Şimdi Ara

2015 İÇİN OTOMOBİL PAZARI %10 BÜYÜYEBİLİR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
3
Favori
1.558
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaş bu arabaları kimler alıyor...kıytırık sümbüle bile 50 bin tl istiyorlar...sektör bu haliyle bile %10 büyüme bekliyor ,anlamadım gitti , anlayan varsa bi zahmet anlatsın.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1729477-otokoc-gm-ozdemir-otomobil-pazari-yuzde-10-buyuyebilir

• Hava meraklisi millet ve sirket filolari olduktan sonra normaldir beklenti..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Millet baya zengin,tek fakir biziz heralde.Hayır etrafımda 0 araç alan da yok.Anlamadım gitti.
  • İki gün önce sektörden biri tv'de otomobil satışlarının yarısının filo şirketlerine yapıldığını söyledi.

Özellikle belediyeler ve diğer kamu kurumları çıldırmışçasına araç kiralıyor.

İhale aldın,şu kadar araba tahsis edeceksin.

Heriflerin çoluk çocuğundan karısına kadar bu arabalara biniyor.

Başakşehir bu konuda aştı

• quote:

Orijinalden alıntı: iniyesta

İki gün önce sektörden biri tv'de otomobil satışlarının yarısının filo şirketlerine yapıldığını söyledi.

Özellikle belediyeler ve diğer kamu kurumları çıldırmışçasına araç kiralıyor.

İhale aldın,şu kadar araba tahsis edeceksin.

Heriflerin çoluk çocuğundan karısına kadar bu arabalara biniyor.

Başakşehir bu konuda aştı

hepsi bir yere kadar denizin bitmesine hiçbir şey kalmadı.
  • Ya arkadaşlar bu arabaları bu fiyatlara kim alıyor muhabbetini bırakın artık.
    Araba bifyatlarına bişey olduğu yok, bizim cebimizdeki para eridi gitti.

Şuanki 50 bin TL ile 4 sene önceki 50 bin TL aynı değil. Oma bakarsan bende 4 sene önce 90 TL civarından çeyrek altın alıyodum. Noldu da 150 küsüre çıktı.
  • Ilgili ekonomi kanallarını sürekli izlerim. Şubat Ayı içerisinde iki de bir konut ve otomotiv sektöründen birilerini çıkarıp konuşuyorlar. Konut sektörü daha ağırlıklı olmak üzere.

$ gerilerse dedikleri gerçekleşebilir, ama ben hiç zannetmiyorum. Gerçi bir faiz indirimi geldi ama, bir de FED faiz artırımını erteliyorum derse o zaman %10 artış gerçekleşebilir. Yinede uzak ihtimal olarak görüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi needacar -- 24 Şubat 2015; 20:37:37 >
  • bLooP B kullanıcısına yanıt
    iyide sorun burda zaten..paranın değeri düşerken fiyatların artması ve buna rağmen sektörün büyümesi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmtıl

iyide sorun burda zaten..paranın değeri düşerken fiyatların artması ve buna rağmen sektörün büyümesi...

TL nin değeri düştü hocam. Eskiden 50 bin TL ile çok şey alabilirken şu an bildiğimiz gibi Polo vermiyorlar.
    Ben hatırlıyorum 2006 yılı galiba gayet yüksek seviye bir ekran kartı almıştım. 270 TL idi. Şu an bu seviye bir kart alsan GTX970 gibi 1500 TL den aşağı alamazsın. Yani inanılmaz bir enflasyon var.

Otomobile olan talepte aslında artıyor değil. 75 milyonluk ve çok fazla genç olan nüfusun aldığı araç miktarını diğer ülkelerle bi karşılaştırın. Almanya'dan falan bahsetmiyorum. Daha karşılaştırılabilir ülkelere bakın.
    Üstelik piyasa halen otomobile aç.
    Ayrıca ikinci eldeki sahtekarlıkları devlet halen önlemeye yanaşmıyor. En basitinden bir km düşürmeyi çözemedik yıllardır. Hadi onu da geçtim benim sıfır araba almamın en büyük etkisi, pasajdan bozma noter köşelerinde yapılan para alışverişleri. 10 TL ye adam öldürülen ülkede tomarla para taşınır mı yanında.

Birsürü etken var. Aldığın aracın %45 i ÖTV, toplam fiyatın %18 inden de KDV alıyor devlet. Verginin bile vergisini alıyor. Olaya bak.

Hadi onu da geçtim. Sıkıştırmışsın insanları 1.6 motor hacmine. Üstüne çıkarttımıyosun. Üstüne de leş gibi trafiğin var insanlar doğal olarak otomatik arıyor. E bu sihirli kombinasyonu sağlayan kim? VW. Sahibi kim?
    Yani ürün gamı çok az. Dolayısı ile kendi vatandaşını bir tan şirketin fiyat politikasına bırakmışsın.

Yazılacak tonla şey var da.
    Ben daha ne diyim?
  • bLooP B kullanıcısına yanıt
    hocam haklısın ...benim anlamadığım maaşlar artmadı,paranın değeri düştü ,fiyatlar arttı ve buna rağmen sektör büyüyor..ilginç!!!!

bu adamın aslında "2015 için daralma bekliyoruz" demesi gerekiyordu...millet paranın yolunu bulmuş ya da çoğu kazandığı parayı bankara vermeye meraklı..

neyse daha öncede yazıldı ,tartışıldı..buraya yazanların galiba çoğunun parası yok ,onu anladım..parası olan gidip alıyor..biz de burda "kim alıyor bu arabaları" diye tartışıyoruz.
  • Olay ekonomik dengesizlik üst düzeye çıktı. Ülkede seçim olduğu için son yatırımlar bunlar yani kamunun etkisi büyük. Ama seçim bittimi o zaman hedefte kalmayacak borçlanacak parada piyasada. Şenlikler o zaman gelsin. Bu kadarda satışlar düşermi diyecekler ama sebebini anlamayacaklar. Halbuki bunu önden yüklemeli alım gibi düşün sonrasını düşünen yok emin olun.
  • Buraya yazıyorum büyüyecek %15 büyüyecek.Ama satışlar artacak diyemem pazar büyür (Nasıl olur derseniz.Servis ağı genişler,2.el galerileri vs.) .Satış olarak bence %12 ila 13 civarlarında bir artış olacak sıfır araçlarda.

Neden diyenler olursa.

1-Bu iki yılın patlaması

2-Avrupa'nın kuyruğu sıkışmaya devam ediyor.İthalatı hızlandırmazlarsa euro her gün can kaybedecek o nedenle kurlarda ve fiyatlarda ufak oyunlara başvuracaklar.

Not:Doların artacağını Ağutos Ayından tahmin eden biriyim.Ona göre değerlendirin.
  • amadeus99 A kullanıcısına yanıt
    İşte o zaman gemicikleri ile karaya oturacaklar.
  • amadeus99 A kullanıcısına yanıt
    Hocam aslında deniz bitti
    Meftayı zorla ayakta tutuyorlar

Pekçok bankanın yasaları hiçe sayarak işsiz güçsüz insanlara konut kredisi vermesini seyrediyorlar

Konut alacaklara devlet desteği getiriyorlar

Yüzde 25 peşinatı 15 e düşürmeye uğraşıyorlar

Halkı fakirleştirme pahasına dövizi zıplatarak ihracatı artırmaya çalışıyorlar ama ülkemizde petrol pahalı olduğu için ihraç mallarımız yine pahalı kalıyor

Petrolü ucuzlatsa vergiler yetmiyor çünkü şatafatlı hayata alışmış yüzbinlerce yandaş işadamı,milletvekili,bürokrat,gazeteci var

İsrail,amerika ve Arap destekçileri cansuyu vermezse büyük bir gürültüyle devrilirler

Onlar yurtdışına kaçar,olan halka olur

• iniyesta kullanıcısına yanıt
    hocam iyide konutta da büyüme var..adamlar geçen seneye göre ev alımı %3.4 büyümüş...anlamadım gitti..ya biz kriz çıkmasını bekliyoruz ya da milletin umrunda değil..demek güvendiği yerler var.
  • quote:

hocam iyide konutta da büyüme var..adamlar geçen seneye göre ev alımı %3.4 büyümüş...anlamadım gitti..ya biz kriz çıkmasını bekliyoruz ya da milletin umrunda değil..demek güvendiği yerler var.

TÜİK verileri öyle diyor

Zerre kadar inanmıyorum

Cukka yapacağı parayı konut alacak vatandaşa veriyor

Emlak konut yüzde 20 indirime gitti

Büyük inşaatçılar yine aynı

Daha toprakta iken satıp bitirdikleri günler geride kaldı

Esenyurt konut mezarlığına döndü,bitirilemeyen projeleri geçtim, daha başlanamayan projeler var

TÜİK kişi başı milli geliri bir gecede 7 bin $ dan 10 bin $ a çıkarmak dışında işe yaramaz

Hoş iki yıldır şişirilmiş rakamları bile açıklamıyor

Ekonomi büyük ölçüde psikolojiye dayanır,herifler buna oynuyor

• otomobil satışlarında %10-15 artış olması için ya fiyatlarda ciddi bir iyileşme ya finansman konusunda bir takım düzenlemeler gerekir bence.

Bizim ülkede piyasa çok absürt, çok dengesiz. Malesef raya oturup düzgün ilerleyemiyoruz, önce piyasayı şişirip sonra çöküşünü seyrediyoruz. Kredi ile yükseltiyorlar piyasayı. Kredileri azaltın ne emlak sektörü kalır, ne otomotiv. Bizde kredi, alımı kolaylaştırmaya değil, satıcıyı zengin etmeye yarıyor. Tabi bu şişirme piyasa nereye kadar gider izleyip görmek lazım, ama finans sektöründe bir kriz olursa başta inşaat sektöründen olmak üzere çok adamı batırır. Sözde kredi şartlarını düzenlediler, takip eden yok hala çılgınlar gibi kredi çekiliyor. Birden fazla kredi kullandırılarak %100 krediyle alışveriş yaptırılıyor. Ruleti döndürüp topu attılar, rulet durunca fatura ortaya çıkacak.

• iniyesta kullanıcısına yanıt
    @iniyesta biraz önce yapı kredi bankası üst düzey yöneticisinin verdiği röpörtajı okuyordum..bu zat 2015 in 2014 den daha iyi olacağını söylemiş..hatta konut balonu beklemediğini ve kredi dönüşlerin sıkıntı olmadığını söylüyor..

Faik Açıkalın, 2015 yılının Türk bankacılık sektörü için hem kredi büyümesi hem karlılık olarak 2014’ten daha iyi bir yıl olmasını beklediklerini ifade etti.

"Türkiye'de konut balonundan bahsetmek doğru olmaz"

Konut kredileri ve geri dönüşler ile konut sektöründe balon tartışmalarına değinen Açıkalın, etraftaki inşaatlar çoğaldı acaba burada bir balon mu oluşuyor diye düşünmenin bilimsel olmadığına dikkati çekti.

Açıkalın, depreme yönelik konut yenileme ihtiyacı olduğunu ve konut arzının konut talebinin çok üstünde olmadığı varsayımı ile konuştuğunu belirten, "Türkiye'de bugün itibariyle bir konut balonundan bahsetmek doğru olmaz. Son yıllarda konut fiyatlarında hızlı bir artış olsa da reel olarak bakıldığında bu artışın ilk göründüğündeki kadar yüksek olmadığı anlaşılıyor. Konut fiyatları/kira oranları/enflasyon artışı kıyaslaması da bu konuda şimdilik bir sorun olmadığını teyit eder nitelikte" dedi.

yok bende bi sıkıntı var..millet halinden gayet memnun!!!
  • Araçları yatırım amacıyla Hedge fonlar alıyor
  • quote:

Yok hocam kriz çıkmasını beklemeyiz tabiki. Niye çıksın o kadar ocak sönsün. Ancak bazı şeyler de uzaktan görülüyor maalesef.
    Bir süre bankacılık sektöründe çalışmıştım. İlk işe başladığımda bir bankanın ne olduğunu çay sohbetinde proje müdürüm geyikle karışık anlatmıştı.

Olay şu hocam. Bir bankaya insanlar 10 ar TL den 5 kişi para yatıyor. Bankanın 50 TL parası var. Sonra bu 50 TL yi banka, 10 TL den 50 kişiye satıyor. Sonuçta parasını yatıran 5 kişi paarasını aynı anda istemediği sürece bankadan sıkıntı yok. Bu ekonominin stabilitiseni temsil ediyor. Ama diğer tarafdan fiziksel olarak 50 TL si olan banka piyasaya olmayan 500 TL para sürdü. Bu parayla insanlar olmayan bir parayla araba aldı ev aldı.

O nasıl alınıyor dediğin kısım bu. Aslında olmayan bir para var. Ancak göstergeler kötü gittiğinde sermayesi olan (yani bankada parası olanlar) mevduatlarını bankadan çekmek isterse piyasada kriz oluşuyor.

Kısaca insanlar geleceklerini ipotekleyerek o araçları alıyorlar.

Tabi örnek biraz yüzeysel. Sonuçta BDDK nın koyduğu ratio lar falan var. Ancak o sanal parayı olabildiğince piyasaya sürmeye çalışan bir anlayış mevcut. Türkiye'de mevduatı olan adam pek olmadığından bu mevduatda yurtdışından geliyor.

Bahsedilen balon bu benim tecrübelerimden çıkardığım.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.