Şimdi Ara

(2013-ALES) Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Açıklandı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
2.571
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • (2013-ALES) Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Açıklandı

BASIN DUYURUSU
    (7 Mart 2013)

2013-Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2013-ALES)

İlkbahar Dönemi: Başvurular

2013-ALES İlkbahar Dönemi Sınavı, 12 Mayıs 2013tarihinde yapılacaktır.

Sınava başvurular, 11-20 Mart 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN VE DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZNIZ

78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur.

Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenler de ALES'e girmek zorundadırlar. Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora öğrencilerinden ALES'e girmiş olma koşulu aranmaz, ALES sonuçları değerlendirmeye tabi tutulmaz.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla, lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler. ALES'e yabancı uyruklular da girebilecektir.

Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2013-ALES İlkbaharDönemiKılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM'ninhttp://www.osym.gov.tr/ İnternet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı yapılmayacaktır. Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

• Eşit ağırlık için matematik 2'de çözmem gerekiyordu ama yetiştiremedim. Yani bomboş o sütunlar acaba matematik 2'den hiçbir soruyu yanıtlamamış olmam ea puanımın hesaplanmasında bir sorun teşkil eder mi? Arttırması veya azaltması olarak değil sorunum sadece hesaplanıp hesaplanmaması üzerine.

Bilgisi olan bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim mümkünse alıntı yaparak veya haberdar et ile cevaplayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Djtiest_ -- 12 Mayıs 2013; 13:37:03 >
  • Allah belasını versin öyle paragraf sorularının o nejat ibrahim yüzünden 10 dk gitti
  • Konuyu geyiğe çevirmek istemiyorum ama sınavın Sözel 1 kısmında Buğra'nın Ankara'dan tren aktarmalı İstanbul yolculuğuna hem güldüm hem ağladım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Djtiest_

Eşit ağırlık için matematik 2'de çözmem gerekiyordu ama yetiştiremedim. Yani bomboş o sütunlar acaba matematik 2'den hiçbir soruyu yanıtlamamış olmam ea puanımın hesaplanmasında bir sorun teşkil eder mi? Arttırması veya azaltması olarak değil sorunum sadece hesaplanıp hesaplanmaması üzerine.

Bilgisi olan bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim mümkünse alıntı yaparak veya haberdar et ile cevaplayın

Sözel 1'den +25 soru çözmek gibi bir etkisi var Sayısal 2'nin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Johnny B. Goode

quote:

Eşit ağırlık için matematik 2'de çözmem gerekiyordu ama yetiştiremedim. Yani bomboş o sütunlar acaba matematik 2'den hiçbir soruyu yanıtlamamış olmam ea puanımın hesaplanmasında bir sorun teşkil eder mi? Arttırması veya azaltması olarak değil sorunum sadece hesaplanıp hesaplanmaması üzerine.

Evet vah bana vah tamam işin o kısmını içimde yaşayayım fakat asıl sorunum şu; matematik 2 kısmından hiçbir soruyu yanıtlamamış dahi olsam ea puanım hesaplanacak mı, aklıma bu takıldı

• quote:

quote:

quote:

Evet vah bana vah tamam işin o kısmını içimde yaşayayım fakat asıl sorunum şu; matematik 2 kısmından hiçbir soruyu yanıtlamamış dahi olsam ea puanım hesaplanacak mı, aklıma bu takıldı

Hesaplanır, ama çok büyük bir etkisi yok. Sözel 1 ve Sayısal 1'e göre. Söz 1 ve Say 1'in iyiyse sıkıntı yaratmaz eğer hedefin iyi bir okul değilse tabi.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hesaplanır, ama çok büyük bir etkisi yok. Sözel 1 ve Sayısal 1'e göre. Söz 1 ve Say 1'in iyiyse sıkıntı yaratmaz eğer hedefin iyi bir okul değilse tabi.

Tamam çok teşekkür ederim

• ea olarak girdim sınava sözel 1 50 de 50 işaretledim mantıkları da salladım zaten 80 dk sürem gitti açtım matematiği 20 ye kadar tak tak tak kolayca çözüverdim sonra başladı mı mantık soruları 20 tane mi mantık sorusu sorarsanız arkadaş sorsan mantık sorularının yarısını bile yapamadım neyse geometri biraz kolay geldi ilk bölümde sonra saate baktım 20 dk kalmış açtım hemen mat 2 yi ilk 10 soruyu çözdüm süre bitti

sonbahar dönemi ales ea puanım 69 gelmişti bu dönem taş çatlasın 65 gelir daha da girmeyecem alese falan niyetim de yok... bir de şunu eklemek istiyorum sınavda gözetmen diye başımıza adam dikmek yerine sınav salonunun 4 köşesine de kamera yerleştirseler hareketli olanlardan hem de daha akıllı bir çözüm bulmuş olacaklar gardiyan gibi bir o yana bir bu yana dolaşıp dolaşıp başımı döndürdü şerefsizler

• Sözel 1 kısmı zor değildi ancak paragrafın uzunluğu ve çeldirici şıklar sürenin birçoğunu harcadı.
    Sayısal 1 kısmı diğer yıllara nazaran kolaydı. Birkaç soruyu sırf şıklardan yapabilirdiniz.
    Ancak Sayısal 2 için aynı şeyi diyemeyeceğim. Ya sorular zordu ya da sürem az kaldığından stresle birlikte sorular bana zor göründü. Yapacak birşey yok. Umarım benimle birlikte sınava katılan tüm arkadaşlar iyi puan alır.
  • Katılıyorum sözel fazla zor gelmedi ama çeldirici şıklar çok fazlaydı.Matematiğim fazla iyi olmasa da yine 30 soru yapmayı başardım ki bazı sorular sadece şıklardan giderek yapılabiliyordu.Hatta 2 tane soru da bildiğin sudoku sorusuydu
  • ALES ilkbahar 2013 açıklanmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Djtiest_ -- 23 Mayıs 2013; 17:52:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Demosty

Katılıyorum sözel fazla zor gelmedi ama çeldirici şıklar çok fazlaydı.Matematiğim fazla iyi olmasa da yine 30 soru yapmayı başardım ki bazı sorular sadece şıklardan giderek yapılabiliyordu.Hatta 2 tane soru da bildiğin sudoku sorusuydu

bısey sorucam sozelden 67 aldım eadan 52 say 50
    ama ben özel universitede uzaktan yukseklısans yapıcam sözel puanım ıle kabul görürüm dimi?

yani 55 barajını her hangı bırınden mı gecmek gerekıyor bu soz say yada ea 3unden bırı olabılıyor dımı sadece 1 tanesı?
  • Seçtiğin yüksek lisans programının türüne göre gireceğin puan türü değişkenlik gösterebilir.Yani bu durumda benim bildiğim sözel puanından girmek istiyorsan sözel ağırlıklı bir programa yerleşmelisin gibi.

Baraj olayı hakkında maalesef bir bilgim yok.
  • Say2'den 85.3 alıp 5600. olmuşum. Makine Mühendisliğinden yüksek yapmak istiyorum(yenilenebilir enerji).

Sizce yeterli bir puan mıdır?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.