Şimdi Ara

2018 Bedelli Askerlik Ana Konu (1017. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20.704
Cevap
160
Favori
1.474.579
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
40 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 10151016101710181019
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Yoklama tarihini kaçırırsanız ne olur? Bir arkadaşın en son yoklama tarihi bu ayın 13üymüş sanırım, zamanı kaçırdı. Bedelli askerliği yandı mı şimdi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozan301 -- 17 Eylül 2019; 20:34:7 >
  • "Dönüşte de yol parası yatıyor mu?" diye soranlar oluyor. Bana giderken PTT'den 175 lira (150 lira yol ücreti + 25 lira iaşe), dönüşte Ziraat'ten 250 lira ödendi. Askerlik maaşı 20 lira denilmişti ama 75 lira imiş galiba. Ücretin detayını söylemediler bankada, ekranda gözükmüyormuş. Neyse ne artık, sonuçta para veriliyor.

28, 29, 30.dönem bedellide İstanbul-Maltepe İkmal Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi'ne gidecek olan arkadaşlar da şu başlığa gelebilir:

https://forum.donanimhaber.com/bedelli-askerlik-ist-maltepe-ikmal-maliye-okulu-ve-egitim-merkezi-basligi--140017899

• quote:

Orijinalden alıntı: MarcosDH

"Dönüşte de yol parası yatıyor mu?" diye soranlar oluyor. Bana giderken PTT'den 175 lira (150 lira yol ücreti + 25 lira iaşe), dönüşte Ziraat'ten 250 lira ödendi. Askerlik maaşı 20 lira denilmişti ama 75 lira imiş galiba. Ücretin detayını söylemediler bankada, ekranda gözükmüyormuş. Neyse ne artık, sonuçta para veriliyor.

28, 29, 30.dönem bedellide İstanbul-Maltepe İkmal Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi'ne gidecek olan arkadaşlar da şu başlığa gelebilir:

https://forum.donanimhaber.com/bedelli-askerlik-ist-maltepe-ikmal-maliye-okulu-ve-egitim-merkezi-basligi--140017899
    Ne zaman ödeniyor bu ücretler ?
    PTT ve Ziraat ten ne zaman aldınız bu ücretleri ?

• quote:

Orijinalden alıntı: OzBuBa

Ne zaman ödeniyor bu ücretler ?
    PTT ve Ziraat ten ne zaman aldınız bu ücretleri ?

Alıntıları Göster
    Sevk belgesi alma başlangıç ve bitiş tarihleriniz arasında, E-devlet üzerinden sevk başvurunuzu yapıyorsunuz. Cebinize onay mesajı geliyor. Sonra PTT'den 3-5 iş günü içerisinde kimliğinizle gidip alıyorsunuz.

Dönüşte ise ücretler askerliğin son haftası içerisinde IBAN'ınıza yatıyor. IBAN vermediyseniz, TC Kimlik No'nuza Ziraat Bankası'na yatar, gider kimlikle alırsınız.

Kışlada ortak ATM vardı, isteyen hesabından anında çekti, isteyen askerlik dönüşü memleketinde aldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarcosDH -- 18 Eylül 2019; 12:8:59 >
    |
    |
    OzBuBa bu mesajı paylaştı

• quote:

Orijinalden alıntı: ozan301

Merhaba arkadaşlar. Yoklama tarihini kaçırırsanız ne olur? Bir arkadaşın en son yoklama tarihi bu ayın 13üymüş sanırım, zamanı kaçırdı. Bedelli askerliği yandı mı şimdi?
    5. madde ye göre iptal edilmiş olabilir
    2018 Bedelli Askerlik Ana Konu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzBuBa -- 18 Eylül 2019; 13:41:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cenkbora

Arkadaşlar 28 haziran'da askerliği tamamladım ama hala e devlet askerlik durum belegesi sorgulamada '' En yakın şubeye gidin'' diye uyarı çıkıyor. Ne zaman e devlete güncel durum yansır?
    2 aya yansıması gerekirdi aslında

Ben askerlik sonrası 2 ayrı ilde 2 GBT kontrolünden geçtim, bir sıkıntı olmadı. Terhis belgemi göstermeme bile gerek olmadı yani, temiz gözüküyorsunuz GBT'de.

Askerlik durum belgesi lazım olanlar, kendi şubesine gitmek zorunda şimdilik
  • Teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MarcosDH

"Dönüşte de yol parası yatıyor mu?" diye soranlar oluyor. Bana giderken PTT'den 175 lira (150 lira yol ücreti + 25 lira iaşe), dönüşte Ziraat'ten 250 lira ödendi. Askerlik maaşı 20 lira denilmişti ama 75 lira imiş galiba. Ücretin detayını söylemediler bankada, ekranda gözükmüyormuş. Neyse ne artık, sonuçta para veriliyor.

Ziraat hesabım yoktu,adıma açılmış dönüş parası yatmış fakat sadece yol parasını yatırmışlar. Mesai ücretini yatırmamışlar. Üstüne çöküyorlar resmen üç kuruşun. Bir çok kişiye aynı şekilde yapmışlar.

• Bu dönüş yol parası ve maaşın bir standartı yok galiba. Ben 13ünde Mamaktan terhis oldum. Bize de 1 ay içinde verdiğiniz ibana yatacak ama eğer iban vermediyseniz ya da hatalı verdiyseniz falan evinize en yakın pttye yatacak demişlerdi. Hesabı kontrol ettiğimde yatan bir para yok. Üstteki mesajlara baktığımda ise insanlara Ziraat Bankasına yatırılmış sanırım ve kimisine sadece yol yatmış kimisine hem yol hem maaş yatmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bangez -- 19 Eylül 2019; 12:9:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pantherus IV

Ziraat hesabım yoktu,adıma açılmış dönüş parası yatmış fakat sadece yol parasını yatırmışlar. Mesai ücretini yatırmamışlar. Üstüne çöküyorlar resmen üç kuruşun. Bir çok kişiye aynı şekilde yapmışlar.

Alıntıları Göster
    Tuhaf olmuş.

Ziraat'ta adınıza mevduat hesabı açmıyorlar, kışlaya en yakın banka şubesinden size özel bir ödeme yapılıyor sadece. Normalde başka şubelerden çekilecek bu tür ödemelerde 15 TL masraf alınıyormuş ama askerlik ödemesi olduğundan 15 TL kesinti olmuyor, net tutarı alıyorsunuz (Askerlik ödemesi olmasaydı, masraftan kurtulmam için ille de Küçükyalı şubesinden çekmem gerekiyordu yani)

İstanbullu bir arkadaş 110 lira aldı. Askerliği yaptığı yer ile ikamet yeri aynı şehir olunca, yol ücreti çok az oluyor haliyle.

"Maaş yatmadı" diyenler, aynı şehirde askerlik yapmadı değil mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: cenkbora

Teşekkür ederim.
    Rica ederim. İçiniz rahat olsun GBT konusunda.
  • Merhaba arkadaşlar, Ben de 30 Eylül’de Burdur’da bedelli askerlik yapacağım. Saat kaça kadar birliğe katılabiliyoruz? THY’nin tek uçuşu saat 14:40’da Isparta’ya iniyor. Gecikmeler ile 6 gibi Birliğe varsak sorun olur mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BAC mono

Merhaba arkadaşlar, Ben de 30 Eylül’de Burdur’da bedelli askerlik yapacağım. Saat kaça kadar birliğe katılabiliyoruz? THY’nin tek uçuşu saat 14:40’da Isparta’ya iniyor. Gecikmeler ile 6 gibi Birliğe varsak sorun olur mu?
    Birlikten birliğe değişiyor olabilir. Ben Ankara Mamak'ta yaptım. Kışlaya girdikten sonra kademe kademe işlemler yapılıyor ve işlemleri yapan askerler de belli bir saate kadar o işleri yapıyorlar. Şöyle bir yol izleyebilirsiniz. Uçakla Antalya'ya gidin hem sefer sayısı çok olur hem bilet daha ucuz olur. Antalya Havalimanından otogara gitmek için hem tramvay hem belediye otobüsleri mevcut ulaşım oldukça kolay ve yaklaşık 50 dakika sürer. Ardından Otogardan Burdura gitmeniz de otobüs ile yaklaşık 2 saat sürüyor. Uçak iniş saati ve otobüs saatini ayarlayıp denk getirirseniz herhangi bir sıkıntı yaşamadan kolayca Burdur Otogara gidersiniz. Bizim birlikte geç katılım yapan bazı kişilerin terhislerini birer gün uzatmışlardı. Eğer işimi şansa bırakmayayım derseniz Antalya üzerinden Burdur yapmanızı tavsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: bangez

Birlikten birliğe değişiyor olabilir. Ben Ankara Mamak'ta yaptım. Kışlaya girdikten sonra kademe kademe işlemler yapılıyor ve işlemleri yapan askerler de belli bir saate kadar o işleri yapıyorlar. Şöyle bir yol izleyebilirsiniz. Uçakla Antalya'ya gidin hem sefer sayısı çok olur hem bilet daha ucuz olur. Antalya Havalimanından otogara gitmek için hem tramvay hem belediye otobüsleri mevcut ulaşım oldukça kolay ve yaklaşık 50 dakika sürer. Ardından Otogardan Burdura gitmeniz de otobüs ile yaklaşık 2 saat sürüyor. Uçak iniş saati ve otobüs saatini ayarlayıp denk getirirseniz herhangi bir sıkıntı yaşamadan kolayca Burdur Otogara gidersiniz. Bizim birlikte geç katılım yapan bazı kişilerin terhislerini birer gün uzatmışlardı. Eğer işimi şansa bırakmayayım derseniz Antalya üzerinden Burdur yapmanızı tavsiye ederim.

Alıntıları Göster
    Cevabınız için teşekkür ederim. Ulaştığım önceki tamamlayanlar sıkıntı olmadığını söyledi, geç saatlerde de giriş yapılıyormuş.

• Kural, sevk belgenizde yazan "birliğe katılış tarihi"nde mesai bitiminden evvel, birliğinizde olmanız şeklinde.

Mesaiye yetişemeyenlere bizde de çavuşlar yardımcı oldu. Biz yat içtimasındayken (saat 8 buçuk civarı), bir eliyle bavullarını sürükleyen, öbür eliyle dosyasını ve "istihkak" denen o şampuan-havlu-bot-vs eşya torbasını taşıyan, yeni giriş yapan tipler vardı. Tabii onların bazı işlemleri ertesi güne kaldı, danışmanlık formları, aşı gibi...

Ama o saatlere kalmamaya çalışın, en uygunu öğlen saatlerinde teslim olmak. Tüm işlemler bitinceye kadar akşam yemeği saati geliyor, sonra da kamuflajı çıkarıp koğuşta günün yorgunluğunu atıyorsunuz (Gerçi bizde ilk hafta yat içtimalarında da kamuflaj şartı koydular ama sonra sivile döndü)

Ayrıca, sevk tarihi değil, katılış tarihi önemli. Yasaya göre, o tarihi 1 gün geçirdiniz mi bakaya konumuna düşüp bedelli kapsamından çıkarılıyorsunuz.

Yoklaması olmayanlar da yoklama yaptırmak zorunda. Sevk belgenizde yoklama durumunuz da yazıyor zaten. Yoklamasız direkt birliğinize gitmeyin sakın.

Hayırlı tezkereler

• giriskan G kullanıcısına yanıt
    ben orada yaptım hocam. varsa sorun cevaplayabilirim. WhatsApp grubunuz var mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kandırmışlar seni 1 gün dahi geç katılırsa bakaya kalma yok sadece geç girdiğin kadar geç çıkıyorsun.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bedelliyi bozfuk subay olmayı düşünfüğüm için ama bakıcaz iyi mi yaptık :)
  • soykanhalil kullanıcısına yanıt
    İlginç süreci bildirirsin burdan

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: radko

Kandırmışlar seni 1 gün dahi geç katılırsa bakaya kalma yok sadece geç girdiğin kadar geç çıkıyorsun.
    Geç girmedim ve geç katılan birileriyle de karşılaşmadım. Sadece yasaya bakarak mesaj yazdım. "Kandırmışlar seni" falan tarzı, sulu üsluplara hiç gerek yok.

Yasaya göre, vaktinde teslim olmayan bir yükümlü bakaya muamelesi görür. Bedelli yasasında da aynısı yazıyordu.

"Geç katılayım, sivil hayat çok güzel ya bro" kafalarını aşmak lazım... 18,5 gün alt tarafı.
  • 
Sayfa: önceki 10151016101710181019
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.