Şimdi Ara

2014 LYS-3 Soruları Tartışma [ANA KONU] -Nereleri Kazandınız (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
567
Cevap
16
Favori
33.105
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • namik kemal divan edebiyatina karsi cikmamistir.cevap namik kemal.aksini soyleyen kaynak gostersin ben de bilgileniyim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ~ultrAslan~

quote:

Orijinalden alıntı: T-72

Necip fazıl sorusu mükemmel biçemle ilgili olan şık mıydı? Bi de ikinci yeni yaptım o aşılmaz dağlar köprü değil köstek oluyor falan filan demiş.

Necip fazıl soruusunun şıkları nelerdi bende garipçiler yaptım onu

Eserlerinde metafizik ürpertiyi korkuyu işlemesi
    Geleneğe bağlı kalması
    eserlerinde mükemmel biçeme ulaşmaya çalışması

Gerisini hatırlamıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: heveskiran

kolay diyenler çuvallayacaktır. (bkz: ygs 2014)

gel gelelim, türkçe kısmı fena değildi be sanki, hm ne dersiniz? o kadar da zorlamamışlar. dil bigisi her zamanki uyuzluğuyla karşımıza çıktı zaten.

edebiyat kısmı harbi zordu be, feci zorlamış herifler. Toplam 40 soru işaretledim. Zarifoğlu'na değer dedim ve işaretledim tabii ki yanlıştı ama içimde kalmadı en azından.

coğrafya harbi çok kekti. 4 boşum var benim ama onları da riske etmek istemedim. 20/20 bekliyorum ben şahsen.

Özetle, tm'ci arkadaşlar hayırlı olsun puanlar geçen seneye nazaran düşecek gibi.

2014 YGS gerçekten zordu ve bende zor diyenlerdendim. Ama LYS'ler -Edebiyat hariç- az çalışan için bile çağrışımla yapılacak sorulardı kolaydı genel olarak bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dexonia

namik kemal divan edebiyatina karsi cikmamistir.cevap namik kemal.aksini soyleyen kaynak gostersin ben de bilgileniyim.

http://www.edebiyol.com/muallim_naci.html

EDEBİ KİŞİLİĞİ
    Muallim Naci, Divan edebiyatı şiirinin terk edilmesine razı değildir. Yeni bir çaba ile Divan şiirinin canlandırılmasını ister. Divan şiirinin geleneklerinden uzaklaşmaya başlayan Tanzimat şairleriyle bu yüzden tartışmaya girişir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Majhoea

Ziya Paşa, yenilikçi düşüncelere sahip olsa da Divan şiir geleneğinden kopamaz ve şiirlerinde aruz ölçüsüyle ve ağır bir dille yazar.
    Bu adam nasıl Divana karşı çıkabiliyor?
    Bence cevap Ziya Paşa.

o açıdan bakarsak namık kemal de kaside yazmış -hürriyet kasidesi-
    ama muallim naci divanı savunmuş hatta yeni edebiyatı savunan recaizade mahmut ekrem'e eleştiri bile yazmıştır
    ayrıca ziya paşa önce divanı eleştirmiş sonradan övmüştür
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dexonia

namik kemal divan edebiyatina karsi cikmamistir.cevap namik kemal.aksini soyleyen kaynak gostersin ben de bilgileniyim.

Muallim Naci yaptim sonra silip Sinasi yaptim neden bende bilmiyorum o soruda beynim durdu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Gokenim

quote:

Orijinalden alıntı: umtakcay

quote:

Orijinalden alıntı: bsliali

dede korkut hikayeleri sorusunda ben kimin yazdığı belli değil diye hatırlıyorum internetten baktım öyleymiş o yüzden dede korkut'un yazdığı dediği şık doğru cevap olacaktı

Evet yanlis şık
    Yazar dede korkut'tur olacakti.

Noktalama isareti sorusunu ne yaptiniz ben 3 noktadan once gelen noktayi yaptim.

iki nokta üstüste konacaktı açıklama yapıyor 2'de.

Bende 2 yaptım onu. Nokta koymuştu, yanlıştı.

• quote:

Orijinalden alıntı: gowlet

quote:

gel gelelim, türkçe kısmı fena değildi be sanki, hm ne dersiniz? o kadar da zorlamamışlar. dil bigisi her zamanki uyuzluğuyla karşımıza çıktı zaten.

edebiyat kısmı harbi zordu be, feci zorlamış herifler. Toplam 40 soru işaretledim. Zarifoğlu'na değer dedim ve işaretledim tabii ki yanlıştı ama içimde kalmadı en azından.

coğrafya harbi çok kekti. 4 boşum var benim ama onları da riske etmek istemedim. 20/20 bekliyorum ben şahsen.

Özetle, tm'ci arkadaşlar hayırlı olsun puanlar geçen seneye nazaran düşecek gibi.

2014 YGS gerçekten zordu ve bende zor diyenlerdendim. Ama LYS'ler -Edebiyat hariç- az çalışan için bile çağrışımla yapılacak sorulardı kolaydı genel olarak bence.

Bence de genel olarak kolaydı aslında Edebiyat da bana göre kolaydı ama soruları ilk gördüğümde bodoslayanlardan oldum. Sıradan bir edebiyat çalışmasıyla yapılabilecek soru sayısı azdı. Ona nazaran coğrafyadaki yorum soruları genel kültürü biraz iyi olan insanların yapabileceği türdendi.

• Crestfallen. kullanıcısına yanıt
    CEBELİTARIK OLAMAZMI
  • quote:

quote:

quote:

Necip fazıl sorusu mükemmel biçemle ilgili olan şık mıydı? Bi de ikinci yeni yaptım o aşılmaz dağlar köprü değil köstek oluyor falan filan demiş.

Geleneğe bağlı kalması

Gerisini hatırlamıyorum.

Saf şiirci olması sebebiyle mükemmel biçimçi olması gerekmez mi? Ben gelenekli olan yaptım.

• quote:

quote:

quote:

Geleneğe bağlı kalması

Gerisini hatırlamıyorum.

Mistik havası vardır diye bir şık da vardı diğeri neydi onu yaptım ben ama emin değilim

• quote:

Orijinalden alıntı: gowlet

quote:

az çağrışımda haklısın, riske etmeyim diye boşa çevirdiğim 6 sorunun 4ü doğru çıktı şuan..

• cevabı kinaye ile başlayan şık vardı o doğru mu ? birde anlam bütünlüğünü bozan neydi ben öğrencilerden sapıp memurlara mı ne geçiyordu o şıkkı yaptım ya 3 ya 4
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pearl Jam

Beyler bu hangisi yeni hayat eserine benzer diyordu orhan pamuğun eserlerini vermiş benim adım kırmızı yaptım bilen biri söylebilir mi ?
    Birde bir şiir vermiş hangisi yanlıştır diyordu kafiye redif vardır falan vardı ben muhammes şeklinde yada murabba da olabilir o tarz bişeydi öyle yazılmıştırı işaretledim.
    Söz sanatları kolaydı biri telmih olacaktı,diğeri kinaye teşbih.

?
  • Coğrafyadaki uzaklık sorusu. Paraleller arası fark ile KM'leri çarpıp buluyorduk dimi? Uzun olan ekvatora yakındır. O şekilse kesin doğru yaptım.

• Orhan kemal benim adım kırmızı samiha ayverdi anadolu değil ıstanbul un değişik yerlerini işlemiş eskiyi savunan muallim naci kitabımda aynı şeyler yazıyor ekstrem 2014 edebiyat kitabı olan varsa baksın gözlerine inanamayacak orhan pamukla samiha ayverdide şıklarda ne varsa aynen kitapta yer alıyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sınavın en zor sorusu şu akım sorusuydu bence.sembolizm necip fazıl yaptım

• quote:

Orijinalden alıntı: ?blgn?

CEBELİTARIK OLAMAZMI

Süveyş Kanalı'ndan da çıkış var tek yol orası değil yani.

Birde arkadaşlar hisarcılar,garipçiler falan vardı o sorunun cevabı ne hatırlayamadım.
  • Shadowborn S kullanıcısına yanıt
    muallim naciydi. cevap
  • Ahmet haşim'li bi soru vardı cevabı neydi?

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.