Şimdi Ara

21:9 Oyuncular Klübü (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
459
Cevap
15
Favori
26.738
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Cidden güzel ya 21:9

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iARDAs -- 27 Ocak 2017; 15:2:57 >

• Piyasada lgnin 21:9 monitörünün çok satıldığını görünce şaşırıyordum yahu millet napıyor bu ultrawide'ı diye. Fakat şimdi konuda oyunları görünce hak verdim. Gerçekten çok güzel derinlik, çevresellik ve 3 boyut hissi vermiş. Bugün 16:9 monitör sipariş ettim konuyu görünce neredeyse pişman oldum diyebilirim Gerçi iptal edip bu tip birşey de alabilirim ama ben hala 21:9 için biraz erken olduğunu düşünüyorum. Bence bu monitörlerin tadı bunlarda 4 k yaygınlaşınsa ve içerik bollaşınca çıkar. Şimdi youtube videosu izlesen düdük gibi, film desen sınırlıdır, oyunlar anca yeni oyunlar. Hadi eski oyunlar 16.9a uyabiliyorlar bunda iyice sırıtırlar. O yüzden 2-3 sene beklenir ama sonrasında güzel bir 4k 21:9 alınıp göz banyosu yapılır diyorum.

• Lord Sparhawk L kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle 21:9 güzel derinlik sunuyor. Hemen hemen her oyunda oyunun daha bi içinde oluyosunuz. LG nin 29 inch olan versyonu ise bu işe girmek isteyenler için harika bir monitör. Cep yakmayan bir ürün.

21:9 Her zaman 2. planda olacak. Her ne kadar bu format artsa da çoğunluk genelde 16:9 da kalacak. E malum konsol oyunlarıda 16:9 formatına göre yapıldığı için 21:9 desteği en iyi oyunda bile genelde 100% seviyesinde değil.

Ama hatalar ufak tefek umursanmıyan hatalar oluyor. Şu ana kadar oynadığım oyunlarında 90%ında (ki baya oyun oynadım) 21:9 gayet istediğim kalitedeydi diyebilirim. Mesela videosunu koyduğum Assassins Creed 10 yıllık oyun. Aslen desteği 21:9a yok ama .ini dosyasında ufak bir satırlık oynama ile 21:9 uyumlu oldu son derece de keyifli oldu.

4K ile aynı düşünmeyin bunu. 4K gelişecek elbet ama sonuçta oda 16:9 çözünürlükte. Bu gerçekten tamamen ayrı bir segment.

şu an en yüksek 21:9 3440x1440p, oda yine 2560x1080p ile aynı mantıkta. Sadece daha kaliteli bir görüntü veriyor.

Ama çok çok çok pahalı.

• iARDAs İ kullanıcısına yanıt
    İşte bu sebeplerden ben biraz bekleme taraftarıyım. Zaten sevdiğim eski oyunların çoğunda sorun çıkaracak, youtube da 21:9 video yok sanırım, olsa da tek tüktür heralde. Hal böyle olunca ferrari alıp lpg li kullanmak gibi olacak, tam performans alınamayacak. Umarım geliştirirler ve üstüne düşerler bunun. Tek dezavantajı günlük hayatta yükseklik anlamında kullanılabilir olması için baya büyük alınması gerekliliği. Ben 16:10 kullanısı olarak bunun 29"den küçüğünü kullanamazdım, ki onunla benim 22" 16:110 monitörümün yükseklikleri aynı olsa da o çok geniş olduğu için psikolojik olarak sankı çok alçakmış gibi algılanıyor. O yüzden 34 falan lazım onda da net görüntü için 3bin küsür çözünürlük şart o da dediğiniz gibi ateş pahası. O yüzden ben şimdilik sipariş ettiğim vp239h asus'umla memnun memnun takılayım bir süre.

• Lord Sparhawk L kullanıcısına yanıt
    Youtube da 21:9 video var ama az. Genelde ben siyah barlarla izliyorum. O olan videolar da 21:9 a özel videolar.

Ama şöyle bir salaklık var bazı youtube videoları, mesela film fragmanları 21:9 ama ufak gözüküyor. Üste ve alta siyah kutucuk koyuyor. Chrome da bir uzantı var onu yüklemen gerekiyor adam gibi izlemek için.

Fakat filmler de son derece başarılı. VLC player ile sinema formatında ki filmlerinde tadından yenmez gerçekten.

29 inch 21:9 monitor bildiğn 23 monitör gibi ama daha geniş. Hatta 22 ve 23 arası yüksekliği.

34 inch 1080p kullanmadım ama genelde kullananalr ya çok bulanık diyolar. 34 inch aldınmı 1440p almak lazım biraz paraya kıyıp ve bekleyip. Ha 34 inch 1080p kullanılmaz diye de birşey yok tabi.

Birde 144hz olmasını istiyorsan yeni nesili beklemek şart. 1440p en fazla 100hz oluyor oda Gsync Overclock ile.
  • quote:

Orijinalden alıntı: iARDAs

Youtube da 21:9 video var ama az. Genelde ben siyah barlarla izliyorum. O olan videolar da 21:9 a özel videolar.

Ama şöyle bir salaklık var bazı youtube videoları, mesela film fragmanları 21:9 ama ufak gözüküyor. Üste ve alta siyah kutucuk koyuyor. Chrome da bir uzantı var onu yüklemen gerekiyor adam gibi izlemek için.

Fakat filmler de son derece başarılı. VLC player ile sinema formatında ki filmlerinde tadından yenmez gerçekten.

29 inch 21:9 monitor bildiğn 23 monitör gibi ama daha geniş. Hatta 22 ve 23 arası yüksekliği.

34 inch 1080p kullanmadım ama genelde kullananalr ya çok bulanık diyolar. 34 inch aldınmı 1440p almak lazım biraz paraya kıyıp ve bekleyip. Ha 34 inch 1080p kullanılmaz diye de birşey yok tabi.

Birde 144hz olmasını istiyorsan yeni nesili beklemek şart. 1440p en fazla 100hz oluyor oda Gsync Overclock ile.

LG 29 um68-p mevcut freesync nasıl aktif ederim D.port şart mı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: AcarCagdas

quote:

Orijinalden alıntı: iARDAs

LG 29 um68-p mevcut freesync nasıl aktif ederim D.port şart mı ?

Ben Nvidia kart ile kullanmıştım emin değilim. Ama Gsync olsa mesela Display Port şart oluyor. ama Freesync de belki HDMI da oluyodur.

• Bu ara bende de bir 21:9 sevdası başladı fakat bir türlü istediğim monitörü bulamıyorum. IPS olması işim gereği şart. Şu anda Asus VX279H 27" IPS kullanıyorum. Bu monitörden oldukça memnun kaldım. Zaten almayı düşündüğüm monitör de Asus MX299Q 29" . Sanırım aynı seri ürünler zaten. Yani kalite ve renk olarak paralel bir monitör kullandığım ile.

Şimdi kafama takılan soru şu ki, bu ultra wide monitörler 1080p çözünürlüğe göre ekran kartlarına ne kadar daha fazla yükleniyor? Şu anda Asus GTX 1070 OC kullanıyorum, performans olarak aşağı yukarı ne kadar performans kaybı olur FPS bakımından? Bu konuda kullanan oldukça fazla arkadaş var. Bu konudaki tecrubelerinden aşağı yukarı bir % değeri verebilirler mi acaba?
  • acaluka kullanıcısına yanıt
    Performans hesabını çözünürlük değerlerini çarparak bulabilirsiniz. Mesela full hd yaklaşık 2 milyon piksel, 3440*1440 da 5 milyon piksel. Bu durumda ikincisinin 2.5 kat güç isteyeceğini söyleyebiliriz. Pahalı gelmezse LG 34UC79G var. 2560*1080p normal full hd ye göre sadece %20 civarı fps kaybı olur. GTX 1070 fazlasıyla yeter ama bence 34" e 1080p az bir çözünürlük. Bütçe varsa bunu alın. Kendim LG 34UC98 kullanıyorum. Samsungu benimkine her türlü tercih ederim. AA yı 2X yapıp birkaç önemsiz ayarı kısılarak yeterli performans alınabilir. Bu büyüklükte bir monitörden sonra 23" falan delikten bakıyor gibi oluyor.

https://www.amazon.de/gp/product/B01L98A326/

• Hobar kullanıcısına yanıt
    Hocam ben de öyle düşünmüştüm. Bir kaç karşılaştırma videosu izledim, tam dediğiniz gibi %20-25 arası değişiyor FPS ler. Benim masama göre 29" ideal hocam 34" çok büyük. Dediğiniz gibi 1080p de 34" kötü olur zaten. Bakalım biraz daha araştırayım. Şöyle halı saha gibi Civilization oynasak fena mı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim bir sorum olacak, bir keresinde 34'' 21:9 3440*1440 piksel monitör kullanma şansım oldu bir arkadaşta. Masaüstü kullanımında ve oyunda muazzam güzel oluyor bu çözünürlük buna kabulum ama elimizdeki 1080p videoları izlerken görüntü rezalet oluyor heleki 720p video izleyecekseniz şuanki 1080p monitörünüzde 360p izler gibi oluyor.

4k çözünürlükte film video yoksa eğer elinizde, diğerlerinin görüntüsü çok kötü gözükmüyor mu sizde de. Şuanda 1080p monitör kullanıyorum örneğin youtube dan 720p çözünürlükte video açtığımda çok canlı net görüntü alabiliyorum, keza 1080p açarsam zaten cam oluyor.

3440*1440 kullanan arkadaşlara soruyorum youtube videolarını izlerken görüntü kalitesi kötü değil mi sizde de

Bu sebepten 34uc79g almayı düşünüyorum 2560*1080 çözünürlük ile bu sorunun önüne geçmek istiyorum, elimde 8tb yakın dizi/film arşivim var çoğu 720p. Arşivi geçtim internette de youtube dahil birçok yerden ulaşabileceklerimiz çok büyük oranda 1080p yi geçmiyor, 4k içerik bulmak zor kaldı ki kullandığımız internet ile nasıl izleyelim/indirelim hızımız belli akk vs

• The witcher 3 tam ekran olmuyor bir türlü neden acaba, çözünürlük 2560 x 1080p ama yanlar siyah band ?
  • 720p videolar (1280x720 çözünürlükte) görüntü ekranın ortasında mı kalıyor, yani 4 bir tarafta siyah şeritmi oluyor?

Benzer şekilde oyunları 720p oynamaya çalışınca 4 taraflı siyah bant mı oluşuyor?

Ekran kartının yeterli gelmemesi durumunda çözünürlüğü 720p ye düşürünce ve youtube da 720p videolarda durum nasıl oluyor öğrenmeğe çalışıyorum. Deneyimleri paylaşabilir misiniz?
  • someoneme kullanıcısına yanıt
    Oyunlar için grafik kartı arayüzünde onun seçenekleri var. İstersen ekranda 1280*720 piksel alan kaplayıp ortada oluyor. İstersen en boy oranını bozmadan üst kenarlara kadar büyütüp yanlarda siyah boşluk oluyor. İstersen kenarlara doğru uzatıp tam ekran yapıyor.
  • Hobar kullanıcısına yanıt
    Bilgi için teşekkürler,
    Dahili hoparlör kalitesi açısından nasıldır acaba?
  • ben de yakinda araniza katılıyorum😂
    bir kişilik yer açın 😏

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F7R -- 14 Şubat 2017; 4:13:56 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • S.a arkadaşlar, 25um58 modelini inceledim benim 15.6" ekranından pek bi farki yok gibime geldi izlenim olarak... Almaya değmez bu. daha önceden 23" 16:9 monitör kullandım.

29" 21:9 monitör = 23" 16:9 gibi dikeyde.

29" modelin fiyatları 1200 tl civarı butce yok o yüzden şimdilik beklemedeyim..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: F7R

S.a arkadaşlar, 25um58 modelini inceledim benim 15.6" ekranından pek bi farki yok gibime geldi izlenim olarak... Almaya değmez bu. daha önceden 23" 16:9 monitör kullandım.

29" 21:9 monitör = 23" 16:9 gibi dikeyde.

29" modelin fiyatları 1200 tl civarı butce yok o yüzden şimdilik beklemedeyim..

25 inch hiç değmez. En az 29 şart.
  • herkese merhaba arkadaşlar

LG 34UC79G modelini düşünyorum sizce iyi seçim mi ? fiyatı n11 çek ile 3000 tl
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.