Şimdi Ara

2023 RENAULT MEGANE SEDAN (ANA KONU) [GÜNCEL BİLGİLER BURADA] (98. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
5.994
Cevap
131
Favori
750.939
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 96979899100
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Baktığınız yer farklı mı acaba resmi sitede var.
    https://www.cdn.renault.com/content/dam/Renault/TR/price-list/Renault-Binek-20170512-v2.pdf

87400 touch manuel...

Siz icon bakıyorsanız o henüz çıkmamış 2-3 aya onada eklerler herhalde,touch için yeni geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi martin palermo -- 18 Mayıs 2017; 8:5:40 >
  • hkorkma H kullanıcısına yanıt
    Merhaba hkorkma,
    Bende Megane 4 Sedan 1.5 dCi EDC icon paket için spariş verdim. Özellikle otomatik şanzıman ve bahsetme ihtiyacı duyduğunuz konular hakkında şu ana kadar tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Kazasız, belasız keyifli sürüşler dilerim.

Ayrıca getrag sayfasına
    http://www.getrag.com/en/products/produkt_detail.html
    bende baktım orada şanzımanın 6DCT450/451 olarak yazıyor. Tabi Türkiye'de üretilenler içinde geçerli mi bilemiyorum.
  • Arkadaşlar merhaba . Ön konsoldan bozuk yollarda zırıltı sesi geliyor. Gerçekten sinir bozucu . Ne yapılabilir ?
  • Hiç göremedim demistim, dun Bursa da üç tane megane bir tane de talisman gördüm cosmo mavi. Gerçekten çok güzelmiş. Keske bunu siparis verseymisim derken titanium gri gorup benim ki de cok iyi dedim. Pisman olmadim ama yuzde 50 50 durum. :)
  • murat198619 M kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Megane 4 lansmani oncesi verilen egitimlerde yeni EDC sanzimanin yagli tip olacagi soylenmis. Getrag'in web sayfasi da bu yonde.

Forum da bulunan "yildiz" nickli arkadasimizin 6DCT450 demesi uzerine chip yaptirmayi dusunmustum.

Ancak chiptuning'in en olumsuz ve ilk belirtisi genelde otomatik sanzimanlar uzerine oluyor. Bu sebeple kendi aracimin sanzimaninin ne oldugunu ogrenmek istedim. Servise giderek lifte kaldirttim, ancak gorsel inceleme ile anlayamadik. Sase numarasindan sistem uzerinden sorguladik, boyle bir veriye ulasamadik. Bunun uzerine aracin uretildigi fabrikaya egitime giden birisine sase numarami vererek sanziman modelini ogrenmesini istedim. Cevap: "6DCT250 kuru tip" oldu.

Ayni marka-model-tip bir aracin uzerinde bir kac farkli tip-marka, triger-lastik-aku vs olabiliyor. Bunun icin hep bize sase numarasini soruyorlar.

Ancak anladigim kadari ile Sedan modeller 6DCT250, HB modelleri bilmiyorum.

6DCT250 tip sanzimanin kaldirabilecegi en yuksek tork 260Nm. Vites oranlari Fluence'e biraz gore farkli. 6. vites 2000 rpm'de 102km/h hiz ile gidiyor. Mumkun oldugunca yuksek viteste ve dusuk devirde gitmeye calisarak ekonomik olmaya calisiyor. 195km/h'da, yaklasik 6. vites ve 3875 rpm'de hiz kesici var.

Motor ve sanziman sogukken yavaslama sonrasi tam durmadan kalkma esnasinda, kavsak donuyorsaniz veya yokus cikiyorsaniz 1-2-3. viteslerde bazen kararsiz ve takatsiz kalabiliyor.

18 inch jantlarla yol tutusu cok iyi. Ancak ulkemiz yollarina pek uygun oldugu soylenemez. BENCE 18 inch jant kullanan modellerin amortisorleri farkli olmali. Cunku 16 ve 17 inch jantlar arasinda agirlik farki fazla degil, ancak 18 inch jantli lastikler oldukca agir ve amortisorler yetersiz kaliyor.

(Bence diyorum cunku bazi arkadaslar yorumlar ve bilgiler konusunda biraz fanatik olabiliyorlar).

Araclarin sase numarasi dedigimiz seyin uluslararasi ismi VIN number'dir ve 17 hanelidir. Bu numara dunyada sadece bir arac icindir. Telefonlarin IMEI'si gibi.

Ornegin bizim kullandigimiz Renault marka araclar VF1RFxxxx-xxxxxxxx gibidir. V=Nation of Origin (France), F1=Manufacturer (Renault Cars), R=Assembly Plant (Turkey) vs vs gibi aciklamalari vardir.

Dolayisiyla bu numara ile butun parcalar uretim asamasinda aracinizla eslestirilir. Araca ne takilmissa, ya da sonradan ne degistirilmisse bilinir. Ama sanzimanin ne oldugu yok. Insan suphelenmiyor degil hani :-((

Selamlar

• 1.5 T motorlar guclu, ancak Mondeo agir bir araba. Ve turbo benzinli motorlar da az yakmiyor.

Benim dizeli aldigim donemde 2.0T 240 PS'ler vardi. Alanlar cok yaktigini soyluyordu.

Kisisel bir tecrubem olmadi.
    Kapsamlı bilgilendirmenin için çok teşekkür ederim. Tekrar kazasız, belasız keyifli sürüşler dilerim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    "Ornegin bizim kullandigimiz Renault marka araclar VF1RFxxxx-xxxxxxxx gibidir. V=Nation of Origin (France), F1=Manufacturer (Renault Cars), R=Assembly Plant (Turkey) vs vs gibi aciklamalari vardir."

Google da arastırdım ama genel olarak anlatılmış ve tüm araç markalarını içeren genel bilgiler var. Mesela aracın Renault douai deki fabrikada montaj edildiğini anlamak için vin no kacıncı karakter nedir yada Renaultun diger fabrikalarının kodları nelerdir gibi detayları gösteren yani sadece Renault ile ilgili detayları anlatan link var mı ? Site Dili farketmez.. Teşekkürler..
  • ohayyam kullanıcısına yanıt
    VIN Number çok teferruatlı bir konudur. Bunu bulabileceğiniz tek bir dökümanda yok.

Hangi kıta, hangi ülke, o ülkedeki hangi fabrika vs gibi ana değişkenler üzerine farklı kodlama sistemi vardır. Klonlama yapılmaması için açıklanmaz.

Ancak kendi aracınızı sorgulayabilirsiniz.

Douai'nin kodu "D"

2023 RENAULT MEGANE SEDAN (ANA KONU) [GÜNCEL BİLGİLER BURADA]

Bunları bulabilmiştim. "D" yeşil ile boyadım Douai olabilir. Doğrumu bilmiyorum ama 2016 model diye satın aldığım aracım bulabildiğim kadarıyla üretim yılı kodu "5", 2016 model diye satın almıştım :) Eşelesek daha neler çıkacak kimbilir :))

Ancak bir konuda size katılmıyorum. Vin kodlama sistemi için standart mevcut ISO 3779:2009. Yani klonlanmasın diye değil ortak bir formatta olsun, her üretici kafasına göre uydurmasın diye olduğunu düşünüyorum.

Ha gizlenmesinin nedenini bulduk sayılır, bulduklarım doğru ise aracım 2015 yılı Duoai fabrikasında üretilmiş ama Türkiyede 2016 model olarak 2017 yılında satıldı. Sanırım bu nedenle mesela parça ararken vs aracın model yılını değil, şase nosunu sorarlar ki yanlışlık yapılmasın diye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ohayyam -- 25 Mayıs 2017; 11:55:39 >

• Katılmadığınız konu, benim sizin sorunuzu cevapsız bırakmamak için dar zamanda özet yazmaya çalışmamdan kaynaklanıyor. Anlatamamışım.

Bir aracın VIN numarası dünya da eşsizdir. Ancak standardizasyon için 1996 yılında değişikliğe gidildi. Bu değişikliğe firmaların geçiş zamanına bağlı çakışmalar veya standart dışı durumlar olabilir. Dünyada ki her fabrika bu sisteme aynı anda geçiş teknolojisine ve alt yapısına sahip olamayabiliyor, ya da bu anlaşmaya taraf olmayabiliyor.

Kıtaya, ülkeye, o ülkede ki fabrikaya göre farklılık gösterebilir derken ifade etmek istediğim; üretilen fabrika 4. Karakter değilde 5. Karakter olabilir gibiydi. Çünkü Renault'un F2'si de var. Nissan ve Samsung ile olan ortak projelerinde kullandığı "üç harfli kod"ları da var. Bu karakter fazlalığını en sonda yer alan sequential number'dan bir karakter tasarruf ederek dengeliyor..

• VIN number otomobil kodlama sistemine standart getirmek için.

Kısmi gizlenmesi başta klonlanması olmak üzere, ülkelerarası araç kaçakçılığını engellemek vs vs ve müşterilerin her şeyi bilmemesi için :))

Örneğin US DOT (United States Department of Transportation) bu sisteme 1981'de geçti.

Artık TR'deki ilk fenni muayenenin başlangıcı olarak aracın size faturalandırıldığı tarih değil, fabrikadan çıktığı tarih göz önüne alınıyor. TR'de üretilen araçların fabrikasının her şeyini denetleme devletin elinde olduğu için 2015'de üretilen bir aracı 2016'ya kadar park'ta tutup 2016'da üretildi diye faturalayamıyor. Çünkü fabrikanın mali denetimi de TR'de. Ancak yurtdışı üretimi bir araç için bu işlemleri nasıl yapıyorlar bilemiyorum.

Yarı zamanlı yurtdışında yaşıyorum. Bu zamana kadar şunu öğrendim. Fabrika ve marka ne olursa olsun aracın kullanılacağı ülkeye göre üretim yapıyor ve o araç için o ülkede ki servis ile yedek parça parkını ona göre oluşturuyor. Sonrasında da oluşturulan o alt yapıya göre o ülkeye araç gönderiliyor. Örneğin BAE'de Renault almak isteseniz GCC Specification diye geliyor. Bu aracın amortisörü veya amortisör vidası farklı oluyor. Bu durumda siz yandaki ucuz ülkeden parça getirip takamıyorsunuz. O ülkenin Renault parçalarını kullanıyorsunuz.

Aynı araç için satılan ülkenin ekonomik durumuna, vergi rejimine göre de fiyat belirleniyor. Örneğin ben yurtdışı residence olduğum ve yurtdışında kullanmak için Passat 2.0TDI 240PS 4Motion'u TR'den KDV ve ÖTV ödemeden 103.000TL'ye (=25.750€) alırken, Almanya'dan 46.850€'ya (%19 KDV hariç) alabiliyorum. Ancak bu iki ülke de aynı aracın anahtar teslim fiyatı aşağı yukarı aynı.

Firmalar, o ülke için distribütörlük verdiyi firmayı koruyabilmek için farklı fiyat ve parça politikaları izliyor. Bu durum sadece bu sektörde değil. Her sektörde. ABD'den veya Japonya'dan aldığınız DVD'yi TR'den aldığınız playerda veya tam tersi durumda izleyemezsiniz.

Konu uzun ve detaylı, yazmak uzun ve zor :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hkorkma -- 25 Mayıs 2017; 10:6:41 >

• superegoid S kullanıcısına yanıt
    Hemen hemen bütün otomatik şanzımanları kullandım. Edc kötü bir şanzıman.

• Bayide satılan orjinal kauçuk paspas ve bagaj havuzunun fiyatını bilen var mı arkadaşlar? İnternetten mi alayım gidip bayiden orjinal mi alayım karar veremedim.. Bu konuda fikri olan var mı?

• srbygvn S kullanıcısına yanıt
    Bagaj havuzu değilde orjinal kauçuk paspasi alabilirsiniz bayiden.

Bagaj havuzunu internetten sipariş edin n11.de Bir kaç kalitesi mevcut.

• Kubi.lay kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim.. Orjinal fiyatları hakkında bir tahmininiz var mı?

• 5 gündür neredeyse tüm bayileri aradım. Elinde 2016 1.6 joy sedan olan bayi yok malesef. Bazılarında hb dizel bazılarında sedan dizel ve otomatik olanlar var.

Sizin bildiğiniz elinde 1.6 benzinli joy paketli baz benzinli 2016 sedan olan var mıdır acaba? Bu gidişle ford focus alacak gibiyim.
  • ucandeve kullanıcısına yanıt
    Geçen yıl bir arkadaşa sıfır vw golf arıyorduk. Aradığımız renk donanım için 3-4 ay beklemek gerekiyordu. Doğuş otomativ genel merkezini arayıp, müşteri hizmetlerinden rica ettim ve istediğimiz aracın türkiyede hangi bayide olduğunu öğrenmek istedim. Onların merkezi sisteminde hangi bayide hangi araç var hepsini görüyorlar.. Hatayda falanca bayide bi tane var dediler.. Aynı gün bayi ile irtibat kurup aracı aldık.. Renaultta böyle bir merkezi sistem var mıdır ya da müşteri hizmetleri yardımcı olur mu bilmem ama bi şansınızı deneyin isterseniz.. Aradığınız aracın size en yakın hangi bayide olduğunu söylemeleri gerekli bence..

• quote:

Orijinalden alıntı: srbygvn

Geçen yıl bir arkadaşa sıfır vw golf arıyorduk. Aradığımız renk donanım için 3-4 ay beklemek gerekiyordu. Doğuş otomativ genel merkezini arayıp, müşteri hizmetlerinden rica ettim ve istediğimiz aracın türkiyede hangi bayide olduğunu öğrenmek istedim. Onların merkezi sisteminde hangi bayide hangi araç var hepsini görüyorlar.. Hatayda falanca bayide bi tane var dediler.. Aynı gün bayi ile irtibat kurup aracı aldık.. Renaultta böyle bir merkezi sistem var mıdır ya da müşteri hizmetleri yardımcı olur mu bilmem ama bi şansınızı deneyin isterseniz.. Aradığınız aracın size en yakın hangi bayide olduğunu söylemeleri gerekli bence..

Hangi numaradan ulastigimi hatırlamıyorum ama renault un da bayilerde bulunan stoklarla ilgili bilgi veren müşteri hizmetleri hatti olduğunu biliyorum. Aradigim ozelliklerdeki aracın hangi bayilerde bulundugu bilgisini paylaşmıştı benimle. Hatta bu sistem 48 saatte bir guncelleniyor diye de belirtmişti. Sistem üzerinden ilgili bayilere not düşüp onların beni aramasını sağlamıştı ayrıca.

• Arkadaşlar ön konsoldan zırıltı geliyor. Daha önce yaşayan oldu mu ?
  • 
Sayfa: önceki 96979899100
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.