Şimdi Ara

2016 Renault Megane 4 -IV- ANA KONU (193. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.615
Cevap
122
Favori
494.277
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 191192193194195
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: R_DeNiro

1. ve 3. madde için servise gidip kontrol ettirin. Aracın ilk çalışmasından belli bir süre geçmeyince start&stop devreye girmemesi normal ancak bir çok parametre var o yüzden kesin bir şey demek zor.

2- Start&stop halinde araç durduğunda yokuş kalkış desteği devreden çıkıyor. Fazla eğimli yollarda start&stop zaten devreye girmiyor ancak hafif eğimde devreye girince bu sorun yaşanabiliyor. Bunun çözümü için; hafif eğimli bir yerde durduğunuzda, kalkarken frenden ayağını tamamen çekmeyin. Hafif çekin, motor çalışacaktır. Motor çalıştığında yokuş kalkış desteği de tekrar aktif olacaktır. Bazen frenden ayağınızı hafif çektikten sonra tekrar basmanız gerekebilir, frene yeterli basıncı uygulayıp yokuş kalkış desteğini devreye sokmak için. Ya da eğimli yollarda kapatın start&stop u :)

4- Servise gidip EDC güncellemesi yapılmasını isteyin. Bu tarz sorunların çoğu düzeliyor güncelleme ile.
    Aynen katılıyorum söylediklerinize 👍

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• R_DeNiro kullanıcısına yanıt
    öncelikle teşekkürler,

servise 60bin bakımında vermiştim. 3. sorundan da bahsetmiştim çözüldüğünü söylemişlerdi. bir kaç gün gerçekten çözülmüş gibi görünüyordu. ama şu aralar tekrar yapmaya başlayınca bir de sizlerin fikirlerini alayım diye düşünmüştüm. araç 2017 3. ay çıkışlı olduğu için sanırım garantisi sürüyor. garanti kapsamında çözerlerse tadından yenmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mellon16

öncelikle teşekkürler,

servise 60bin bakımında vermiştim. 3. sorundan da bahsetmiştim çözüldüğünü söylemişlerdi. bir kaç gün gerçekten çözülmüş gibi görünüyordu. ama şu aralar tekrar yapmaya başlayınca bir de sizlerin fikirlerini alayım diye düşünmüştüm. araç 2017 3. ay çıkışlı olduğu için sanırım garantisi sürüyor. garanti kapsamında çözerlerse tadından yenmez.
    Ben Adanada yaşıyorum ve sıcaklık en fazla -2 dereceye düştüğünü gördüm. Bahsettiğiniz gibi stop start kontrol ettirin gibi bir uyarıyla hiç karşılaşmadım. Ayrıca bundan önce egea ve focus araclarimda stop start çok iyi çalışmazken megane 4'ün stop startında hiç sorun yaşamadım. Tepkileri gayet hızlı ve net.

Siz hangi şehirdesiniz bilemiyorum, belki de çok soğuksa yaşadığınız yer,o durumlarda araç beyni bir sorun algılayıp size kontrol ettirin diye mesaj veriyordur.

Ben hiç böyle bir durum yaşamadığım için bilemeyecem.
    Bu sorunun kaynağını ve çözümünü servisten öğrenip buraya yazarsanız, aynı sorunu yaşayanlar için bilgi niteliğinde iyi olur.

• Stop startın devreye girmesi için arabanın beyni bir çok kriteri gözden geçiriyor ve şartlar uygunsa motoru durduruyor. Dünya üzerindeki tüm araçlarda bu şekilde sistem.

Evde kardeşimin arabası da var. Seat Leon 1.0 Tsi Dsg. O arabaya haftada 1 kez h.sonu biner ve yaklaşık 50-100km yol yapar. Ilk aldığımızda bir süre sonra stop start devreye girmemeye başlamıştı. Biz acaba bir arıza mi diye düşündük.

Seat servisiyle görüşünce, araba az kullanıldığı için akünün yeterince şarj olmadığını ve stop start için gerekli olan voltaj ve ampere sapmalar olduğu için araç beyninin motoru koruma amaçlı stop startı devre dışı bıraktığını öğrendik. Bu durum muhtemelen her marka ve modelde de aynıdır diye düşünüyorum.

Bir süre arabaya 1 hafta aralıksız ben bindim ve stop start tekrar ilk aldığımızdaki gibi sorunsuzca devreye girip çıkmaya başladı. Akü voltajı ve amperi stop start için çok önemli.

• quote:

Orijinalden alıntı: excellence

Stop startın devreye girmesi için arabanın beyni bir çok kriteri gözden geçiriyor ve şartlar uygunsa motoru durduruyor. Dünya üzerindeki tüm araçlarda bu şekilde sistem.

Evde kardeşimin arabası da var. Seat Leon 1.0 Tsi Dsg. O arabaya haftada 1 kez h.sonu biner ve yaklaşık 50-100km yol yapar. Ilk aldığımızda bir süre sonra stop start devreye girmemeye başlamıştı. Biz acaba bir arıza mi diye düşündük.

Seat servisiyle görüşünce, araba az kullanıldığı için akünün yeterince şarj olmadığını ve stop start için gerekli olan voltaj ve ampere sapmalar olduğu için araç beyninin motoru koruma amaçlı stop startı devre dışı bıraktığını öğrendik. Bu durum muhtemelen her marka ve modelde de aynıdır diye düşünüyorum.

Bir süre arabaya 1 hafta aralıksız ben bindim ve stop start tekrar ilk aldığımızdaki gibi sorunsuzca devreye girip çıkmaya başladı. Akü voltajı ve amperi stop start için çok önemli.
    bu bahsettiğiniz sorunu bende yaşadım ilk aldığım dönemde bi süre kullanamamıştım aracı. o zaman ben de aynı yanıtı almıştım. ancak şuan her gün kullanılıyor araç ve ayrıca ilk çalıştırmada çalışmayıp kontak kapatıp açınca çalışması ilginç geliyor bana.

• quote:

Orijinalden alıntı: mellon16

bu bahsettiğiniz sorunu bende yaşadım ilk aldığım dönemde bi süre kullanamamıştım aracı. o zaman ben de aynı yanıtı almıştım. ancak şuan her gün kullanılıyor araç ve ayrıca ilk çalıştırmada çalışmayıp kontak kapatıp açınca çalışması ilginç geliyor bana.

Alıntıları Göster
    Siz bence servisle çözemediyseniz sorunu, renault merkez müşteri hizmetleri ile iletişime geçin derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi excellence -- 18 Nisan 2019; 18:50:37 >
  • Merhaba
    2017 model Megane 4 1.6 manuel benzin/lpg li aracım var. Benzini shell den , gazı shell ve milangazdan alırım. Vites değişimini 3000 devirde yaparım.
    Araç şu an 19.500 km de. İlk 10.000 bakımında 10w40 castro magnatec yağ koyuldu.
    19.500 km olan aracımın yağ seviyesini kontrol ettirdiğimde 500 gr eksilme olduğu görüldü ve normal dedi usta.
    Sizce bu eksilme normal mi 9.500 km de 500 gr eksilme?
    Bir de 20.000 bakımında castrol edge 5w40 , castrol magnatec 5w40, castrol magnatec 10w40 hangisini kullanmalıyım? Hangisini tavsiye edersiniz.
    Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba Arkadaşlar ,

Megane 4 2017-2018 sedan icon (ekstra donanımları olmayan, 17 inch , ekran küçük sunroof yok) 1.5 dci edc araç alma arifesindeyim 15-35 bin km arası fiyatlar 110-125 bin tl arasında değişiyor. Aracı tercih etmem sebebi hem aile aracı olması hem de piyasa da en az yakan araçlardan birisi olması. Size bir kaç soru sormak istiyorum;

- araç da kronik problem ve 2017-2018 iconlarda herhangi bir donanım farkı var mıdır ?

- İstanbul şehir içi kullanan arkadaşlar var ise yakıt tüketimi nedir?

- 110 bin civarı 2017 model alınır mı yoksa daha da çıkıp 2018 mi almalıyım.

- Küçük ekran iconlarda car play mevcut mudur ?

- Araç hakkında siz tecrübeli arkadaşların bana söylemek istediği ekstra bir şey var mıdır?

Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: umut_oem

Merhaba Arkadaşlar ,

Megane 4 2017-2018 sedan icon (ekstra donanımları olmayan, 17 inch , ekran küçük sunroof yok) 1.5 dci edc araç alma arifesindeyim 15-35 bin km arası fiyatlar 110-125 bin tl arasında değişiyor. Aracı tercih etmem sebebi hem aile aracı olması hem de piyasa da en az yakan araçlardan birisi olması. Size bir kaç soru sormak istiyorum;

- araç da kronik problem ve 2017-2018 iconlarda herhangi bir donanım farkı var mıdır ?

- İstanbul şehir içi kullanan arkadaşlar var ise yakıt tüketimi nedir?

- 110 bin civarı 2017 model alınır mı yoksa daha da çıkıp 2018 mi almalıyım.

- Küçük ekran iconlarda car play mevcut mudur ?

- Araç hakkında siz tecrübeli arkadaşların bana söylemek istediği ekstra bir şey var mıdır?

Teşekkürler
    Ön amortisörlerde gıcırtı sorunu var, servis değiştiriyor
    2017 temmuz sonrası araçlarda car play mevcut. Öncesinde yok
    Dizel ile yoğun ş.içi 6.5-7 olur en fazla , sakinde 5.5-6
    İconun ekranı gayet yeterli, büyük ekran almayın
    Araç lastik yol ve motor sesi yalıtımda sizi fazlaca tatmin eder. Direksiyon tepkileri, modları arası geçişler vsz gayet güzel. Yalnız çok yumuşak bir araç beklemeyin. İç genişliği gayet yeterli. Ben benzinli kullanıyorum. 7 edc gayet başarılı.
    Dizel 6 edc. Bir test etmenizde fayda var. Hatta kiralayın bir gün

• quote:

Orijinalden alıntı: oquzdag

Ön amortisörlerde gıcırtı sorunu var, servis değiştiriyor
    2017 temmuz sonrası araçlarda car play mevcut. Öncesinde yok
    Dizel ile yoğun ş.içi 6.5-7 olur en fazla , sakinde 5.5-6
    İconun ekranı gayet yeterli, büyük ekran almayın
    Araç lastik yol ve motor sesi yalıtımda sizi fazlaca tatmin eder. Direksiyon tepkileri, modları arası geçişler vsz gayet güzel. Yalnız çok yumuşak bir araç beklemeyin. İç genişliği gayet yeterli. Ben benzinli kullanıyorum. 7 edc gayet başarılı.
    Dizel 6 edc. Bir test etmenizde fayda var. Hatta kiralayın bir gün

Alıntıları Göster
    Bilgilendirme için teşekkürler.

• Burberrys42 B kullanıcısına yanıt
    Hocam ilk bakımı servistemi yaptırdınız yoksa özel servistemi?

Serviste 5-40 yağ kullanıyorlar. 5-30 kullananı da duydum ama 10-40 ı ilk kez duyuyorum. Eksiltme konusunda bilgim yok malesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oznk40

Hocam ilk bakımı servistemi yaptırdınız yoksa özel servistemi?

Serviste 5-40 yağ kullanıyorlar. 5-30 kullananı da duydum ama 10-40 ı ilk kez duyuyorum. Eksiltme konusunda bilgim yok malesef.
    Merhaba
    Bosch car serviste yaptırdım.
    Araç lpg li diye usta 10w40 koymuş.
    20.000 bakımda ise elf evolution sxr 900 5w40 yağ koydurdum.
    5w30 yağ lpg li bir araçta yazın sorun olur diye düşünüyorum.
    Araç kendine geldi diyebilirim elf yağ ile.
    Eksiltme yapacak mı göreceğiz. Kontrol edeceğim.
    Yaptığım araştırma ile şunu gördüm. Birincisi castrol kötü bir yağ. Parlama derecesi (flash point) düşük.
    Shell, motul, mobil , elf yağlar arasından elf i tercih ettim. Serviste bu yağı koyuyor. Flash point 230.
    Ayrıca araç lpg li olması devirli kullanılması yağ eksiltmesinde normal karşılanmakta. 10.000 km de 500 gr eksiltmeye herkes normal dedi. Hatta wokswagen araçların çoğunda bu durumun olduğu söylendi.
    Araç yağ takviyesi yap uyarısını 9.500 km de yokuşta ve ilk çalıştırmada yaptı. Yokuşta çalıştırmasam demekki bu uyarı vermeyecekti :)

• Burberrys42 B kullanıcısına yanıt
    Yokuş olması belki anlık bir etkendir. İnşallah öyledir diyelim o zaman :)

Ama hem fikir olmadığımız bir nokta var. Elf marka yağı gözüm tutmadı benim. Bizde de 2018 1.6 megan var. Geçen hafta yılı dolduğu için 12 bin km.de ilk bakıma girdik. Bu süreçte eksiltme uyarısı vermedi araç ama garanti bittiğinde ilk yapacağım castrol ya da motul marka yağ kullanmak olacak.

Facebookta megan 4 grubu var göz atmanızı öneririm. Sırf elf marka yağı değiştirerek yağ eksiltmeyi durduranlar var.

Aynı şekilde egea 1.4 lerde yağ eksiltme yaşayanlar var. Fiat servisleri de opar marka yağ kullanıyormuş ve farklı yağ kullanarak yine yağ eksiltmeyi kesenler var. Servisler tamamen ticari mantıkla düşünerek kendi ülkelerinin ya da kendi markalarının üretimleri olan yağı kullanıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oznk40

Yokuş olması belki anlık bir etkendir. İnşallah öyledir diyelim o zaman :)

Ama hem fikir olmadığımız bir nokta var. Elf marka yağı gözüm tutmadı benim. Bizde de 2018 1.6 megan var. Geçen hafta yılı dolduğu için 12 bin km.de ilk bakıma girdik. Bu süreçte eksiltme uyarısı vermedi araç ama garanti bittiğinde ilk yapacağım castrol ya da motul marka yağ kullanmak olacak.

Facebookta megan 4 grubu var göz atmanızı öneririm. Sırf elf marka yağı değiştirerek yağ eksiltmeyi durduranlar var.

Aynı şekilde egea 1.4 lerde yağ eksiltme yaşayanlar var. Fiat servisleri de opar marka yağ kullanıyormuş ve farklı yağ kullanarak yine yağ eksiltmeyi kesenler var. Servisler tamamen ticari mantıkla düşünerek kendi ülkelerinin ya da kendi markalarının üretimleri olan yağı kullanıyorlar.
    Castrol e geçersen yağ eksiltme sorunu yaşayabilirsin.
    Yağ seçimi yaparken, yağların teknik özelliklerine bakıp tercih etmeni tavsiye ederim.
    Ben elf in kötü bir yağ olduğunu düşünmüyorum. Kalite bir yağ kesinlikle.

• Bu markadan ciddi şekilde soğudum; buyrun;

Megane 4 için bu sayfalarda genellikle olumlu mesaj yazdım. Birkaç kusuru var bunlardan biri de şu R link in takılmaları.

Park sensör sinyal geç geliyor (kaza da yaptım), özellikle ilk çalıştığında takılmalar vs vs.

Geçenlerde 11 yaşındaki oğlumla arabaya bindik çalışırdım, radyo otomatik başladı, haberler var ve malum çocuk tacizi haberlerinden biri başladı bir anda;

maşallah hiç süzgeçten de geçirmeden okuyorlar; oğlan bir anda dikkat kesildi, ben kanal tekerini fırfır çeviriyorum, tepki yok,

bir yandan şu lanet dokunmatik aç kapa düğmesine arıyorum basıyorum, sesi düşür; olmadı arabayı durdurdum yine devam , kapıyı

açayım derken, yaptığım şeyleri hafızasına almış onları yaptı ama olan oldu artık.

Be adamlar; madem bir şey yapıyorsunuz adam gibi işlemci ve yazılım koyun di mi; olmadı 2018 ipadi al yapıştır oraya 2000 lira fazla olur; ama adam gibi çalışır.

bir de nedir bu her şeyi dokunmatik yapma merakınız..

• Merhaba, dün 16 model Megane Icon EDC satın aldım. Araçta R-Link 2 var ama versiyonu 2 nokta bir şeyler. Bu sürümde Apple CarPlay kullanılamıyormuş ve şu an 7-8. versiyonlar çıkmış sanırım. My Renault ve R-Link'in siteleri üzerinden şasi no girerek güncel yazılımı indirmek istediğimde de yine anca 2. versiyonu indirebiliyorum. Son versiyona güncelleme işini yetkili servisler yapıyor mu? Aynı şekilde EDC için de birtakım iyileştirmeler sağlayan bir yazılım güncellemesi daha varmış. O da yapılıyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sinqlethinq

Merhaba, dün 16 model Megane Icon EDC satın aldım. Araçta R-Link 2 var ama versiyonu 2 nokta bir şeyler. Bu sürümde Apple CarPlay kullanılamıyormuş ve şu an 7-8. versiyonlar çıkmış sanırım. My Renault ve R-Link'in siteleri üzerinden şasi no girerek güncel yazılımı indirmek istediğimde de yine anca 2. versiyonu indirebiliyorum. Son versiyona güncelleme işini yetkili servisler yapıyor mu? Aynı şekilde EDC için de birtakım iyileştirmeler sağlayan bir yazılım güncellemesi daha varmış. O da yapılıyor mu?
    Merhaba, öncelikle aracınız hayırlı olsun.
    Servisler 7 serisi versiyon güncellemesini yapıyorlar, (Hangi ilde oturuyorsunuz bilmiyorum) benim aracım da 2016 nisan trafiğe çıkışlı, ben yaptırdım. Aracın garanti süresi doldu ise nasıl bir işlem yaparlar bilmiyorum, ben dolmadan yaptırabilmiştim. Son güncellemeden sonra Android Auto yu kullanabiliyorum, 7 serisi güncellemeden sonra müzik sisteminde ses kalitesi anlamında bariz bir düzelme oldu bu da ilginç geldi bana. Aracınızın EDC için yazılım güncellemesi alıp almadığı yetkili servise gittiğinizde servis kayıtlarında çıkar zaten, önceden yapılmadıysa kendileri siz uyarmadan yapıyorlar. Kazasız belasız günler dilerim.

• Dostlar hayırlı geceler sabahlar ya da touch model de sonradan orijinal ekran multimedia rlink 2 ekletebiliyor muyuz takan oldu mu ya da

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: chakra7o

Dostlar hayırlı geceler sabahlar ya da touch model de sonradan orijinal ekran multimedia rlink 2 ekletebiliyor muyuz takan oldu mu ya da
    Ben de bekliyorum bu sorunun cevabını.

• Arkadaşlar ön amortisorlerden lakır lukur bir ses geliyor. Özellikle geri geri park ederken.
    Önce tespit için ustama gittim amortisor bilyeleri takılıyor, garanti kapsamındadır dedi.
    Sonra servise götürdüm, amortisörler değişecek kopmle dedi, garanti kapsamında değil dedi.

Dün bu konuyu okurken bir arkadaşın amortisör sesi sebebi ile değişim yaptırdığını servisin karşıladığını okudum ama bulamadım az önce.
    bu konuda başka problem yaşayan ve servisten garanti kapsamında iş yaptıran var mı ?
    Varsa ve ankara'da ise hangi renault yetkili serviste bu işlemi yaptırdı.

yardımcı olursanız çok sevinirim.
  • 
Sayfa: önceki 191192193194195
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.