Şimdi Ara

2017 SONY A1 OLED TV (21. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.399
Cevap
12
Favori
76.651
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yanığına kurban olam ben onun

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Özetle ben şunu söylemek istiyorum hocam.Aynı marka aynı model 55 inç bir 4k tv ile 65 inç bir 4k tv'ye aynı yayını koyduğumuzda hadi buda tv yayını olsun 720p diyelim. Karşılarına geçtiğimizde fark hissedermiyiz? Bana 55 inçte ppi değeri daha yüksek olduğu için daha iyi görünebilecek gibi geliyor. Demek istediğim benim işlemcilerden upscale performanslarından falan tamamen farklı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: O.o.spawn.o.O

Özetle ben şunu söylemek istiyorum hocam.Aynı marka aynı model 55 inç bir 4k tv ile 65 inç bir 4k tv'ye aynı yayını koyduğumuzda hadi buda tv yayını olsun 720p diyelim. Karşılarına geçtiğimizde fark hissedermiyiz? Bana 55 inçte ppi değeri daha yüksek olduğu için daha iyi görünebilecek gibi geliyor. Demek istediğim benim işlemcilerden upscale performanslarından falan tamamen farklı.

Tv lerin Upscale performansları arasında kesinlikle farklar vardır aynı 720p görüntü iyi upscale yapan panel ile sıradan panel arasında büyük bir fark vardır aynı yayının 1080p ile upscale performanslarının karşılaştırıldığı incelemer bulunmaktadır 1080p den daha fazla detayı ürettiği yakın mercek detay görüntülerle ortaya konuldu tabi bunu bir algoritma ile yapmaktadır işlemci zaten model/işlemci farkları bu kapasiteyi belirlemektedir şimdi birisi diyebilir ya sanal o eklenen pikseller falan sonra işin ucu "olmak ya da olmamak.." gibi felsefik konulara bile varabilise de özetle sd yayın panelden panele çok farklı kalitede görünür ve kendi net gözlemimde budur.

• mentalform M kullanıcısına yanıt
    Hocam şu konuda anlaşılmıyorum sanırım. Evet panellerin upscale performansları farklıdır ve bu görüntü kalitesine direk etki eder. Kabul ediyorum bunu.

Aynı markanın aynı modelinin farklı boyutları arasında durum nasıl? Aynı görüntüde..
  • O.o.spawn.o.O kullanıcısına yanıt
    Diğer her şey sabit kalmak koşulu ile panel boyutu arttıkça görüntü bozuluyor. Bununla ilgili elimde teknik bilgi yok, sadece gözlemim bu şekilde.

• quote:

Hocam şu konuda anlaşılmıyorum sanırım. Evet panellerin upscale performansları farklıdır ve bu görüntü kalitesine direk etki eder. Kabul ediyorum bunu.

Aynı markanın aynı modelinin farklı boyutları arasında durum nasıl? Aynı görüntüde..

Aynı görüntüde aynı panel ne kadar büyürse büyüsün aynı algoritma ile aynı kalitede görüntü gösterir ama küçük ekran küçük piksel ile yakından daha göze hoş gelir ama büyük ekranı uzaktan seyrederseniz oda aynı görünür burada siz ihtiyacınız olan ekran büyüklüğünü düşünün gerisi aynı.
  • Büyük ekran alıp daha uzaktan seyredilecekse büyük ekran almak mantıklı gelmiyor bana. Ben yakından ve büyük ekrandan ama aynı netlikte görüntü almak istiyorum mesela. Ama olmuyo. Panel büyüyünce pikselleşme artıyor. Dolayısıyla aynı kalitede nasıl görüntü vermiş oluyor panel boyutu değiştikçe anlayamadım.

• geçen avm de bakıyorum bakıyorum yine bakıyorum:)) lg nin oledlerine birde A1 e bakıyorum ama A1 çok başka bişey gerçekten ben özelim diyor arkadaş
    kim ne derse desin 65 inç olanı şöyle 15-16 bin seviyesini görse hemen alırım
  • quote:

Cep telefonunuzda çektiğiniz düşük çözünürlüklü görüntüyü, büyütün kademeli olarak..büyüdükçe pikselleşme de artacak, görüntü bozulacaktır..

Telefonun pikselleri Tv den daha sıkı ve yoğun ama buna rağmen bozulmayı önleyemezsiniz..

Tv için de 43-50 arası SD-HD-FHD kalitesi iyi

55 inchte FHD sınır nokta..

55 inch üstünde FHD bozulma başlar.. 4K bunun için icad edilmiştir..

55 - 65 arasında SD görüntüde çok fark , HD görüntüde biraz daha az fark, FHD görüntüde çok az fark vardır...

FHD--4K arasındaki fark SD--FHD arasındaki fark kadar çok olmaz (Gözle fazla hissetmezsiniz)..Ekran büyüdükçe bu fark daha çok belirginleşir..

4k dediğimiz-Tv üzerinden izlenen yayınlar- zaten 2160p seviyesi bile değil muhtemel, 1080p den yüksek bir çözünürlük ama 1080p nin 4 katı filan değil..Öyle söyleniyor Reklam gereği

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 14 Eylül 2017; 11:39:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hitgraphic

geçen avm de bakıyorum bakıyorum yine bakıyorum:)) lg nin oledlerine birde A1 e bakıyorum ama A1 çok başka bişey gerçekten ben özelim diyor arkadaş

Kesinlikle. Sony LG ayarında bir indirim yapsa alacağım hemen. Ama bu fiyatlara almak manyaklık. 55" tv ye 15.000 TL istemek ne demek ya!

• gbriel G kullanıcısına yanıt
    2-3 gün once MM'de hem 65A1'i hem de 65B7'yi inceledim. Yanımda getirdiğim 1080p dizi ve filmlerle. A1 ile B7 arasındaki farkı, sizin ve diğer arkadaşın dediği şekilde ben göremedim. A1, çok küçük bir farkla daha iyi upscale ediyor bana göre. Ama aradaki farkı görmek için çok dikkatli bakmak lazım.

Hem MM hem de teknosa'daki elemanlarla ile baya muhabbet ettim. Sony A1'de hiçbir zaman büyük bir indirim beklemiyorlardı. Üstelik bunları diyen de, bana A1'i satabilmek için epey uğraşan sony promoterları idi. 65a1 21,999 TL. Asla 15-16 bin TL'lere inmez dediler. Şu an 65a1, 2 bin TL'lik bt kulaklık hediye ediyor. "belki 2-3 bin TL iner" ama asla 15-16 bin TL'yi görmez dediler. Dolayısıyla LGb7 ile arasındaki görüntü farkı, fiyat farkı ile mukayese edilemez bence. 9 bin TL'lik bir fark yok.

Şunu da belirtmek isterim. A1'in tasarımını hakikaten kötü buldum. USB'yi takabilmek için o arkasındaki kaba zımbırtının dış kapağını açmak lazım. İyice eğilip usb girişinin olduğu yeri bulup öyle takmak gerekiyor. PAnelin eğik durması da benim için bir falso. Ama acoustik surface olayı güzel. Geçen seneki xd serisine göre çok iyi bir ses sağlıyor. Hem ses seviyesi hem de ses kalitesi açısından.

Yani bana gore sony a1 oledi, hem 55" hem de 65" için uygun fiyata almayı boşa beklemeyin derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 13 Eylül 2017; 21:28:46 >

• <=1080p medyalar icin 2160p mi yoksa 1080p TV mi sorusuna yanıt olabilir (soru-cevap kisimlarinda da ek detaylar var):

http://www.rtings.com/tv/learn/4k-ultra-hd-uhd-vs-1080p-full-hd-tvs-and-upscaling-compared

Referans olarak 2015 yilindan bugune 'gercekten' iyi goruntu kalitesine sahip 1080p TV ye denk gelmedigimizden yeni TV alacaklar icin 4K almalari uygun olacaktir demisler. Gercekten de oyle, TV ureticileri iyi kaliteye sahip panelleri artik sadece yeni cozunurluk desteginde olanlara entegre ediyor..

2160p cozunurlukte 1080p goruntulemekle 1080p TV de goruntulemek arasinda buyuk fark yok demis Rtings: 2160p TV de upscaling nedeniyle biraz daha soft gorunuyor, 1080p TV de ise biraz daha puruzlu. İyi bir eski model 1080p TV niz varsa ve local dimming in iyi islendigi LCD TV ya da OLED dusunmuyorsaniz 4K TV yi dusunmenize simdilik gerek yok demisler (en son bu yil basinda sorulari yanitladiklari makalede). Tabi her TV nin upscaling kabiliyeti ayni degil, ornegin ust segment TV lerdeki algoritmayla giris seviyesi ayni olmayabilir fakat ust-orta sinif Samsung, LG ve Sony TV ler iyi is cikariyor demisler. Bu Sony TV lerde upscaling icin keskinlik arttirici ve noise azaltici filtre kullaniliyor demisler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeeepBlue -- 14 Eylül 2017; 1:13:59 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

aynen öyle zaten bende 15-16 bin seviyesi gelmeyeceğini biliyorum o yüzden seneye A2 yi bekliycem
  • quote:

Orijinalden alıntı: hitgraphic

geçen avm de bakıyorum bakıyorum yine bakıyorum:)) lg nin oledlerine birde A1 e bakıyorum ama A1 çok başka bişey gerçekten ben özelim diyor arkadaş

Kesinlikle. Sony LG ayarında bir indirim yapsa alacağım hemen. Ama bu fiyatlara almak manyaklık. 55" tv ye 15.000 TL istemek ne demek ya!

• Oled almak, Ferrari alıp Tüp taktırmaya benziyor :)

Müge Hanlı, Yaban Tv, Flash Tv....gibi yerel kanallar izlemek için OLED alınmamalı..Ama 4K arşiviniz, BluRay Arşiviniz (Kaliteli kaynak) varsa Oled daha verimli olur kanımca..

İyi Tv + Kötü yayın =Kötü sonuç

İyi Tv + İyi Yayın =İyi Sonuç

iyi Yayın + Kötü Tv = İdare eder Sonuç

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 14 Eylül 2017; 11:49:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

2-3 gün once MM'de hem 65A1'i hem de 65B7'yi inceledim. Yanımda getirdiğim 1080p dizi ve filmlerle. A1 ile B7 arasındaki farkı, sizin ve diğer arkadaşın dediği şekilde ben göremedim. A1, çok küçük bir farkla daha iyi upscale ediyor bana göre. Ama aradaki farkı görmek için çok dikkatli bakmak lazım.

Hem MM hem de teknosa'daki elemanlarla ile baya muhabbet ettim. Sony A1'de hiçbir zaman büyük bir indirim beklemiyorlardı. Üstelik bunları diyen de, bana A1'i satabilmek için epey uğraşan sony promoterları idi. 65a1 21,999 TL. Asla 15-16 bin TL'lere inmez dediler. Şu an 65a1, 2 bin TL'lik bt kulaklık hediye ediyor. "belki 2-3 bin TL iner" ama asla 15-16 bin TL'yi görmez dediler. Dolayısıyla LGb7 ile arasındaki görüntü farkı, fiyat farkı ile mukayese edilemez bence. 9 bin TL'lik bir fark yok.

Şunu da belirtmek isterim. A1'in tasarımını hakikaten kötü buldum. USB'yi takabilmek için o arkasındaki kaba zımbırtının dış kapağını açmak lazım. İyice eğilip usb girişinin olduğu yeri bulup öyle takmak gerekiyor. PAnelin eğik durması da benim için bir falso. Ama acoustik surface olayı güzel. Geçen seneki xd serisine göre çok iyi bir ses sağlıyor. Hem ses seviyesi hem de ses kalitesi açısından.

Yani bana gore sony a1 oledi, hem 55" hem de 65" için uygun fiyata almayı boşa beklemeyin derim.

Benim testlerimde elimdeki filmleri Sony'de açtığımda vaowww dedirtecek cinstendi. Mağaza çalışanlarının bile ağzı açık kaldı çünkü herhangi bir sıkıştırma işlemi yapılmamış ham bluray dosyaları götürmüştüm. Zaten şu an ve yakın bir süre içerisinde 4k yayın olmayacağından (4k streamler olsa da bir uydu yayını kalitesi yok) tv nin yapması gereken en önemli şey upscale i düzgün yapması. Yoksa LG B serisinin 4k görüntülerde bir kötülüğünü görmedim. Ancak Sony upscale olayında çok çok iyi. Sony'de bir gram karıncalanma olmazken LG'de pikselleşmeler çok göze çarpıyordu.

Mağaza çalışanlarının fiyat düşmez söylemlerine inanmıyorum. 1 ay önceye kadar LG için de aynı şeyi söylüyorlardı. Hatta çalışanların hiçbir sözüne güvenmemenizi öneririm. Son gittiğimde Sony paneli Samsung'dan alıyor diyen satış temsilcisine bile rastladım. Sony'nin paneli LG'den aldığını dünya alem duymuş ama arkadaş Samsung'dan aldığını sanıyordu.

Ben şu an 55" ve 65" arasında gidip geliyorum. 55" e karar verirsem tercihim kesinlikle Sony olacak. 65" Sony'nin fiyatına ne yazık ki çıkamıyorum. 65" te görüntünün aynı mesafeden izlenimlerde 55" e göre daha kötü olduğu da bir gerçek. Dolayısıyla verilecek miktarlar az olmadığından ve en az 3 sene kullanmayı planladığımdan doğru kararı vermek zor.

Edit: Benim karşılaştırmam Sony ve LG B serisinde 55" boyutu için. Sony 65'i teşhirde görmedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gbriel -- 14 Eylül 2017; 11:57:11 >

Tvlerin ayarlarını eşitlediniz mi?

Belki sonyde açık / yüksek olan ayarlar, LGde kapalı/düşüktü (ya da tam tersi).

Dediğim gibi bn 65" leri karşılaştırdım ve arada çok çok az fark vardı. Her iki tv de sıkıştırılmış formatta mucize yaratamadı. Her ikisinde de bir miktar bulanıklık vardı. Bn 55" bilniyorum. 65" düşündüğüm için hiç bakmamıştım 55"lere.

• 65"A1 oled için 17.500 tl fiyat aldım geçenlerde ancak hala yüksek bence. 12.500 tl.ye Lg 65B7 varken pek veren olmaz bu paraları.

15-16bin seviyelerini görmesi lazım.

• 55XE9005 aldım 2 gün önce...a1"de her şekilde görüntüler muhteşem di ama b7 kesinlikle beklediğim gibi çıkmadı...bir ara b7 almayı ciddi ciddi düşündüm ama a1"de ki görüntü kalitesini gördükten sonra B7"yi listemden çıkardım...bir tv"yi o kadar para vermek pek bana göre olmadığı için xe9005 aldım ama aklımın bir kenarında a1 kalmadı desem yalan olur...
  • emrahsnr kullanıcısına yanıt
    TV nin kendi standart modları dışında oynamadım. Özel bir kalibrasyon yapmadım yani.

• 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.