Şimdi Ara

2021 Yılı Net Asgari Ücret 2825 Lira Oldu (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
345
Cevap
0
Favori
22.573
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
71 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Memleketi özel güvenlik ile şahlandırırsınız artık bravo mükemmel çözüm gerçekten 

• Maşallah. Asgari ücrette böyle populizm yapmak kolay da bizim gibi iş verenler nasıl ödeyecek ?

Resmi olarak çalışmak zaten suçumuz. O nedenle kol gibi maaş, her türlü vergi, stopaj, kurumlar, tevkifat, kdv, harç, sigorta, güvenlik, elektrik, su, iş güvenliği, güvenlik, iş yeri hekimi, aidat, oda giderleri, araç giderleri, yakıt giderleri, sarf malzemeleri maliyeti vs.vs. sayamayacağım bir sürü gider. Başkalarına bakıyorsun ücreti eksik gösterir stopajdan, sigortadan kaçar. Elektrik ve su vs için zaten formülleri hazır. Doğru dürüst vergi ödemez. Ondan sonra dandik atölye bu fiyatı verebiliyor sen koca fabrika nasıl rekabet edemiyorsun diye büyükler hesap sorar.

Bizdeki zihniyet iş veren deliler gibi kazanıyor keyfine bakıyor, paraları istifliyor, emek sömürüyor. Bir sürü kişiye ekmek parası kaynağı oluyorsun ama zarar da bir yere kadar olur kapatır gidersin. Ama unutmayın iş veren kapattığı zaman önce işçi zarar görecektir. Bu anormal dönem geçsin ve işçi çıkarma yasağı sonlansın o zaman göreceğim ben.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mugetsuga

Memleketi özel güvenlik ile şahlandırırsınız artık bravo mükemmel çözüm gerçekten 

Valla bende kendi işimi yapmıyorum. Baktım sektörüm belli insanlar arasında dönüyor bende bulduğum işe girip zamanla yükseldim ne yapalım ki?
  • Hep yazıyorum ve hala yazıyorum. Üretim maliyetlerini düşürecek politikalar gütmedigin sürece üretim enflasyonu hicbir zaman düşmez yaptığın asgari ücret zammı da orta vadede bir boka yaramaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Treth kullanıcısına yanıt

İşte bir süre sonra bu dediğin yol da tıkanacak. Ülkedeki genel sorunları tutup da özele indirmekten vazgeçin artık.

• Asgari ücret hiç artmasada kol gibi zamlar yine gelir. Burası Türkiye. Ne sanıyorsunuz artış olmayınca herşey güllük gülistanlık mı olacak? Bu ülkenin ekonomisi baştaki zihniyet olduğu sürece düzelmez. Ayrıca, artık üni mezunu olmanın hiç bir anlamıda kalmadı.
  • yazık günah 2800 tl ile nasıl geçinebilir insanlar hiç utanmıyor musunuz bu paraları verirken, hadi işçi kısmını geçtim işveren ne yapacak zaten bin bir türlü maliyet ile uğraşırken 500 TL fazlasını verebileceklerini sanmıyorum. az adam çok iş modeline dönecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: Treth

Direkt yalan biz en vasıfsız temizlikçiye bile 30 gün için 195 saat asgari+yol+22,5TL günlük yemek veriyoruz,ki bu en temel tamamen vasıfsıziçin ;)

Kimse 1500 Tl öneremez. Mümkün değil.

Birde yine ortalama lise mezunu ama profesyonel temizlik personelleri var ki bunların olayı 150 den fazla kimyasalı kodlarıyla ezbere bilip hangi yüzeye ne kullanılır ne kullanılmaz farklı karışımları ve bir çok endüsritrial cihazı ustaca kullabilevek sertifikaları oluyor. Bunlara verdiğimiz maaş zaman xaman asgari ücretin 2 katına denk geliyor.

Ki bunlar hala üniv mezunu değil sadece temizlik personeli.

Alıntıları Göster

Sektörün berbatlığından o kadar uzaksınız ki .

yalan söyleyecek halim mi var git linkedin e gir Twitter a gir inşaat mühendislerinin halini görün . Sen 1500 e kabul etme gidip başkası kabul ediyor işte insanlar o kadar çaresiz ki , bu cahil müteahit patronlarına da fırsat doğuyor . Adamların tavrı bu . 1500-2000 gel çalışcaksan çalış ben nasılsa bulurum çalışacak adam kafasındalar .

• Zam %22 ise efor %222 olacaktır, sahi semerim nerde ?
  • quote:

Yahu siz üniversite mezunu insanlarsınız. Nasıl 1500 Tl gibi bir ücret önerirler?

Hiç bir şey uapmasan bir ögg kartı alsan 1 günde en kötü 3000 Tl maaş alacağın iş bulursun.

Ben temizlik personeli ve ögg çalıştırıyorum. 2038 personelim var. Toplam Türkiye genelinde 38.000 küsür personelimiz var. Ve özellikle ögg bulmakta zorlanıyoruz.

Şu an özellikle İstanbul piyasasında dönen ögg miktarı yeterli değil. İzmirde aynı. Her zaman eksiğimiz var.

Adam senin dediğini yapacağına bir kart çıkarır 2 kat maaş alır en basiti.

Alıntıları Göster
    Anladığım kadarıyla inanmıyorsun. İnternette yaz istersen atanamayan öğretmenler ne iş yapıyor veya nasıl geçiniyor diye.
    Bende bilmiyordum sözleşmeli öğretmenlerin girdiği saat başı ders aldığını, haftada maksimum 30 saat derse girebildiği, ortalama 15 saat girdikleri saat başına 25 30 tl kazandıkları, aylık ortalama 1500 tl kazandıkları, maksimum 30 saate girse bile asgari ücretin daha aşağısında para kazandığı, sgk nın yarım ay yatırıldığı, tatil, bayram ve çalışmayan diğer günlerde para kazanamadıklarını.

Bu arada devlet öğretmene verdiği imkan bu. Yani bu şartları devlet sağlıyor.

Eşime dedim seni gibi git ögg filan ol diye. Sonra oturduğum kalburüstü sitenin güvenlik görevlisi arkadaşlarla konuştum. Aktardığı asgari ücret ama yol, yemek vs hariç. Aylık elimize net 1600 1650 kalıyor dedi.

Kısaca okusanda boş okumasanda. Ayrıca asgari ücretten iş bulacaksa farz edelim o zaman niye okuyor. Benim babam 850lerde köyünden istanbula göç etti. Adam ilkokul terk ama helal rızkıyla çalışkanlığı ile 2 ev, 2 dükkan birde arsa aldı. Şimdi bizleri görüyor adam kahroluyor. Sanki bu ülkenin evladı değilmişiz gibi ortam var. Hayatımda hiç düşünmediğim ama yakın akrabalarımı yolladığım yurtdışına gitmeyi 35 li yaşlarda istemeye başladım. Benim pederi köyden büyükşehire gitmeye sevk eden neyse bizi de yurtdışına o. Ama bizimkisi baya zor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kesinizmirliksk2

Sektörün berbatlığından o kadar uzaksınız ki .

yalan söyleyecek halim mi var git linkedin e gir Twitter a gir inşaat mühendislerinin halini görün . Sen 1500 e kabul etme gidip başkası kabul ediyor işte insanlar o kadar çaresiz ki , bu cahil müteahit patronlarına da fırsat doğuyor . Adamların tavrı bu . 1500-2000 gel çalışcaksan çalış ben nasılsa bulurum çalışacak adam kafasındalar .

Alıntıları Göster
    İnanılır gibi değil ya. 1500 Tl önermeye utanır insan.

• Millet asgari ücret biraz fazla artınca her şeyin fiyatı artacak diye yazmışta şu son 1 yılda neredeyse her şeyin fiyatı anormal bir şekilde yüzde 60 - 70 arttı bunu niye kimse söylemiyor acaba? Bu zam bile yapılan zamların yanında devede kulak insaf insaf. Açlık sınırı bile 2800 küsürlerde dolaşıyor bu yapılan zam anca açlık sınırına yetişmiş oldu. Asgari ücrrete zam gelmesin diyenler asgari ücretle 4 kişilik bir aile 1 ay boyunca nasıl geçinmeye çalışıyor bir ona baksınlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SakuraiTomoki -- 28 Aralık 2020; 14:14:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ben sero

Anladığım kadarıyla inanmıyorsun. İnternette yaz istersen atanamayan öğretmenler ne iş yapıyor veya nasıl geçiniyor diye.
    Bende bilmiyordum sözleşmeli öğretmenlerin girdiği saat başı ders aldığını, haftada maksimum 30 saat derse girebildiği, ortalama 15 saat girdikleri saat başına 25 30 tl kazandıkları, aylık ortalama 1500 tl kazandıkları, maksimum 30 saate girse bile asgari ücretin daha aşağısında para kazandığı, sgk nın yarım ay yatırıldığı, tatil, bayram ve çalışmayan diğer günlerde para kazanamadıklarını.

Bu arada devlet öğretmene verdiği imkan bu. Yani bu şartları devlet sağlıyor.

Eşime dedim seni gibi git ögg filan ol diye. Sonra oturduğum kalburüstü sitenin güvenlik görevlisi arkadaşlarla konuştum. Aktardığı asgari ücret ama yol, yemek vs hariç. Aylık elimize net 1600 1650 kalıyor dedi.

Kısaca okusanda boş okumasanda. Ayrıca asgari ücretten iş bulacaksa farz edelim o zaman niye okuyor. Benim babam 850lerde köyünden istanbula göç etti. Adam ilkokul terk ama helal rızkıyla çalışkanlığı ile 2 ev, 2 dükkan birde arsa aldı. Şimdi bizleri görüyor adam kahroluyor. Sanki bu ülkenin evladı değilmişiz gibi ortam var. Hayatımda hiç düşünmediğim ama yakın akrabalarımı yolladığım yurtdışına gitmeyi 35 li yaşlarda istemeye başladım. Benim pederi köyden büyükşehire gitmeye sevk eden neyse bizi de yurtdışına o. Ama bizimkisi baya zor.

Alıntıları Göster
    Şu an bulunduğum yerde 110 öğretmen çalışıyor. Ayıp olmasın diye bu güne kadar hiç sormadım açıkçası maaşlarnı. Onlar okul idsresine bağlılar benim birimimle alakaları yok o yüzden bil iyorum. Ama bu konuşmadan sonra uygun bir anında yolunu bulup açıcam konusunu. Bende merak ettim sen böyle yazınca.

• CHP' li belediyeler asgari ücretin üstünde ücret vereceklermiş,acaba akpli olan kişiler reis bize 2825 TL dedi,üstünü almayız derler mi?

• Bnce 500 tl iy vermisler bu kdar vrcklerini bklmiyodum

• Senede 1 kere maaşa zam geliyor diğer herşeye haftada en az 1 kere zam geliyor
  • quote:

İnanılır gibi değil ya. 1500 Tl önermeye utanır insan.

Alıntıları Göster

Hocam ciddi söylüyorum küfür etseler bu kadar sinirim bozulmaz ama ne yazıkki öyle . İnsanlarımız o kadar zor durumda kalıyor ki , mesela ben şimdi farklı bi işe başvursam mesleğim dışında , iş veren diyor ki ya sen mühendis adamsın eline ilk fırsat geçtiğinde işi bırakıp kendi mesleğine dönersin diyip onlar da iş vermiyor bu sefer .

yani çıkmaz sokakta gibi hissediyorum kendimi . Senelerce okudum projeler yaptım . Hatta kendi tasarladığım ilmek ilmek işlediğim aylarımı verdiğim gökdelen projem bile var . Yani okul hayatımı da öyle yatarak geçirmedim .

hem bu pandemi şimdide şişirilen asgari ücret maaşı ile genç işsizlerin işi x2 daha da zorlaştı . Adam lar zaten maaş vermek istemiyor bir de hadi verdi diyelim şimdi bana 3k maaş vereceğine üzerine bir de işe alışma sürecim olacak , gidecek 3.5-4K verip 5-10 yıllık mühendis çalıştıracak

şimdi aklıma geldi hocam , linkedin de görmüştüm , mimar dı sanırım . Kıza gel işe başla , sana 1 sene maaş vermeyiz sadece yemek yol veririz . 1 sene sonra da duruma göre bakarız demişlerdi . Kızın o kadar zoruna gitmiş ki ağlayarak anlatıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: por favor

Maşallah. Asgari ücrette böyle populizm yapmak kolay da bizim gibi iş verenler nasıl ödeyecek ?

Resmi olarak çalışmak zaten suçumuz. O nedenle kol gibi maaş, her türlü vergi, stopaj, kurumlar, tevkifat, kdv, harç, sigorta, güvenlik, elektrik, su, iş güvenliği, güvenlik, iş yeri hekimi, aidat, oda giderleri, araç giderleri, yakıt giderleri, sarf malzemeleri maliyeti vs.vs. sayamayacağım bir sürü gider. Başkalarına bakıyorsun ücreti eksik gösterir stopajdan, sigortadan kaçar. Elektrik ve su vs için zaten formülleri hazır. Doğru dürüst vergi ödemez. Ondan sonra dandik atölye bu fiyatı verebiliyor sen koca fabrika nasıl rekabet edemiyorsun diye büyükler hesap sorar.

Bizdeki zihniyet iş veren deliler gibi kazanıyor keyfine bakıyor, paraları istifliyor, emek sömürüyor. Bir sürü kişiye ekmek parası kaynağı oluyorsun ama zarar da bir yere kadar olur kapatır gidersin. Ama unutmayın iş veren kapattığı zaman önce işçi zarar görecektir. Bu anormal dönem geçsin ve işçi çıkarma yasağı sonlansın o zaman göreceğim ben.

İşverenler önceden işçilerine asgari ücret zaten çok vermezdi. Verende mesai vs.. diğer yan gelirler ile refahı yükseltmeye çalışırdı. Sırayla yazarsak yakın zamanda

İlk başta asgari ücretli oranı artmaya başladı
    Sonra asgari ücret ile diğer ücretliler arasında ki makas kapanmaya başladı.
    Sonra işyerlerinde çalışanların çoğu asgari ücretli oldu.
    Daha sonra işveren buna bile dayanamayıp yol, yemek vs.. ücretlerini kesip sadece ücret vermeye başladı.
    Sonra bu tüm ücretlilere uygulandı. Gelişmiş ülkelerde de böyle dendi.
    En sonunda çalışma saatleri uzatıldı.

Aslında işveren çareler üretti. Ancak yine işin içinden çıkamadı. Mecburen işçi çıkartımına gitti.
    Aslında devlet vergileri iyileştirme yoluna gitse ki hayatta beklemiyorum o zaman daha iyi olurdu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kesinizmirliksk2

Hocam ciddi söylüyorum küfür etseler bu kadar sinirim bozulmaz ama ne yazıkki öyle . İnsanlarımız o kadar zor durumda kalıyor ki , mesela ben şimdi farklı bi işe başvursam mesleğim dışında , iş veren diyor ki ya sen mühendis adamsın eline ilk fırsat geçtiğinde işi bırakıp kendi mesleğine dönersin diyip onlar da iş vermiyor bu sefer .

yani çıkmaz sokakta gibi hissediyorum kendimi . Senelerce okudum projeler yaptım . Hatta kendi tasarladığım ilmek ilmek işlediğim aylarımı verdiğim gökdelen projem bile var . Yani okul hayatımı da öyle yatarak geçirmedim .

hem bu pandemi şimdide şişirilen asgari ücret maaşı ile genç işsizlerin işi x2 daha da zorlaştı . Adam lar zaten maaş vermek istemiyor bir de hadi verdi diyelim şimdi bana 3k maaş vereceğine üzerine bir de işe alışma sürecim olacak , gidecek 3.5-4K verip 5-10 yıllık mühendis çalıştıracak

şimdi aklıma geldi hocam , linkedin de görmüştüm , mimar dı sanırım . Kıza gel işe başla , sana 1 sene maaş vermeyiz sadece yemek yol veririz . 1 sene sonra da duruma göre bakarız demişlerdi . Kızın o kadar zoruna gitmiş ki ağlayarak anlatıyor

Alıntıları Göster
    11 senelik müh.

1500 tl yapılan teklife inanamadım. Bu kadar mı düştük.

Bu arada nitelikli müh. 4k ya çalışmaz. Ama şu an piyasa çok berbat. O yüzden geçici evet der. 2008 krizinde yıtdışında 3k euro maaş alan bir abimiz sırf boşta kalmamak için bin euroya çalışmıştı yurtiçinde. Şimdi olsa 600 euro ancak alır. Almanya da ortalama net 5k euro maaşlar bilginiz olsun.

• Beğenmedikleri trump kendi halkına hane başına bir seferlik bile olsa 9.000 birim yardım paketini imzalıyor, bizim dünya lederimiz de, işçimizin 90 kuruşluk hakkını bile yemedik diye kendi çalıyor, kendi söylüyor.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.