Şimdi Ara

2021 Yılı Net Asgari Ücret 2825 Lira Oldu (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
345
Cevap
0
Favori
22.573
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
71 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • memleket kamyonu boşalmış fren gibi durduraksız gidiyor deniliyordu önceki senelerde 2020 hükümetin kamyounu duvara çarptığı sene arkadaşlar. Kimse asgari ücretliye neden bu kadar zam yapıldı diye şikayet ediyor diye düşünmesin 5milyar zamda alsanız yine yoksulluk sınırının altında maaş alıyoruz. Bir senede ete süte yağa yumurtaya hayvan gibi bak normal zam değil hayvan gibi zam geldi bana maaşlara bu kadar zam gelsin istiyorsun ama artık bu hükümetle öğrendiğimiz birşey var cidden kol gibi zamlar bizi bekliyor. Sevinemiyorsunuz bunu anlayın geçen sene yüzde 15 zam yapıldı asgari ücretliye bakın geçen sene yumurtanın 30lusu 10lira 12 lirayken bu sene 24 lira peynes süzme peynir 1kilosu 15-16lirayken şimdi 35liralard geziyor yağdan sütten bahsetmiyorum bakın aradaki fark yüzde 50den fazla 1 sene içinde gelen zam. Bu ekonomik boyutu anlatmaya çalıştığım birde bunun eğitim konusu var şöyle düşücek herkes ben niye okuyuorum ki arkadaş giderim 3binliraya asgari ücretle çalışırım yada ben çocuğumu neden okutuyorum ki gitsin liseden sonra çalışsın.

Artık devletin sistematik olarak insanları okumamaya yönelten cahilleştricek hareketerlerde bulunduğunu yada öğretmenler 3800-4000 bin lira maaş alıyor okuyup öğretmen olmaya değmez diye düşündürüp işsiz öğretmen sayısını yada kadro bekleyen öğretmen sayısını düşürtmeye çalışıyor yada herkes memurluktan ümidini kessin diye bakıyor sanırım.4 yıl okuyup biryerlere gelen memurlar için söylüyorum bu insanlar 3-4 senedir 100 lira zam alıyor şimdiki konumda memurun yemek ve yol masrafını düştüğünüzde asgari ücretli ile aynı kefeye getirdiler maaşını. liseden çıkan biri şuan öğretmenin başladığı tarihe kadar yani 6 sene sonra öğretmenden daha fazla para kazanıp aklını kullanırsa hatta evi arabası olur anasının babasının yanında yaşarsa :) şaka gibi dönemlerden geçiyoruz hayvan gibi zamlar popülist zamlar zam yapsan olmuyor yapmasan olmuyor biri bu ülkeyi kabustan uyandırsın artık insanlar eve peynir yumurta alamıyacak duruma geldi memur kesimi bile ister inanın ister inanmayın

• Çok iyi bir zam hiç hayra alamet değil ya seçim var ya da herşeye iyi bir zam
  • Türk iş başkanının milletvekilliği hayırlı olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vasıfsız, orta okul mezunu, hiç bir özel yeteneği (usta-kalfa gibi) ve diploması olmayanlar ile, ama bunun tam tersi olan çalışanlar 1-2 sene sonra ücret konusunda aynı maaşı alacaklar!

Yani ortaya şu durum çıkıyor "Okusanda okumasanda şu şartlarda alacağın ücret hemen hemen aynı".

Özel sektörün vereceği maksimum zam %5-7 arasıdır. Bunun en az 40 tlsi de AGİ'den gelmektedir. Yani şuan özel bir sektörde ortalama 3.500 tl alan biri bu sene alacağı zamla beraber maaşı 3.700 anca olur. 2 sene sonra ise Asgari ücretle eşitlenir.

Kısacası okumayın ve kendinize yatırım yapmayın. İyi bir üniversite diploması+ingilizce öğrenme+ilkokul-orta-lise öğretim hayatına yapacağınız yatırımı hiç bir şekilde alamayacaksınız...

• 1 Ocak itibariyle birçok kaleme zam gelecek demek oluyor aynı zamanda bu zam. Dışarıda yiyebildiğiniz kebabın, marketten aldığınız peynirin fiyatını bir yere not edin. 1 Ocak sonrası dalga dalga zam gelecek, haydi diyelim ki maksimum %20 oranında zam gelse bile her şeye asgari ücretliye bir şey değişmeyecek, belki de bazı ürünlere erişimi artacak.

Ancak memurun yılda aldığı zammın %10-12 civarında kaldığını hesaba katarsak ve özel sektör çalışanlarının çoğunun zam bile alamayacağını dikkate alırsak orta sınıf için büyük sıkıntı yolda demektir. Bugün haftalık 500 TL'ye yaptığım alışverişi yarın 650 TL'ye yapacağım ama bana zam oranı 100-150 TL civarında kalacak.  

• Ögretmen 4800, lise mezunu bekçi 4500 TL, asgari ücret 3000 lira. Bu saatten sonra okuyana acırım ben bu ülkede.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Six Feet Under. -- 28 Aralık 2020; 15:5:48 >
  • 2.çin olma yolunda hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor, bir gün herkes asgari ücretli olacak!

Teşekkürler AKAPA

• emreyil75 kullanıcısına yanıt
    Valla 28 aydır Afrika da çalışıyorum Türkiye den çok daha iyi kazanıyorum artık herkes ülkeden kaçmaya başladı bir sürü arkadaşıma yaptığı ise göre aralcilik yapıp ise girmesini sağladım en az alan da 1250 usd alıyor en azından Türkiye’deki ailesine daha iyi bakar duruma geldi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pitx1

Vasıfsız, orta okul mezunu, hiç bir özel yeteneği (usta-kalfa gibi) ve diploması olmayanlar ile, ama bunun tam tersi olan çalışanlar 1-2 sene sonra ücret konusunda aynı maaşı alacaklar!

Yani ortaya şu durum çıkıyor "Okusanda okumasanda şu şartlarda alacağın ücret hemen hemen aynı".

Özel sektörün vereceği maksimum zam %5-7 arasıdır. Bunun en az 40 tlsi de AGİ'den gelmektedir. Yani şuan özel bir sektörde ortalama 3.500 tl alan biri bu sene alacağı zamla beraber maaşı 3.700 anca olur. 2 sene sonra ise Asgari ücretle eşitlenir.

Kısacası okumayın ve kendinize yatırım yapmayın. İyi bir üniversite diploması+ingilizce öğrenme+ilkokul-orta-lise öğretim hayatına yapacağınız yatırımı hiç bir şekilde alamayacaksınız...

Yani okumayim temizlik personeli mi olayım diyorsun, insan prestiji için bile kalifiye olmak ister.

• asgari ücretlinin zam, asgari ücretin biraz üstünde çalışanlar ve memurlar için fakirleşme demek oluyor. Tüketim ürünlerine %10-15 civarında zam gelecek fakat bu insanlar %10 bile zam alamayacak

• An itibariylr burut asgari ucret 3577 tl oldu. İlla birim hesabi yapacaksaniz amerikada ortalama burut asgari ucretin 1500 dolar oldugunu bilerek yapin bare bu hesabi. Umudum yok ama belki bisiler yakalarsiniz oradan.

• quote:

Orijinalden alıntı: rzcyle

asgari ücretlinin zam, asgari ücretin biraz üstünde çalışanlar ve memurlar için fakirleşme demek oluyor. Tüketim ürünlerine %10-15 civarında zam gelecek fakat bu insanlar %10 bile zam alamayacak

Hatta memurlarda asgari ücret üzerinde çalışanlarda fakirleşmeme olması için asgari ücret hiç verilmesin, bir köle sınıf oluşturalım ne dersin 

• quote:

Orijinalden alıntı: AlbatrosD.IIIFazılBey

Yani okumayim temizlik personeli mi olayım diyorsun, insan prestiji için bile kalifiye olmak ister.

Alıntıları Göster

Prestij için vs gibi birşey söylemedim. Bu dediğiniz işin farklı bir boyutu.

Demek istediğim emek+para+zaman toplamlarının karşılığını şu zamanda alamamanız.

• Mütercim Bey kullanıcısına yanıt

Bunun için 2021 ilk ay başlarında falan konu açın hocam güzel bir yere değiniyorsunuz aslında. Bekliyoruz..(ciddiyim dalga değil öyle anlamayın)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melek12345 -- 28 Aralık 2020; 15:23:41 >
  • bu yazdığımdan bunu mu anladın ? ben asgari ücretlinin zam almasına laf mı yaptım? allah akıl fikir versin. Demek istediğim asgari ücretli %21 zam alıyorsa diğer çalışanlarda %21 zam alacak ki adaletli olsun. Onlar %5-10 zam alıp neden fakirleşiyor ? Marketteki her ürüne minimum %10 zam gelecek. Azıcık düşünmeye davet ediyorum sizi. tabi sizde o yetenek varsa.

• Düşündüğümden daha yüksek açıklamışlar. Şimdi daha da yüksek zamlar yolda.
    5 verip 15 geri alma düzeni devam..
  • Orta kesim yok olmaya mahküm ağır konuşmak istemem lakin bugün birşey üretmiyorsan satıştan pazarlamadan anlamıyorsan kardeşim bir katkın bir icadın yoksa en fazla bir passat bir ev istisnaların yazlığı olur bunların ötesine gidemessin başkada birşey olmaz asgari ücretliyi fakiri eleştirirken statünün kaybolacağını düşünüp yorum yapabilirsiniz evet lakin realist olun artık sıyrılmak senin elinde girişimci ol dünyaya ürün sat kira toplamakla nargile kafelerde boş beleş yapmakla olmuyor bu işler 100 liramı olucaktı zam insaf yaw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozanbey86 -- 28 Aralık 2020; 15:30:32 >
  • Ne güzel İstanbul be. Hiç yorum yapmaya bile gerek yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İAmSterdam06 -- 28 Aralık 2020; 15:34:34 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.