Şimdi Ara

2011 Acer TimelineX 3830/4830/5830 T/G (9. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
272
Cevap
2
Favori
21.273
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bilgisayar, ,şlemci çok ısındığında otomatik olarak işlemci hızını düşürüp ısınmayı engellediği için o takılmalar oluyor. Buna genelde Throttle problemi deniyor. Daha önceki sayfalarda bununla ilgili çözümler olması gerek. İnternetten de araştırırsan eminim daha etkili çözümler de bulabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: y.selimy.selim

quote:

Orijinalden alıntı: ussaki

Bu pc'yi yeni aldım. ilk işim skyrim'i kurmaktı oyunun ilk başlarında gayet akıcı oynarken 3-2 dk. sonra oldukça yavaşlamaya başlıyor 18-20 fps oluyor Paylaş:

oyun. öyle çok fazla bir ısınmada yok. sorun ne olabilir.

bende 3830tg modeli var. donma falan yok oyunlarda . oyun oynarken ekran kartı 540m seçili değil mi? belki ondandır.

dostum 540 seçili donma da yok fps düşüşü oluyor. zannedersem belli bir ısıya geldiğinde hızı düşürerek sıcaklığın artmasını engelliyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: y.selimy.selim

quote:

Bu pc'yi yeni aldım. ilk işim skyrim'i kurmaktı oyunun ilk başlarında gayet akıcı oynarken 3-2 dk. sonra oldukça yavaşlamaya başlıyor 18-20 fps oluyor Paylaş:

bende 3830tg modeli var. donma falan yok oyunlarda . oyun oynarken ekran kartı 540m seçili değil mi? belki ondandır.

dostum 540 seçili donma da yok fps düşüşü oluyor. zannedersem belli bir ısıya geldiğinde hızı düşürerek sıcaklığın artmasını engelliyor.

aynı olayı ben de yaşadım skyrimde. ama sadece skyrimde diğer hiçbir oyunda başıma gelmedi ki bilgisayarı skyrimden daha fazla zorlayan nfstr oynuyorum sorunsuz çalışıyor.
    dün 120gb sandisk extreme ssd taktım pcye ve performansı inanılmaz. saniyelerle ölçülecek kadar hızlı açıyor bilgisayarı. codmw2 yi test ettim birkaç saniye içinde yüklüyor bölümleri. benchmarkları gayet güzel. ve en önemlisi en çok sorun yaşanan olayda yani uyku olayında bi sıkıntı oluşmadı. s1 ve s3 düzeylerinde deneyebildim çünkü s2 düzeyine ne kadar sürede iniyor bilemiyorum. ancak s1 ve s3 düzeylerinde hiçbir sıkıntı olmadan uyandı bilgisayar ve 24 saatten uzun süredir açık hiçbir sorunum olmadı.
    fan sesi de olmasa bilgisayarın çalıştığına bin şahit lazım. o kadar sessiz ki şu an inanılmaz bir şey. ancak 640gb olan serinin içindeki harddisk usb 2.0 olan kutularla çalışmıyor bilginiz olsun. usb 3.0 kutu alın hdd için zaten hızından da farkedecektir.
    ssd olayını herkese öneririm.

onun dışında sormak istediğim bişey var. sanırım sizde de vardır bu olay. benchmark programları bilgisayarın fanını görmüyor. şimdi bir de ssd taktım fan çalışmasa alet aşırı sessiz. zaten oyun oynanmazsa çok ısınmıyor pc o yüzden fanın devreye girdiği eşik ısısını yükseltmek istiyorum şöyle bi 50 dereceye falan çekmek istiyorum. nasıl yapabilirim bunu bilgisi olan var mı?
  • Dostum ssd harddisk cozum olur diyorsunda cok pahali be yukarda bir arkadas belirtmis trhotle mu oyle bir sey onu bir arastirmak lazim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ThrottleStop programından bahsediyor. Şuradan indirip kurarsanız sorun büyük ölçüde çözülecektir:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?227689-ThrottleStop-Performance-Adjustment-Tool-for-Core-2-Core-i-CPUs

SSD'nin görevi daha farklı. ThrottleStop gibi basit uygulamalarla kıyaslanamayacak kadar çok şey katıyor bilgisayara. Ben de aldıktan sonra bilgisayar için bu devirde en gerekli parça olduğuna karar verdim.
  • quote:

Dostum ssd harddisk cozum olur diyorsunda cok pahali be yukarda bir arkadas belirtmis trhotle mu oyle bir sey onu bir arastirmak lazim

ben sandiskin 120gb sata3 modelini 330 tlye aldım. tabi vatandaki indirimden aldım ama çok da pahalı olduğunu düşünmüyorum kendi klasmanında özellikle muadili ocz corsairin ürünleri indirimde bile 400den başlarken.
    ssd taktıktan sonra da şunu fark ettim içindeki orijinal harddisk neredeyse fan kadar ses yapıyomuş. şu anda cpu 39 derece ssd de 23 derece bilgisayarda tık ses yok.
    ayrıca tabi ssd hızı da ayrı bişey.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Acer 3820TG

ThrottleStop programından bahsediyor. Şuradan indirip kurarsanız sorun büyük ölçüde çözülecektir:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?227689-ThrottleStop-Performance-Adjustment-Tool-for-Core-2-Core-i-CPUs

SSD'nin görevi daha farklı. ThrottleStop gibi basit uygulamalarla kıyaslanamayacak kadar çok şey katıyor bilgisayara. Ben de aldıktan sonra bilgisayar için bu devirde en gerekli parça olduğuna karar verdim.

dostum peki benim istediğim ayarları yapmak için nasıl kullanmak lazım bu programı onu da bilgin varsa açıklayabilir misin?
  • Resimdeki gibi kullanacaksın. Sağ alttan Turn On diyeceksin. Sol üstte 1-2-3-4 seçenekleri var. Onlar da performans seçenekleri. Sola doğru performans artar. Sağa doğru pil ömrü artar.

Ayar değiştirdiğinde Save seçeneğine tıklamayı unutma.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Acer 3820TG

Resimdeki gibi kullanacaksın. Sağ alttan Turn On diyeceksin. Sol üstte 1-2-3-4 seçenekleri var. Onlar da performans seçenekleri. Sola doğru performans artar. Sağa doğru pil ömrü artar.

Ayar değiştirdiğinde Save seçeneğine tıklamayı unutma.

benim yapmak istediğim fanın çalışmaya başladığı sıcaklık limitini arttırmak. programa biraz göz gezdirdim şu dts değerleriyle alakası var sanırım ama tam çözemedim.
  • Onunla ilgili farklı programlar olması lazım. 3820TG için 3820TG Tray programı var mesela. 3830TG için yabancı forumları karıştırmanı tavsiye ederim.

Bu arada 3830TG'yi sökmek isteyenler için adım adım rehber mevcut. Şurada:

http://broo2.blogspot.com/2011/07/acer-3830tg-6431-teardown.html

Vakit bulduğumda çevirisini yapıp buraya koyacağım. Şurada bazı bilgiler var 3830TG ile ilgili:

http://3830redone.de.vu/

Bilgisayardan rahatsızlık verici bir ses geliyorsa, tıkırtı gibi, program ekle-kaldırdan Conexant Driver'ı kaldırmanız tavsiye edilmiş.
  • quote:

Ağır yük altında (CPU+GT540M) ısınma durumunda Acer 3830TG'deki Core i5 biraz fazla 'throttling' yaparak CPU hızını 1.2GHz'ye düşürüyor. Sandy Bridge CPU'larda CPU hızı yüke ve ısı durumuna göre normalde 1.2GHz - 3GHz arasında değişmekte iken aniden 1.2GHz'ye sabitleniyor. Bu durumu kimileri termal macunu yenileyerek aşmaya çalışmış, birçokları da yukarıda arkadaşların bahsettiği gibi ThrottleStop programıyla CPU'yu belli bir frekansa sabitleyerek (örneğin 2.2GHz) aşmışlar. ThrottleStop'u oyunlar dışında kullanırsanız pil performansı ciddi ölçüde azalacaktır. Ama 2.2GHz gibi hızlarda GT540M GPU yeterince hızlı beslenebildiği için framerate düşme sorununuz ortadan kalkar. Hatta ThrottleStop ile CPU'yu 1GHz'nin altında çalıştırarak desktop uygulamalarında pil ömrünü arttıranlar da var.
  • Şu ThrottleStop programının en uygun ayarları nedir bir türlü anlamadım hiç sabitleyemedim turn on yapıyorum mutiplier ı yapıyorum ama hiç sabitlenmiyor bir screen shot gönderebilir misiniz ayarlar ile ilgili
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ardozs

Şu ThrottleStop programının en uygun ayarları nedir bir türlü anlamadım hiç sabitleyemedim turn on yapıyorum mutiplier ı yapıyorum ama hiç sabitlenmiyor bir screen shot gönderebilir misiniz ayarlar ile ilgili

Aşağıda çarpan olarak (Set Multiplier) 18 kullanılmış, bu da 1800MHz (1.8GHz)'ye karşılık geliyor. Yani GPU ısınması nedeniyle CPU saat hızı çarpanının 12'ye düştüğü göz önünde bulundurulursa bunun 1,5 katı demek. Ben bir ara Skyrim vb'de çarpan olarak 21'i kullanmıştım, ısınma sorunuyla karşılaşmadım. Intel'in CPU frekans izlem programı ile test edebilirsiniz.

2011 Acer TimelineX 3830/4830/5830 T/G
  • bir sorum daha var sizde de "nvidia gpu etkinliği yok" yazıyor mu. özel ayarlardan her program için ayarlamak mı gerekiyor.
  • quote:

bir sorum daha var sizde de "nvidia gpu etkinliği yok" yazıyor mu. özel ayarlardan her program için ayarlamak mı gerekiyor.

Nvidia Optimus teknolojisinde oyun vb gibi gereklilik halleri dışında CPU üzerindeki Intel HD3000 grafik ünitesi devrede olduğundan gördüğünüz ibare doğal.

Her iki grafik yongasını oyunlar, programlar için ayrı ayrı tahsis edebiliyorsunuz. Örneğin Zuma gibi bir oyun için Intel HD3000 yeterliyken Deus Ex Human Revolution için GT540M'yi atayabilirsiniz. Hatta pil ömrü için düşük ayarlarda Intel HD3000'i de kullanabilirsiniz (ki bu da GT540M'e göre 2 kat pil ömrü demek).
  • 3830TG almayı düşünenler için az önce bir ilana denk geldim. Bir sorun yoksa resmen kelepir bu ürün. İlgilenenler mutlaka değerlendirsinler.

http://forum.donanimhaber.com/m_58867956/tm.htm
  • ya beyler 4830tg için bluetooth modülü satan yerler var mı?
    6 pinli bluetooth portu var ama modül bulamıyorum.
  • Şu bluetooth modülünü bende almak/takmak istiyorum 3830TG için
  • Arkadaslar bildiğiniz gibi bu makinenin pili sokulemiyor. pil ömrünü uzatmak için yani fise takılıyken sarj olmasını engellemek veya diğer marka laptoplarda olduğu gibi mesela %70 pil dolduktan sonra sarjı otomatik olarak kesen bir yazılım gibi birsey yok mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kabuscobar

Arkadaslar bildiğiniz gibi bu makinenin pili sokulemiyor. pil ömrünü uzatmak için yani fise takılıyken sarj olmasını engellemek veya diğer marka laptoplarda olduğu gibi mesela %70 pil dolduktan sonra sarjı otomatik olarak kesen bir yazılım gibi birsey yok mu?

Bunun yapılabildiğini sanmıyorum peki bunu yapabilmenin size ne gibi bir yararı var acaba ?

Zaten pilde kaybınız varsa full deşarj edip sonra full şarj ederek pil kaybı yüzdenizi düşürebilirsiniz benim 5 aylık cihazımda bu oran %3 te örneğin
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.