Şimdi Ara

21. Yüzyılda hala dine inananların olması bi bana mı çok garip geliyor ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
785
Cevap
8
Favori
22.662
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> 21. Yüzyılda hala dine inananların olması bi bana mı çok garip geliyor ?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
  • Olum adam bildiğin ayı nasıl 2 ye böldüğünü anlattığı bi kitap yazmış ve günümüzde 1.5 MİLYAR insan buna inanıyor lan delireceğim lan olum ben bu dünyaya ait değilim galiba bu nasıl bi zeka seviyesidir cidden dünyanın halini görünce kafayı yiyecek gibi oluyorum.

• İnsanlar zayıf ve korkaktır. Bilemediği anlamadığı şeyleri gökte oturan bir adama bağlamayı sever. Dinlerin çıkışı da bu korkudur. Yağmur yağarken şimşek çakıyor, Zeus kızdı diyor. Sel geliyor Poseidon yaptı oluyor. Nasıl olduğunu, ne olduğunu anlamadığı olayları sürekli bir doğaüstü şeyle ilişkilendirmeye çalışıyor. Zaman ilerleyip dinin kontrol işlevi de geliştikçe tek tanrılar ortaya çıkıyor. Din insanların afyonudur diye boşuna dememişler, peri masalı hepsi.

21. Yy da hala insanların inancını sorgulayanlarin olmasına bende inanamıyorum.

1.5 milyar Müslümanin yanında..
    2.4 milyar hristiyanin
    13 milyondan fazla Yahudi'nin
    1 milyar Hindu
    500 milyon Budist in olduğu dünya da

Bir sizin ve sizin kafadakilerin kendini akıllı olduguna bu kadar çok inandırmis olmasına da şaşırıyorum.

Sonsuz güçlü bir yaratıcıdan bahsediliyor, Ay'ı ikiye bölmesi ve bunu hiçbir şey olmamış gibi eski haline getirmesi niye saçma geliyor?

Sonsuz güçlü bir yaratıcının bizim için sonsuz büyük olan evrende misal olarak söylüyorum kadının başını örtmesi ile ilgilenmesi bana dine inanmaktan veya ayı ikiye bölmesinden daha absürt geliyor.

Bilim ve teknoloji ilerledikçe inanmayan sayısı giderek artacak. Geçmişe kıyasla çok iyi konumdayız şu an.

Bu konunun sebebi türk kadınlarının aşırı cahil olması ve çocukları annenin büyütüyor olması. Annesinin tahsili arttıkça çocukların doğru yolu bulma ihtimali artıyor.

Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar için kullanışlıdır demiş seneca abimiz ne kadar doğru demiş

• Yüzbaşı
    421 Mesaj
    Elbette sadece sana garip gelmiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Kardesim ben de yuzde yüz inanmasam da islama yönelmenin faydalı olabileceğine inanıyorum.Neden çünkü arkadaslarima bakıyorum, hepsinin belirli sınırları var belirli konularda ve bunu o kadar güzel uyguluyorlar ki başarılı olabiliyorlar.Hayatimda abdest almadım nasil alinir bilmem ama islama yönelmenin sana katkısı bence olacaktır

İnsanlar zayıf ve korkaktır. Bilemediği anlamadığı şeyleri gökte oturan bir adama bağlamayı sever. Dinlerin çıkışı da bu korkudur. Yağmur yağarken şimşek çakıyor, Zeus kızdı diyor. Sel geliyor Poseidon yaptı oluyor. Nasıl olduğunu, ne olduğunu anlamadığı olayları sürekli bir doğaüstü şeyle ilişkilendirmeye çalışıyor. Zaman ilerleyip dinin kontrol işlevi de geliştikçe tek tanrılar ortaya çıkıyor. Din insanların afyonudur diye boşuna dememişler, peri masalı hepsi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sirkadyen -- 25 Mart 2020; 17:27:40 >

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Çavuş
    65 Mesaj
    İnsanlık var olduğundan beri on binlerce din kuruldu ve her birine de inandılar.
    Şimdi dünya globalleştiği için dört büyük din var ama eski zamanlarda dünya üzerinde 50 topluluk varsa her birinin farklı dini vardı hepsi de ona inanıyor ve onun uğruna savaşıyordu. Gelenek bozulmamış günümüzde de öyle
    omerfaruk60

Sonsuz güçlü bir yaratıcıdan bahsediliyor, Ay'ı ikiye bölmesi ve bunu hiçbir şey olmamış gibi eski haline getirmesi niye saçma geliyor?

|
    |
  • Yüzbaşı
    461 Mesaj
    [05 Nisan 2020 22:18:23 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]
    İslam güzelde müslümanlar tehlikeli...
    Ülkedeki İmamın teki ölü bir bedene şişe sokmayı düşünmüş bunlar ya çoluğa çocuğa hallenir yada ölü beden üstünde fantezi kurarlar sonra hacıya hocaya karşısınız deniyor. Milleti badelemediler çocuklara yürümediler de karşı mı olduk sapık alayı belki ondandır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sefa1451 -- 26 Mart 2020; 18:2:18 >
    Paraya inanacağıma 1000 kere ayın ikiye yarılmasına inanmayı tercih ederim

• Er
    1 Mesaj
    Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar için kullanışlıdır demiş seneca abimiz ne kadar doğru demiş

• Yüzbaşı
    319 Mesaj
    Spermle yumurtadan oluştuğuna ve milyonlarda bir ihtimalle sen olduğuna inanıyorsun da buna mı takıldın. Belki mecazi anlamda?

Orijinalden alıntı: cigerimsoldu

21. yüzyılda hala bir yaratıcının olmadığına inananlara şaşırıyorum ben de
    Konuyla alakası yok yazdıklarının. Konu sahibi yaratıcı ile bağlantıya geçtiğini iddia eden bazı kişilere inanmıyor sadece. Yaratıcıya inanmak ya da inanmamak ayrı mesele.

Bunun nedeni daha küçük yaşta dinin empoze edilmesidir.Küçük yaşta empoze edilen şey zor bırakılır.Bu diğer inançlar içinde geçerli.Bugünden başlanılsa din empoze edilmese akıl başa gelmeye başlayınca (15-16 yasları) insanlar sorgulasa bu kadar inanan olmaz.

kolayoto.com
Orjinal Laptop Yedek Parça
Bey Azura
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,453
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.