Şimdi Ara

2017 SONY A1 OLED TV (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.399
Cevap
12
Favori
76.649
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Devamlı paylaşıyorum ama gözünden kaçanlara veya görmek istemeyenlere tekrar yayınlayım

Şimdi bunları izleyip hepsi aynı, birinin diğerine üstünlüğü yok demek ne kadar doğru olur

Gözüm yanıltmıyor ise Parlaklık-Canlılık konusu apaçık belli oluyor..Vincent Taoh bunlara yorum yapsın bekleriz..

LG OLED--Samsung QLED
    https://www.youtube.com/watch?v=WlY8ZpGIyKshttps://www.youtube.com/watch?v=rBaF8kdY27s

Sony XE900--Samsung Qled
    https://www.youtube.com/watch?v=He39wvfBTVo

LG OLED 55B7 (2017) VS SONY 55XE9005 (2017) - FOOTBALLhttps://www.youtube.com/watch?v=eoxsZbk8K-A

Sony A1E Oled vs Lg Oled 55B7 - GT SPORThttps://www.youtube.com/watch?v=Yi_9oLwjTNM

Sony Oled A1E vs Lg Oled 55B7 - Wild 1080phttps://www.youtube.com/watch?v=LyDKX4oSlh8

Sony XBR A1E and LG OLED G7P (devam ediyor vieo)https://www.youtube.com/watch?v=dpA-Vu8pupg

****Sony Z9 --A1 Oled**** (OLED Katili Z9 deyimi )

Sony A1E 4k OLED and Sony Z9D 4k LED (Devam ediyor video)https://www.youtube.com/watch?v=yE2Jj9pgWWk

**oyun**

Sony Oled A1E vs Lg Oled 55B7 - 4K GAMINGhttps://www.youtube.com/watch?v=96rsT-qF9Hc

Vincent Taoh sahsi fikirleri olabilir, kendisinin görüşüdür saygı duyarız ama referans değildir, olsa bile Kullanıcı yorumları daha üstündür..

Sen bilmiyorsun Vincent taoh daha biliyor demek ise farklı konu- ki bunu diyen oldu !!! ne demek istedi ise artık..

NOT: ben şahsen LG gibi Samsungun teknolojisini, ARGE sini de beğenmiyorum ve Q-LED olayında sadece Burn in olayına Garanti vermesini yazdım..

Quantum Dot dediği şeyi zaten Sony Triliminos olarak çok önceden yaptı..

Yeni isimler altında eski şeyleri ısıtıp önümüze sunmaları marketing tabii ki..

Ama Tek başına OLED şu hali ile tam mükemmel değil..Geliştirilmesi lazım, kısıtlamaların aşılması, Burn in problemine, Parlaklığa, Renk kaymalarına sorun bulunması..En önemlisi Tv ömrüne çare bulunması gerek

Kimse bahsetmiyor ama Oled olayında bazı renklerin erkenden Ölme risk var..Doğru veya yanlış ama bunların açıklanması lazım..Oled son teknoloji al sıkıntısız kullan demek te hata..

Led kötü diye OLEDİ de masum melek olarak sunmamak lazım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 18 Haziran 2017; 16:55:7 >

• Bir bilimadami kendi degeryargilarindan mumkun oldugunca uzakta, kendisine sunulmus laboratuvarda kosullar geregince inceleme yapmaya calisir. Vincent Teoh da bu laboratuvarda bir "marka" ya da etiket uzerinden degil, sunulan ve degerlendirmeye aldigi orneklerin ozelinde "teknik bilgiler" cervesinde bilgi veriyor ve bu konudaki yorumunu katiyor, Sony LG Samsung Philips vs. kotu ya da iyidir demiyor... Incelemelerle ilgili sorusu olanlar icin subscribe secenegi sunmus ve sanirim irtibat bilgileri de var. Bu konudaki incelemesinde daha fazla detay almak istiyorsaniz ya da elestri yapmak istiyorsaniz irtibata gecebilirsiniz....

Hicbir teknoloji mukemmel olmadi, arti ve eksileriyle degerlendirmek katma deger saglayacaktir tabi.

Sony Triluminos da kirmizi ve yesil quantum dot materyal kullandi arkasina da mavi led ekledi, piksellere isik veren de 1/3 oraninda bu oldu. Panelde boylece renk gamutu genisledi, daha yuksek parlaklik degerlerine (HDR) ulasma imkani ortaya cikti. Samsungun Quantum Dot teknigi bildigim kadariyla farkli (RGB) fakat piyasadaki TV lerde Quantum Dot materyalini kullanan ilk Sony oldu. Bu arada QD Vision dan aliniyor bu materyaller bildigim kadariyla, Samsung bu firmayi kendi bunyesine dahil etmisti (emin degilim): dogru hatirlamisim:http://www.anandtech.com/show/10858/samsung-acquires-qd-vision

Diger taraftan kadmiyum (cadmium) yerine indium kullansalar da bunun da toksik oldugu konusuluyor.

Gecenlerde Çinli firma BOE, ilk kez gercek Quantum Dot LED in prototipini uretti, belirttigi sey "OLED uretmeyen QLED uretemez oldu".

Renk solmasi konusunda bir OLED incelemesi yaparken Rtings e bu soru yonlendirilmisti (soru-cevap kisminda): min. 5 yil bu sorunu yasayacaginizi dusunmuyorum demisti... dogrulugu konusunda yorum yapamam.

Yeni OLED panellerdeki omur her ne kadar fazla iddiali cumleler uzerine olsa da (100.000 saat) bir LED TV nin daha kutudan ciktiginda falso vermesi, ledlerin daha 3 yil dolmadan omrunu yitirip goruntuyu kesmesi vb. sorunlar oldugu icin fazla takilmiyorum firmalarin belirttigi panel omru iddialarini :) her urun fabrikadan da ayni degerlerle cikmaz ayni modelin kullanicilarindan biri bu konudaki sikayeti iletirken digeri aksine memnuniyetini iletebilir. Yani kullanmadan deneyimleyemeyecegiz ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeeepBlue -- 18 Haziran 2017; 21:26:54 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Led TVlerinde her türlü soruna gayet normal diyen sony, bakalım olası logo yapışması/yanığı sorunlarında tüketiciye nasıl cevap verecek? 2017 SONY A1 OLED TV
  • emrahsnr kullanıcısına yanıt
    Burn-in ışık sızması, bulutlanma vb. panel homojenitesi sorunlarından daha nadir görülse de yüksek ihtimal "kullanıcı hatası" diyecektir

LG kendi TV lerinde de burn-in sorunuyla karşılaşmak için kullanıcının biraz uğraşması lazım demiş.

Yerli markaların bu konudaki yaklaşımını da merak ediyorum, Vestel /Grundig /Beko / Arçelik bir sorun oluşursa değişim /iade prosedürü uyguluyor mu acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • OLED yanığına çözüm :

Saat alarmını 1saat 55 dakikaya kurup, aman dikkat 2 saat olmadan hemen başka kanala geçip 5 dk bekleyip tekrar eski kana geçiniz :)

Bunu tavsiye ediyor Firma, yani 2 saat kalmayın diyor nasıl olacaksa
  • Belirli bir saat belirtilmez kullanim kilavuzlarinda, sabit logolu /yazili kanallari uzun sure kanal degistirmeden izlenmesi tavsiye edilmez hele ki yuksek kontrast ve parlaklikta. Bunu LED TV lerin kullanim kilavuzlarina da yazarlar: gecici resim yapismasi (image retention) riski. Hem 2 saat suresince LED TV ile kotu kalite resme bakmaktan iyidir

• Ben yine de kabul edemiyorum 10 bin TL ve üstü verilen bir TV'de, kalıcı hale gelebilecek bir yanık/yapışma sorununu. Marka farketmeksizin, LG/SONY, buna gerçek bir çözüm bulmalı. ben mesela, normal TV yayını çok nadir izlerim. Bu nedenle TV logosuyla çok sorunum olmaz. Ama, alttan ve üstten siyah bantlı dizifilm ve sinema da çok izlerim. Şimdi bazen 2 saati aşan fimler oluyor. Çoğu da sinemaskop. Ara vere vere mi izleyeceğim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sdcvn

OLED yanığına çözüm :

Saat alarmını 1saat 55 dakikaya kurup, aman dikkat 2 saat olmadan hemen başka kanala geçip 5 dk bekleyip tekrar eski kana geçiniz :)

Bunu tavsiye ediyor Firma, yani 2 saat kalmayın diyor nasıl olacaksa

saçmalığın daniskası onca teknolojiyi göm panele şu kıytırık sorun için bütün yükü kullanıcıya yükle
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

Ben yine de kabul edemiyorum 10 bin TL ve üstü verilen bir TV'de, kalıcı hale gelebilecek bir yanık/yapışma sorununu. Marka farketmeksizin, LG/SONY, buna gerçek bir çözüm bulmalı. ben mesela, normal TV yayını çok nadir izlerim. Bu nedenle TV logosuyla çok sorunum olmaz. Ama, alttan ve üstten siyah bantlı dizifilm ve sinema da çok izlerim. Şimdi bazen 2 saati aşan fimler oluyor. Çoğu da sinemaskop. Ara vere vere mi izleyeceğim?

Tamamda alttan üstten bant olan 2:35:1 çekim teknikli sinemalarda zati oled o bantta ışık yakmıyorki sonuçta siyah o bant

• emrahsnr kullanıcısına yanıt
    Plazmalardaki goruntu formati secenigini OLED lere de getirdiler diye biliyorum. Yani 16:9 / 4:3 / zoom formatlari: seyri degistirmeden goruntuyu yakinlastirma. Alt-ust-sag-sol bantli goruntuler, bazi araliklarla da olsa, bu sekilde izlenebilir. Bazi LED lerde de bu tur goruntulerde image retention olabiliyormus, zaten genelde uzun sureyle acik kalmamasi tavsiye ediliyor. OLED lerde tabi bu risk piksel bazinda aydinlatma oldugu icin daha fazla, kullanirken biraz daha dikkatli olmak gerekebilir.

Ornegin Pany Plasmamda PS3 kullanirken de goruntuyu "tam" goruntu formatiyla kullaniyorum, bu sekilde ekrana olcekleniyor. Geri planda logo izi birakmayacak ayarlari acik birakiyorum. OLED lere de geri planda calisacak pixel orbiter dahil ettiler, image retention olsa da burn-in riskini hafifletiyor.

Pioneer pazara tekrar girip arsivlerindeki muhendislik orneklerini sunsa bu risk iyice azaltilir hatta kalmayabilir, efsane Kuro 5090 modeli cok iyi yorumlar almisti mesela ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeeepBlue -- 20 Haziran 2017; 0:20:56 >

• DeeepBlue kullanıcısına yanıt
    Görüntüye zoom yaparak çözünürlükten kaybetmiyor musunuz? Yani daha doğrusu göremediğiniz kısımlar olmalı kadrajda doğal olarak. Ben tam anlayamadım heralde. Eğer ki böyleyse çoğu kişinin bunu isteyeceğini sanmıyorum. Yani alt üst bantlı bir filmde altı ve üstü tam yasladınız diyelim bu sefer görüntü stretch olacak. Yok olmayacaksa sağdan ve soldan baya bir görüntü kaybınız olmalı. Doğru mu anladım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi O.o.spawn.o.O -- 20 Haziran 2017; 1:8:33 >
  • O.o.spawn.o.O kullanıcısına yanıt
    Filmi Orjinal hali ile seyretmek gerek..

Bir zamanlar sanırım philipsin 16:9 tarzına benzer ama- yan dikdörtgen , enine geniş TV leri vardı, biraz komik oluyordu zira alt-üst siyah bant göze kötü gelmiyor da, enine dikdörtgen bir ekran biraz tuhaf kaçıyor..Sonradan kaldırdılar o dizaynı..

Sony Tv ler bu Panele görüntüyü oturtma (Zoom) veya kesme (Pan) işini en iyi yapan marka olarak biliyorum..

En doğal hali ile izlemek lazım, zira bazen RIP yaparken bunu bozuyorlar yüzler uzun, insanlar uzun gibi oluyor doğallık gidiyor..

16:9 olarak Sonylerde görüntü tam oturuyor ekrana..
  • Hangi model ben anlayamadım bunu enine dikdörtgen değilmi tüm paneller hocam :) modeli bulabilirseniz bi link atın merak ettim.
    Tabi görüntü formatına göre değişen bir miktar kayıp oluyor. Alt-ust bantlı görüntülerde zoom fonksiyonu daha az kayıpla sağlanabilir. Panasonic Plazmamın kumandasında goruntu olcekleme tusu (otomatik, 16:9, 4:3, 14:9, 4:3 zoom, Zoom 1/2/3 ve TV menusunde 16:9 olceklendirme ayari var: TV seyrinde oturdugum yerden kalkmadan ara sira bu tusa basarak goruntu yapismasi ve logo yanigi riskini azaltiyorum, yani zapping ya da oynatilan videonun durdurulmasi gerekmiyor, receiverlarin aksine bilgi ekrani surekli kalmiyor. Aynı fonksiyonu OLED ler icin de olabilir, yabanci forumlarda LG OLED basliginda zoom ayari konusuluyordu, incelemek lazim.

• quote:

Orijinalden alıntı: O.o.spawn.o.O

Hangi model ben anlayamadım bunu enine dikdörtgen değilmi tüm paneller hocam :) modeli bulabilirseniz bi link atın merak ettim.

Philips ın 21/9 tv si vardı sinema formatı galiba onu diyor arkadaş.

• quote:

Orijinalden alıntı: O.o.spawn.o.O

Hangi model ben anlayamadım bunu enine dikdörtgen değilmi tüm paneller hocam :) modeli bulabilirseniz bi link atın merak ettim.

Philips 21:9 muş bahsettiğim model..16:9 tamam da 21:9 biraz ince belli olmuş :) demek istediğim formatlarla fazla oynanırsa anormal şeyler ortaya çıkıyor..

Sizce bu Tv izlenir mi??

2017 SONY A1 OLED TV

2017 SONY A1 OLED TV

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 20 Haziran 2017; 15:57:51 >

• DeeepBlue kullanıcısına yanıt
    Anladım. Bu benim şimdiye kadar kullandığım tüm led ve plasma tv'lerde vardı sanırım her tv'de olsa gerek bu formatlar(16:9, 4:3, 14:9 zoom1, zoom2) Ancak orjinal görüntüden, kadrajdan ödün veriyorsunuz sonuç itibariyle. Benim için kabul edilebilir bişey değil :D Tam tarama olmalı bende :)
  • Yalnız iyiymiş ya ben beğendim :D Bide böyle monitör görmüştüm ben lg'de oyuncular için bildiğin panaromikti. Kafayı sağa sola çeviriyosun hatta curved modelini bile görmüştüm ben beğenmiştim yalnız başına oturunca oyunun içine giriyo gibisin :D
    Denk geldigim LED lerde gormedim, dogrudur.

TV seyrindeki kanal logolari haric PC /konsol / film /maç vb. göruntuleri icin ben de "tam" olceklendirmeyi kullaniyorum. OLED'de kanal ya da yayin degistirme /durdurma durumu icin cozum olarak soylemistim, ben de boyle yapiyorum image retention /burn-in riski daha az oluyor ;)

Sony'nin bazi widescreen CRT (14:9) leri de vardi bu formatta, uygun goruntu formatina sahip videolarla iyi sonuc alinabiliyor. Benzer formatli VA panel Samsung monitör:http://www.displayspecifications.com/en/model/6d4dc85

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeeepBlue -- 20 Haziran 2017; 19:18:16 >
  • Bugün Canlı canlı Gördüm ve Resmen Aşık oldum Harika Bir şeydi ya..İnşallah bir gün bizede kısmet olur..

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.