Şimdi Ara

2012 Model Albea Aldık! (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
249
Cevap
1
Favori
19.374
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: coderMX

quote:

Orijinalden alıntı: k2fg9

Öncelikle hayırlı olsun. Sollama yaparken vites küçültürseniz daha rahat hızlanır araç. 70 beygir az değil aracınız kaç kg bilmiyorum ama sollamalar için yeterli olması lazım.

Her ne durumda olursa olsun direksiyonu tam çevrili uzun süre bekletmeyin. Park ederken kaldırıma doğru hafif kırmanın zararı olmaz. (hatta olması gereken budur)

Eurodiesel kullanın. Çünkü en ufak birşey için bile tamir görmüş bir makina asla eskisi gibi olmuyor (serviste yapılsa, usta birisi yapsa bile). Ufak miktarlarda ekonomi yapacağım derken 0 araca anahtar değmesin.

Başka sorunuz varsa yanıtlayabilirim bilgim dahilinde.

quote:

Orijinalden alıntı: Michigan
    Dostum ortalama yakıt tüketimin kaç şuanda ? Bende de 1.3 multijet premio var ortalama 6.4 şuanda biraz fazla gibi sanki.

Ben bu arabanın kaç litre mazot yaktığını nasıl anlayabilirim? Ortalama Tüketim yaktığı mazot miktarını söylemiyor mu? Yani 21 Litre mazot yakmamış mı bu araba?

Menzil ve Mesafe arasındaki fark nedir?

Menzil, yapılan km.
    Mesafe ise depodaki yakıtla gidebilecek mesafe mi?

Alıntıları Göster

Ben bu arabanın kaç litre mazot yaktığını nasıl anlayabilirim? Ortalama Tüketim yaktığı mazot miktarını söylemiyor mu? Yani 21 Litre mazot yakmamış mı bu araba?

Menzil ve Mesafe arasındaki fark nedir?

Menzil, yapılan km.
    Mesafe ise depodaki yakıtla gidebilecek mesafe mi?

Menzil depodaki yakıtla yapabileceğiniz mesafedir.Mesafe ise ne kadar yol gittiğinizdir.Dediğim gibi yol bilgisayarının ayarlarından ortalama yakıt tüketimini l/km yapın öğrenirsiniz ne kadar yaktığını.

• quote:

Orijinalden alıntı: k2fg9

Öncelikle hayırlı olsun. Sollama yaparken vites küçültürseniz daha rahat hızlanır araç. 70 beygir az değil aracınız kaç kg bilmiyorum ama sollamalar için yeterli olması lazım.

Her ne durumda olursa olsun direksiyonu tam çevrili uzun süre bekletmeyin. Park ederken kaldırıma doğru hafif kırmanın zararı olmaz. (hatta olması gereken budur)

Eurodiesel kullanın. Çünkü en ufak birşey için bile tamir görmüş bir makina asla eskisi gibi olmuyor (serviste yapılsa, usta birisi yapsa bile). Ufak miktarlarda ekonomi yapacağım derken 0 araca anahtar değmesin.

Başka sorunuz varsa yanıtlayabilirim bilgim dahilinde.

Reno 9 Broadway'lerde kapıları kilitlemeye yarayan merkezi kilit tuşu var. Arabanın içindeyken kapıların kilitlenmesini sağlıyor. Albea'da kapıları kilitleyen tuş bulamadım. Uzaktan kumandalı merkezi kilit olduğu için anahtar üzerindeki tuştan mı kapıları kilitleyebilirim? Aslında araba 20 km hızı geçince otomatik kapılarını kilitliyor. Fakat park halinde iken kapıların kilitlenmesini nasıl sağlayabilirim? Şuana kadar ihtiyacım olmadı fakat merak ettim, sanırım içeriden kapıların kilitlenmesini sağlayan tuş koymaya gerek duymamışlar yada ihtiyaç olmamış diye düşünüyorum.

• quote:

Reno 9 Broadway'lerde kapıları kilitlemeye yarayan merkezi kilit tuşu var. Arabanın içindeyken kapıların kilitlenmesini sağlıyor. Albea'da kapıları kilitleyen tuş bulamadım. Uzaktan kumandalı merkezi kilit olduğu için anahtar üzerindeki tuştan mı kapıları kilitleyebilirim? Aslında araba 20 km hızı geçince otomatik kapılarını kilitliyor. Fakat park halinde iken kapıların kilitlenmesini nasıl sağlayabilirim? Şuana kadar ihtiyacım olmadı fakat merak ettim, sanırım içeriden kapıların kilitlenmesini sağlayan tuş koymaya gerek duymamışlar yada ihtiyaç olmamış diye düşünüyorum.

Şöför kapısının kapı açma koluna basınca hepsini kilitlemiyormu ? (lock yazan yere)
  • quote:

Uzun yolda Opet'ten Euro dizel ile full'ledim depoyu.

493 km sonra tekrar BP'den euro dizel ile full'ledim dpoyu, 25 litre euro dizel aldı. 95 TL tuttu, 3,81 TL litresi.

Dönüş yolunda TECO adında istasyondan aldım euro dizel 3,71 TL ve yol bilgisayarını sıfırladım. İstanbul'a gelince full'lemedim. Yol bilgisayarına göre 21 litre yakıt tüketmiş, 509 km yol almış.

Araba 3000 devirden sonra hızlanmıyor, ben maksimum 130 yapıyor zannettim fakat 3000 devirden sonra çok yavaş hızlanıyormuş. bi ara 140'ı geçti. Fakat bence bu araba maksimum 130 gider.

Yukarıdaki tüketim değerleri klima kapalıydı ve hız 90 - 120 aralığındaydı, arabada 3 kişiydik, yükümüz vardı fakat gidişte çok ağır yükümüz yoktu ve gidiş yolunda 2 farklı yerde karayollar çalışması vardı 2 saatimiz sıkışık trafik gibi geçti, çok yavaş ilerledik. Dönüşte arabanın arkasında 4-5 kova kiraz var. Araba şuan 1900 km'de.

Albea'nın direksiyonu hıza duyarlı değil yani yüksek hızlarda sertleşmiyor. Vitesi sert. Zaten hız yapma arabası değil, yerden yüksek. Ama uzun yol 110 civarı hızlarlada bitmiyormuş.

100 km hızdan sonra rüzgar sesini kapılardan içeri alıyor. Fakat 120 km civarı hızda motor sesini ben duymadım. Ses izalasyonu rüzgar sesi hariç, kaliteli geldi bana. Zaten araba 130'un üzerinde pek çıkmıyor. 3000 devirden sonra motoru çok cansız. Düz yolda Reno 9 broadway'ı sollayıp, geçemedim.

http://g1206.hizliresim.com/y/r/8kh52.jpg
     2012 Model Albea Aldık!

Öncelikle aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın bende 1.6 benzinli nissan qashqai var kardeşime ise 2006 albea 1.3 multijet aldık 125.000 km de

130 km den sonra hızlanmıyor demişsiniz rodaj süresi için uzunca bir yol katetmelisiniz

Kardeşime aldığımız albea hiç söylediğiniz gibi değil araçta 5 kişi düz yolda 170 çok rahat görüyor

Hafif rampalı yolda benzinli araçları (lpgli demiyorum c sınıfı araçlardan bahsediyorum) çok rahat 150 ile geçiyorum ve gidemem demiyor

Bizdeki 2006 albeanın vitesleri sert değil ama çok yumuşakta değil

Bozuk stebilize yollarda asfaltta gider gibi gidilebiliyor mini jeep

Süspansiyon sistemi bozuk yollara (türkiye yol şartlarına) göre yapılmış ön takım çok sessiz ve vuruntu hiç yok

Ek olarak hıza duyarlı direksiyon var yada kardeşimin arabasında var yüksek hızda sertleşiyor

İçeriden manuel kapı kilitleme sistemide var kusura bakmayın ama aracınızı hiç tanıyamamışsınız

Dip not : benim araç ile köy yolunca 2 vites ile çıktığım rampayı albea ile 3. viteste daha rahat çıkıyordum buda dizeli motorlardaki tork gücünün ne denli önemli bir etken olduğunun göstergesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr.Optech -- 28 Haziran 2012; 23:24:35 >

• siz araba mı aldığınızı sanıyorsunuz???
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr.Optech

quote:

Uzun yolda Opet'ten Euro dizel ile full'ledim depoyu.

493 km sonra tekrar BP'den euro dizel ile full'ledim dpoyu, 25 litre euro dizel aldı. 95 TL tuttu, 3,81 TL litresi.

Dönüş yolunda TECO adında istasyondan aldım euro dizel 3,71 TL ve yol bilgisayarını sıfırladım. İstanbul'a gelince full'lemedim. Yol bilgisayarına göre 21 litre yakıt tüketmiş, 509 km yol almış.

Araba 3000 devirden sonra hızlanmıyor, ben maksimum 130 yapıyor zannettim fakat 3000 devirden sonra çok yavaş hızlanıyormuş. bi ara 140'ı geçti. Fakat bence bu araba maksimum 130 gider.

Yukarıdaki tüketim değerleri klima kapalıydı ve hız 90 - 120 aralığındaydı, arabada 3 kişiydik, yükümüz vardı fakat gidişte çok ağır yükümüz yoktu ve gidiş yolunda 2 farklı yerde karayollar çalışması vardı 2 saatimiz sıkışık trafik gibi geçti, çok yavaş ilerledik. Dönüşte arabanın arkasında 4-5 kova kiraz var. Araba şuan 1900 km'de.

Albea'nın direksiyonu hıza duyarlı değil yani yüksek hızlarda sertleşmiyor. Vitesi sert. Zaten hız yapma arabası değil, yerden yüksek. Ama uzun yol 110 civarı hızlarlada bitmiyormuş.

100 km hızdan sonra rüzgar sesini kapılardan içeri alıyor. Fakat 120 km civarı hızda motor sesini ben duymadım. Ses izalasyonu rüzgar sesi hariç, kaliteli geldi bana. Zaten araba 130'un üzerinde pek çıkmıyor. 3000 devirden sonra motoru çok cansız. Düz yolda Reno 9 broadway'ı sollayıp, geçemedim.

http://g1206.hizliresim.com/y/r/8kh52.jpg
     2012 Model Albea Aldık!

Öncelikle aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın bende 1.6 nissan kardeşime ise 2006 albea 1.3 multijet aldık 125.000 km de

130 km den sonra hızlanmıyor demişsiniz rodaj süresi için uzunca bir yol katetmelisiniz

Kardeşime aldığımız albea hiç söylediğiniz gibi değil araçta 5 kişi düz yolda 170 çok rahat görüyor

Hafif rampalı yolda benzinli araçları (lpgli demiyorum c sınıfı araçlardan bahsediyorum) çok rahat 150 ile geçiyorum ve gidemem demiyor

Bizdeki 2006 albeanın vitesleri sert değil ama çok yumuşakta değil

Ek olarak hıza duyarlı direksiyon var yada kardeşimiz arabasında var yüksek hızda sertleşiyor

İçeriden manuel kapı kilitleme sistemide var kusura bakmayın ama aracınızı hiç tanıyamamışsınız

Haftasonu içeriden kapıların nasıl kilitlenildiğine bakıcam. Araba otoparkta duruyor.

5'inci viteste gaz vermeme rağmen resimde gördüğünüz hızın üzerine uzun bir süre çıkmadı. Daha sonra 140'ı geçtiğini gördüm. Ama resimde gördüğünüz devirden sonra araba sanki gaz yemiyor, yani devir artması ve hızlanma hiç yok. Ben 140'ı geçtiğini görünce şaşırdım, maksimum 130 km civarı hız yapıyor zannettim.

Rodoj süresi kaç km'de dolar. Şuan araba 1900 km'de. İstanbul'a dönüşte trafik yoktu, yol bilgisayarı ortalama tüketimi 21 km / l olarak hesaplamış. Fakat arabanın deposunu petrol ofisi euro dizel ile tekrar full'lediğimde 26 litre mazot aldı. Yani 500 km yolu ortalama 25 litre mazotla gidiyor.

Tatile çıkarken Opet Ultimate'ten full'lemiştim, 493 km sonra BP'den euro dizel ile tekrar full'lediğimda 25 litre mazot almıştı.

Arabanın cd çalarının üzerindeki plastikbiraz kalkmış gibi duruyor. Acaba yerine nasıl oturtabilirim? Haftasonu fotorafını eklerim.

Şöför kapısında kapı açmaya yarayan mandal var. üzerinde lock yazıyor ama o mandal ile merkezi kilidi çalıştırmayı başaramamıştım tatildeyken.

Sağ far biraz yukarı doğru bakıyor, sol far normal hizada. Şehirlar arası yolculuğu gece yaptım, uzunları yakamamıştım. Başka bir forumda uzunların nasıl yakıldığını öğrendim. Uzunlar yanmadığı için 120 km ile bariyerlere giriyordum. Sellektör yakmak için kolu kendimize doğru çektiğimizda uzunlar yanıyor, kolu bırakınca kısalar yanmaya devam ediyor. Kendimize doğru çektiğimiz yönün tam tersine kolu itince uzunlar kalıcı olarak yanmaya devam ediyormuş.

Araba şuan 1900 km'nin üzerinde ancak ikinci kez uzun yola çıkarsam km yapabilirim. İstanbul'da çok fazla kullanmıyorum arabayı.

Ve bu arabada hıza duyarlı hidrolik direksiyon yok. Belki eski modellerde vardır. 2012 Dynamic Plus donanımlı Albea'da bu özellik yok.

Fiat keşke arka camların elektrikli olma özelliğini opsiyon olarak sunsaydı. Arabayı aldıktan sonra mutlaka taktırırdım. En full albea'larda bile arka camlar manuel açılıp kapanıyor.

• Merkezi kilit sistemini içeriden manuel kilitleme yapmak için lock yazan kapı açma kolunu ters yönde itmeniz yeterli (açarken içe, kilitlerken dışa doğru)

Cd çalar ile ilgili bir sorun var ise aracın garantisi olduğu için servise göstermenizde yarar olur

Yeni nesil motorlarda rodaj süresi çok azaldı yinede motoroun en iyi performansına ulaşabilmesi için en az 5.000 ve 10.000 km aralığını geçmesi gerekli

Bu süre zarfında motor yağında oluşabilecek olan çapaklanmada söz konusu bu yüzden motor yağını değişim zamanına bakmaksızın 2.000 ile 3.000 km arası değiştirmek motorun sağlığı için tavsiye edilmekte

3 Kademeli manuel far ayarı ve otomatik ayarı mevcut (araçtaki yüke ve yol durumuna göre kendisi ayarlıyor)

Aracın kullanma klavuzunuda okumanızı öneririm bu kitapcıkta mevcut tüm bilgiler bulunuyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr.Optech -- 28 Haziran 2012; 23:52:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Michael Wittmann

siz araba mı aldığınızı sanıyorsunuz???

sen alın teriyle kazanıp araba aldın mı yada nasıl bir duygu bilir misin ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

çok merak ettim aldığınız araç nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Y.Sarıyıldız

quote:

yav şaka be..ben de mercedes yok hoş...c sınıfı bir araç var..

ben arkadaşa hem üzülüyorum hem seviniyorum..

seviniyorum gitmiş sıfır araç almış..yok kmsiyle oynandı yok pert kaydı çıktı gibi derdi olmayacak.

üzülüyorum..aldığı araç o parayı etmeyen ancak mecburiyetten alınan bir araç...

inşallah daha iyisni alır gelecekte...milleti şu cliolara albelara mahkum eden zihniyetedir aslına isyanım...

• quote:

quote:

quote:

seviniyorum gitmiş sıfır araç almış..yok kmsiyle oynandı yok pert kaydı çıktı gibi derdi olmayacak.

inşallah daha iyisni alır gelecekte...milleti şu cliolara albelara mahkum eden zihniyetedir aslına isyanım...

Bence sen, senin bir dizel albea otomobilinin olmayışına üzül

Bu kadar kişinin elbet bir bildiği varki albeaya 34 bin tl verip alıyor

Yakıtı, vergisi, servis yaygın, yedek parçaları bol ve ucuz, anlayan ustası türkiyenin dört bir yanında var, motor performansı yüksek, gazı köklesen bile benzinli araba kadar yakmaz, 2. el durumu (ilerleyen dönemlerde de önemli olacak tabi)

Tüm bu göz alıcı özellikler bile Türkiye'de bu otomobili alıp kullanmak için büyük sebep

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr.Optech -- 2 Temmuz 2012; 10:40:06 >

• quote:

2012 model Albea Dynamic Plus aldık. 28.000 TL (noter, plaka, trafik sigortası, mtv bandrol dahil), km yapmamış, faturası kesilmiş dizel araç.

Klima
    Hidrolik direksiyon,
    6 hoparlörlü Mp3'lü CD çalar
    Uzaktan kumandalı merkezi kilit
    Yol bilgisayarı
    Ön camlar elektrikli
    1.3 dizel multijet 70 beygir

Bu aracı aldık ama nelere dikkat etmek gerekiyor? Tavsiyeleriniz nelerdir? Servisteki arkadaş, aracı kısaca anlattı, fakat mesela hirdolik direksiyonu tamamiyle sağ yada sola kırınca hidroliklerin keçeleri zarar görürmü yada rodoj süresince nelere dikkat etmek gerekiyor, hangi mazotu alalım (normal mazot, euro dizel) gibi sorularıma fark etmez bu araçlarda o tip sorunlar yok gibi şeyler söyledi.

2012 Model Albea Aldık!

2012 Model Albea Aldık!

2012 Model Albea Aldık!

2012 Model Albea Aldık!

2012 Model Albea Aldık!

2012 Model Albea Aldık!

ALLAH kaza bela vermesin dostum , güle güle binin

• quote:

Orijinalden alıntı: Dr.Optech

quote:

quote:

quote:

Bence sen, senin bir dizel albea otomobilinin olmayışına üzül

Bu kadar kişinin elbet bir bildiği varki albeaya 34 bin tl verip alıyor

Yakıtı, vergisi, servis yaygın, yedek parçaları bol ve ucuz, anlayan ustası türkiyenin dört bir yanında var, motor performansı yüksek, gazı köklesen bile benzinli araba kadar yakmaz, 2. el durumu (ilerleyen dönemlerde de önemli olacak tabi)

Tüm bu göz alıcı özellikler bile Türkiye'de bu otomobili alıp kullanmak için büyük sebep

bakış açısı tamamen.. dizel albem yoksa niye üzüleyim. siz hiç bu sınıftaki bir araçla 2-3 saat yolculuk yaptınız mı? nesine üzüleceğim? ben yılda 7-8 bin km yapan biriyim. şu an 1.6 benzinli aracım var 2004 elantra. bana sıfır albea verseniz değişmem..ya da clio.

bu aracın dizel olması eksilerini örtmüyor. ya da clionun...

ben bu şekilde düşünüyorum...

• 2 senedir albea sole var bendede. albealardaki motor eski nesil multijet motordur. deyim yerindeyse kamyon motoru gibidir. 10 numara yağ kullansan yine sorun çıkçanı sanmıyorum. ne yakıt aldığının hiç önemi yok sadece su olmasın içinde. ucuz yakıt bulursam yolda hiç affetmem alırım

onun dışında amortisörler çok sağlamdır. jant yamulur ön takımlara hiç bişey olmaz.

benm aracımdaki gördüğüm sorunları yazayım belki sizinde başınıza gelir.

1. fren pedalı çok yumuşak ayrıca fren belli bi yerden sonra tutuyo dikkatsiz basarsanız abs falan ne varsa çalışıyo. fren merkezinden kaynaklanan bişey düzeltilebilme ihtimali yok.

2. motor alt koruması saçtan yapılmış. plastik falan değil. avm lerin otoparklarına parkederken demirlerin üstüne 1 2 kere çıkarsan yada altını sürtersen aracı saç yamuluyo. 2 den 1 e atarken yada 1 deyken debriyaja bastığında motor demire çarpıyo. önemsencek bişey değil ilk defa olduğunda çok korkmuştum bişeymi oldu acaba diye. bakıma götürdükçe saçı biraz aşağıya eğin diye söylüyorum sorun olmuyo.

bunların dışında hiç problemim yok araçla. gayet az yakıyo ankarada kışın 6.2 yazında 5.6 civarı yakıyo. hiçte sakin kullanmam arabayı. uzun yolda biraz fazla yakıyo bence ben 4.7 den az yaktıramadım. normalde 5.3 yakar uzun yolda. kendi değerlerim bunlar. sizinde benzer olcanı düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elfiasis -- 2 Temmuz 2012; 11:23:40 >

• quote:

bakış açısı tamamen.. dizel albem yoksa niye üzüleyim. siz hiç bu sınıftaki bir araçla 2-3 saat yolculuk yaptınız mı? nesine üzüleceğim? ben yılda 7-8 bin km yapan biriyim. şu an 1.6 benzinli aracım var 2004 elantra. bana sıfır albea verseniz değişmem..ya da clio.

bu aracın dizel olması eksilerini örtmüyor. ya da clionun...

ben bu şekilde düşünüyorum...

Benimde benzinli aracım var ama en kısa sürede dizel araç almak gibi bir niyetim var benzinli araçlarda sürüş zevki pek yok rampalarda keyifsiz basarsan çok yakar basmazsan gitmez

Kardeşime aldığımız albea ile 400 km kadar uzun yol gittim koltukları çok geniş ve rahat ayrıca terlemeyi ve kaymaya önleyici anti submarine koltukları var

Ben sizin aracı şu an bizde olan 2006 albeayla kesinlikle değişmem hyundai nin en az tutulan ve parça servis sorunu olan aracı hemde yakıtı üzer işte öyle yılda ancak 7 bin km binilebilecek bir araç...

Ayrıca eksileri yok, tam aksine biz artılarından bahsediyoruz kaldıki benim aracımda benzinli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr.Optech -- 2 Temmuz 2012; 12:08:13 >

• quote:

Teşekkürler arkadaşlar, fiyatı daha ucuz dizel araç bulamadık. Era'larda üretimden kalkmış, sıfırı yok. Bize bu araç uygun göründü fiyat olarak.

Yalnız era'ların ön camı sanki bu araca oranla daha ileride gibi. Yani accent era'nın ön tarafı bana daha geniş geliyor. Özellik ve ekonomi olarak gayet yerinde benim için.

Araç 1.3 motor multijet dizel.

Hayirli olsun.bende iki sene önce clio ile bu aracin sifiri arasinda kalmistim. Lanet olsun bu sisteme diyip birazda guvenligimi dusunup donanım olarak cok daha zengin tdi 2008 cordoba aldim bemdw fazladan para vermemis oldum.sizin dizel motorlar bizimki gibi degil.mutlaka kaliteli eurodizel alin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar CD çaların üstündeki plastikte hafif bi çıkıklık var. Bu nasıl düzeltilebilir? Sıfır bir arabada böyle kusurun olması benim gözüme batıyor.

http://b1207.hizliresim.com/z/m/9uypk.jpg

2012 Model Albea Aldık!
  • quote:

Arkadaşlar CD çaların üstündeki plastikte hafif bi çıkıklık var. Bu nasıl düzeltilebilir? Sıfır bir arabada böyle kusurun olması benim gözüme batıyor.

http://b1207.hizliresim.com/z/m/9uypk.jpg

2012 Model Albea Aldık!

bastır iyice :)

• Hayırlı olsun hocam. Plastik aksam yaz sıcağında esneme yapıp kalkabilir. Mümkün olduğunca güneşte bırakmamaya veya güneşlik kullanmaya çalışın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DenizBaransel!

Hayırlı olsun hocam. Plastik aksam yaz sıcağında esneme yapıp kalkabilir. Mümkün olduğunca güneşte bırakmamaya veya güneşlik kullanmaya çalışın.

+1
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.