Şimdi Ara

2014 Model - BMW 520 mi MERCEDES E180 mi AUDI A6 2.0 mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
96
Cevap
1
Favori
7.953
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Aracımı değiştirmeyi düşünüyorum (Passat Variant). Lüks E segmentine geçmeyi planlıyorum. Bu segmentte Türkiye'de satılan ve 2. el piyasası olan araçları inceledim. Tercihimi yapmadan önce bu arabalara binen arkadaşlardan kullanıcı deneyimlerini paylaşmayı rica ediyorum.

SIFIR KM BAZ FİYATLAR

AUDI a6 2.0 TDI Dizel: 240 bin
    BMW 520i 1.6 Benzinli: 161 bin
    MERCEDES E180 1.6 Benzinli: 173 bin

Fiyatından dolayı A6 yı ilk olarak elemek durumunda kaldım. Audici arkadaşlar alınmasın ama %90 lık vergi dilinden dolayı ciddi bir fark yaratıyor. A6 1.6 motor çıkarana kadar sanırım arabamı almış olurum.

Mevcut arabam Passat Variant 1.6 FSI. Motoru vasat ama konforunu beğeniyorum. Aracımla 140 bin km yaptım. Yorulmadım ve aracım hala masraf çıkarmıyor. (2008 model) Fakat artık yavaş yavaş malzemesi eskiyor.

Benim için performanstan daha önce konfor geliyor. İkinci el değeri, görüntüsünden daha önemli. İkinci el de satılma hızı da önemli. İşçilik ve malzeme kalitesi de ayrıca önemli.

100 bin-120 bin verip yeni bir passat almak yerine 122 bine sıfır yeni kasa belki BMW 320 alırım diye düşündüm ama bir üst segment arabalar ile arada 40 bin civarı bir fark kalıyor. O nedenle BMW 520i veya MERCEDES E180 arasında kaldım. 520 kasa 2016 Temmuzda makyajlanıyormuş. E serisi yeni makyajlandı.

Bu araçlar ile ilgili tecrübede ile oluşmuş yorumlarınız bekliyorum.

Teşekkürler

""Bu arada (variant, station, estate, touring) tipi kasaya ilk binişim ama gerçekten acayip kullanışlı olduğunu gördüm. Keske bu iki marka da station kasa getirselerdi...""

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vedaton -- 26 Ağustos 2014; 20:21:21 >

• Audi yi direk elemişsiniz zaten,iki araçta konfor açısından üzmez performansıda biraz iyi olsun derseniz 520i derim. Bmw de bu yıl makyaj gördü ve yeni kasası 2017 de gelir ülkemize, keza mercedeste aynı sekilde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bencede BMW yi alın hem performas hemde görüntü açısından araba daha hırçın görünüyor mercedes daha ağır abi arabası gibi kalıyor bana göre.

• 520i ile tecrübem yok fakat E180 ile var sürmedim ama yolculuğum var, şehir dışı 4 kişi iken 6-7 litre arası yakıyordu. Normal kullanımlarda ise 10 litrelik tüketime kafadan razı olmanız lazım. Ayrıca performans beklentiniz olmamalı çünkü araç ağır. Her ne kadar fabrika değeri 10 saniyenin altında olsada yapılan testlerde 10 saniyeyi aşan bir sürede hızlanıyor 0'dan 100'e kadar. İç mekan kalitesi bence muazzam yani BMW 5 Serisine her ne kadar binmesem de bu konuda ondan daha iyi olduğunu tahmin ediyorum. Makyajla birlikte çok harika gözüküyor. Station aracınızı aratmaz 540 litre bagajı var. Genellikle BMW'nin araçları Mercedes'ten daha sportif, Mercedes'in araçları ise ilk olarak konfor odaklıdır. Konfor konusunda Mercedes bir adım öndedir. Aynı segment'teki tüm araçlara bakarsanız BMW araçlarının motor gücü olarak daha güçlü olduğunu göreceksiniz ama performans sizin için önemli değilmiş bu yüzden Mercedes'i tercih etmelisiniz. 5 serisi zaten makyajlandı, gözle farketmek zor da olsa araçta ufak bir makyaj operasyonu oldu göstergeler değişti ve ön farların kenarlarında ufak bir çiziğimsi çentik var. Ayrıca E180'i chip işlemi ile 156 hp'den 185 hp'ye çıkarmak mümkün.

• Amaciniz ilk basta konfor ise mercedesi alin derim.

• Bence Mercedes tercih etmelisiniz . Spor goruntusu pek yok ama o bir Mercedes tamamiyla konfor odakli bir araba . 1.6 156 hp araba da hiz bakimindan beklentilerinizi karsilar diye dusunuyorum . Yil sonuda dogru kasım-aralık gibi alirsaniz zannimca biraz daha uygun olur.

• Arkadaslar yorumlar için teşekkür ederim.

Konforlu araç mecburen ilk tercihim. Hergün bogaz Köprüsünü geçtiğim ve yaklaşık günde 3 saat yolda geçirdiğim icin performans o kadar da önemli olmuyor. Zaten trafikte altında Lamborghini olsa ne yazar. Biryere gidemiyorsun ki

Peki iki arabayı da karşılaştırır isek 2.el de değer kaybı ne düzeyde?
    Ve
    Servis, yedek parça fiyatı, bilinen arızaları nedir?

• quote:

Orijinalden alıntı: TeknolojiDelisii

Bence Mercedes tercih etmelisiniz . Spor goruntusu pek yok ama o bir Mercedes tamamiyla konfor odakli bir araba . 1.6 156 hp araba da hiz bakimindan beklentilerinizi karsilar diye dusunuyorum . Yil sonuda dogru kasım-aralık gibi alirsaniz zannimca biraz daha uygun olur.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Lakin bu "yıl sonu kampanyalarını" hiç ucuz bulmuyorum. Kandırma bana göre. Yıl sonu % 3 filan indirim yapıyorlar ama "2.elde 1 yaşta" aracı satarken en az % 10-20 değer kaybı oluyor. Gerçekte ucuz aldığınızı düşünürken % 10-15 zarar ediyorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Falkee27

bencede BMW yi alın hem performas hemde görüntü açısından araba daha hırçın görünüyor mercedes daha ağır abi arabası gibi kalıyor bana göre.

Hem görüntü hem de performans benim ilk kriterlerin değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: allstar34

Audi yi direk elemişsiniz zaten,iki araçta konfor açısından üzmez performansıda biraz iyi olsun derseniz 520i derim. Bmw de bu yıl makyaj gördü ve yeni kasası 2017 de gelir ülkemize, keza mercedeste aynı sekilde.

Audiye bindim. Konforlu iyi bir araba ama ayni sınıf Mercedes'ten 70 bin TL daha pahalı. O kadar da etmez bence.

• 1.6 benzinlide 5 serisi
    1.6 - 2.0 aradı benzinli E serisi
    2.0 dizel 5 serisi

Tercihlerim bu yonde olurdu.

• mercedes e180 konfor olarak bmw 520i'Den bir adım önde ama performans konusunda bmw bir adım öndedir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: umutsirvan

1.6 benzinlide 5 serisi
    2.0 dizel 5 serisi

1.6 2.0 arası hangi motorlar var?
  • quote:

Orijinalden alıntı: umutsirvan

1.6 benzinlide 5 serisi
    2.0 dizel 5 serisi

Malesef Türkiye'deki vergilendirme nedeniyle 2.0 ve üstü motor arabaları sıfır almak pek mantıklı gelmiyor. Bir araba kendine bir-iki tane araba da devlete alıyorsun :) bir de üstüne devlet her sene senden bir ufak araba parası daha vergi alıyor. A6 3.2 Quattro performansı çok iyi bir araç veya 6.4 yeni kasa jeep veya 6.5 supercharger Range Rover muhteşem araçlar ama vergileri servet.

Özetle mecburen 1.6 motor olacak. Siz tecrubenizle BMW 520 E180 den daha konforlu mu diyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vedaton -- 27 Ağustos 2014; 2:32:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vedaton

Arkadaslar yorumlar için teşekkür ederim.

Konforlu araç mecburen ilk tercihim. Hergün bogaz Köprüsünü geçtiğim ve yaklaşık günde 3 saat yolda geçirdiğim icin performans o kadar da önemli olmuyor. Zaten trafikte altında Lamborghini olsa ne yazar. Biryere gidemiyorsun ki

Peki iki arabayı da karşılaştırır isek 2.el de değer kaybı ne düzeyde?
    Ve
    Servis, yedek parça fiyatı, bilinen arızaları nedir?

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: 55smsn

mercedes e180 konfor olarak bmw 520i'Den bir adım önde ama performans konusunda bmw bir adım öndedir.

Fikirleriniz için teşekkür ederim. Bu yönde bir tecrübeniz oldu mu?

• Ben 520i derim. Sırf 3 farkli sürüş moduna göre değişen göstergeleri için bile 520 alinir:) Performans önemli değil demişsiniz ama ben şahsen altimda bir bmw bir mercedes varken çekişinin düşük olmasini istemezdim. Mercedes'in 0-100 değerinin fabrika verilerinden daha da uzun olduğu söyleniyor.
    2.el konusunda BMW'nin daha iyi olduğu kanaatindeyim çünkü sinifinin en çok tutulan modeli. Ama Mercedes de bu konuda üzmez.
    Yakit ve konfor konusunda 2 aracin da birbirine bariz üstünlük sağlayacağını düşünmüyorum.
    Mercedes'in 2 BMW'nin 3 farklı sürüş modu olduğunu da unutmayin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sakulta SS

Ben 520i derim. Sırf 3 farkli sürüş moduna göre değişen göstergeleri için bile 520 alinir:) Performans önemli değil demişsiniz ama ben şahsen altimda bir bmw bir mercedes varken çekişinin düşük olmasini istemezdim. Mercedes'in 0-100 değerinin fabrika verilerinden daha da uzun olduğu söyleniyor.
    2.el konusunda BMW'nin daha iyi olduğu kanaatindeyim çünkü sinifinin en çok tutulan modeli. Ama Mercedes de bu konuda üzmez.
    Yakit ve konfor konusunda 2 aracin da birbirine bariz üstünlük sağlayacağını düşünmüyorum.

Sanırım bu noktada servis kalitesi, yedek parça , müşteri memnuniyeti gibi konular öne çıkıyor. Orada durum nasıl? Borusan'ın Doğuştan farklı olmadığı gibi yorumlar var...

• quote:

Orijinalden alıntı: Sakulta SS

Ben 520i derim. Sırf 3 farkli sürüş moduna göre değişen göstergeleri için bile 520 alinir:) Performans önemli değil demişsiniz ama ben şahsen altimda bir bmw bir mercedes varken çekişinin düşük olmasini istemezdim. Mercedes'in 0-100 değerinin fabrika verilerinden daha da uzun olduğu söyleniyor.

Bir de sürüş modları aracın içindeki belirgin kalite özelliklerine etki ediyor mu? Mesaja ses izolasyonu? Camlarda da ses izolasyonu varmı? Uzun yolculuklarda hangisi daha konforlu? (Ben bazen araba binip Kuzey Kutbuna kadar gidiyorum :)

• Hocam servisler hakkinda pek bir bilgim yok.
    Sürüş modlari, aracta var olan izolasyona etki etmez. Vites değişim araliklariyla ilgili bu modlar. Örneğin sport modunda hıza bağlı olarak bir vites
    küçültülüyor araç daha yüksek devirlere çıkabiliyor ve gaz pedalı tepkileri de iyileşiyor.
    BMW her ne kadar performans konusunda öne çıkan bir marka olsa da konfor olarak rakiplerinden geri kalmaz. Ben 520'nin konforundan şikayet edene daha rastlamadim. İllaki vardir ne bileyim mercedesi daha konforlu bulanlar vardir ama araclar arasinda bariz farklar olmadigindan ve konfor mevzusu kişiye göre degisen bir sey olduğundan sizin 2 araci da test edip akliniza yatan modeli almaniz en doğrusu olacaktır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.