Şimdi Ara

** 2014 ** [YENİ]# GÜNCEL SİSTEM TAVSİYELERİ ANA KONU - Paranızı Çöpe Atmayın !! # (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.872
Cevap
91
Favori
560.948
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benim Anakart'ın Değişmesi Gerekiyorda Bende Değiştirirken Yeni Birşey Yapmak İstedim Bunun İçinde Ram,İşlemci,Anakart Üçlüsünün Değişmesi Gerekiyor Şöyle Bir Sistem Çıkardım Ama Ne Kadar İyi Bilmiyorum Yalnız Benim İstediğim 350 YTL Civarı Bir Fiyat Olsun Yani Exa'dan Alıcam 350 YTL'yi Geçsin İstemiyorum İşlemci - Anakart - Ram (2GB) Sağlam Birşey Olsun AMa 350 YTL'yi Geçsin istemiyorum... Yardımlarınzıı Bekliyorum... YALNIZ MUTLAKA EXA'dan OLMALI ORDAN ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM YADA KADİKÖY YAZICIOĞLUNDAKİ BİYERDEN OLABİLİR...

Benim Yaptığım Sistem ;

AMD Athlon 64 X2 5200+ (2.7 GHz) 1MB 940pin-D.Core

Asus M3A78-EM AMD780G/DDR2 1066 S+V+GL+16X 940pin

A-DATA 2 GB 800 MHz DDR2 RAM (Soğutuculu) CL5

veya

OCZ 2 GB (2*1) 1066MHz Platinum SLI DDR2 CL5

Bu Parçaları 350 YTL Civarına Alabiliyorum Exa'dan Bu Sistem AMD Ama İNTEL'de Olabilir Performanslı Bir İntel...

-----

Son Olarak Birşey Sorucam Kasamda 300 Watt Aopen Gerçek Güçlü Bir PSU Var... Acaba Bu Parçalar Değişince Yeni PSU'ya İhtiyaç Varmı

PC'de harici olarak güç harcayan parçalar ; gigabyte 2600 hd xt ekran kartı ultra durable özellikli... LG Dwd Writer,LG Dvd Rom... vs vs...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Senceru -- 22 Eylül 2008; 3:22:49 >

• quote:

Orjinalden alıntı: OErdem

ÇaPaNOğLu66
    hocam p45 ds3r de olabilir asusta siz bilirsiniz ama c serisi her zaman soruna daha yatkın olur marka farketmeden.

hocam yatkın derken neyi kasteddiginizi tam anlamadım.

birde ramlerde bu ikisi arasında kaldık sadece ikisi arasından hangisini önerirsiniz.
    corsair 2*2 800 cl4
    http://www.vatanbilgisayar.com/product_details.aspx?I_ID=32841

ocz reaper 2*2 1066
    http://www.vatanbilgisayar.com/product_details.aspx?I_ID=34120

son olarak tt armor hiç bi yerde stokda yok rica etsem bildiginiz bi yer varsa pmden armor için stokda olan bi firma önerebilirmisiniz.
    teşekkürler

• Selamlar

benim 80 gb pata hdd em,

asus ta-250 300w boş kasam

cd-rw var...

anakar-işlemci-ram ve ekran kartına ihtiyacım var....

bu 4 lü ye ne önerirsiniz?
  • Arkadaslar, sisteme karar verdim. Son halini yazayim dedim. Herkese yardimlari icin tesekkurler.

Dahili
    P5Q Pro
    Q6600
    9600GT Palit
    KVR800D2N5/1G x3
    410AS
    Antec 300 + Xilence 600w
    S223F (Samsung DVD Writer)

Harici
    T190 (Samsung monitor)
    MX518 (Logitech Mouse)
    Logitech Wave (QTR Kablolu)

Yazilim
    Vista HP 32

Sistemde bazi acayiplikler var, ama hepsinin aciklamasi var (bize gore).

1. Niye Vista? Cunku calistim yer, yapacagim islerde Vistanin indexing kabiliyetlerinin falan filan kolaylik saglayacagini (tam bilmiyorum ne kolaylik sagladigini), bu yuzden herkese Vista aldirttiklarini soylediler.

2. Niye 32 bit? Cunku calistigim yer illaki tembih etti 32 bit al diye, encok kullandigimiz program 64 bit Vista’da bir dolu sorun yasiyomus.

3. Niye Xilence 600W? Daha guzel PSU yok muydu? Cunku, bir arkadasim Antec 300 + Xilence 600W’ini bana cok uygun bir fiyata verecek (insallah). 600W simdilik yeter diye dusunuyorum, zaten sisteme 4870 falan kuracagim yok. Sonra gerekirse daha iyi psu aliriz.

4. Niye Q6600? Niye C2D degil? E8500 olmazmiydi? Bu konuyu cok dusundum sonunda quad’a karar verdim. Benim yaptigim islerde 2.4’ten 3.16’in farki pek hissedilmeyecek. Ama acayip multi-tasking yapiyoruz. Grafikle falan ugrastigimiz yok ama yinede multi taskingde quad isimize yarar diye dusunduk. Ayni anda acayip uzun Excel dosyalari, Word dosyalari acik, 30 sekmeli Firefox acik, durmadan CD+DVD rip ediyoruz, o acik bu acik (kimse duymasin FM 2008 hep acik)..falan filan. Hos quad core icin ozel yazilmis bir yazilim falan kullanacagimiz yok, ama su 4 coredan herbirini tek tek ayarliyabiliyomusuz sen su isi yap diye (sen excel’e bak falan gibi gibi). Herneyse dusunduk tasindik e8500 yerine q6600’a karar verdik.

5. Niye KVR800D2N5/1G x3? Cunku zaten 32 bit Vistada 4 GB ram gormeyecek, 3GB neredeyse maksimuma yakin. Daha kaliteli ram yokmuydu? Var tabiki, ama ben bu ram isinin icinden cikamadim. Simdilik Kingston yeter…sonra gerekirse baska ram aliriz.

Herkese yardimlari icin bir daha tesekkurler. Orkun hocam sana yuz kere tesekkurler :) Son bi sozunuz varsa hala soyleyebilirsiniz tabi, sistem daha gelecek hafta alinacak.

• Arkadaşlar selam... Bir önceki bilgisayarımıda yine bu konuda toplamıştım ve şimdi onu satmak üzereyim, yeni sistem için yine sizden yardım alabileceğimi düşündüm...

Ekran Kartı; Sapphire HD4870 GDDR5 440 YTL
    İşlemci; Q8200 Quad Core 360 YTL
    Ram; OCZ 4gb (2x2) 800Mhz DDR2 150 YTL
    HDD; 500 GB Samsung 110 YTL
    Güç Kaynağı; Tagan 2 Force ll 700W 200 YTL
    Kasa; Thermaltake VP 3000 BWA Tsunami 200 YTL

Toplamak istediğim sistem yaklaşık olarak bunun gibi bir şey; sadece anakart için sizden tavsiye bekliyorum.. Bunun dışında eğer şurası olmamış, şöyle olsa daha iyi olurdu derseniz önerilerinizi esirgemeyin lütfen.. Cevaplar için şimdiden teşekkürler

• quote:

Orjinalden alıntı: charcharodon carcharias

Arkadaşlar selam... Bir önceki bilgisayarımıda yine bu konuda toplamıştım ve şimdi onu satmak üzereyim, yeni sistem için yine sizden yardım alabileceğimi düşündüm...

Ekran Kartı; Sapphire HD4870 GDDR5 440 YTL
    İşlemci; Q8200 Quad Core 360 YTL
    Ram; OCZ 4gb (2x2) 800Mhz DDR2 150 YTL
    HDD; 500 GB Samsung 110 YTL
    Güç Kaynağı; Tagan 2 Force ll 700W 200 YTL
    Kasa; Thermaltake VP 3000 BWA Tsunami 200 YTL

Toplamak istediğim sistem yaklaşık olarak bunun gibi bir şey; sadece anakart için sizden tavsiye bekliyorum.. Bunun dışında eğer şurası olmamış, şöyle olsa daha iyi olurdu derseniz önerilerinizi esirgemeyin lütfen.. Cevaplar için şimdiden teşekkürler

işlemciniz yeni sanırım ama frekansı aynı olan 30$ farkla INTEL Q9300 QUADCORE 2.5 GHZ 6MB 1333 MHZ 45nm BOX da alabilirsiniz..
    yine 110ytl civarına seagate 500gb 32mb önbellekli 7200.11 NCQ hdd olabilir..
    ram bende de aynısından var sanırım bende tek modül 2gb var ama arkadaşların başka tavsiyeleri olacaktır ram konusunda

Sanırım anakartınızda var onu yazmamışsınız.

• @nohackmove

Dostum anakartım yok, mesajın sonunda da yazdım ama gözünüzden kaçmış sanırım... Anakart olayından pek anlamıyorum, o yüzden tavsiyelerinizi bekliyorum... Sadece oyun için kullanılacak bu makina ve anakart için 200-250 ytl arası birşey düşünüyorum...

Önerilerin için teşekkür ederim, şimdi bakıyorum onlarada
  • quote:

QbLaY!!!
    p45ds3l yada p5q pro olabilir anakartınız.
    q6600 derim geleceği düşünerek
    cooler master rc690
    9800gt

Hocam çok teşekküerler, birde ram konusunda fikriniz nedir, ocz 2 GB 800MHZ PC2 6400 TEK MODÜL RAM * 2 diye düşündüm ama 4GB (2x2 GB) KIT 1066MHZ DDR2 PC2 8500 REAPER RAM mi alsam yoksa, arada 120ytl civarı fark var performasna ne kadar etki eder???
    GA-EP45-DS3L P45/ICH10 DDR2 1200MHZ 1600FSB söylediğiniz model bu mu? ve P45 Neo-F ddr2 yi niye tavsiye etmiyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi QbLaY!!! -- 22 Eylül 2008; 20:52:05 >
  • Senceru
    hocam şu an için yeterli olacaktır o güç kaynağı ama ilerde değişmeniz gerekli kesinlikle
    e5200 ve p45 ds3l çok daha iyi bir seçim olabilir amd ye göre madem ekran kartınızda var.

ÇaPaNOğLu66
    sorunları daha bol oluyor hocam
    ben corsair derdim çünkü 1:1 ram fsb ile düşük zamanlama kullanmayı tercih edenlenderdenim.

kibrit
    üst limitiniz nedir?

uzunhasan

sistem gayet güzel hocam 600w xilence 4870 e de yeterli

charcharodon carcharias
    q6600 olabilir hocam işlemci çünkü q8200 hız aştırmada çok başarılı olmayabilir hocam.
    anakart olarak p45 isterseniz ds3r yada p5q-e olabilir

QbLaY!!!
    hocam neo-f çok giriş seviyesi kalabilir.
    800 2gb *2 alabilirsiniz hocam hız aştırma yapmayacaksanız boşuna para vermeyin derim.

• quote:

QbLaY!!!
    hocam neo-f çok giriş seviyesi kalabilir.
    800 2gb *2 alabilirsiniz hocam hız aştırma yapmayacaksanız boşuna para vermeyin derim.

Ana kart olarak son bi yorum ve bu iş burda bitsin
    Asus: P5Q SE P45 DDR2 1200MHZ 1600FSB (onboard e-sata var)
    Gigabyte: GA-EP45-DS3L P45/ICH10 DDR2 1200MHZ 1600FSB .......?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi QbLaY!!! -- 22 Eylül 2008; 22:10:43 >
  • quote:

charcharodon carcharias
    q6600 olabilir hocam işlemci çünkü q8200 hız aştırmada çok başarılı olmayabilir hocam.

Cevabın için teşekkürler dostum

Hız aşırtma derken overclock kastediyorsan pek niyetim yok ama Q6600 da işini görür diyorsan seçenekler arasına alayım.. Birde kafamı kurcalayan E8500 var, başarılı bir işlemci diyorlar, sen ne dersin hocam??

Anakart olarakta Gigabyte P45 DS3R de karar kıldım..

Diğer bileşenler sence uygun mu bu arada??
  • quote:

Senceru
    hocam şu an için yeterli olacaktır o güç kaynağı ama ilerde değişmeniz gerekli kesinlikle
    e5200 ve p45 ds3l çok daha iyi bir seçim olabilir amd ye göre madem ekran kartınızda var.

Öncelikle Cevabınız İçin Teşekkürler Bazı Arkadaşlar Yeterli Olmaz Diyordu 300 Watt.İlerde Değişmesi Gerekir Derken Neyi Kasteddiniz Yani Yeni Parça Takımı Halinde Değişmesi Gerekir Dediniz Sanırım ? Aopen PSU'lar Kalitelimidir... Eğer Yeterli ve Sistemime Bir Sorun Teşkil Etmicekse PSU Takviyesi Yapmayacağım...

Yeterli Olmasa Bile Anakart,İşlemci,Ekran Kartı,Ram'in Falan Yanma Olasılığı Varmıdır ? Yani Güç Kaynağı Yetmediği İçin... Yetmese Böyle Birşey Olabilirmi Yoksa Sadece PC'mi Açılmaz ?

Ayrıca Şunu Belirtiyim Parçaları Değiştirme Sebebim ANAKART'a Birşeyler Oldu Elektrik Kesintisinden Sonra Aşırı Bir Yavaşlık,Bazen Klavye Çalışır Mouse Çalışmaz,Mouse Çalışır Klavye Çalışmaz Oldu... Bios Ayarları Tutmuyormuş Elektrik Kesintisinden Sonra Oldu Bu Olay... BUNLARI BU SİSTEMDEDE YAŞARMIYIM... UPS Almam Gerekli Aslında Ama Bir Anakartın Bu Kadarda Kolay Bozulmaması Gerekiyor Öyle Değilmi ?
    ---

E5200'ü Düşünücem Ama Biraz Pahalıya Geliyor AMD'ye Göre E5200 İşlemci Alırsam Ne Tür Bir Anakart Önerirsiniz Ucuz ve İleriye Yönelik İstiyorum ? --- AMD Alırsamda Aralarında Çok Uçuk Bir Performans Farkı Yok Sanırım ?

Ram İçin Düşünceniz Nedir ? A-DATA 2 GB 800 MHZ Soğutuculu CL5 Ramleri Tercih Edicem Büyük İhtimal...

Anakart İçin Düşünceniz Nedir ? Anakart'ı İleriye Yönelik Seçtim İlerde Phenom'a Geçebileyim Diye...

A-Data Ramlerle 300-320 YTL'ye Alabiliyorum Bu Sistemi..

---

AMD Athlon 64 X2 5200+ (2.7 GHz) 1MB 940pin-D.Core

Asus M3A78-EM AMD780G/DDR2 1066 S+V+GL+16X 940pin

A-DATA 2 GB 800 MHz DDR2 RAM (Soğutuculu) CL5

Cevap Vericeğiniz İçin Şimdiden Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Senceru -- 22 Eylül 2008; 22:38:29 >

• quote:

quote:

charcharodon carcharias

Cevabın için teşekkürler dostum

Hız aşırtma derken overclock kastediyorsan pek niyetim yok ama Q6600 da işini görür diyorsan seçenekler arasına alayım.. Birde kafamı kurcalayan E8500 var, başarılı bir işlemci diyorlar, sen ne dersin hocam??

Anakart olarakta Gigabyte P45 DS3R de karar kıldım..

Diğer bileşenler sence uygun mu bu arada??

anakart olarak muhakkak P5Q-E i inceleyin derim.Çok stabil bir kart. DS3R matx olduğundan tutmuyorum...
    hdd yide Seagate 7200*11 serisi yapabilirsin.

• Merhabalar orkun hocam,

uzun zamandan sonra sistem toplamaya cali$iyorum bende, pek ilgilenemiyorum artik eskisi kadar bilgisayar teknolojisi ile fakat yardim ederseniz sevinirim.

i$lemci : Intel Q9550
    anakart : ?
    ram : OCZ 2 x 2 gb(4 x 1) cl5 1200 mhz
    hdd : Maxtor 1 tb 32mb.
    kasa : Lian-Li PC-007
    guc kaynagi : OCZ GameXstream 850W
    ekran karti : Sapphire 4870

$imdi oncelikle ben oyle her yil parca degi$tiremiyorum maalesef, aldigim zaman uzun bir sure goturmesini istiyorum -ne kadar goturebilirse yani-, $oyle kafamda bir sistem tasarladim, fakat aklimda soru i$aretleri var.

1- Quad i$lemci gercekten gerekli mi? Q9550 onermiyorsaniz, ne oneriyorsunuz?
    2- Anakart olarak maalesef secemedim, 48,45,38 gibi yongasetleri var sanirim, kimileri 38 cok guzel diyor, kimileri 45.. aralarda kaldim.
    3- Guc kaynagi yeterli olur mu?
    4- Ram konusunda ne diyorsunuz ?
    5- Monitor yazmadim oraya cunku Sony 32'' lcd-tv sahibiyim, ona bagliyorum.. fakat 1366*768 maksimum cozunurlugu var, ileride bu yeter mi diye du$unuyorum.
    ekran buyuk ama cozunurluk kucuk, 22 - 24'' bir monitor fena olmaz da diyorum..
    4870 bildiginiz uzere yuksek performansli bir kart, e altimda ferrari varken 200 km/s gibi kisitlamalara da gitmek istemiyorum.

cevaplariniz icin $imdiden cok te$ekkur ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paladin -- 23 Eylül 2008; 4:36:57 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Hirotaro
    anakart olarak muhakkak P5Q-E i inceleyin derim.Çok stabil bir kart. DS3R matx olduğundan tutmuyorum...

Öneri için teşekkürler, sanırım bahsettiğiniz kart Asus P5QL-E P43/ICH10R... Dediğim gibi anakartlardan pek fazla anlamıyorum ama siz işinizi görür diyorsanız mutlaka göz atıcam.. Ayrıyetten maddi açıdan da beni rahatlacak çünkü DS3R ile arasında yaklaşık 50 ytl fark var...
    Bu arada Hdd'yi Seagate 7200.11 olarak belirledim, bugün son listeyi buraya yazarak onayınızı almak isterim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi charcharodon carcharias -- 23 Eylül 2008; 7:20:51 >
  • Orkun hocam eske tavsiyelerde 410AS yada 310NS deniyodu simdi sadece 410AS kaldi...niye sorun falan mi cikti 310NS'de? 250GB'lar icinde 32MB olmasiyla goze carpiyodu ve bircok sitede yuksek puan almisti.

Bi de arkadaslar aranizda Palit 9600 GT Sonic 1GB kullanmis olan var mi?
    http://www.newegg.com/product/product.aspx?item=N82E16814261013
    Sogutmasi cikislari falan guzel gozukuyo da merak ettim bi soruyum dedim.
  • ASUS P5Q PRO INTEL P45/ICH10R FSB 1600MHz SOKET 775 ANAKART (sistemle uyumlumudur?)

LG H20NB 20X SATA KUTUSUZ DVD YAZICI SİYAH

POWERCOLOR ATI RADEON HD4870 512MB 256BIT GDDR5 (DirectX 10.1) PCI-E x16 EKRAN KARTI (başka marka önerirmisniz)

SEAGATE 250GB 7200RPM 16MB NCQ SATA2 SABİT DİSK ST3250410AS

INTEL QUAD CORE Q6600 2.4GHz 8MB CACHE 1066MHZ LGA775 İŞLEMCİ

GIGABYTE GZ-X6 460W GRİ KASA ( GUMUŞ ) (uygun kasayı bulamadım)

MICROSOFT SOF WIRELES OPTICAL DESKTOP 700 TR KLAVYE+FARE SETi (M7A-00015)

SAMSUNG 932GW 19" 2ms WIDE SCREEN LCD MONİTÖR (PARLAK EKRAN) (Dvi çıkışı olduğu için bunu tercih ettim)

bütçem 1800
    toplam 1800 :)

Oerdem hocam daha öncede sordum dediklerine göre değişiklikler yaptım ama kasayı ygun olanı bilemedim
    Önerilerinniz varmı?

Teşekkürler

• @skinner

Dostum bende sistem toplama aşamasındayım... Almak istediğim iki kasa var, birini seçicem artık, bir göz at istersen sende;

1 - Thermaltake VA3000BWA Tsunami Mid Tower (PSU Yok) 149$

2 - GMC X-22 Mid ATX 350W Siyah Kırmızı 119$

Edit; Hemen hemen aynı sistemi topluyoruz ama ben kasa üzerindeki psu'ya güvenemedim o yüzden Tagan 2 Force ll 700W takıcam büyük ihtimal... Üstadlar daha iyi cevaplarlar ama bana 460W biraz az geldi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi charcharodon carcharias -- 23 Eylül 2008; 16:21:33 >
  • Merhaba arkadaşlar kendimce toplamaya çalıştım ama genede önerilerinizi istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.Hem oyun için hem grafik programları kullanımı hem film müzik tarzı şeyler için tabi download olayıda var.

İntel E8500 3.16 ghz core 2 duo
    Asus P5Q Pro DDR2---------Asus P5E3 intel x38 1600 fsb DDR3
    Kingston 2GB DDR2 800mhz
    Seaagte 500 GB 7200 RPM Sata/32mb
    Zotac GeForce 8800 GT AMP DDR3
    HP 22" w2207h---w2228h

sizce nasıl bu parçalar birbiriyle uyumluluğu yada daha iyileri vs. bide ayriyetten gereken şeyler varmıdır mesela kasayı yazmadım ne önerirsiniz?Teşekkürler
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Hirotaro

Öneri için teşekkürler, sanırım bahsettiğiniz kart Asus P5QL-E P43/ICH10R... Dediğim gibi anakartlardan pek fazla anlamıyorum ama siz işinizi görür diyorsanız mutlaka göz atıcam.. Ayrıyetten maddi açıdan da beni rahatlacak çünkü DS3R ile arasında yaklaşık 50 ytl fark var...
    Bu arada Hdd'yi Seagate 7200.11 olarak belirledim, bugün son listeyi buraya yazarak onayınızı almak isterim

P5QL-E değil ,P5Q-E ,biri P45 diğeri ise dediğin gibi P43...

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.