Şimdi Ara

2016 Girmiş/Yerleşmiş Birinden Son Gün Tavsiyeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
2.460
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gençler geçen sene ygs lys sınavlarına hazırlık döneminde boş vakitlerimin çoğunu forumun bu bölümünde geçirdim. Açılan konuların yüzde 80'ini ilgiyle ve dikkatle takip ediyor yorumluyorduk kendimizce. Özellikle son günlerde ders çalışmanın çoğu kişiye göre sakıncalı geldiği saatlerde bizde forumdan hem 2-3 tüyo kaparız hemde stresimizi atarız diye girip; gergin ve stres yüklü konular sayesinde aksini tecrübe edinip çıkardık. Bir sayısalcı ve aynı zamanda MF4 70k'dan yerleşmiş dostunuz olarak yazıyorum bunları. Madde madde seversiniz bende öyle yapayım dedim.Önem sırası felan yoktur aklıma geldikçe yazdım. Ha diyeceksiniz "Ulan anca 70bin yapmışsın neyin tavsiyesini veriyorsun?" Sonuçta sınav deneyimidir ve belli emeklerler sonucu geçmiş bir deneyimdir. Mantıklı gelirse uyarsınız.

♦ son gün son saatler ders çalışılmaz kafan karışır diyenleri tam anlamıyla s**tir edin. eğer sizi çalışmamak strese sokacaksa sınav binasına girene kadar çalışabilirsiniz. aksi halde sınav salonuna girdikten sonra keşke sabah/dün/bu hafta bir şeyler daha baksaydım düşüncesi sizi yer bitirir.

♦ binaya giderken ve salon içerisinde bahsedildiği gibi çok katı kurallar uygulanmıyor. yani şöyle yapsam ceza alır mıyım , şöyle yapsam başım belaya girer mi gibisinden kendinizi yiyip bitirmeyin. rahat olmanız önemli. defalarca deneme çözdünüz birini de burada çözecekmiş gibi düşünün.

♦ sınav anındaki heyecanınızı kendi lehinize kullanabilirsiniz; çözdüğünüz denemelerde sağladığınız konsantrasyonun 100 katını sağlayacaksınız ister istemez, emin olabilirsiniz. herşey beklediğinizden de iyi gidecek çünkü.

♦ mesela matematiğe normalde 60 dakika ayırıyorsanız, matematik bittiğinde bir bakmışsınız daha 45-50 dakika olmuş. veya fen-türkçe farketmez. hee ne oldu tam tersi mi oldu ? mesela 5-10 dakika fazladan geçirdiniz. önünüzde onu telafi etmek için onlarca dakika olacak. motivasyonunuz düşmediği takdirde bunu bile kendi lehinize kullanabilirsiniz.

♦ en son denemelerde hangi sırayla çözdüyseniz o sırayla çözmeye bakın. (bu çok genel tavsiyedir ama çevremde sınav anı nedense karar değiştirip farklı sırayla çözen arkadaşlarım iyi sonuçlar almadı.bende bir kez daha hatırlatayım dedim.)

♦ son olarak ekleyeyim; ben ygs sınavına kadar çözdüğüm (orta-zor denemelerden bahsediyorum kolaylar hariç.) hiç bir denemede sosyal için 6-8 dakika bile bırakamamışken ygs de yaklaşık 15 dakika zaman kaldı. bu sürede de 7.5 sosyal neti kazanmış oldum.

2016 Girmiş/Yerleşmiş Birinden Son Gün Tavsiyeleri

( BUDA YGS SONUCU BEKLEDİĞİ GİBİ GELMEYİP ÇALIŞMAYI AZALTAN BİRİNİN İBRETLİK SONUCUDUR. SİZ ASLA BÖYLE OLMAYIN :D )

SONRADAN;

♦ ben mesela son günler böyle konuları okuyunca içime bir rahatlık girerdi. boşuna sıkıyom kendimi derdim kendi kendime aynı şeyi başkaları da der belki diye yazayım dedim.

♦ bu arada salona piknik yapmaya gelen en öndeki kıza da selam olsun. içeri nasıl soktuysa 2 paket çikolata 1 litrelik su ve 2 avuç fındık fıstığı gömdü sınavdan önce karşımızda.

♦ bide geçen sene bizim girdiğimiz gün hava fırtınalıydı. bina da eski olduğundan rüzgar camların aralarındaki boşluklardan felaket bir ıslık sesi yapıyordu. sizin girdiğiniz yerde de bu tarz sesler varsa sınav başlamadan o sese alışmaya çalışın. sonradan sınav esnasında en kısa bir boşluk olunca o sesi farkedip kafayı takabiliyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZorbaHal -- 10 Mart 2017; 23:16:14 >

• Hangi bolum dostum?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mezunus61 M kullanıcısına yanıt
    İmzamda yazıyor hemşehrim :) Elektrik Elektronik Müh.
  • ♦ ben mesela son günler böyle konuları okuyunca içime bir rahatlık girerdi. boşuna sıkıyom kendimi derdim kendi kendime aynı şeyi başkaları da der belki diye yazayım dedim.

♦ bu arada salona piknik yapmaya gelen en öndeki kıza da selam olsun. içeri nasıl soktuysa 2 paket çikolata 1 litrelik su ve 2 avuç fındık fıstığı gömdü sınavdan önce karşımızda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZorbaHal

♦ ben mesela son günler böyle konuları okuyunca içime bir rahatlık girerdi. boşuna sıkıyom kendimi derdim kendi kendime aynı şeyi başkaları da der belki diye yazayım dedim.

hocam sınıfınızda kapşonla çözen biri var mıydı? Biraz saçma gelebilir ama kapşonla çözünce daha motive oluyorum. Bir sıkıntı çıkarırlar mı?
  • Yok kardeşim kapsonla çöz hem böyle kafaniza takılan şeylerde sıkıntı olursa hocalar nazikçe uyarır saten

• Son gun asla ama asla foruma girmeyin. Sinav olduktan sonraki birkac saat daha girmemeye calisin cunku moral bozmak isteyen cok olacak. Moral bozulursa rahat 5 gun toparlanamazsiniz. Sinav sabahi her ne olursa olsun heyecanlanacaksiniz.

• asdadd48 A kullanıcısına yanıt
    dostum kapşonla çözene dikkat etmedim ama izin verecelerini zannetmiyorum. kamera denetiminde olduğu için görüntüyü kapatmaya çalıştığını düşünebilirler. sen sınav başlamadan 5-10 dakika önce bir sorarsın yine de.
  • Vespucci kullanıcısına yanıt
    sınav bittiğinde özellikle bir kurtuldum psikolojisi başlıyor onu çok uzun süre devam ettirirseniz zararı olmaya başlıyor. tekrardan derslere kendinizi vermek için sınavların açıklanmasını , 3-5 gün dinlenmeyi felan bahane etmeyin. en fazla sınav günü ve ertesi günü kafa dinleyip (aklınızda aynı ygs de olan sınav psikolojisi olsun.) çalışmalarınızı sürdürün derim. bunu malesef ben başaramadım :(
  • ♦ bide geçen sene bizim girdiğimiz gün hava fırtınalıydı. bina da eski olduğundan rüzgar camların aralarındaki boşluklardan felaket bir ıslık sesi yapıyordu. sizin girdiğiniz yerde de bu tarz sesler varsa sınav başlamadan o sese alışmaya çalışın. sonradan sınav esnasında en kısa bir boşluk olunca o sesi farkedip kafayı takabiliyorsunuz.
  • Dostum normal yaptığımız puanlardan kaç puan düşüğünü yaparız ekstrem bi olay olmazsa?

• Düşüğünü değil aksine fazlasını yaparsın büyük ihtimalle. Ben ygs ye kadar nadiren 340 felan yapıyordum ygs puanım gördüğün gibi 370
  • Geçen sene çok heyecanlandım ve yüzüme gözüme bulaştırdım.395-400 aralığında alırken 368 alıp 89 bine girdim.Sonra çalışmayı da kestim doğru düzgün morla bozukluğuyla ve 24 binden mezuna kaldım(tm)

Bu sene 410-425 aralığında geziyorum.Heyecan falan da yapmadım.Şu an geometri bakıyorum birazUmarım hedefim olan 30 bine girmeyi başarırım.
  • Ragnarok. R kullanıcısına yanıt
    Rahat girersin dostum. Sınav anında kirizi kotrol etmeyi başarırsan çok daha iyisini bile yaparsın.

Şu an hedef TM den mi 30k ?
  • quote:

Rahat girersin dostum. Sınav anında kirizi kotrol etmeyi başarırsan çok daha iyisini bile yaparsın.

Şu an hedef TM den mi 30k ?

YGS 5'ten 30 bin hocam.Boğaziçi siyaset istiyorum.Yani totalde 1000-1300 gibi bir sıralama hedefim var.
  • Ragnarok. R kullanıcısına yanıt
    Rahat gelir diye tahmin ediyorum dostum. İnşallah işler yolunda gider. Başarılar :)
  • quote:

Rahat gelir diye tahmin ediyorum dostum. İnşallah işler yolunda gider. Başarılar :)

Teşekkürler
  • ne kadar çalışırsan çalış ygs de tam olarak emeğinin karşılığını alamıyorsunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: esintidestan

ne kadar çalışırsan çalış ygs de tam olarak emeğinin karşılığını alamıyorsunuz.

Büyük oranda alırsın.
    Bilgi soruları şans evet ama onun haricinde sınavın diğer yarısı:

Türkçe okuduğunu anlamadır, ne kadar okursan o kadar karşılığını alırsın.
    Sosyal okuduğunu yorumlamadır, çok soru çözdükçe yorum kabiliyetin gelişir.(Ve tabi sınavın istediği gibi düşünmeye başlarsın.)
    Matematik problem çözmedir, kısa zamanda çözüme ulaşmayı öğretir, mantığını kullanman ezberden çok beklenir.

Fen konusunda kesin bir şey diyemem ama bunlar benim gözlemim.

Umalım da bilgi sorularında şans yüzümüze gülsün, o kadar şey ezberlerken sınav anında tam da unutmayalım, hak ettiğimizi alalım.

• Ben geçen sene atlattım bu senede hedeflerim doğrultusunda denemek istiyorum inşallah herkesin dilediği olur Ama Er meydanı olarak lys diyebilirim ygs dediğin gibi biraz karışık
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.