Şimdi Ara

2011 yılı ZAMLI Motorlu Taşıtlar Verginizi öğrenin...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
164
Cevap
0
Favori
10.348
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Vergiler silindir hacmine göre alınıyorsa özellikle 1200- 1600 cc arasının her 100 cc artışı için ayrı belirlenmesi daha hakkaniyetli olur diye düşünüyorum. 1400 cc çok araç var piyasada ve 1300 cc ye göre oldukça yüksek vergi alınıyor.
  • Aracımız eskiyor vergisi artıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: newmonarch

Allah belalarını versin.

ağır bir tabir olmuş bu vergiler olmasa arabanla üzerinden geçtiğin yollar otobanlar olur mu sanıyorsun? birde şöyle düşün her önüne gelen araba alsa yolların durumu nasıl olur hiç düşündün mü?
  • Bu arada araç yaşı, trafiğe çıkış yaşımı yoksa aracın modeline göremi oluyor?

quote:

ağır bir tabir olmuş bu vergiler olmasa arabanla üzerinden geçtiğin yollar otobanlar olur mu sanıyorsun? birde şöyle düşün her önüne gelen araba alsa yolların durumu nasıl olur hiç düşündün mü?

Ağır bir tabir değil, gayet yerinde bir tabir.

Ben vergi alınmasın demiyorum. Vergi adaleti olması lazım. Hem devletin bu paralarla neler yaptığıda belli değil. Evet Terör vs. var ama bu bir bahane değil. Eğitime ayrılan pay %0.1.

Yılda milyarlarca dolar toplayan Istanbul belediyesi, yıllardır ne yapıyor? Toplu taşıma yerlerde, araç ve benzin fiyatları tavan yapmış, ne yapacağız, 10 km mesafeyi yürüyecekmiyiz?

Adam gibi bir metro ağı yok, metrobüs yapıp "Ahanda toplu taşımaya çözüm" diye ortaya çıkıp, şirin gözüküyorlar. Ayı Dolmuşçular gitti yerine Metrobüs geldi, şahtı şahbaz oldu yani. Daha iyisini beklemek hata olurdu zaten.

Elektrikli otomobiller için bir şey yapmıyorlar, çünkü yemiyor. Biliyorlarki elektrik konusunda halk bağımlı olmayacak, kendi elektriğini üretecek, köşeye sıkıştılar şimdi. Çok hoşuma gidiyor kıvranışları. İnadına alıp, kendi elektriğimi UCUZA üretip bineceğim.

Kim oluyor ki bunlar 2 günlük ömrümüzü zehir ediyorlar? Bir grup gerizekalı ve onların yardakçılarını + 7 sülalerini beslemek için Dünya'ya gelmedim ben.

Adam gibi otoyol bile yok, neymiş Duble yolmuş. Birde bu dandik yolda hız sınırını arttırdılar, sanki otoyol gibi, kalite hissi vermek amaçlı oldu buda herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fleetwood1991 -- 30 Aralık 2010; 13:15:51 >
  • quote:

Bu arada araç yaşı, trafiğe çıkış yaşımı yoksa aracın modeline göremi oluyor?

Yukarıdaki göre 2011 model araç 1 yaşında sayılıyor.
  • linkte her sene zam yapılması ile ilgili bir yasa olduğu söyleniyor tabi yanlış anlamadıysam 1 tl ve altı zamlar geçerli sayılmıyacaktır diye de bir bölümü var yanlış anladıysam affola
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dağılın

quote:

Allah belalarını versin.

Vergiler olsun her ülkede vergi vardır ancak bu kadar olmaz.Yanlış anlamayın ama sizin düşünce tam ilkokul çocuğu mantığında. Devlet çok vergi alsın yol yapsın. Herkes in çok araba alması ile yolların durumu ne alaka onu anlamadım? Yol bozulacak diye neden herkes araba almasın.
  • quote:

Allah belalarını versin.

Ne o ? 3,0 lt falan galiba senin arabanın motoru.
    Çok tamam da, bela okutacak kadar değil. Seni o koltuğa oturtsalar yana yakıla gelir kapısı ararsın. biraz objektif olmak lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kkvan

quote:

Allah belalarını versin.

Ne o ? 3,0 lt falan galiba senin arabanın motoru.
    Çok tamam da, bela okutacak kadar değil. Seni o koltuğa oturtsalar yana yakıla gelir kapısı ararsın. biraz objektif olmak lazım.

Objektif olunacaksa o zaman maaş bordroludan takır tukur vergi kesilirken, bazı kimselerdende aynı oranda almaları lazım. Vergi toplanmasın felan demiyorum, ama birinden az toplayıp ötekinden fazla toplamalarının objektiflik ile uzaktan yakından alakası yok.

Hem koltuğa otururken banamı sordu, sanki çile çekiyorlarmış gibi anlatmışsın. Dünya'nın parasınıda kazanıyorlar ama.

Ayrıca evet 3.0 lt+ arabaya binmeyi düşünüyordum, çünkü benimde hakkım var. Fransa'da V6 makam arabaları kullanırken Türkiye'de V8-V12 kullanılıyor. Daha zengin bir ülkemi Tr?
    quote:

Vergiler olsun her ülkede vergi vardır ancak bu kadar olmaz.Yanlış anlamayın ama sizin düşünce tam ilkokul çocuğu mantığında. Devlet çok vergi alsın yol yapsın. Herkes in çok araba alması ile yolların durumu ne alaka onu anlamadım? Yol bozulacak diye neden herkes araba almasın.

Yahu herkes arabaya binmeye meraklımı? Doğru düzgün Metro sistemi olsa, çoğu araç trafikten çekilir, yada bu kadar km yapmaz. Ama yok, Türkiye'de araban yoksa hiçsin. Elin kolun bağlı. Toplu taşıma çok zayıf. Yoksa Taksim'den binip Kurtköy'den çıkacağım bir metro ağı olsa, ne uğraşacağım arabayla? Haftasonları zevkine çıkarırım arabayı. Avrupa'da metro sayesinde çok rahat etmiştim.

1.5 milyon nüfuslu Milano'da, dev gibi bir metro ağı vardı. Ama 15 Milyonluk İstanbul'da, ufacık bir metro sistemi var. Yanyana koyunca kıçıyla gülüyor insan resmen. İstanbul'dan toplanan paranın haddi hesabı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fleetwood1991 -- 30 Aralık 2010; 13:35:24 >
  • quote:

Ben vergi alınmasın demiyorum. Vergi adaleti olması lazım. Hem devletin bu paralarla neler yaptığıda belli değil. Evet Terör vs. var ama bu bir bahane değil. Eğitime ayrılan pay %0.1.

quote:

AA
    Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi, 2002 yılında 7,5 milyar TL iken, 2010 yılında yüzde 278 artışla 28,24 milyar TL olmuş ve 2011 yılında 34,1 milyar TL öngörülmesiyle artış oranı 2002 baz yılına göre yüzde 354,6 olmuştur.

2011 bütçesinde en büyük pay MEB oldu.

quote:

Eğitime ayrılan pay %0.1.

Sallama rakamlarla tezinizi güçlendirmiyor çürütüyorsunuz.

Edit:Haber kaynağı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ___Murat___ -- 30 Aralık 2010; 13:41:34 >
  • ben bu yaş mevzuu na takılıyorum.
    şimdi beim aracım 2007 model, 1-3 e göre mi 4-6 ya göre mi vereceğim bu haraçı, yani 1 ocakta aracım 4 yaşında mı olmuş oluyor....
  • quote:

Bu arada araç yaşı, trafiğe çıkış yaşımı yoksa aracın modeline göremi oluyor?

quote:

Ağır bir tabir değil, gayet yerinde bir tabir.

Yılda milyarlarca dolar toplayan Istanbul belediyesi, yıllardır ne yapıyor? Toplu taşıma yerlerde, araç ve benzin fiyatları tavan yapmış, ne yapacağız, 10 km mesafeyi yürüyecekmiyiz?

Adam gibi bir metro ağı yok, metrobüs yapıp "Ahanda toplu taşımaya çözüm" diye ortaya çıkıp, şirin gözüküyorlar. Ayı Dolmuşçular gitti yerine Metrobüs geldi, şahtı şahbaz oldu yani. Daha iyisini beklemek hata olurdu zaten.

Elektrikli otomobiller için bir şey yapmıyorlar, çünkü yemiyor. Biliyorlarki elektrik konusunda halk bağımlı olmayacak, kendi elektriğini üretecek, köşeye sıkıştılar şimdi. Çok hoşuma gidiyor kıvranışları. İnadına alıp, kendi elektriğimi UCUZA üretip bineceğim.

Kim oluyor ki bunlar 2 günlük ömrümüzü zehir ediyorlar? Bir grup gerizekalı ve onların yardakçılarını + 7 sülalerini beslemek için Dünya'ya gelmedim ben.

Adam gibi otoyol bile yok, neymiş Duble yolmuş. Birde bu dandik yolda hız sınırını arttırdılar, sanki otoyol gibi, kalite hissi vermek amaçlı oldu buda herhalde.

Ülkemizde vergileme ilkelerinden biride vergi vermede adalettir. Vergi vermede adalet istemişin gayet adaletli yukarıda ki rakamlarını incelerseniz görürsünüz eğer adalet olmasaydı herkes sabit bir ücret öderdi.

Devletin bu paralarla ne yaptığı belli hiç TBMM TV'de bütçe görüşmelerinizi izlediniz mi? İzlememişin ki böyle konuşuyorsunuz. Eğitime ayrılan pay: %0.1 yazmışınız bunu yazdıktan sonra ben sizle tartışmaya girmem iyi günler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dağılın -- 30 Aralık 2010; 14:05:53 >
  • quote:

Allah belalarını versin.

•  2011 yılı ZAMLI Motorlu Taşıtlar Verginizi öğrenin...

• quote:

Orijinalden alıntı: kocaballi

ben bu yaş mevzuu na takılıyorum.
    şimdi beim aracım 2007 model, 1-3 e göre mi 4-6 ya göre mi vereceğim bu haraçı, yani 1 ocakta aracım 4 yaşında mı olmuş oluyor....

2011-2007=4
    Mantığınıza uysun yada uymasın, maliye bu şekilde hasaplıyor. Arabanız 4 yaşında.
  • Benim aracım 2011'de 4 yaşına girdiğinden 697 TL'den 523 TL'ye iniyor. 5 Taksitle 31.01.2011 tarihinde öderim. Böylece 6 taksitte ödemiş olurum. Eşimin aracı da gelecek yıl 2012'de 4-6'yı dolduruyor, 7-9'a giriyor ama o zamana kadar aynı aracı kullanır mı, orası şüpheli...
  • 3.0lt motorlu bir araca sahip olan adam yıllık 4.038TL vergi verecek.. güzel..

3.6lt motorlu bir araca sahip olan adam yıllık 9.667TL vergi verecek..

600cc fark bu ülkede 5.600TL fark ettiriyor.. hey maşallah yahu.. yazık.. çok yazık!!!!!!

yatacak yerleri yok bunların!!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: resmonse

quote:

Orijinalden alıntı: kocaballi

ben bu yaş mevzuu na takılıyorum.

2011-2007=4
    Mantığınıza uysun yada uymasın, maliye bu şekilde hasaplıyor. Arabanız 4 yaşında.

olurmu kardeş arkadaşın aracı 5 yaşında oluyor.

2007 1 yaş
    2008 2 yaş
    2009 3 yaş
    2010 4 yaş
    2011 5 yaş

gerçi 4de olsa 5te olsa aynı parayı ödeyecek arkadaş
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.