Şimdi Ara

2012 honda civic LPG mantıklımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
8.517
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaslar kısmetse Şubat Ayında Honda civic alıyorum. yılda planlamama göre 10.000KM yapacağım. 2700 TL veripte LPG sistemi taktırmam sizce mantıklımı, Tesekkürler

• 2.5 yılda amorti edersin. Hesabını yap ona göre.
  • 2012 civic e pek yakışmaz ama bu konuda tartışma çıkar. kişisel fikrin. ben lpg ye hiç ısınamadım
  • garantiyi bozmadan takiyorlarmis.
    ben 4 yildir lpg li vectra kullaniyorum , cok buyuk artilari var ancak aracima kimi bindirsem bir onyargi. kapali alanlara giremiyorsun. istedigin feribota binemiyorsun. turkiye lpg konusundaki onyargiyi asamadi.
    yani eger bu sikintilar sende olmayacaksa taktir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sonfilika

Merhaba arkadaslar kısmetse Şubat Ayında Honda civic alıyorum. yılda planlamama göre 10.000KM yapacağım. 2700 TL veripte LPG sistemi taktırmam sizce mantıklımı, Tesekkürler

merhabalar prins 0 km araçlara motor garantisi vermektedir bilginize
  • Yanıt veren arkadaslara tesekkürler. Büyük olasıkla LPG sistemini taktıracağım
  • 3 yılı bulur amorti etmesi. Ama lpg taktırınca ucuz buldum çok gezerim nasılsa diyorsanız taktırın.
    Ve Prinsi tavsiye ederim 6 aydır kullanıyorum. Şimdiye kadar memnunum sorun çıkmadı.
    Hatta yukarıda cevap yazan ömer usta yaptı montajı.
    Ömer usta saygılar
    benim araç 10.000 km oluyor, kontrole geleyim mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: aticus3

3 yılı bulur amorti etmesi. Ama lpg taktırınca ucuz buldum çok gezerim nasılsa diyorsanız taktırın.
    Ve Prinsi tavsiye ederim 6 aydır kullanıyorum. Şimdiye kadar memnunum sorun çıkmadı.
    Hatta yukarıda cevap yazan ömer usta yaptı montajı.
    Ömer usta saygılar
    benim araç 10.000 km oluyor, kontrole geleyim mi

buyrun geliniz siz sıcak çayınızı içerken arkadaşlarımızda aracınızın ayarlarına göz atarlar.
    bol tasarruflar.
  • Benimde en büyük hedefim bir civic alıp lpg takdırmak.Fakat şehir içi 25 Krş geçmemesi lazım ki beni kurtarsın.Yıllık 20.000 falan yapıyorum.

Saygılar.
  • herkeze merhaba

ben yeni kasaya aracımı iki gün önce teslim aldım lpg taktırdım çekiçte sorun gözükmüyor yanlız ben 2,500 tl anlaştım sizin fiyat birazdaha pahalı bence pazarlık yapın.
  • Merhaba nerde taktırdığını yazabilirmisiniz?
  • Ana konuya yazmıştım. Burada da elle tutuşur bir hesaplama olsun istiyorum.

Bana sıkça gelen "Neden herkes dizele geçerken sen benzinliye geçtin?" sorusuna cevap olarak:

Ortalama karma sarfiyatla km yakıt maliyeti:
    (Dizel ve benzinli alternatifi olan, Japon dost ve sınıf rakibimiz Toyota Corolla verileri ile, Otomatik aktarımlı ve üst donanımlı modellerde)

Toyota Corolla Elegant 1.4 D-4D otm: 62.300 TL
    Dizel: 4.8 L x 3.89 krş = 18,67 krş/km

Toyota Corolla Elegant 1.6 Dual VVTi otm: 55.800 TL
    Benzin: 7.1 L x 4.37 krş = 31,03 krş/km
    Toyota dizel ile km başına sarfiyat maliyeti farkı: 12,36 krş/km
    Dizele göre sadece yakıtla maliyeti amorti menzili: (Fiyat farkı/Yakıt farkı)=6.500TL/12,36krş=52.589 km

Honda Civic Elegance 1.6 otm: 49.385 TL
    Benzin: 6.8 L x 4.37 krş = 29,72 krş/km
    Toyota dizel ile km başına sarfiyat maliyeti farkı: 11,05 krş/km
    Dizele göre sadece yakıtla maliyeti amorti menzili: (Fiyat farkı/Yakıt farkı)=12.915TL/11,05krş=116.878 km

Hesaba göre Honda ciddi bir süre hesaplı kalacak. Bu süre içinde ancak ikinci el satışı yapılırsa dizel almak mantıklı. Yıllar boyunca kullanılacak bir araç için bu hesaplar abes. İşin içine LPG katılırsa... Kafa yormaya bile gerek yok.

İşte ben de bu yüzden yılların dizelcisi olduğum halde benzinli Honda'ya geçtim.

Eğer EuroDiesel olursa (3,89 yerine 3,96 TL) mesafeler daha da uzayacaktır.

Hadi işin içine LPG de katalım:

6 yıl garantili Honda (BRC) LPG için,
    LPG dönüşümü: 2750 TL
    LPG sarfiyatı: 7,5 L (%10 sarfiyat artışı kabulü ile)
    LPG: 7,5 L x 2.54 TL = 19,05 krş/km
    LPG avantajı: 10,67 krş/km
    Amorti menzili: 2750TL/10,67krş =25.773 km

Kabaca bir yıllık kullanım sonucu LPG dönüşümü kendisini kurtaracak görünüyor.

Üstteki mesaja araba alındığında LPG de ilave etmek istersek aracın aracın dizele göre kendini amorti etme menzili 2.675.000 km'ye gelir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mesudum -- 19 Ocak 2012; 8:38:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sonfilika

Merhaba nerde taktırdığını yazabilirmisiniz?

istanbul, ataşehir, honda damlada.
  • Teşekkürler buralara çok uzakmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mesudum

Ana konuya yazmıştım. Burada da elle tutuşur bir hesaplama olsun istiyorum.

Bana sıkça gelen "Neden herkes dizele geçerken sen benzinliye geçtin?" sorusuna cevap olarak:

Ortalama karma sarfiyatla km yakıt maliyeti:
    (Dizel ve benzinli alternatifi olan, Japon dost ve sınıf rakibimiz Toyota Corolla verileri ile, Otomatik aktarımlı ve üst donanımlı modellerde)

Toyota Corolla Elegant 1.4 D-4D otm: 62.300 TL
    Dizel: 4.8 L x 3.89 krş = 18,67 krş/km

Toyota Corolla Elegant 1.6 Dual VVTi otm: 55.800 TL
    Benzin: 7.1 L x 4.37 krş = 31,03 krş/km
    Toyota dizel ile km başına sarfiyat maliyeti farkı: 12,36 krş/km
    Dizele göre sadece yakıtla maliyeti amorti menzili: (Fiyat farkı/Yakıt farkı)=6.500TL/12,36krş=52.589 km

Honda Civic Elegance 1.6 otm: 49.385 TL
    Benzin: 6.8 L x 4.37 krş = 29,72 krş/km
    Toyota dizel ile km başına sarfiyat maliyeti farkı: 11,05 krş/km
    Dizele göre sadece yakıtla maliyeti amorti menzili: (Fiyat farkı/Yakıt farkı)=12.915TL/11,05krş=116.878 km

Hesaba göre Honda ciddi bir süre hesaplı kalacak. Bu süre içinde ancak ikinci el satışı yapılırsa dizel almak mantıklı. Yıllar boyunca kullanılacak bir araç için bu hesaplar abes. İşin içine LPG katılırsa... Kafa yormaya bile gerek yok.

İşte ben de bu yüzden yılların dizelcisi olduğum halde benzinli Honda'ya geçtim.

Eğer EuroDiesel olursa (3,89 yerine 3,96 TL) mesafeler daha da uzayacaktır.

Hadi işin içine LPG de katalım:

6 yıl garantili Honda (BRC) LPG için,
    LPG dönüşümü: 2750 TL
    LPG sarfiyatı: 7,5 L (%10 sarfiyat artışı kabulü ile)
    LPG: 7,5 L x 2.54 TL = 19,05 krş/km
    LPG avantajı: 10,67 krş/km
    Amorti menzili: 2750TL/10,67krş =25.773 km

Kabaca bir yıllık kullanım sonucu LPG dönüşümü kendisini kurtaracak görünüyor.

Üstteki mesaja araba alındığında LPG de ilave etmek istersek aracın aracın dizele göre kendini amorti etme menzili 2.675.000 km'ye gelir.

LPG de 100 km de 7,5 litremi yakacak araç.Benzinde 7,1 LPG de 7,5 demişsiniz.Benzinde 7,1 litre benzin tüketiyorsa en az 9 litre LPG tüketir araç.Bu arada dizel araçların karma tüketimde 4 lü rakamları gördüğüne ben hiç denk gelmedim ve hatta bu değerleri yakalaması imkansız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lord66 -- 28 Ocak 2012; 13:24:09 >

• benim de lpg dönüşümü için 2750 lira vermem imkansız. dışarıdaki servislerde 1500 e rahatlıkla yaptırabilirsin

ben aracımı sııfır olarak aldım ertesi günü 1250 ye taktırdım(geçen mart'ta)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nigne -- 3 Şubat 2012; 13:10:17 >
  • yakışmaz
  • Arkadaşlar Honda TÜrkiye ile görüştüm. Agustos ayına kadar satılan tüm yeni kasa 2012 araçların garantisi olmuyormuş. Kısaca agustos ayında satılan araçlar için cip üretilecek ve bu araçlar için garanti olacakmıiş. Honda alırken buna dikkat edin hiç bir bayi bunu söylemiyor.
  • Arkadaşlar Tüketici Koruma Derneği Başkanına mail attım, umarım kamuoyu oluşturmamıza yardımcı olur. Bu arada arkadaşlar herkes yazsın tepki fazla olunca mutlaka ilgilenirler. Derneğin amacı bu. Mail adresleri bu tukoder@tukoder.org.tr. Benim yazdığım mail şu

Türkiye genelinde tüketici aleyhine gerçekleşen ilginç bir durum (adeta tüketicinin dolandırıldığı) ortaya çıktı.Konuyu kısaca anlatmak istiyorum. Honda Brc firması ile anlaşma yaptı ve anlaşma sonucunda Yeni Honda araçlarına garanti kapsamında Honda servislerinde lpg kiti takılacağı basın yoluyla kamuoyuna duyruldu.(linkleri ekledim) Şubat ayında, Mart'ta LPG'li teslim edilmek üzere 2012 model Honda Civic siparişi verdim(proforma faturada lpgli olacağı yazıyor) . Mart ayında kitin test aşamasında olduğunu henüz takılamayacağını fakat birkaç aya kadar mutlaka takılacağını, konunun basına yansıdığını artık bu husustan dönüş yapılamayacağını söylediler ve basın yoluyla bilgilendirildiği ve Honda Genel Müdürlüğü'nden telefonla taahhüt aldığımdan dolayı aracı LPG'siz teslim aldım. Honda, Ocak ayından itibaren bugün yarın takılmaya başlancak ve satılan araçlarda garanti kapsamında diyerek yüzlerce araç sattı. (Hala bir bayiye gidildiğinde garantili takılacak şeklinde taahhüt vererek araç satıyorlar). Genel Müdürlük ile yaptığım görüşmelerde hiç bir sıkıntı olmadığını, kitin test aşamasında olduğunu satılan araçlara 60.000 kmye kadar garanti kapsamında LPG kitinin takılacağını söylediler. Fakat bir kaç gün önce Honda Genel Müdürlük ile yaptığım görüşmede, satılan araçlara garanti kapsamında kit takılamayacağını, sadece Ağustos ayında itibaren çıkacak araçlara garanti kapsamında kitin takılacağını, bu bilginin Japonya Honda'dan geldiğini belirttiler. Sonuç olarak Honda yüzlerce kişiyi göz göre göre aldatarak araç sattı ve mağdur etti. Yüzlerce kişi bu aracı garanti kapsamında LPG takılacağı konusunda taahhüt verildiği için aldı. Bize garanti kapsamında takılmayacağı bilgisi verilseydi bizde Ağustos ayını beklerdik. Lütfen bu konuda kamuoyu oluşturmamıza yardımcı olun, yol gösterin. Ben sindiremiyorum bu durumu. Honda gibi bir firma tarafından göz göre göre dolandırılmayı sindiremiyorum. Böyle bir satış politikasını Avrupa ülkelerinde uygulamayı göze alamazlardı. Dava açmayı düşünüyoruz, tavsiye edebileceğiniz hususlar var mıdır ? Yardımlarınız bizim için çok önemli. Şimdiden teşekkür ederim.

Selim Macit
    Tel:
    Samsun

http://www.ajansotomobil.com/honda/haberler/honda_civiclerde_lpg_secenegi_1400.html
    http://www.ensonhaber.com/hondada-artik-lpg-secenegi-de-var-2011-10-15.html

http://otomobil.milliyet.com.tr/artik-lpg-secenegi-de-var-/otoguncel/haberdetay/18.10.2011/1452139/default.htm
    http://forum.donanimhaber.com/m_55901362/mpage_55/f_/key_//tm.htm#58493498 (Absorve ismiyle genel müdürlük ile görüşme yaptıktan sonra forumda paylaştım. Ses kayıtlarında mevcut olsa gerek)

• quote:

Orijinalden alıntı: Kobrakai

2012 civic e pek yakışmaz ama bu konuda tartışma çıkar. kişisel fikrin. ben lpg ye hiç ısınamadım

valla bede hiç ısınamadım,
    tafaş reno skoda faşan tamam da
    yakışmıyor civic e
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.