Şimdi Ara

2020 ÖTV İNDİRİMİ ANA KONU (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
133
Cevap
5
Favori
10.259
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Buna inanan insan var mi acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zerathull kullanıcısına yanıt
    burda o arkdaşlardan mevcut bu arkadaşlar araç piyasanın artışının dış mihraklar tarafından yapıldığına inanıyorlar yakında oyun bozulacak

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • m_kucukaksoy kullanıcısına yanıt
    3 ile 8 yil arasi hapis cezasi falan gelecegini dusunen insan araba falan da kullanmasin lutfen. O zeka ile zor.

• Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu otomotivde ÖTV indirimi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son dönemde birçok mecradan bize ÖTV indirimi olacak ÖTV indirimi geliyor diye bir enformasyon ulaşıyor. Bu doğru bir enformasyon değil. Özellikle şu anda satışların hareketli olduğu dönemde biz Yetkili Satıcılar zaten ÖTV indiriminin gelmeyeceğini tüketicilerimize günlerdir söylüyoruz. Bu dedikoduları çıkaranların amaçlarını bilemiyorum ama altını çizmek istiyorum ki “ÖTV indirimi” beklemiyoruz.

Kaynak:https://otopark.com/2020/06/21/kritik-soru-otomotiv-de-otv-indirimi-gelecek-mi/

Millet bayilerde araç bulamıyor bu drumda ötv iner mi hiç

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramazan_yıldız -- 21 Haziran 2020; 21:35:50 >

• Millet öyle bi inandı ki şirketin personel parkında araba kalmadı kime sorsam “indirim gelecekmiş sattım “ diyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ramazan_yıldız

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu otomotivde ÖTV indirimi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son dönemde birçok mecradan bize ÖTV indirimi olacak ÖTV indirimi geliyor diye bir enformasyon ulaşıyor. Bu doğru bir enformasyon değil. Özellikle şu anda satışların hareketli olduğu dönemde biz Yetkili Satıcılar zaten ÖTV indiriminin gelmeyeceğini tüketicilerimize günlerdir söylüyoruz. Bu dedikoduları çıkaranların amaçlarını bilemiyorum ama altını çizmek istiyorum ki “ÖTV indirimi” beklemiyoruz.

Kaynak:https://otopark.com/2020/06/21/kritik-soru-otomotiv-de-otv-indirimi-gelecek-mi/

Millet bayilerde araç bulamıyor bu drumda ötv iner mi hiç
    Ötv indirimi olacak diye yaygaraçıkaranlar millet araba alamasın istiyorlar. Zaren ötv indirimi değil matrah gelecek bence. Bu konuda başlık açılsaydı keşke, temmuzda matrah değişecekmi.

• Bakın bunu şuraya bırakıyorum bu ötv söylentilerini çıkaranlar büyük firmalar millet arabasını satmıyor millete araba sattırmak için bu haberleri servşs ettiriyorlar trinksatçılar deki gibi araba topluyor üstelik değerini veriyorlar ilana araba koyuyorsun yarım saat sonra trinksatçılar arıyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ulan gidip galericilere, sürücü kurslarına, filolara araçları dağıttılar sonra da satışlarımız çok iyi diye konuşuyorlar birde.
    Bmw 2 gran coupe için aradım bana gelip araç yok diyorlar. Tabi olmaz, 94 tane 0 km gran coupe vardı sahibinden de hepside galerici.
    Bu galerilerden alanlarada allah akıl fikir versin. Bunlardan 2 ay araba almasanız bakın nasıl dökülüyor hepsi patır patır...

• ÖTV indirimi yapılır mı? Bugünlerde otomotiv sektöründe en çok sorulan soru bu. Peki bu sorunun cevabı ne? Gerçekten de Türkiye’de otomobiller için bir ÖTV indirimi gelir mi? Bu soruya Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu cevap verdi.

“ÖTV indirimi beklemiyoruz”

Son dönemde birçok mecradan bize “ÖTV indirimi olacak”, “ÖTV indirimi geliyor” diye bir bilgi ulaşıyor. Bu doğru bir bilgi değil. Özellikle şu an satışların hareketli olduğu dönemde biz “Yetkili Satıcılar” zaten ÖTV indiriminin gelmeyeceğini tüketicilerimize günlerdir söylüyoruz. Bu dedikoduları çıkaranların amaçlarını bilemiyorum ama altını çizmek istiyorum ki “ÖTV indirimi beklemiyoruz”.

"Haziran 2020 satışları Haziran 2019'dan fazla gelecek"

Yüzde 0,49 kredi kampanyası, geçen yıl 1 Ekim’den itibaren başlamış olan bir kampanya ve sıfır araçlarla ilgili. Bu kampanya özellikle yerli üretimi desteklemek adına düzenlendi ancak diğer markalar da bu kampanyaya özel bankalar aracılığıyla eşlik ettiler. Katkı paylı bir kampanya bu, bankalar baz faiz oranını bizlere veriyor ve oradan geriye gelmek için ise markalarımız bankalara komisyon ödemesi yaparak faiz oranını daha aşağıya çekiyorlar. Yüzde 0,49 faiz oranı 30 Haziran 2020 tarihinde bitecekti fakat hükümetimiz 30 Haziran 2020’yi daha ileri bir tarihe alarak bu kampanyanın devamını sağladılar. Dolayısıyla otomotiv sektörü geçmiş aylarda salgın hastalık nedeniyle durmaya yakın olan satışlar nihayet mayıs ayıyla birlikte harekete geçti ve şu anda haziran ayında otomotiv satışları geçen seneki haziranın üstünde kapanacak gibi bir performans gösteriyor. Bulunurlukla ilgili sıkıntı ise hepimizin sıkıntısı, sonuçta bizler de tüketiciyiz. Fakat yan sanayiyle birlikte otomotiv fabrikalarının yeniden üretime başlamaları Mayıs ayının son haftasına denk geldi. Bizim Türkiye’de sattığımız araçlarda her 10 otomobilin yaklaşık 6-7 tanesi ithal olduğu için Avrupa’daki pazarlar kendi pazarlarını hareketlendirmek, kendi ekonomilerini döndürmek için öncelikle kendi piyasalarına araç vereceklerdir. Türkiye’ye ise ilk aşamada araç veremeseler de hemen ardından tedariğimize yardımcı olacaklardır. Bulunurlukla ilgili birkaç ay daha bir sıkıntı yaşayacağız ama Türkiye’de üretilen araçlar için şu anda üretimin bütün çarkları dönüyor. Özellikle ana ve tedarik sanayii üretenleri ve yetkili satıcılık sistemi de bulunurlukla ilgili sıkıntıyı bertaraf etmek için elinden gelen tüm gayreti ortaya koyuyor. Bazen tüketicinin istediği model, donanım seviyesi stoklarda olmayabiliyor ve bunların tedariği bir miktar uzayabiliyor. Bugün herkesin showroom’unda gösterdiği, sattığı araçlarla donanım seviyeleri, renk seçenekleri, aksesuar seviyeleri değiştiği için 2-3 aya varan süreler oluyor ama daha çok bu bize yurt dışından gelen araçlarla ilgili bir durum. Yerlide ise şu anda bunu söylememiz doğru değil. Yerli ürünlerde yine bir aylık bir zaman içerisinde araç bulunabiliyor. Bu ay da geçen sene Haziran’da 42.700 adet satılmıştı. Bu sene haziranda da rakamlar gösteriyor ki 50.000’leri göreceğiz. Piyasalardaki dengeyi sağlamak bu dönemde güç olsa da tüm taraflar olarak üreticisi, ithalatçısı, yan sanayicisi araç bulunurluğunu çözmek için elinden gelen gayreti sarf ediyor.

https://www.emreanamur.com/post/otomotivde-%C3%B6tv-indirimi-2020

• Ötv gelecek diye diye 50 bine almadığımız araç oldu 80bin. Şimdi 100bine çıkar ÖTV geldi diye 85e bırakırlar bize,bizde ötv indiriminden yararlandık diye seviniriz artık.

• freshwind F kullanıcısına yanıt
    Hocam konsollarda bile vergi değişikliği yapıp uçuk zamlara neden olan hükümet milletin işine yarayacak hiçbir matrah deşikliği yapmaz. Yaparsa bile bu bizim lehimize olmaz 😃

• gorkemert kullanıcısına yanıt
    Çok doğru hocam ama dayanabilir miyiz? Arabanın sıfırı gelince daha pahalı olacak diye gidip galeriden alıyor, galericide gidip bayiden bir tane daha sıfır alıyor. Bayinin, satış temsilcisinin ve galerinin canına minnet. Olan sana bana oluyor. Sarı sitede %9 oranına çıkmış sıfır araç sayısı..

• sekil_a kullanıcısına yanıt
    Hocam orası öyle ama bu dediğim arabanın liste fiyatı 350 bin tl adam utanmadan 450 bine kadar koyuyor ilana. Aynı şeyi mercedes GLB’de de yaptılar. 400 binlik arabayı şu an 550-600 e satıyorlar. Yani akıl kârı değil. Yani böyle bi dünya yok, bu adamlar şark kurnazı, böyle bi kâr da olamaz, hiç bir distribütörde kafasına göre 100.000 lira zam yapamaz.

Sizin dediğiniz aradaki fark çok olmayan ilanlarda sıra beklememek için 3-5 fazlasına alınma olayı hadi bi nebze tolere edilebilir fakat diğer çakalların yaptığına göz yummamak lazım.

Arabaların garantisi de erken başlıyor bunlar yüzünden, yani bayilerin distribütörlerin kendi kendine bi çeki düzen vermesi lazım bu böyle yürümez. Herkesin tolere edebileceği maksimum bi limit var.

• 2008 krizi olunca 2009 mart faln ötv yarıya düştü

2020 krizi dersek 2021 martgibi ötv yarıya düşer

ama o günden bugüne inanılmaz para basıldı bilmiyorum ne kadar vergi düşer anca

• gorkemert kullanıcısına yanıt
    Forumda bir arkadaş GLB alamadığı için dert yanmış ve gelene kadar bekleyeceğim diyordu. O işi yapanlara Şark Kurnazı harici bir şeyler demek lazım ama denilmiyor. Ben aynı parada olsa galeriden sıfır almam en basiti sıfır araç klozu olmuyor kaskoda. Arabayı aldıktan 2 ay sonra kaza yaptım sıfır araç klozu kurtardı hayatımı. 117500 aldığım golfun liste fiyatı kriz dönemi 170000 çıkmıştı bayiler 145000 den veriyorlardı Kaskodan 145000 aldım. İnşallah tez zamanda arz fazlalaşırda istediğimiz araçları hakettiği ücretlere alabiliriz

• Arkadaşlar ötv de indirim gelmemesinin en önemli sebebi cari açık. Cari açık nasıl artıyor ithal ürünün satılmasıyla.

2009 indiriminde çok kısa sürede stoklar eridi. İthal araçların tedariği uzun sürdüğü için piyasa yerli üretim yapan markalara kaldı. Bilen bilir çok sayıda fiat ve renault araç satıldı o dönem.

Normal şartlarda sipariş geçip aracın ülkeye gelmesi yaklaşık 3 ay. İçinde bulunduğumuz durumda ise bu süre daha da uzayabilir. Yani yeterli sayıda ithal araç havuzu oluşmayabilir.

Yerli üretim yapan firmaların kapasitesi şu anda yüzde 60 seviyesindeymiş. Kısa sürede tam kapasiteye ulaşabilirler.

Demem o ki şu aşamada bir indirimin gelmesi herkes için hayırlı olabilir. Hem vatandaş daha kolay araç sahibi olur hem cari açık düşer hem de vergi geliri artar

Not: Olur olmaz bilemem. Zaten şu an ötv düşer diye kendi adıma bir umudum yok. Ama ötv ile ilgili bana göre en mantıklı senaryo bu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Daha çok beklersiniz gibi geliyor.

• mart'ta geleceğini söylüyorlardı, gelmedi. başlarım böyle işe dedim, mart ortası aracımı aldım, o vakitten bu zamana araca 20 bin lira'ya yakın zam geldi. aracı alabiliyorsanız direkt alın, indirim falan hikaye, gelse bile zaten üzerinek oyacaklar en fazla 5 bin lira kar edersiniz. beklemeye değmez.

devlet politikası indirimden ziyade cazip kredi çıkarmak üzerine kurulu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -FoundeR- -- 22 Haziran 2020; 12:57:48 >
  • Bugünkü açıklamalardan sonra kesinlikle ötvnin sene sonuna kadar gelmeyeceği belli oldu. Fiyatlar aynı seyrinde veya yükselmeye biraz daha devam eder gözüküyor. Faizler düşük olduğu sürece talep olacaktır. Tek sıkıntı bayiiler de araç olmayışıdır. Bayiiler de yeterli stokları getirirse belki biraz piyasa rahatlar diyeceğim. Bir yandan da ekonominin gidişiatı var. Valla artık yorum yapamaz hale geldim.
  • -FoundeR- kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle katılıyorum. Bir fırsat çıktığı an değerlendirmeli. Artık beklemenin bir anlamı kalmadı.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.