davranmayi, zevk ve arzuların kölesi olmayi ise yasaklıyor. Tibba ve ilme hayatini adayan Lokman hekimi anlatıyor, Islam peygamberi ilim çinde de olsa gidip alınız diyor. Ilimle ugrasan talebeye yapilan yardimin en iyi yardim olacagini soyluyor. Ilimsiz insanin çorak topraktan farksız oldugunu islam halifesi söyluyor. Kendi devirlerinde de ortaya çıkmış şarlatanları din tuccarlarini cezalandırıyor. Bunları bilmediğiniz gibi bir de şu iftirayi atmakta hic tereddüt etmiyirsunuz, Islama inanan herkes cahildir. Bana sorarsan senin bu aklın cehaletin ötesinde birşey. Seninki akıl hastalığı. Senin sorunun dinle değil insanlarla. Sosyal yaşamın sorunlu...

Alıntıları Göster
    Hakkımda ne kadar da çok şey biliyorsun sen öyle? Ürettiği bir şey olmayan :D

Ülkeme sağladığım katkıyı senin sülalenin tamamı sağlayamıyor diyeyim o zaman ben de? Nasıl hakkında bişeyler biliyor muyum?

O insanlar ve daha yüzlercesi inançlı olabilirler. Kendi içlerinde yaşadıkları sürece herhangi bir sıkıntı yok. İslama yönelik saldırıların temel sebebi ise Müslüman topluluklarının çoğunlukla kendi dinleri hakkında bile bilinçsiz olup en saldırgan topluluk olmaları. Ülke için soruyorsan etrafında gördüğün her 3 kişiden 2 si Müslümanım diyor? E bu durumda etrafımızda gördüklerimizden çıkarım yapıp konuşunca yine 'sadece islama' saldırı var diyorsunuz.

Ülkede herkes kendini islamın son neferi olarak görüyor. İnandığı allahı savunmak için adam döven var bu ülkede bilmem farkında mısın?

Ha gelelim dininin emrettiği iyilik ve güzelliğe.

https://store.donanimhaber.com/c2/ee/6b/c2ee6b9df1498ffe7d83d5d1fad08765.png

Diyanetin kendi sayfasında. Nisa suresi 34. Ayet. Dinine bağlı bir insansan bilirsin zaten.

Bir kadın olduğunu düşün şimdi. Ve müslüman olduğunu. Bayağı bi iyilik ve güzellik öğütlüyor değil mi?

Bahsettiğim olay da tam olarak bu. Bunun gibi nice ayet varken bunlara sürekli ama sürekli bir kılıf uydurabiliyorsunuz. Sokakta gördüğünüz hayvanın kafasını koparın dese siz yine bir güzelleme bulur, onu iyi gösterebilirsiniz.

Yukarıdaki ayeti açıklayabilir misin?

İyiliği öğütlediği yerler de elbette var. Ama tam da bu nokta da ben ihtiyaç duymuyorum hepsi bu. İyi kötü kavramı bir yerde kural olarak belirlendiği için kötülük yapmıyorsanız siz zaten kötü bir insansınız demektir. Kötülük yapmasanız da bu böyle.

Yok iyi bir insansanız bunun için herhangi bir yere bakmanıza gerek yok.

Son olarak ateist olduğum, akıl hastalığım olduğu ve sosyal hayatımın kötü olduğu çıkarımını yapmışsın. Ürettiği bir şey olmayan kısmında yaptığın yanlış kadar bayağı yanlış çıkarımlar yapmışsın. Sırf burdan bile düşündükten sonra yapacağın çıkarımların doğruluğunu kestirebiliyorum. Ama olsun 'dewamke'

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yarbay
    2145 Mesaj
    Zehirin içine panzehir yerleştiren Allahım su imansiza iman ver. Çünkü dünya ateşine dayanamayan bu kulun cehennemde kömüre döner.

|
    |
    Kardeşim biraz okuyun da bilgilenin ya. Elbette bağnaz muhafazakar her şeye inanan birisi değilim de bir okuyun da Eski Ahit’te İbrahim zamanında yaşadığı iddia edilen Kralların nasıl ispat edildiğini öğrenin. Her şey koca karı hurafesi, yazması değil.

|
    |

bu kadar mı ? Boşlukların tanrısı
    |
    |
    Zodion kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    quote:

Orijinalden alıntı: smart0201

bu kadar mı ? Boşlukların tanrısı
    Sanırım bu kadar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi predaTR_ -- 26 Mart 2020; 15:30:41 >
  • Onbaşı
    15 Mesaj
    başlığa aykırı yazı yazanlara lafım yok. adam inanmadığını tebliğde edebilir oda kendi hesabıdır onada lafım yok. inanılır gibi olmayan ise 21. yüzyıldayız diyor biri diğeri globalleşen dünya diyor biri o arkadaşa dinlerin ne zaman ortaya çıktığını ve dünyann ne zaman globelleştiğini anlatsın. 21. yüzyıl muhabbetine gelirsek o kişinn bundan kastı bilim ilerledi falan, iman gerçekten nasip meselesi rabbim kalbimizi köreltmesin, bu kadar bilim ve ekonomide adeta dev haline gelen ülkeler bile aciziyetten ne yapacaklarını bilmez bi konumdalar. böyle bir anda bile Allaha karşı isyan edenlere acıyorum. Allah hidayet nasip etsin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Onbaşı
    21 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    Tavuk Dürüm

millette inadından inanıyor ama inananların çok ciddi bir bölümü şu anda para için inanıyor. iş yerinden ekmek yediği için. aydın bir hükümet gelirse bir tane bile dindar olduğunu iddia eden adam kalmaz buraya yazıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Entel Maganda -- 26 Mart 2020; 15:39:59 >
    |
    |

Nisa suresi 34.ayete değinmişsin güzel bir noktayı söylemişsin müsaden ile açıklamak isterim.

Allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. Onun için sâliha kadınlar itaatkârdır. Allah'ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar. Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.

Burada az çok anlatılan belli oluyor sadece şu noktaya değinmek gerek dövün kısmı sizlere bu kısım garip gelmiş durumda değil mi?

Şimdi kur-anın tam olarak mealini yazmak çok zordur ama bizler bunu düşünerek anlatılmak istenen aslında ne olabilir diye düşünebiliriz.

Gelelim dövün kısmına burada aslında dövün değil biraz hırpalayın denmek istemesi peki hırpalanma kısmını açalım şimdi evli olduğunuzda çocuğunuz bir hata yaptığında uyarırsınız değil mi? eğer sonuç alamazsanız ufak cezalar verirsiniz tekrarı olmaya devam ettiği sürece şiddetini artırırsınız.Burada aslında anlatılmak istenen bu yani eğerki evli olduğun kadın seni dinlemiyorsa (önemli konularda) sana baş kaldırıyorsa kendisini ve seni kötü gösteriyorsa uygunsuz davranıyorsa karşılıklı konuşup uyarmak istersiniz bu gayet doğal bir durum ama sonuç alamadığınız zaman hafif cezalar vererek mesela aynı yatağa girmemek eve almamak gibi kademeli olarak şiddetini artırırsınız.Bunu herkes yapar bu normaldir.Kadını dövmek değil dövmüş gibi yaparak tokat atmak diyebiliriz.Mesela para vermemek mesela dışarıya çıkarmamak gibi cezalarla daha büyük tokat atabilirsiniz eğerki hiç birinden sonuç alamıyorsanız.Boşanırsınız aslında oradaki dövün kısmı vurmak değil daha caydırıcı şeyler yapmamızı söylenmektedir.Hiç kadına el kaldıramaz ben buna karşıyım ama dediğim gibi kur-anın tam mealini yazmak oldukça zor olur ama bizler okuyarak aslında ne denmek istediğini düşünerek çıkarabiliriz.
    |
    |
    LEAME kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    AMD Ryzen 7 3700X 3,6GHz @4.3Ghz / MSI MPG X570 Gaming Edge WiFi DDR4 4400Mhz (O.C) / GSkill Trident Z Neo Rgb 16GB 3600MHz DDR4 Ram CL16 Dual Kit / MSI GTX1070 GAMING X 8GB GDDR5 256Bit / WD 3.5" 2x1TB Caviar Blue ve Black SATA 3.0 7200Rpm 64MB / Samsung 250GB 850 EVO SATA 3.0 SSD / Aerocool Pulse L240 F ARGB 240 mm Sivi Sogutucu / Seasonic FOCUS GX-650, 650W 80+ Gold, Full-Modular / MSI Optix MAG272QP 27" 165Hz 1ms FreeSync QHD / A4TECH BLOODY A60 MULTI-CORE GAMING MOUSE / A4 TECH BLODDY B120 GAMING KLAVYE / LOGITECH G332 GAMİNG HEADSET / LOGITECH Z-323 2 1 360 DERECE SES SISTEMI /HTC U11

• Yüzbaşı
    685 Mesaj
    Derin bir din tartışması veya dini savunma/karşıt olma şeklinde bir konuşma yapmak istemiyorum. Sadece dine mesafeli olan insanların farklı bakış açısıyla bakabileceği dilden bir kaç cümle etmek istiyorum. İnsanlığın varoluşundan beri insanın en büyük amaçlarından biri de sonsuzluğa ulaşmak olmuştur. Bunu incelediğimiz tüm tarihi yazılı sözlü kaynaklarda rahatlıkla görebiliyoruz. En ünlü olanlarından bazıları da bildiğiniz üzere İlyada ve Gılgamış destanları. Mezar/kabir kavramlarının da neden bu kadar olduğu yine bu sonsuzluğa ulaşma gayesi ile açıklanıyor.

İnsanlar olarak öldükten sonra ne olacağını bilemediğimiz ve yok olmak istemediğimiz için, bize verilen sonsuzluk vaatleri bize güzel geliyor. Şimdi dine inanmayan kardeşim şöyle düşün, kesinlikle hiç bir din adı altında savunarak söylemiyorum; evet sen kendince haklı bulduğun sebeplerden dolayı din kavramını reddediyor olabilirsin ama insanların din kavramına bu kadar bağlı olmalarını tuhafsamak bana poz kesme olarak geliyor. Bir yanda bana sonsuzluk vaati veren bir din/inanç kavramı var, bir tarafta ise bana hiçlik gerçeğini sunan bir dayanaksızlık. Ben sana dine inan veya inanma demiyorum ama insanların neden bir dine yönelimli olduğuna da 2020 senesinde bu denli şaşırmanın bence anlamı yok.
    |
    |

• Binbaşı
    1041 Mesaj
    kısır döngüler var ağa :)

bu x maddeyi kim yaptı onu kim yaptı ......

Uzayı düşün bir duvar var geçiyorsun arkasında duvar geçiyorsun yine duvar........

Düşününce beyin error :)
    Şunu sormak lazım. Ne zaman din bazı kişiler kendi çıkarları için kullanmayacak (örnek feto) ve din adamları ne zaman o dine uygun yaşayacak. Belki o zaman insanlar biraz daha yakın görür kendini.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _CeKoCu_ -- 26 Mart 2020; 15:58:7 >
    |
    |
  • Binbaşı
    1441 Mesaj
    Varlık teorin?
    |
    |

DaMaGe#21380

PaMiRaZ#2242
  • Yüzbaşı
    817 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Rwenzori

Tamamen yanlış, bir kere dindarı veya ateisti genellemek nasıl bir akıl tutulması?

Gerçekten dindar insan görmemişsiniz, kimsenin sizden ondan bundan saygı beklentisi yok, ihtiyacı da yok, keza sizinde olmamalı.

Gerçekten dindar insan pamuk gibi kalbi olan, ibadetinde, işinde günündedir, başı önde gezer, dünya ile ilgilenmez. Şu şunu giymiş, bu bunu giymiş vs demez çünkü görmez, bakmaz.

Ateist ile uğraşmaz, kendisine sormasını fikir istemediği sürece başkaları ile de uğraşmaz, iyiliği tavsiye eder, kötülükten sakındırır.

Yaşamını sünnet ve emirlere göre düzenler.

Sizin dindarınız ile bizimki farklı sanırım, böyle yaparsak, yanlışta inat edersek doğruyu bulamayız, o zaman herkesin pek çok dindar tanımı olur, bende kendimce ateist tanımlarım, sokaktaki adamda.

Sizin bahsettiğinizi din ile alakası olmaksızın kendini yetiştirememiş kişiler, dindar da ben dindarım demez, her namaz kılan dindar değildir, kuran okuyan, oruç tutan ....

islam güzel ahlaktır, kalp kıran, kötü söz söyleyen, hakaret eden, döven söven, kul hakkı yiyen vs vs kişinin sabahtan akşama kadar namaz kıldığını da görsen inanma, dindar vs deme. Ne diyor Yunus bir kez gönül kırdın ise o kıldığın namaz değil.

Yani her sakallıyı dindar sanma.

Asıl sorun gerçek anlamda namazı kılamayışımız, namazı gerçekten, dosdoğru kılan insan bastığı yere bile dikkat eder karınca var mi diye, kalp kurmaz, gönül alır, Afrika’daki çocuktun bile sorumlu hisseder kendini. O Süpermen gibidir herkese yardımcı olur.

Sizde haklısınız bunlar tükendi, bittiği için de gördüğünüzü, dindarım diyeni, orada burada tartışırken karşınızda duranı dindar sanıyorsunuz ama bu bilgisizliktir, belki de işinize geldiği için bunu kullanıyorsunuz.

İnandığı varlık çok katı değil, olur mu öyle şey, bu da bilgisizlik, sen ondan önce yarattıklarına bak, bak Allah dostları ne diyor, gel diyor mesela, ne olursan ol gel, Allah katı olsa sana merhamet okyanuslar gibi olan, sevgisi kainatı kaplayan ana verir miydi sana? Hayvanlara bak en acımasızı yavrusu için neler yapıyor bir gör. Şimdi düşün yarattığına bu kadar merhamet, aşk, acıma sevgi veren Allah bütün bu verdiklerinin ve daha bilmediğimiz pek çok şeyde aşkın değil midir?

Kendimize hakaret edince karşı tarafa saldırıyoruz, öldürüyoruz insanları oysa Allah kendine edilen onca hakarete sabır ediyor.

Görmek istemesen kanıt çok ama sen gözünü kaparmışsın, bildiklerini (yalan yanlış şeyler) doğru sanıyorsun, gözünü kapatan kendine karanlık eder.

Siz penceresiz ev gibisiniz, önce bir pencere açın.

Ve bütün bunlara nede olan etkenlerden birisini de yazayım.

Allah, din meal okuyarak tanınmaz, böyle ancak ateist olursunuz. Cahil adam bir konu tartışırken pat diye Google açıyor, hemen meal, yetersiz ve zaten eğilip bükülmüş aklıyla kuran yorumluyor, yahu sen kimsin? Yok, okuyunca allame olup çıkıyor, bir ayet okudu, onunla 1000 tartışmaya giriyor. Mesele birazda budur.
    Bahsettim gibi yazdıklarımı karşı savunmaya geçip yargılayıcı bir tavırla cevap vermişsiniz. Cümleleriniz hep geniş zaman, karşı tarafın düşüncesiyle empati yok, sabit fikirle yazılmış herşey. Bence dünya bu kadar siyah beyaz değil.
    Yazdıklarınızdan anladığım siz de o pamuk yürekli inananlardan değilsiniz. Benim böyle "pamuk yürekli" diyebileceğim bir arkadaşım var, çok iyi biridir, hiç yargılamaz, herşeyi tartışabilirsin. Ama işte çok az böyleleri...

Benim demek istediğim, sünnet ve emirlerin gereğini yapan biri "mecburen" diğer insanlar ile çatışmaya giriyor. Ayrıca net olmayan çoğu konuda binlerce yorumdan birini seçiyor, hepsi islam diyor adına ama hepsi bir insanın yorumu aslında. 50bin adet cemaat, tarikat boşuna türemiyor. Ramazanda iftarını benim bira içtiğim masada açıp hiç sıkıntı yapmayan arkadışmda var, ramazanda su içerken beni görüp saygısızlık yaptığımı söyleyen de var. İnşaatçı bir arkadaşım bazı müşterilerin bayan erkek asansörünü ayırmak istediğini söyledi. İnanan biri mümkün olan her konuda haremlik selamlık olmasını istiyor. 6 yaşında kızımı yüzme kursuna verdim, kursa bırakıp uzaktan izlemek istedim, güvenlik izin vermedi. Bazı veliler rahatsız oluyormuş, kız çocuklarını (en büyüğü 8 yaşında) sadece kadınlar izleyebilirmiş. Kızım kurstan çıktığında baba beni niye izlemedin diye sordu, cevap veremedim..Gibi gibi bir sürü örnek verebilirim. Karşı tarafı yargılamıyorum ama yaşam tarzları benimki ile bazen çatışıyor maalesef, çoğunluk olduklarında mecburen saygı falan göstermeyecekler gibi görünüyor. Ayrıca öncelikler de farklı, adam kaynakları inançları için kullanmak istiyor, benim ise başka önceliklerim var. Bu da ayrı konu, neyse..

Yaratan varmıdır, yokmudur boyutunda değilim, sana göre vardır bana göre yoktur, hiç önemli değil. Ama yaşam tarzı olarak, ne kadar iyi, anlayışlı olursan ol, islama inanıyorsan yapman gerekenler var. Ve bu herkese uymuyor.

Ayrıca cehennemde yakmak ile insanları tehdit eden bir varlık nasıl sevgi dolu olabiliyor. Dediklerimi yaparsan cennette sefa sürersin, yapmazsan seni cehennemde sonsuza kadar yakarım olayı var mı yok mu? Bu koşullarda tehdit edilen biri, durum inançları ile çatıştığında nasıl bana saygı duyacak?

Ben hiç inandığı için iyi olan , inanmadığı için kötü olan birini görmedim. Zorla güzellik olmuyor. Vicdan, iyilik, saygı, merhamet gibi nitelikler insanın içinde olan birşey bence, inançla dinle kazanılmıyor.

• Çavuş
    60 Mesaj
    Burda insanların inançlarını küçümseyip dalga geçen bir konu açıyorsun, sonra insanların senin inançsızlığına saygı duymasını bekliyorsun. Yobazlardan bir farkın kalmıyor.

Belki de trolsun amacın insanları tahrik edip biribirine kavga ettirmek.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Haber Editörü
    262 Mesaj

Yaratıcı ayrı konu, dinler ayrı konu. Adam din hakkında konuşmuş. Nereden biliyorsun bir yaratıcıya inanmadığını?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mert_06 -- 26 Mart 2020; 16:14:6 >
    cigerimsoldu kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ben de o dönemlerden geçtim, sorguladım. Hâlen sorguluyorum ama anladın dediğimi. Kur'an'daki bilgileri önce süzgeçten geçirip sonra algılıyorum, bir çok müslüman bunu yapmıyor, ama senin dininden dolayı bunu anlamını bekleyemem.

Sorgulamak aşamalı olmalı, önce evreni sorgulamalısın ya da insanın hücresini, bunun görevini sorgulamalısın.

|
    |
    ZamanSal kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    quote:

Orijinalden alıntı: LEAME

Hakkımda ne kadar da çok şey biliyorsun sen öyle? Ürettiği bir şey olmayan :D

Ülkeme sağladığım katkıyı senin sülalenin tamamı sağlayamıyor diyeyim o zaman ben de? Nasıl hakkında bişeyler biliyor muyum?

O insanlar ve daha yüzlercesi inançlı olabilirler. Kendi içlerinde yaşadıkları sürece herhangi bir sıkıntı yok. İslama yönelik saldırıların temel sebebi ise Müslüman topluluklarının çoğunlukla kendi dinleri hakkında bile bilinçsiz olup en saldırgan topluluk olmaları. Ülke için soruyorsan etrafında gördüğün her 3 kişiden 2 si Müslümanım diyor? E bu durumda etrafımızda gördüklerimizden çıkarım yapıp konuşunca yine 'sadece islama' saldırı var diyorsunuz.

Ülkede herkes kendini islamın son neferi olarak görüyor. İnandığı allahı savunmak için adam döven var bu ülkede bilmem farkında mısın?

Ha gelelim dininin emrettiği iyilik ve güzelliğe.

https://store.donanimhaber.com/c2/ee/6b/c2ee6b9df1498ffe7d83d5d1fad08765.png

Diyanetin kendi sayfasında. Nisa suresi 34. Ayet. Dinine bağlı bir insansan bilirsin zaten.

Bir kadın olduğunu düşün şimdi. Ve müslüman olduğunu. Bayağı bi iyilik ve güzellik öğütlüyor değil mi?

Bahsettiğim olay da tam olarak bu. Bunun gibi nice ayet varken bunlara sürekli ama sürekli bir kılıf uydurabiliyorsunuz. Sokakta gördüğünüz hayvanın kafasını koparın dese siz yine bir güzelleme bulur, onu iyi gösterebilirsiniz.

Yukarıdaki ayeti açıklayabilir misin?

İyiliği öğütlediği yerler de elbette var. Ama tam da bu nokta da ben ihtiyaç duymuyorum hepsi bu. İyi kötü kavramı bir yerde kural olarak belirlendiği için kötülük yapmıyorsanız siz zaten kötü bir insansınız demektir. Kötülük yapmasanız da bu böyle.

Yok iyi bir insansanız bunun için herhangi bir yere bakmanıza gerek yok.

Son olarak ateist olduğum, akıl hastalığım olduğu ve sosyal hayatımın kötü olduğu çıkarımını yapmışsın. Ürettiği bir şey olmayan kısmında yaptığın yanlış kadar bayağı yanlış çıkarımlar yapmışsın. Sırf burdan bile düşündükten sonra yapacağın çıkarımların doğruluğunu kestirebiliyorum. Ama olsun 'dewamke'

Alıntıları Göster
    Müslümanlara aşağilik gözüyle bakan her kimse bubtopraklara faydası yoktur. Musluman toplumlarin kaos icinde olduklarini yazmissin. Venezuela da kaos icinde, brezilya da kaos icinde, zamaninda sirplar kaosu cikarip katliamlar yaptilar, Orta Afrika cumhuriyeti musluman bir toplum degil bircogu hristiyan hakeza afrikanin hemen hemen tum ulkeleri kaos icinde. Bunlarin cogu musluman degil. Neden kaos icinde? Cunku medeni dedigimiz Fransiz, Portekiz, Amerikan, Ingiliz somurgesiydiler. Yillarca katledilip ellerinden canlari dahil herseyleri alindi. Afrikanin tarihinde gordugu en iyi lider ise Mensa Musa adindaki kral idi ve kendisi muslumandı. Ulkesinde de seriat ile hukmediyordu.

Ayetle ilgiki yoruma ise su linkten cevap bulabilirsin Erkegin kadinin uzerinde hakki oldugu gibi kadinin da erkek uzerinde haklari var.
    https://sorularlaislamiyet.com/kadinin-haklari-nelerdir-islamin-kadinlara-bir-baski-ve-kisitlama-getirdigi-iddalarina-ne-dersiniz-0

Ayette bahsedilen evlilik hukukunu arastirmadigin belli. Evlilik hukukuna erkek uyuyor ancak kadin uymuyorsa erkege verilen ehliyetten bahsediliyor. Once uyar nasihat et duzelmiyorsa yatakta yalniz birak hala duzelmiyorsa hafifce döv. Ayetin devaminda eslerin arasi bozulmaya gidiyorsa bir araciyla duzeltilmesi gerektigi soyleniyor.

Erkegin kadini keyfiyetle dovme ve zulmetme hakki yoktur. hatta eziyet olacak kadar dovme hakki da yoktur. Cinsel yaklasmada bile erkegin nazik olmasi, kadini hosnut edecek sekilde yaklasmasi gerektigi emredilirken kadini olesiye dov emri olduguna inanmak art noyetciliktir. Kurani parca parca mealden kesip inandiginiz kitap bu demek ya da bir parcasina inanip diger parcasina inanmamak sizin sorununuz. Surenin tamamini okudunuz mu? Kadinin haklarini evlilik haklarini erkegin kadina nasil yaklasmasi gerektigini guzelce anlatiyor. Ama her nasihati kenara birakip fitne durumunda erkegin esini en son care olarak dovmesini beis bulup bunu da emir gibi algiliyorsunuz. Bu emir degil nasihattir. Dovmek zorunda degil.

• Yüzbaşı
    955 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: predaTR_

Böyle salak salak konular niye onaylanır garip olan o aslında,inanmak isteyen inanır sanane...
    Onaymı?

Hala burada yazılanların kontrol edilerek onaylandigini düşünenler var.

Öyle bir kontrol yok.

İsteyen bu gün üye olup terör örgütü propagandası dahi yapabilir. Kaynak göstermeden yalan haber paylaşabilir.

Bu örnekteki gibi dinlere, İslama ve müslumanlara hakaret edebilir.

Devlet kurumlarına ve yetkililerine hakaret iftira edilebilir.

Toplumca kabul edilen milli ve manevi değerlere her turlu saldirilabilir.

Forum adminleri tesadüfen görürlerse ya mesajı ya konuyu silebilirler.

Forum sikayet sistemini kullanırsanız yinede çok birsey değişmez.

Bu bölüm forumun açıklarını kullanarak her türlü dolabın döndüğü biryerdir.

• Yüzbaşı
    668 Mesaj
    Ülkem insanının en büyük sorunu kendisi neye inanıyorsa başkası da ona inansın. Nasıl giyiniyorsa başkası da öyle giyinsin vs...

Bu kafa yüzünden de 1 adım ilerleyemiyoruz. Hep kendimizle uğraşıp duruyoruz.

|
    |
Reklamlar
haberler
kolayoto.com
SEO
Mobilya Takımları
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,266
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.