Şimdi Ara

2017 SONY A1 OLED TV (32. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.399
Cevap
12
Favori
76.651
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3031323334
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Onder_A79

Sony A1 kullananlar arkadaşlar bu 5 derecelik geri eğim olayı ile ilgili ne düşünüyorlar izlerken avantaj mı dezavantaj mı yoksa hiçbir farkı önemi yok mu? Ben şahsen bu tv nin karşısında bir berjerde filan otururken daha mantıklı daha iyi bir izlenim sağlayacak gibi geliyor ama tabi kullanmadığımdan bilemiyorum.Yeni dizayn çok klasik olmuş A1 sıradışıydı.

showroomlarda çok inceledim.

eğer tv sizden 20-30 cm'den aşağıda duruyorsa direk görüş açısı gözünüze hitap ettiğinden bence başarılı bir tasarım.

ama yüksek bir sehpada yada vitrin üzerinde garip durabilir.

oled tv olduğundan açıya bağlı kontrast farkı yaşatacağını sanmam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Onder_A79

Sony A1 kullananlar arkadaşlar bu 5 derecelik geri eğim olayı ile ilgili ne düşünüyorlar izlerken avantaj mı dezavantaj mı yoksa hiçbir farkı önemi yok mu? Ben şahsen bu tv nin karşısında bir berjerde filan otururken daha mantıklı daha iyi bir izlenim sağlayacak gibi geliyor ama tabi kullanmadığımdan bilemiyorum.Yeni dizayn çok klasik olmuş A1 sıradışıydı.

Daha önceki mesajlarımda UH850V kullandığımı belirtmiştim. O TV'yi ayaklı şekilde kullanıyordum ve kendinde 5 derece olmasa da açı vardı ve düzeltilmiyordu. Yaklaşık 2-3 derece diyelim eğer A1'in açısı 5-6 ise. İzlerken hiçbir sıkıntı yaşamadım şuana kadar, ünitem de oturma seviyeme göre biraz yüksek, fazla değil ama.

A8F'ye dikkatli bakarsanız onda da hafif bir eğim mevcut ama kaç derece bilemem. Aslında birçok TV'de var geriye eğim farketmiyorsunuz. KS9500 duvara asılı olduğu için o düz duruyor :)

Kullanımla ilgili gün gün ufak tefek şeyleri yazmaktansa, biriktirip o şekilde yazayım diyorum. Bununla beraber ailemin evinde bulunan 65KS9500 ile kıyaslama adına, oraya gittiğimde içerik oynatıp telefon ile kaydediyorum (USB, Netflix, Digiturk vs) aynı içeriği kendi 65A1'imde de oynatıp kaydediyorum. Kayıtlar her ne kadar gözümle gördüğümün aynısını vermese de, ufak kıyas videoları oluşturup videolarla birlikte kullanım deneyimini de belirteceğim.

Bugün itibariyle net olduğum bir şey var ki, iyi ki sorunlu yorumlarını bir kenara atıp OLED almışım. Sony'den midir OLED'den midir WRGB'den midir bilmiyorum ama ileride video paylaştığımda da göreceksiniz, futbol maçı izlerken, gerçek renkleri, yeşili filan çok iyi görüyorum. Samsung KS9500 daha sarı veriyor çimleri. Aynı şekilde beyaz sahnelerde de sarımtırak çıkıyor beyazlar, OLED'in yanında.

İlk mesajlarda da belirttim, yayın çok fazla izleyen birisi değilim, izlediğim kendi medyam, yabancı dizi, netflix vs. Haftada 2-3 akşam yayın açık olursa oluyor. Son zamanlarda izlediğim Çukur dizisi vardı, onda da bipler yüzünden puhutv üzerinden izliyorum, yine logosuz :D Bu nedenle TV'de hiç image retention, burn in vs gibi problem görmedim. Hatta haftasonu sürekli beinsport kanalları açık olduğundan ve hepsinin logosu aynı olduğu için bir yapışma vs. olacak mı diye denedim ancak gece başka kanala geçip o bölgeye yakından dikkatli baktığımda dahi göremedim. Henüz 1 ay bile olmadı belki ilerleyen zamanlarda karşıma çıkacaktır.

Bununla birlikte Dolby Vision içerikleri tutuyordum elimde 31 Ocak'ta güncelleme geleceği için ancak ertelenmiş, Şubat ayı içerisinde Dolby Vision desteğinin geleceğini belirtmişler. USB'den HDMI'dan destekleyip desteklemeyeceğini o zaman görmüş oluruz.

• sony 2018 tv modelleri amerika fiyatları açıklandı. Ben AF8 oled tv uygun fiyatla çıkar diyordum çünkü neredeyse farkı yok a1 oled tvden. Ama 200 dolar yüksek fiyattan çıktı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: salam4a

Arkadaşlar, bu 2 televizyon bire bir aynı mıdır?

https://www.displayspecifications.com/en/model/0451aad

https://www.displayspecifications.com/en/model/6456b00

Yani, SONY XBR65A1E ve SONY KD-65A1 modelleri birbirinden aynısı mı?

Birinin başında XBR var, diğerinin KD.
    Birinin sonunda E var, diğerinin yok.

İkisi de aynı, güç özelliklerine bakarsanız biri 100-120V, diğeri 220-240V değerinde. Yani kısaca, A1E olan Amerika için üretilen model, A1 Avrupa için üretilen model.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sener652

quote:

Arkadaşlar, bu 2 televizyon bire bir aynı mıdır?

https://www.displayspecifications.com/en/model/0451aad

https://www.displayspecifications.com/en/model/6456b00

Yani, SONY XBR65A1E ve SONY KD-65A1 modelleri birbirinden aynısı mı?

Birinin başında XBR var, diğerinin KD.
    Birinin sonunda E var, diğerinin yok.

İkisi de aynı, güç özelliklerine bakarsanız biri 100-120V, diğeri 220-240V değerinde. Yani kısaca, A1E olan Amerika için üretilen model, A1 Avrupa için üretilen model.

Teşekkürler hocam. Peki sizce 65 inch a1 tv'ye 17-18 bin tl vermeye değer mi? Normal 65 inch tv'ler 5-6 bin tl. 3 Katı fiyatını tamamen hak ediyor mu?

2018 A1'ler de yakında ülkemizde satışa çıkar sanırım. 2018 A1'leri mi beklemeli acaba

Orada karar tamamen size kalmış. Öncelikle bir önceki sayfada kısaca bahsettim iyi ki oled almışım diyorum.

Geçen sene 65KS9500 almıştık babama, soundbar ile birlikte 13.000TL gibi bir fiyata almıştık ve A1 ile aradaki farkları çok rahat görebiliyorum.

6 bin liralık 65inç paneller ilk olarak 8bit ve 50-60hz yineleme hızına sahip. Çıkabildiği parlaklık seviyesi 350cd/m2, ve oldukça düşük bir değer.

Eğer siz sürekli TV yayını izliyorsanız, Blu-ray player, stream platformları (örneğin, Netflix, Apple TV 4K), yada indirdiğiniz kaliteli film arşiviniz yoksa ve kullanmıyorsanız aradaki farkı hissedemezsiniz. Yani yine belirgin bir fark olur ancak asıl farkını ortaya koyduğu yerleri görmemiş olursunuz.

Fiyat konusu da kullanıma bağlı, bununla birlikte örneğin babama farkı gösterdiğimde, görmüyor, görse de önemsemiyor. Ancak ben önemsiyorum ve görüyorum. İlk mesajlarımdan bu yana söylüyorum, sürekli altyazılı film izlerim ve altyazı ortaya çıktığında LED TV'lerde arka aydınlatmanın karanlık sahneleri bozması hep sinirimi bozmuştur. Şuan OLED ile bu durumdan kurtulduğum için çok memnunum. TV ile ilgili bir memnuniyetsizliği yok.

Hatta KS9500 ile kıyasladıkça, keşke o zaman da OLED alsaydık diyorum.

• sener652 S kullanıcısına yanıt
    A1 sahipleri cevap yazarsa sevinirim.... televizyonu magazalarda inceledim ama ışığı yetersiz geldi bana... gündüz vaktinde ortalama aydınlık odada tv can sıkıyor mu? Tv yi standart modda mi canli modda mi kulaaniyorlar? Canli modda dikkat ettim tv biraz daha parlak gostersin diye sadece gamma arttirilmiş bu yuzden resimde bozulmalar oluyor (beyazin yogun oldugu sahnelerde)... philips 9002 acaba daha mi iyi bir secim olur diye ikilemde kaldim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Uzay-Zaman

A1 sahipleri cevap yazarsa sevinirim.... televizyonu magazalarda inceledim ama ışığı yetersiz geldi bana... gündüz vaktinde ortalama aydınlık odada tv can sıkıyor mu? Tv yi standart modda mi canli modda mi kulaaniyorlar? Canli modda dikkat ettim tv biraz daha parlak gostersin diye sadece gamma arttirilmiş bu yuzden resimde bozulmalar oluyor (beyazin yogun oldugu sahnelerde)... philips 9002 acaba daha mi iyi bir secim olur diye ikilemde kaldim.

Evimin salonu, boydan boya cam ve batıya bakıyor. Saat 12-1'den güneş batana kadar komple güneş görmekte. Bu durumda tabiki de TV ışığı düşük geliyor ve güneşliği kapatıyorum. Ancak güneşlik kapatıldıktan sonra hiçbir problemi yok. Bu durumda hiçbir tv'nin iyi görüntü vereceğini düşünmüyorum.

Canlı modda her TV markası gamma, renk, parlaklık, kontrast değerlerini arttırmaktadır. Uzun süre o şekilde izlemek zaten mümkün değil gibi.

Ailemin evindeki 65KS9500 ile Sony 65A1'i kıyaslayan bir video çektim. KS9500'de çıktığı dönemde 13.999TL'idi.

Yerleşik youtube uygulamasını kullandım, gözle birebir vermese de, olabildiğince yakın oluşturmaya çalıştım. iPhone 7 Plus ile, Filmic Pro uygulaması ile çektim. Çekim yaparken, her iki TV'de de videonun belirlediğim bir kısmına gelip WB, Exposure, Focus sabitleyip ardından başa alıp o şekilde çekim yaptım.

Daha önce belirttiğim şeyler videoda daha belirgin olmuş durumda, OLED siyahlarının çok daha iyi olduğu yadsınamaz gerçek, fakat şöyle bir durumu da farkettim, Samsung'da beyazlar gerçekten sarımtırakmış. :)

• Benim gördüğüm A1'de insan cildi turuncu gibi çıkmış.Samsung da daha doğal daha gerçekci.Neden böyle ayarlardan mı videodan mı?
  • sener652 S kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle A1 👍👍👍👍

Samsungda renkler sarı gibi.

Bence.

• Onder_A79 kullanıcısına yanıt
    Samsung, çoğu zaman soluk kalıyor a1'in yanında. Sony'nin daha doğal olduğuna emin olabilirsiniz. Ayrıca HD içeriklerde çok fazla bozulma hissediliyor, a1 daha pürüzsüz oynatım sağlıyor. Bununla beraber karanlık ortamda rahatsız edici bir parlaklığı var samsung'un. Gündüz ortamında da daha aydınlık oluyor tabi.

Bir kaç fotoğraf çekimi de yaptım henüz makinede oldukları için atamadım, ama telefondaki fotoğrafları ekleyeyim. Her ne kadar gözümle gördüğümden çok farklı şeyler de ortaya çıksa yine de paylaşayım. Gözümle gördüklerime göre, Sony'nin çok daha gerçekçi ve kendini içine alan bir görüntüsü var diyebilirim. Özellikle futbol maçlarında Sony çok farklı hissettiriyor.

TV ayarlarını sıfırlayıp, samsung'da doğal seçeneğine, sony'de standart seçeneğine aldım yukarıdaki videoyu.

Samsung'da Film modunda, Sony'de Sinema Pro, Sinema Ev modunda çektiğim fotoğraflar; Fotoğrafları detaylar kaybolmasın diye küçültmüyorum, önizlemeli koyuyorum. (Futbol fotoğrafları, Samsung'da Özel Görüntüleme Modu bölümündeki Spor modu açılmış, Sony'de Spor moduna alınmıştır.)

Fotoğraflarda üstte olan Sony A1, altta olan Samsung KS9500. Blackwidow yakın görüntüde soldaki A1, sağdaki KS9500.

2017 SONY A1 OLED TV 2017 SONY A1 OLED TV

Bu fotoğraf Netflix'ten alınmıştır, Sony'de netflix yayınında çözünürlük ve bitrate göründüğü için 1080p olduğundan eminim. Ancak Samsung'da görünmediği için emin değilim, sadece 40 saniye öncesinden oynatmaya başlayıp 1080e almasını umarak devam yerine geldiğinde durdurdum. Blackwidow'un saç tellerinin keskinliğine bakarsanız daha net görürsünüz.
     2017 SONY A1 OLED TV 2017 SONY A1 OLED TV

Bu da yine Netflix'ten 4K stream'den alınmıştır. Aynı şekilde Sony'den eminim 4K olduğuna ancak Samsung'da 4k olduğunu tahmin edebiliyorum. Bununla birlikte bu fotoğrafta sol alta dikkat ederseniz, Samsung'da (sadece samsung değil bütün arkadan aydınlatmalı led tv'lerde) bu ışık sızması büyük bir problem ve karanlık alanda film izlerken rahatsız ediyor. En azından beni rahatsız ediyor ve OLED'e yönelmemdeki en büyük etken diyebilirim.
     2017 SONY A1 OLED TV

• hayırlısıyla ömümüzdeki günlerde alayımda güzel bir izlenim yazisi yapayim burda... bi yerden sonra hakikatten alayim mi almiyayim mi arastirmasi can sıkıyor...

• Yeni çıkan ama henüz satışa sunulmayan model (A8F) kafa karıştırıyor...Satışa sunulsa ve belli başlı sitelerde inceleme test vs görseydik A1 i alma konusunda kesin sonuca varırdık.
  • Arkadaşlar aranızda sony a1 ile apple tv 4k kullanan var mı ?

Varsa apple tv görüntü ayarlarınızı yazar mısınız.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • saydam330 S kullanıcısına yanıt
    Görüntü ayarı 4k sdr 50 hz kullanıyorum apple tv de.hd içerik te ise 1080p 50hz de kullanıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Özdentv

Görüntü ayarı 4k sdr 50 hz kullanıyorum apple tv de.hd içerik te ise 1080p 50hz de kullanıyorum

Peki kare hızı ve dinamik aralık eşlemede ne seçili ayrıca neden her kullanmıyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saydam330 -- 13 Şubat 2018; 23:51:14 >
    Anlamadım???tv deki hdmı ayarı mı?(standart enchanted format)

• Apple tv de var dediğim ayar ayrıca tv de hdmi exchange ı açtınız mı?

https://support.apple.com/tr-tr/HT208288

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saydam330 -- 14 Şubat 2018; 20:33:34 >
    Apple tv deki bu ayarı bilmiyodum.ilk defa senden duydum.deneyeceğim.çok teşekkür ederim.ben de görüntüyü beğenmiyodum.bu arada tv deki hdmı ayarı enchanted

• quote:

Orijinalden alıntı: Özdentv

Apple tv deki bu ayarı bilmiyodum.ilk defa senden duydum.deneyeceğim.çok teşekkür ederim.ben de görüntüyü beğenmiyodum.bu arada tv deki hdmı ayarı enchanted

Ayarı yaptıktan sonra film veya dizi açınca 1 saniye civarı (görünüp hemen kayboluyor) yeşil ekran oluyor mu bakar mısınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saydam330 -- 15 Şubat 2018; 0:09:52 >
    Olur bakarım

• 
Sayfa: önceki 3031323334
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.