Şimdi Ara

2013 | Polis Akademisi , Harp Okulları , Astsubay MYO, Polis MYO Adayları[Ana Konu]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
346
Cevap
11
Favori
43.184
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet Arkadaşlar Belki Benim Gibi Askerliğe / Polisliğe / Pilotluğa vs.. Meraklı ve Hevesli Arkadaşlar Varsa Toplanıp Fikir Alışverişinde BulunacağimiZ, Birbirimize Destek Olacağımız Böyle Bir Konu Açmak İstedim. Geçen sene de böyle bir konu açmıştık ve orada tanıştığım 2-3 arkadaşımla aynı gün seçmelere gitmiştik :) Gerçekten güzel bir duygu . . .

Bu konu altında istediğimiz yerleri yazarsak, giden arkadaşlar varsa tecrübelerini paylaşırlarsa konu amacına uygun olur diye düşünüyorum :)

İnşallah bu konu beklentisi olan diğer arkadaşlara faydalı olur ve birbirimize destek oluruz

2013 | Polis Akademisi , Harp Okulları , Astsubay MYO, Polis MYO  Adayları[Ana Konu]

DİKKAT !

* Hava Harp Okulu & Kara Harp Okulu & Hava Teknik Okulları Komutanlığı & Deniz Astsubay MYO Ön Başvuru Sonuçları Açıklanmistir. Hayırlı Olsun Hepimize :) *

* Çağrılan Arkadaşlar Tarihlerini Yazarlarsa İyi Olur :) *

....................# ADAY LİSTEMİZ #...............

* KKopru ~~> HHO & DHO & Polis Akademisi

* dewdragon250 ~~> Polis Akademisi & PMYO

* OK4N-38 ~~> Hava Astsubay MYO

* naçizane ~~> HHO & KHO

* Sokrates_ ~~> Polis Akademisi

* wampaa ~~> Polis Akademisi

* .SoS. ~~> GATA

* Lugerr ~~> PMYO

* JulianD ~~> PMYO

* Deha57 ~~> KHO

* Scream5 ~~> PMYO

* Fayntenksendyu ~~> HHO & Polis Akademisi

* BurakYZ ~~> Hava Astsubay MYO & PMYO

* ThePrettyReckless ~~> KHO

* Sykem ~~> HHO

Hava Harp Okulu : www.hho.edu.tr

2013 | Polis Akademisi , Harp Okulları , Astsubay MYO, Polis MYO  Adayları[Ana Konu]

Deniz Harp Okulu : www.dho.edu.tr

Kara Harp Okulu : www.kho.edu.tr

Gülhane Askeri Tıp Akademisi :http://www.gata.edu.tr

Polis Akademisi : www.pa.edu.tr

Polis MYO :http://pmyo.pa.edu.tr/

Hava Teknik Okulları Komutanlığı : www.tekok.edu.tr

2012 yılı Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Taban Puanları:

İşletme: 240 ve üzeri
    Teknik Branşlar: 180 ve üzeriBayan alımları ise sadece işletme bölümü için oldu. 24O puan ve üzerini aldılar.

2012 yılı Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu Taban Puanları ( YGS1, YGS2, YGS5, YGS6 )

İşletme: 240 ve üzeri

Teknik Branşlar: 216 ve üzeri

2012 yılı Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Taban Puanları:

200 puan

2012 yılı Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu Taban Puanları:

YGS5 : 210 Puan

2012 yılı GATA Astsubay Meslek Yüksek Okulu Taban Puanları ( YGS1 VE YGS 2 )

YGS1: 180 puan
    YGS2 : 162

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KKopru -- 17 Haziran 2013; 9:53:19 >

• Kendimden başlayayım . Küçüklüğümden beridir baba mesleğinden olsa gerek askeriye karşı merakım ve ilgim var . Askeri lise sınavlarında mülakatlar dahil kazanmıştım. Fakat babam oranın psikolojisini bildiğinden beni göndermek istemedi. O Yüzden umudum harp okullarından yana oldu . Fakat o da olmadı malesef... Bu sene bir kez daha deneyeceğim. Öncelikli isteğim Polis Akademisi . Olmazsa Hava Harp , Deniz Harp .

Geçen seneden edindiğim tecrübeyi merak eden arkadaşlar için paylaşayım kısaca . . Deniz Harp ve Havaya Katıldım . Öncelikle Deniz Harp Okulunun yeri muhteşem . Martıların sizi karşılamasıyla birlikte okulun güzelliği sizi hemen çekiyor zaten . Hava Harbe göre eleme aşamaları daha esnek . Sitelerine girerseniz seçim aşamaları ile ilgili bilgi alabilirsiniz . Orda yazanların aynısı uygulanıyor . O atmosferde bayağı bir gaza geliyorsunuz zaten . Şunu belirteyim ki orada kesinlikle heyecan faktörünü yenmeniz, soğukkanlı olmanız lazım . Bu sizi gerçekten 1 adım öne çıkaracaktır diğer adaylardan . Ortam güzel oluyor , zaten direk orada bir iki kişiyle muhabbete giriyorsunuz sonra devamı geliyor :) Seçim aşamalarına birlikte katılıyorsunuz , elenenler için az da olsa içiniz burkuluyor vs vs . . Farklı bir ortamı var . Herkesin aklında mülakatta ne soruyorlar , sorusu vardır . Bu konuda genelleme yapılamaz. Çünkü giren arkadaşlardan da duydum, gördüm , yaşadım herkese farklı farklı sorular yöneltiliyor . Burdaki amaç konuşma becerinizi , heyecanınızı , sorulara farklı yönlü düşünüp cevap verebilmenizi , dikkatli olup olmamanızı , kişiliğinizi ölçmek. Yani sorulara doğru cevap vermeseniz bile mantıklı/makul cevaplar vermeye çalışmanız , heyecanlanmamanız yeterlidir :)

Deniz Harp Okulunda ön sağlığa giriyorsunuz. Ön sağlığı geçerseniz ikinci sağlık aşaması için Hava Harp Okuluna yönlendiriyorlar sizi. Yani ordaki sağlık komisyonu bakıyor ikinci sağlığa. O Yüzden detaylı inceliyorlar. .

Önemli noktaları belirteyim . Hava Harp gerçekten çok yorucu ve sabır isteyen bir aşamadan geçiyor . Mesela ben 3 güne kadar gidebildim. 3.günde elendim . O 3 gün içinde çektiğim sıkıntı stres boşa gitmiş oldu =/ o 3 günü geçebilmek için bile çok iyi performans göstermeniz gerekiyor . En önemlisi sakin olup, heyecan, panik yapmamak. Buna şöyle örnek vereyim . . Bizim gruptan bir arkadaş vardı. Gayet sessiz sakin kendi halinde bir arkadaştı bize göre.. Spor aşamalarında benle beraber bi arkadaş derece yaptı ama o kötü not aldı . Fakat o sessizliği , sakinliği ile belki de mülakatı geçerek bizim önümüze geçti :) Bu da aklınızda bulunsun mutlaka arkadaşlar . .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KKopru -- 6 Temmuz 2014; 13:00:30 >

• ben polis olmayı çok istiyorum.zamanında polis koleji için epey çalışmıştım ancak sadece 1 puanla polis kolejinin sınavını kacırdım.çok uzuldum tabiki.daha sonra babam liseden sonra polis akademisi ve polis meslek yüksek okuluna giderekte polis olabilirsin dedi.bende lise 1 de derslere epey bir çalıştım sonra ergen tavırlardan dolayı ders çalışmadık.şimdi pmyo için çalışıyorum.eğer pmyo olmazsa polis akademisini deneyeceğim.polis akademine girmekte ayrı bir dert.bir dünya adam kayırma torpil v.s
    pmyoda durum aynı sayılır.sadece 1000 küsür kişi kendı hakkıyla girebılıyor geri kalanı torpil.aslında torpil olayı mantıklı.hiç tanımadığı bir adamı o kurum ne şüphelerle alıyor.

Harp okullarınada girmeyi istiyordum sonradan vazgectim.Çunku birçok komutan bugun ıcerde.ve ben onlardan biri olmak istemıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: dewdragon250

ben polis olmayı çok istiyorum.zamanında polis koleji için epey çalışmıştım ancak sadece 1 puanla polis kolejinin sınavını kacırdım.çok uzuldum tabiki.daha sonra babam liseden sonra polis akademisi ve polis meslek yüksek okuluna giderekte polis olabilirsin dedi.bende lise 1 de derslere epey bir çalıştım sonra ergen tavırlardan dolayı ders çalışmadık.şimdi pmyo için çalışıyorum.eğer pmyo olmazsa polis akademisini deneyeceğim.polis akademine girmekte ayrı bir dert.bir dünya adam kayırma torpil v.s
    pmyoda durum aynı sayılır.sadece 1000 küsür kişi kendı hakkıyla girebılıyor geri kalanı torpil.aslında torpil olayı mantıklı.hiç tanımadığı bir adamı o kurum ne şüphelerle alıyor.

Harp okullarınada girmeyi istiyordum sonradan vazgectim.Çunku birçok komutan bugun ıcerde.ve ben onlardan biri olmak istemıyorum

Hmmm... Aynen Haklısın. Geçen sene arkadaşlardan çok duymuştum torpil olayını.. Ama her şey onunla bitmiyor tabi. Kendini gösterirsen neden olmasın :) Harp okulu meselesinde de bence o konuda yanlış düşünüyorsun .Yani o korkun olmasın. Malesef dediğin doğru . Yapılan şeylerden ötürü milletin orduya olan güveninin kırılması isteniyor. Anlatmak isterim ama işi siyasete vurmak istemiyorum :) Ama Ilerde çok büyük getirisi olacaktır eğer ki seçilirsen... Tabi biraz da heves,merak meselesi. Yoksa çekilmez , biliyorsundur :)

Inşallah Gönlüne Göre Olur Kardeşim :) Iyi Çalışmalarrr Diliyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KKopru -- 3 Şubat 2013; 9:50:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Eyw kardeşim konu mükemmel olmus bizimde babadan gelme askerlige yatkınlık var özellikle hava harp okulunu cok istedim ama hava kara denizde sartlar hep ayni gozler lazer ameliyatlisi olmamak bu yuzden bnde polislige yoneldim ya hayirlisi artik :-)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Deha57

Eyw kardeşim konu mükemmel olmus bizimde babadan gelme askerlige yatkınlık var özellikle hava harp okulunu cok istedim ama hava kara denizde sartlar hep ayni gozler lazer ameliyatlisi olmamak bu yuzden bnde polislige yoneldim ya hayirlisi artik :-)

Teşekkür Ederimm Kardeşim :) Inşallah Gonlumuze Göre Olur Her Şey , Ayrıca Sıkma Canını Akademide Denersin Şansını :) Akademi Için Aynı Güne Denk Geliriz Umarım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KKopru -- 3 Şubat 2013; 11:32:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KKopru

quote:

Orijinalden alıntı: Deha57

Eyw kardeşim konu mükemmel olmus bizimde babadan gelme askerlige yatkınlık var özellikle hava harp okulunu cok istedim ama hava kara denizde sartlar hep ayni gozler lazer ameliyatlisi olmamak bu yuzden bnde polislige yoneldim ya hayirlisi artik :-)

Teşekkür Ederimm Kardeşim :) Inşallah Gonlumuze Göre Olur Her Şey , Ayrıca Sıkma Canını Akademide Denersin Şansını :) Akademi Için Aynı Güne Denk Geliriz Umarım :)

İns kardes ins su sarti kaldirsalar harplerde tek istegim o akademi pymo ya hayirlisi artik ins denk geliriz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

ben polis olmayı çok istiyorum.zamanında polis koleji için epey çalışmıştım ancak sadece 1 puanla polis kolejinin sınavını kacırdım.çok uzuldum tabiki.daha sonra babam liseden sonra polis akademisi ve polis meslek yüksek okuluna giderekte polis olabilirsin dedi.bende lise 1 de derslere epey bir çalıştım sonra ergen tavırlardan dolayı ders çalışmadık.şimdi pmyo için çalışıyorum.eğer pmyo olmazsa polis akademisini deneyeceğim.polis akademine girmekte ayrı bir dert.bir dünya adam kayırma torpil v.s

Hmmm... Aynen Haklısın. Geçen sene arkadaşlardan çok duymuştum torpil olayını.. Ama her şey onunla bitmiyor tabi. Kendini gösterirsen neden olmasın :) Harp okulu meselesinde de bence o konuda yanlış düşünüyorsun .Yani o korkun olmasın. Malesef dediğin doğru . Yapılan şeylerden ötürü milletin orduya olan güveninin kırılması isteniyor. Anlatmak isterim ama işi siyasete vurmak istemiyorum :) Ama Ilerde çok büyük getirisi olacaktır eğer ki seçilirsen... Tabi biraz da heves,merak meselesi. Yoksa çekilmez , biliyorsundur :)

sanada iyi çalışmalar kardeş.allah gönlune göre versin.başarılar..

• cok yararli konu olmus ciddi anlamda hava astsubay icin calisiyorum hayirlisi bilgi alisverisi cok iyi olur

• quote:

quote:

quote:

sanada iyi çalışmalar kardeş.allah gönlune göre versin.başarılar..

Teşekkür Ediyorum Kardeşim Aminnn..

• Faydalı konu. teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: OK4N-38

cok yararli konu olmus ciddi anlamda hava astsubay icin calisiyorum hayirlisi bilgi alisverisi cok iyi olur

Tesekkür ederim kardeşim iyi çalışmalar . İnşallah gönlümüze göre olur :)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: OK4N-38

cok yararli konu olmus ciddi anlamda hava astsubay icin calisiyorum hayirlisi bilgi alisverisi cok iyi olur

Tesekkür ederim kardeşim iyi çalışmalar . İnşallah gönlümüze göre olur :)

amin kardesim allah gonulden isteyen herkesin dilegini gerceklestirir insallah

• quote:

Orijinalden alıntı: Güven*

Faydalı konu. teşekkürler

Rica ederim , iyi çalışmalar :)
  • yerimizi alalım iyi konu...
  • Ben sınava seneye gireceğim. Ben de babadan gelen mesleğe yatkınlık konusundan dolayı HHO veya KHO istiyorum(DHO olmuyor çünkü TM'ciyim). Sizin yorumlarınızı okurum seneye nelerle karşılaşacağımı görürüm

Edit: Aklıma takılan bir soruyu da sorayım bari. Birkaç yerde 'YGS/LYS'den ümidi olmayanlar harp okullarına yöneliyor' şeklinde okumuştum. 2 sorum daha var: 1'i 'Asker çocuklarını bilerek eliyorlar' diğeri ise 'Mülakatlar cemaatin elinde' şeklinde cümlelerdi. Bunlar doğru mudur? Vereceğiniz yanıtlar için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bi tylol hot içer miyiz -- 3 Şubat 2013; 22:46:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: naçizane

Ben sınava seneye gireceğim. Ben de babadan gelen mesleğe yatkınlık konusundan dolayı HHO veya KHO istiyorum(DHO olmuyor çünkü TM'ciyim). Sizin yorumlarınızı okurum seneye nelerle karşılaşacağımı görürüm

Edit: Aklıma takılan bir soruyu da sorayım bari. Birkaç yerde 'YGS/LYS'den ümidi olmayanlar harp okullarına yöneliyor' şeklinde okumuştum. 2 sorum daha var: 1'i 'Asker çocuklarını bilerek eliyorlar' diğeri ise 'Mülakatlar cemaatin elinde' şeklinde cümlelerdi. Bunlar doğru mudur? Vereceğiniz yanıtlar için teşekkürler

Öncelikle başarılar diliyorum :)

İlk soruna vereceğim cevap Hayır Olur . Çağrılma puanı yani baraj düşük oluyor biraz evet . Ama iş bu puanı geçmekle bitmiyor . Buralara seçilmek için dönüm noktası ikinci aşamadır . İkinci aşamada geçtiğin uygulamalardan aldığın puan ( mülakat, spor , sağlık . . ) LYS ile birlikte belirlenen puanına eklenip asil , yedek listesi oluşturuluyor . Yani iş baraj puanını geçmekle bitmiyor . Onu herkes geçiyor . Ama ne kadar yüksek yaparsan diğerlerine asil/yedek listesinde o kadar cok fark atabileceksin . Zaten mülakata çıkmadan önce puanlara mutlaka bakıyorlar, ona göre biraz şansın oluyor . Puanın ne kadar yüksek olursa o kadar olumlu geçiyor görüşmeler Zaten bu mesleği ' Umut bağlama ' gözüyle bakıp girerlerse yürütemezler bu işi :)

İkinci sorun evet en çok tartışılan sorulardan biri . . . Onu burdan cevaplamak ne denli doğru olur bilmiyorum ama sen de az çok bu konuda bir seyler biliyorsundur. Polislik kısmına değinmeme gerek yok her şey ortada diye düşünüyorum :) İşin askeri boyutuna gelirsek kendimden örnek vereyim . . Mülakat komisyonuna çıktığım komutanların nerdeyse hepsi sözleşmeliydi . Yani dışardan gelenlerdi . Orda okuyan harbiyelilerle diyaloğumuz geçmişti . . Seçmelerde gruplara ayrılıyorsunuz 7-8 kişilik fln.. Bizim grupta ve diğer gruplardan çok asker çocuğu vardı ve kimse geçemedi . Genel Kurmay Başkanının atanmasını , TBMM 'yi askerin yerine artık polisin koruması gibi olayları da göz önüne alırsan az çok bu tür olaylar bellidir kardeşim ama bunlar bizi bağlamasın . Sen elinden geleni yap, hayırlısıysa olur . . :)
    Tabi elinde imkan varsa tüm imkanlarını kullan bence ( tanıdık vs.. )

• quote:

Evet Arkadaşlar Belki Benim Gibi Askerliğe / Polisliğe / Pilotluğa vs.. Meraklı ve Hevesli Arkadaşlar Varsa Toplanıp Fikir Alışverişinde BulunacağimiZ, Birbirimize Destek Olacağımız Böyle Bir Konu Açmak İstedim. Geçen sene de böyle bir konu açmıştık ve orada tanıştığım 2-3 arkadaşımla aynı gün seçmelere gitmiştik :) Gerçekten güzel bir duygu . . .

Bu konu altında istediğimiz yerleri yazarsak, giden arkadaşlar varsa tecrübelerini paylaşırlarsa konu amacına uygun olur diye düşünüyorum :)

İnşallah bu konu beklentisi olan diğer arkadaşlara faydalı olur ve birbirimize destek oluruz

Deniz için göz falan bi engel oluyo mu

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: naçizane

Ben sınava seneye gireceğim. Ben de babadan gelen mesleğe yatkınlık konusundan dolayı HHO veya KHO istiyorum(DHO olmuyor çünkü TM'ciyim). Sizin yorumlarınızı okurum seneye nelerle karşılaşacağımı görürüm

Öncelikle başarılar diliyorum :)

İlk soruna vereceğim cevap Hayır Olur . Çağrılma puanı yani baraj düşük oluyor biraz evet . Ama iş bu puanı geçmekle bitmiyor . Buralara seçilmek için dönüm noktası ikinci aşamadır . İkinci aşamada geçtiğin uygulamalardan aldığın puan ( mülakat, spor , sağlık . . ) LYS ile birlikte belirlenen puanına eklenip asil , yedek listesi oluşturuluyor . Yani iş baraj puanını geçmekle bitmiyor . Onu herkes geçiyor . Ama ne kadar yüksek yaparsan diğerlerine asil/yedek listesinde o kadar cok fark atabileceksin . Zaten mülakata çıkmadan önce puanlara mutlaka bakıyorlar, ona göre biraz şansın oluyor . Puanın ne kadar yüksek olursa o kadar olumlu geçiyor görüşmeler Zaten bu mesleği ' Umut bağlama ' gözüyle bakıp girerlerse yürütemezler bu işi :)

İkinci sorun evet en çok tartışılan sorulardan biri . . . Onu burdan cevaplamak ne denli doğru olur bilmiyorum ama sen de az çok bu konuda bir seyler biliyorsundur. Polislik kısmına değinmeme gerek yok her şey ortada diye düşünüyorum :) İşin askeri boyutuna gelirsek kendimden örnek vereyim . . Mülakat komisyonuna çıktığım komutanların nerdeyse hepsi sözleşmeliydi . Yani dışardan gelenlerdi . Orda okuyan harbiyelilerle diyaloğumuz geçmişti . . Seçmelerde gruplara ayrılıyorsunuz 7-8 kişilik fln.. Bizim grupta ve diğer gruplardan çok asker çocuğu vardı ve kimse geçemedi . Genel Kurmay Başkanının atanmasını , TBMM 'yi askerin yerine artık polisin koruması gibi olayları da göz önüne alırsan az çok bu tür olaylar bellidir kardeşim ama bunlar bizi bağlamasın . Sen elinden geleni yap, hayırlısıysa olur . . :)
    Tabi elinde imkan varsa tüm imkanlarını kullan bence ( tanıdık vs.. )

Yanıtlarınız için teşekkür ediyorum öncelikle Bu soru çok değişik bir soru. Babamın arkadaşlarından harp okullarında,askeri liselerde okuyanlar var bir sürü ama internette de bilerek eliyorlar şeklinde sözler de var kafa karıştırıcı Bu asker çocuğu olup da askeri okullara girenler de ayrılıyor çoğunluğu nedense.

Araya rütbeli birilerini sokmadan kendi başıma geçmeyi diliyordum ama ağız bükeceğiz sanırım babamın arkadaşı olan paşaya

• quote:

Orijinalden alıntı: Charlestone

quote:

Evet Arkadaşlar Belki Benim Gibi Askerliğe / Polisliğe / Pilotluğa vs.. Meraklı ve Hevesli Arkadaşlar Varsa Toplanıp Fikir Alışverişinde BulunacağimiZ, Birbirimize Destek Olacağımız Böyle Bir Konu Açmak İstedim. Geçen sene de böyle bir konu açmıştık ve orada tanıştığım 2-3 arkadaşımla aynı gün seçmelere gitmiştik :) Gerçekten güzel bir duygu . . .

Deniz için göz falan bi engel oluyo mu

Evet oluyor . Çünkü ordan seni Hava Harp Okulu'nun Sağlık Komisyonuna Gönderiyorlar . Hava Harp'te İkinci Sağlığa Giriyorsun Ön Sağlığı Geçersen . . .

Edit : Yani Deniz Harp Okulu'nun İkinci Sağlık Aşamasına Hava Harp Okulu Bakıyor . .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KKopru -- 3 Şubat 2013; 23:45:14 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.