Şimdi Ara

2023 Seçimlerinde Hükümet Değişirse? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
1
Favori
4.150
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

boş hayal kurmayın bu yıkım sadece hükümet değişmesi ile düzelmez 10 tl nin altına da daha düşmez. çünkü doların reel değeri 20tl nin üstünde şu an bile şu kur farkı muhabbeti kalksın bak dolar kaç oluyor.

o doların 2 tl olduğu ülkeler nasıl kalkınmış ona bakmak lazım.

eğitim başta olmak üzere üretim ve hukuk alanında ciddi gelişmeler yaşanması lazım mesela kore japonya kadar üretim yapabilirsek döviz sorunumuz kalmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThePiraeusHunter -- 9 Şubat 2022; 22:27:45 >
  • Halkı değiştirme şansımız olmadığına göre değişen sadece isimler olacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • asau kullanıcısına yanıt

Haklısın, oyunun kuralları değişmeli.

• Ya seçim olmazsa?

• Vergiler azalmalı, kaldırılmalı. AB standartlarına uygun olarak düzenlenmeli. Kurumsal sosyal devlet anlayışı benimsenmeli. Dış pazar için üretime, İç pazar için tüketime destek verilmeli. Enflasyon, işsizlik, kur, faiz ile işin ehliyle beraber mücadele edilmeli. Medya tarafsız, Yargı bağımsız olmalı. Yabancılar kayıt ve kontrol altına alınmalı. Durumlarına göre Avrupanın yaptığı gibi muamele edilmeli. Denetim, rekabet reformu yapılmalı. Önce kamuda.

...

• 2023'de hükümet değişirse, 8-12 yıl içinde ülke bölünür.

• tosuntosun T kullanıcısına yanıt

Bak birader 1970'leri bugünler ile kıyaslama.

Neden, Kıbrıs Harekatı sonrasında Hükümet Kıbrıs'ı aldı. Sonrasına büyük bir ambargo yedi. O zamanlar bugün olduğu kadar yurt dışına bağlı değildik ancak yine de ithalata dayalı bir ekonomi idik. Neticesinde büyük bir ekonomik sıkıntı baş gösterdi.

EK olarak 1970'li yıllarda teknoloji, üretim kapasitesi, üretim miktarları, maliyetleri bugün ile kıyaslanamaz.

Bugün nerede ise 2dk'da bir otomobil banttan iniyor. Bazı durumlarda dk'da bir. Bu sadece otomobil değil aklına gelecek her üründe üretim miktarları arttı. Akıllı üretim modelleri geldi. Otomasyon geldi.

1970'de bir araba maliyeti 100 ise bugün aynı aracın maliyeti 20.

Ek olarak 1970'lerde ambargo nedeni ile ülke dışarıdan borç bulamadı. kendi yağı ile kavrulmak durumunda kaldı.

bugün ise dünyada para bol. elini sallasan dolara çarpar. ancak bugünkü şartlarda bile Türkiuye tefeci faizi ile borçlanıyor.

1970'ler ile kıyaslarsan ortada bu krize yol açacak hiç bir siyasi yada ekonomik sorun yok. Ekonominin bu halde olmasının tek nedeni var KÖTÜ YÖNETİM.

Ben 1980'leri 1990'ları gördüm. Hiç bir krizde insanlar evine hıyar alırken zorlanmadı. Elektrik faturalarını öderken zorlanmadı.

Bugünki durum ki artık kriz denemez stagflasyondur bunun adı 99 senlik Cumhuriyet tarihinde yaşanmadı. Bu dönemi kıyaslamak istiyorsan 1910 Osmanlı ile kıyasla

• 21 yıllık rezilliğin hesabı sorulacak.

• ThePiraeusHunter kullanıcısına yanıt
    Ben muhacirim,bahsettiğim ülkeler Bosna Hersek,Bulgaristan gibi ülkeler.Gidip görenler bilir ki 20 yıl önceki Türkiye’dir oralar.Öyle adalet,kalkınma,eğitim denen hiçbir şey yok özellikle Bosna’da.O yüzden bu argümanları geçiniz.Türk lirası,Bosna markından daha değerli olması gerekirken 1 euro 1.93 b.markı 1 euro 20tl.Tüm ürünleri ithal eden özellikle birçok ürünü Türkiye’den gelen 25 yıl öncenin bir savaş ülkesinde euro bu kurdaysa Türkiye’de 1.5 lira dahi olabilir tabi bu Türkiye ile bu hükümetle değil.Ben memlekete gittiğimde (Bosna’ya) Türkiye’yi abi ülkeleri koruyucu ülkeleri olarak gördüklerinden 1 B.Markının 10 tl olmasına inanamıyorlar.Ben de inanamıyorum rezalet !

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • En az 10 yıl devlet içinde kargaşa olur. Bürokraside ve kurumlar arasında çatışma çıkar Akp kadroları yeni hükümetin tekerine çomak sokar. Yeni hükümet kararlı ve iradeli olursa devlet içinde büyük bir temizlik yapılır veya eski Akp alt kadroları (radikaller hariç) rantı korumak için yeni hükümete yanlamaya başlar. 10-15 yıl sonra ülke mevsim normallerine döner.

• En azından mülteciler gönderilsin ve ötv düşürülsün ÖTV yüksek oldukça daha fazla vergi toplayabileceğini sanan bir zihniyet var şu an

• Aberrant Warden kullanıcısına yanıt
    Ee ne olacak ekmeğe 5 TL üç kilo sebzeye 100 TL elektrik faturalarına 700 900 TL mi verelim
    Bir telefon en kötü 5 bin liradan başlıyor bilgisayar almaya kalksan 15 bin liradan başlıyor
    Bu millet niye sürekli zorluk çeksin ?
    Tabi mevcut yönetim değişirse sizin maaşlarda gidecek tek derdiniz o

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sucre Maricruz S kullanıcısına yanıt

Evet kesinlikle rezalet bir durum ama o inanamayanlara söyleyin

1930 larda Atatürk zamanında 1 dolar 2 tl idi

attığımız 6 sıfırı geri eklersek aralık 2021 de dolar 18.000.000 TL ye kadar geldi.

sadece hükümet değişimi ile dolar asla ! bahsettiğiniz seviyelere gelmez bize köklü reformlar gerek.

yönetim biçimimizde sıkıntı var her an yeni vesayet oluşmasına gebe bir sistem bu.

1922 deki kurucu meclis gibi olmalı millet vekilliği her bölge kendi vekilini seçip göndermeli şu an 550 vekil ne yapıyor mecliste Allahını seven bir anlatsın bana...

son seçimde 2 milyon TL yi veren bazı isimler vekil oldu bu çarşaf liste sistemi ile e napıcak adam veya kadın bu parayı çıkarmak oluyor önündeki 4 5 senede ilk amacı!

parayla vekil olan insandan bu memlekete hayır beklemek koçtan süt vermesini beklemektir.

Eğer sadece hükümet değişimi ile düzelecekse nasıl 90 yılda 2 tl den 18.000.000 tl ye geliyor bu bilmem neresini nattığımın doları ? üstelik doların kendisi de aynı dönemde 10 kat değer kaybetmişken yani aklım almıyor yani bu 90 yılda 90.000.000(18.000.000x10/2) kata varan değer kaybını.

demek ki hükümet değişimi ile düzelmemiş bu güne kadar!!!!!

bizim sistemsel sıkıntılarımız var bunların düzelmesi lazım. Bunun da ilk adımı tabiki hükümet değişimidir. ama yeni gelen hükümet te her zaman ki gibi zor olan yerine kolay bir yoldan gidip popülist politikalarla bu ülkeyi batırmaya devam edecektir. Bize Tekrar Atatürk gibi adam lazım kısaca

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThePiraeusHunter -- 10 Şubat 2022; 13:30:20 >

• Kısa süreli vergi kesintileri, TL'nin kısa süreli değer kazanması gibi gelişmelerle ekonomik olarak biraz rahatlarız.

Sonrasında yolsuzluklar ve TL'nin değer kaybı ve borçlanmalar kaldığı yerden devam edeceği için uzun vadede pek bir değişiklik olmaz.

Değişme durumunda gelecek olan hükümete de bağlı ama en güçlü aday CHP olduğundan çok da umut bağlamaya gerek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Donald Trump -- 10 Şubat 2022; 14:26:50 >
  • tosuntosun T kullanıcısına yanıt

Eee ne yapsın yani gençler;

20 Sene önce dokunmatik telefon yoktu diyen amcalar gibi mi baksınlar olaya? Bir şeylere yanlış demeleri için veya bir şeyleri eleştirmeleri için kimsenin dibi görmesine gerek yok. Bu fikir sizlere nasıl doğru geliyor anlamıyorum. Hatta yaşınızın yettiğini düşünerek söylüyorum, daha düne kadar siyaset meydanı vs. programlarda insanlar televizyonda söylerdi fikirlerini. Fikir doğru veya yanlış bile olsa söylenebilmeli.

Sizin hesap ile siz dün fakirlik çekmişsiniz, bu gün de başkaları mı çeksin yani? Daha dün fabrikası olup batan adamları ne yapacağız peki?

Gençler eleştirebilmeli. Fikirleri size uysun veya uymasın orada tartışılması gereken şu anki durumun iyi veya kötü olduğu veya nasıl daha iyi olabileceği gibi bu günü ve geleceği ilgilendiren konulardır.

• fikir ve düşünce- MUHALEFET YAPABİLME ÖZGÜRLÜĞÜ ... evet ihtiyacımız olan bu

maalesef bir çoğumuz muhalefet adı aldında hakaret cümleleri kullanıyor.. o da ayrı sorun.

"3-5 çapulcu" gibi... ne bana ne benim ülkemdeki kişiler ne olursa olsun.. ne yaparsa yapsın ÇAPULCU diyemezsin. çünki onların içinde gerçekten çapulcular olsa bile..

MASUM KİŞİLERİ KIRIP - ÜZEMEZSİN

heleki sorun bir YEŞİL i yok etmek ise.. yerine cami de yapsan.. yeni ayasofya da kursan.. beni kaybedersin. şuan sadece benim ülkemin değil. tüm dünyanıın AĞACA temiz SUYA ve temiz HAVAYA ihtiyacı varken. İstanbul içinde yol kenarlarındaki ağaçlar kasdi olarak yok eden belediyeleri de selamlıyorum ayrıca. 2 şeritli yola arabası park edip sadece araç trafiğini değil.. yayalara bile zor şartlar yaşatanları da ayrı selamlıyorum. sen anladın onu...

ama fikri farklı diye kimse kimseyi hakaret edip DIŞLAYAMAZ!

diğer yazılarımda da çokca belirttiğim birşey var. fikrimiz inanışımız ne olursa olsun birbirimiz ile yaşamayı bilmek ve en doğrusu için mücadele etmek gerek

bir futbol takımı yurt dışı başarısında sağcı solcu demeden kucaklaşabiliyor isek..

bir savaş olduğunda kürdü çerkezi demeden aynı cephede ülkemizi korumak için mücadele ediyor isek.

elektrik kesildiğinde hepimiz karanlıkda kalıyor isek.

dondurucu soğukda doğalgaz ve elektrik olmadığında hepimiz hasta oluyor veya ölebiliyor isek...

covid denilen bela yaşlı genç sağcı solcu demeden herkesi öldürme amacında ise...

NEYİ PAYLAŞAMIYORUZ ?

hristiyan da olsan.. yahudi de olsan.. müslümanda olsan.. hepimizin dötüne pamuk tıkayacaklarrrrr...

akp şuan cidden (bugünki şartlara göre) dibi vurmuş. (ama dibde kalacak mı belirsiz.) sürekli değişen bakan ve kararları ile istikrarsız bir hükemet veya siyasi görüş olduğunu sadece sana değil (yıllarca oy vermiş biri olarak belediye başkanlığı dönemden tanıyorum) bana da fazlası ile isbat etti. burada hem fikiriz

iktidar değişmeli mi.. EVETTTTTTT DEĞİŞMELİ

senden çok istiyorum

ama bugün için oy verebileceğim kimse yok. ne rte ye nede bir başkasına oy vermek ?????

bu sultanı taht-tan indirmek kolay. seçim ile geldi seçim ile gider.

sonrasında ne yapacağız veya ne yapacaklar...

korkum ittihat ve terakkinin yaptıkları gibi olması

yani daha nce yapılanın tam aksini yaparlar ise ?????? sonuçda tüm icraatları HATA değil.

yani şuan ki akp nin ne eğitim - ne tarım - ne sosyal hizmetlerde elle tutulan bir reel veya inandırıcı plan ve uygulaması yok

suriyeli leri kabul etmeye - vatandaşlık vermeye -başlaması ... ben hastanede sıra doktor bulamaz iken onların erkenden gidip her türlü sağlık sorunlarını ÜCRETSİZ sağlanması ile BENİ TEKRAR KAYBETTİ

ama şuan chp ye oy vermek konusunda kaygılarım var.. nedenleri ?

ne zaman bu ülke askeri pkk lılara askeri harekat yapsa.. chp den birileri çıkıp.. sivil halkı katlediyorlar sloganları yaptı. ama bu sözleri ne ırak devleti.. ne suriye devleti.. ne nato nede amerika aynı benzer bir eleştiri ve bilgi vermedi ???????

ne zaman siha lar pkk lıları bombalamaya başladı.. birileri yine karın ağrısı çekmeye başladı chp de bir başkası da çıkıp "iktidara geldiğimizde o siha fabrikalarını KAMULAŞTIRACAĞIZ" açıklamaları yapmaya başladı.. ve sana soruyorum HAYIRDIR ?????

chp de pkk ile yapılan mücadele de hem sınır hemde halkımızı korumamızdan rahatszı olanlar mı var ? peki bunlar iktidar vekili olduğunda benim ülke sınırlarım ve askerim silahlarım ne olacak ? sorusu ve kaygısı akla geliyor. maalesef bu soru ekonomik sorunlardan öncelikli kişisel olarak.

her 6 ayda bir kongre yapılır... sürekli aynı metin okunuyor 60 yıldır. demekki ya partide değişiklik yok.. yada ülke hangi siyasi görüş gelirse gelsin.. sonuç değişmiyor ??? bence 2 teoride doğru.

rte yi bir sultan olarak isimlendiriyorlar.. haklılar.. ama yerine geleceğin de benzer bir saltanat kurmayacağı veya ülke sınır ve birliğini koruyacağının garantisi nedir ?

yıllar önce akp ilk iktidarını kazandığında ve rte vekil bile değilken yunanistan dan özel devlet davetisi aldı ve devlet karşılaması yapıldığında... baykal ın tarihi bir muhalefet sözü oldu ?

devlet karşılama töreni ile karşılandın ama hangi sıfat ile oraya gittin ?

teknik olarak bir parti başkanı olmak devlet töreni yaptırmaya yeterli mi ? klasik alışılagelmiş dışında bir durum....

ve baykal ı o muhalif sözünden dolayı cidden çok sevdim ama... ne garib ki ondan sonraki dönemde yaptığı muhalefetin tamamı koltuğunu korumak için idi.

kendisinin yakın dostu uğur dündar sürekli programına çağırır ve sürekli aynı soruyu sorardı ? NE ZAMAN İKTİDAR OLACAKSINIZ ?

bu soru halen değişmedi.

ATATÜRK ün kurduğu bir parti neden İKTİDAR OLMAK için bir çaba içerisinde değil?

Neden sürekli muhalefet koltuğunda ?

klasik cevab.. oy vermiyorlar ....

iyide chp ye şuan benim oy vermeme sebebbim ne ?

eskiden olsa .. dindar değiller.. namaz kılmıyorlar.. benzer sabunmalar - bahaneler söyleyebilir idim.

bugün için, akp nin vekilleri hatta diyanetden sorumlu kişisi ne kadar dindar ve İSLAMİ kararlar veriyor ???

yani chp nin dindar olmayışı veya İSLAMİ denen görüş ve kurallara saygısızlığı ile akp vekil - bakan - müdürlerinin saygısını karşılaştırsam.. sonuç baya ilginç olabilir.

ayrıca...

bak bi dönem herkes mhp yi iktidar ortağı yaptı. neden mi ? "Baş örtü sorununu ancak BİZ ÇÖZERİZ" sözüne güvendi tüm cemaatler ve onu iktidar otağı yaptı. ben tabiki mhp ye oy vermedim o dönemde.

çözdüler mi ? EVET ÇÖZDÜLER

NASIL ?

baş örtülü bayan vekil yemin törenine geldiğinde baş örtüsünü çıkartarak yemin etmesi ile mhp nin de nasıl çözüm üreteceğini gördü

şuan sen bakma.. akp ye oy verenler ona islam - kur'an adına oy vermiyor. artık kimse onların dindarlık - Kur'an - İslam kelimeleri geçen cümlelerine inanmıyor.

herkes hem vekillerin.. bakanların.. müdürlerinin ne olduğunu sağda solda herkes görüyor. görmese bile ülkenin içinde olduğu şartlar çok fazla belli ediyor

sağda solda camiler yapmak, kur'an kursları kurmak, dini dersler ve öğretmenler atamak ile 10 yıl sonraki dindar sayı ile 10 yıl önceki dindar sayı alakasız çıkacak. yani harcanan emek ve para boşa gitmiş olacak. Çünki sadece anlatıyorsunuz. bir emir komuta zinciri ile.. o anlatan ve emir verenleri içinde gerçekten özelinde yaşayan ve inanan ise soru işareti!

ükle siyaseti - planı - programı yapılmıyor... söyleyende yalan söylüyor.

yani ali gidip veli geldiğinde ülke problemleri ve çıkarlarını gözeten ve gözetebilecek biri yok ortada...

ali nin yerine veli cebini dolduruyor. bu arada farklı ülkelerde ev alıp iş yeri kurarak oturma (KAÇMA) hazırlıkları yapıyor... akp nin haricindeki-lerin bile (özellikle hdp vekilleri) cebindeki pasaport sayılarını da kontrol etsen sayısına şaşarsın.

yani vekil koltuğuna oturan ister iktidar ister muhalefet olsun.. cebine ilk koyduğu şey .. 2. 3. bir ülkeden oturma izni ve pasaportunu almak oluyor.

kendi iktidarına veya muhalefet koltuğuna GÜVENMEYEN bir siyasi düşünceye sahibiz.. maalesef...

bunda ÖNEMLİ bir etken tabiki akp..

düşünce fikir muhalefet özgürlüğü bırakmadı.. yaptığı hatalar yüzünden kendi dötünün de güvende olmadığını çok net biliyor.

ama gardaşım.. cidden bir muhalefet de yok ortada. gündelik ve popilist söylem ve iddalar.

akp nin istanbul kar felaketinde ulaştırma bakanlığı ibb yi kötü göstermek için çalışmaması.. ibb nin başında olanında olaya ilgisizliği ve kayıtsızlığını zaten kendi ifade etti. onlar istediklerini söylesinler.. üstüme alınmam.

akp den ayrılıp sütten çıkmış ak kaşık rolü yapanlara dicek sözümüz yok..

evet haklısın.. ülkemiz bir DİB yaşıyor... o DİB de.. siyasi ve iktidar çıkmazlığıdır.

evren dönemini arıyorum desem..

• Ekonomik olarak tek beklentim yeni hükümetin her yıl düşen alım gücünün düşmesini durdurmaları gençliğimiz her türlü gitti ona yapacak birşey yok başarılı bir kalkınma planı uygulasalar bile 10 seneden önce bize ciddi oranda yansıyacağını düşünmüyorum biraz nefes aldırır belki.

• 4 mesaj ve güzel iddialı sözler.

seni teyid etmek için bir adet de ben yazayım

asalsan da analist müh olarak ablamın 2. oğlu ayrılmak zorunda kaldı.. sebeb olarak da.. yeni alınan tüm mühendislerin tecrübesi ve bilgi düzeyi çok daha düşük olmasına rağmen çok yüksek maaş ile işe alınması.. itiraz etmesine rağmen .. kendi rızası ile aselsandaki görevinden ayrıldı

evet.. gariblikler devam ediyor akp de

• BlackGhost12 kullanıcısına yanıt

Başka bir konudada şunları yazmıştın! "Vergi vermeyin, sigorta ödemeyin. Paranızı sürekli yurt dışına çıkarın. Dövize çevirin."

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.