Şimdi Ara

2011 Acer TimelineX 3830/4830/5830 T/G (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
272
Cevap
2
Favori
21.274
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Witchdoktor

quote:

Orijinalden alıntı: vrl marius
    Yorumlarınız için teşekkürler. Bugün vatanbilgisayardan Acer AS4830TG modelini aldım. 14.1 inch ekran tam bana göreymiş =) Tam istediğim boyutlarda bir bilgisayar çıktı. Ne çok büyük ne çok küçük. Özellikler bakımından şimdilik pek bi şey söyleyemem. Ama içinde çok fazla gereksiz program geldiği kesin. Bu akşam bilgisayarı biraz kurcaladıktan sonra ilk işim format atıp temiz bir win 7 ultimate kurmak olucak =)

Bence formatlamadan önce Acer eRecovery Management (veya Acronis TrueImage vb HDD yedekleme programı) ile sistemin yedeğini alın. Ben gereksiz tüm programları kaldırıp Win7 optimizasyonlarını yaptım ve sistemi Ccleaner ile temizleyip defrag ettim. Win7 Ultimate benim için gereksiz, Win7 Home Basic 64bit zaten 8GB belleği destekliyor ve özellikleri bu bilgisayar için fazlasıyla yeterli. 8GB bellek (1GB'ını RamDisk olarak rezerv ettim, browser cache'leri ve temp klasörünü buraya atadım, ayrıca sanal belleği de kapattım) ve SSD (Corsair Force GT 120GB ekledim) eklediğinizde sistem cep herkülüne dönüşüyor. Gereksiz Acer uygulamalarını kaldırdığınız temiz bir sistemde 120GB'lık SSD'de yaklaşık 95GB boş alan kalıyor.

Kullandığınız SSD sata2 mi sata3 mü. ayrıca performans için ayrı ayar vs. yapılıyormu ve son olarak fiyatı yaklaşık olarak ne kadar?

ilk olarak ram takviyesimi yoksa SSD mi tavsiye edersiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: hakaniko
    Kullandığınız SSD sata2 mi sata3 mü. ayrıca performans için ayrı ayar vs. yapılıyormu ve son olarak fiyatı yaklaşık olarak ne kadar?

ilk olarak ram takviyesimi yoksa SSD mi tavsiye edersiniz?

Sistem board'u SATA-3 destekli ben de SATA-3 SSD aldım.

RAM takviyesi biraz psikolojik, gerekliliği tartışmalı bir işlem ama en azından RAM'den 1-2GB'ı yardımcı programlarla RAMDisk olarak tahsis ederseniz SSD'yi rahatlatıyorsunuz ve işlemleri daha da hızlandırıyorsunuz. RAM şu günlerde bayağı ucuzladığı için arttırmamak için fazla neden yok. Ama en büyük hızlanmayı SSD ile sağlarsınız. Net'te SSD optimizasyonları yerli-yabancı için sayısız site var. Hatta SSD için gerekli sistem ayarlarını otomatik olarak yapan programlar da var.

RAMDisk desteği için de aşağıdaki programı kullanıyorum, ama bilgisayar kapanırken içeriği silinecek şekilde ayar yapıyorum, yoksa tüm içeriği SSD/HDD'ye yedeklemeye çalışıyor.

http://memory.dataram.com/products-and-services/software/ramdisk

• Dvdrom çıkartılıp yerine harddisk takılabiliyor. Benim gibi dvdromu formattan formata kullananlar için güzel bir seçenek.

http://www.youtube.com/watch?v=8hYNNza1RP0
  • arkadaşlar ben 4830tg modeli bir bilgisayar aldım bu blgisayarı tekrardan işletim sistemini iade etmek için servise gönderdim hiç açmadan servise gitti geldi sonra bu bilgisayar elime 20 gün gibi bir sürede ulaştı bilgisayarı aldım kurdum farkettim ki touchpad i bi çalışıo bi çalışmıo bilgisayarı açıyorum ilk açılışta çalışmıyor kapatıp açıyorum bi iki kere sonra çalışıo bana sürücüden kaynaklı olduğunu söylediler denedim ama hala öyle problem ne olabilir arkadaşlar bide ben bu bilgisayar elime geçeli 15 gün oldu o serviste benim hiç görmediğim süre benim iade süresini etkiler mi 30 günmüş sanırım iade süresi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nudewind

arkadaşlar ben 4830tg modeli bir bilgisayar aldım bu blgisayarı tekrardan işletim sistemini iade etmek için servise gönderdim hiç açmadan servise gitti geldi sonra bu bilgisayar elime 20 gün gibi bir sürede ulaştı bilgisayarı aldım kurdum farkettim ki touchpad i bi çalışıo bi çalışmıo bilgisayarı açıyorum ilk açılışta çalışmıyor kapatıp açıyorum bi iki kere sonra çalışıo bana sürücüden kaynaklı olduğunu söylediler denedim ama hala öyle problem ne olabilir arkadaşlar bide ben bu bilgisayar elime geçeli 15 gün oldu o serviste benim hiç görmediğim süre benim iade süresini etkiler mi 30 günmüş sanırım iade süresi.

İşletim sistemi olarak ne kurdun? İşletim sistemi (Win7HomeBasic64bit) iadesi olarak ne verdiler?

Bu tarz durumlarda adamlar pek sorumluluk kabul etmiyorlar.

• 84 tl para ödemesi yapıldı tarafıma. şimdi windows 7 enterprise da denedim bahsettiğim problem oluyor bide bi ara linux denicem aynı sorunu yaparsa garantiye göndermek istemiyorum daha 15 gündür kullandığım cihazı garantiye göndereceksem ne anladım bu işten zaten hiç şansım yok bu bilgisayar konularında ne zaman bilgisayar alsam illa bi problem çıkıyor ben anlamadım gitti ...
  • Linux'un live versiyonlarından birini dene, kurmakla uğraşmazsın en azından.
  • beyler bişey sorucam bende 4830tg var ssd almayı düşünüyorum sadece oyun için kullanıcam 640gblik kendi hddsini de depo yapıcam 60 veya 90 gb almak istiyorum bi yardım edin bana hangi marka alayım sata2 mi sata 3 ü alayım 4830tg ssdlerle uyumlu mu uyku sorunu oluyo mu biraz karışık oldu ama bi yardım ederseniz sevinirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: luckythedog

beyler bişey sorucam bende 4830tg var ssd almayı düşünüyorum sadece oyun için kullanıcam 640gblik kendi hddsini de depo yapıcam 60 veya 90 gb almak istiyorum bi yardım edin bana hangi marka alayım sata2 mi sata 3 ü alayım 4830tg ssdlerle uyumlu mu uyku sorunu oluyo mu biraz karışık oldu ama bi yardım ederseniz sevinirim

SATA-3 almanda fayda var. Arkadaşın yukarıdaki mesajda belirttiği gibi DVD sürücüyü söküp kendi HDD'sini oraya bağlayabilirsin.

Sonuçta 60GB'lik SSD'de Windows7 sonrası yaklaşık 35GB'lık boş alan kalacak, oyunları HDD'den oynadığında fazla bir hız farkı görmezsin ama sistemin çok hızlı açılıp kapanabilir.
  • quote:

quote:

beyler bişey sorucam bende 4830tg var ssd almayı düşünüyorum sadece oyun için kullanıcam 640gblik kendi hddsini de depo yapıcam 60 veya 90 gb almak istiyorum bi yardım edin bana hangi marka alayım sata2 mi sata 3 ü alayım 4830tg ssdlerle uyumlu mu uyku sorunu oluyo mu biraz karışık oldu ama bi yardım ederseniz sevinirim

SATA-3 almanda fayda var. Arkadaşın yukarıdaki mesajda belirttiği gibi DVD sürücüyü söküp kendi HDD'sini oraya bağlayabilirsin.

Sonuçta 60GB'lik SSD'de Windows7 sonrası yaklaşık 35GB'lık boş alan kalacak, oyunları HDD'den oynadığında fazla bir hız farkı görmezsin ama sistemin çok hızlı açılıp kapanabilir.

işte zaten ssdye oyunları atıcam zaten bitirdiğim oyunları tutmuyorum siliyorum. dvd yerine de hddyi koymayı planlıyorum önerildiği gibi. ama bu uyku sorunlarıyla falan karşılaşır mıyım onu merak ediyorum çünkü uyku modunu çok kullanıyorum pili bitmesin diye. bi de biosda görmeme sorunu falan olur mu? özellikle 4830tg ile uyumlu markalar ya da önerebileceğiniz markalar var mı?

• quote:

işte zaten ssdye oyunları atıcam zaten bitirdiğim oyunları tutmuyorum siliyorum. dvd yerine de hddyi koymayı planlıyorum önerildiği gibi. ama bu uyku sorunlarıyla falan karşılaşır mıyım onu merak ediyorum çünkü uyku modunu çok kullanıyorum pili bitmesin diye. bi de biosda görmeme sorunu falan olur mu? özellikle 4830tg ile uyumlu markalar ya da önerebileceğiniz markalar var mı?

SSD kullanıyorsanız uyku modunu kapatmanızda fayda var, belleği SSD'ye yazmaya kalkıştığı için boşu boşuna SSD'nizin ömrünü kısaltmış olursunuz.
    SSD ile sistem çok hızlı açıldığı için uyku modunu kullanmanıza gerek kalmıyor zaten.
    Ben sandforce yongalı Corsair Force GT 3 aldım, ama OCZ'nin de aynı ayarda SATA-3 SSD'leri mevcut. Almadan önce biraz forumları araştırmakta fayda var, örneğin Corsair Force serisi sorunlu, Force GT serisi ise gayet başarılı.

• quote:

SSD kullanıyorsanız uyku modunu kapatmanızda fayda var, belleği SSD'ye yazmaya kalkıştığı için boşu boşuna SSD'nizin ömrünü kısaltmış olursunuz.
    SSD ile sistem çok hızlı açıldığı için uyku modunu kullanmanıza gerek kalmıyor zaten.
    Ben sandforce yongalı Corsair Force GT 3 aldım, ama OCZ'nin de aynı ayarda SATA-3 SSD'leri mevcut. Almadan önce biraz forumları araştırmakta fayda var, örneğin Corsair Force serisi sorunlu, Force GT serisi ise gayet başarılı.

peki uyku moduna almadığım için pilden kaybım olur mu çünkü ben sürekli taşıyorum bilgisayarı çoğu zaman da adaptörünü yanıma almıyorum hiç uykuya almazsam sürekli açık kalırsa çalışma sürem ne kadar farkeder? bi de witchdoktor sen herhangi bi sorunla karşılaştın mı ssd takınca pcye? karşılaştıysan ne gibi sorunlar vardı nasıl çözdün? vallahi yoruyorum seni ama kusura bakma

• quote:

peki uyku moduna almadığım için pilden kaybım olur mu çünkü ben sürekli taşıyorum bilgisayarı çoğu zaman da adaptörünü yanıma almıyorum hiç uykuya almazsam sürekli açık kalırsa çalışma sürem ne kadar farkeder? bi de witchdoktor sen herhangi bi sorunla karşılaştın mı ssd takınca pcye? karşılaştıysan ne gibi sorunlar vardı nasıl çözdün? vallahi yoruyorum seni ama kusura bakma

Power düğmesine basarak tamamen açıyor veya kapatıyorum sistemi, yani suspend veya hybernation modlarına sokmuyorum. Sonuçta SSD ile sistemin açılması da kapanması da çok hızlandığı için sorun olmuyor.

Normalde suspend modu pil harcar ama bilgisayarın tek bir dokunuşla kaldığı yerden devam etmesini sağlar.

Hybernation modu ise RAM'in tamamını HDD'ye yedekler ve power'a bastığınızda sistem kaldığı yerden devam eder ancak pil harcamaz.

Sonuçta bu modları kullanmadığım için bekleme esnasında pil de tüketmiyorum (suspend), RAM'in yedeklenmesi nedeniyle SSD'ye gereksiz yazma (her seferinde 4-8GB) nedeniyle SSD ömrünü kısaltmaktan da kurtuluyorum (hybernation).

• Bende 2 hafta sonra Vatan bilgisayarda olacak %25 indirimle Acer TimelineX 4830 almayı planlıyorum, kullanan arkadaşlara sorum klavye ya da touchpad 'in herhangi bir yerinde şişkinlik varmı ?

Cevaplamanızı rica ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi puff -- 22 Ocak 2012; 14:36:57 >
  • Ben 3 gün önce Vatanbilgisayardan aldım. Herhangi bir yerinde herhangi bir şişkinlik ya da sorun bulunmuyor. Klavye ve touchpad gerçekten çok başarılı. Bu 4. laptopum ve en iyi klavye ve touchpade sahip olan laptopum diyebilirim =) Şuanda vatanbilgisayarın internet sitesinde 4830 da 18% kdv indirimi var (1659 lira). 2 hafta sonraki 25% indirimi bekleyip 100 lira daha ucuza alırım diosan ki o da o anki dolar kuruna bağlı. Geçen 25% indirimde piyasada dolar ortalama 1.85 iken vatan 1.89 kabul edip indirim yaptı bunu da göz önünde bulundur bence =)
  • @vrl marius hocam çok sağolun içimi rahatlattınız, peki 14inc ekran size küçük gelmedi mi ? Sonuçta 16inc diz üstü ve 19in lcd masa üstümden sonra zorlanırmıyım ?
  • Valla ben de ekran konusunda zorlanıcağımı düşündüm baştan. Bundan önce hep 15.6 inch kullanmıştım daha öncesinde de masaüstünde 17-21 inch tarzı ekranlar kullanmıştım. Fakat 14.1 inc ekran hiç küçük gelmedi, ekran tam ideal boyutta. Ne çok küçük ne çok büyük. Tabiki ilk aldığında eski büyük ekranlara gözün alıştığı için bunun ekranı biraz küçük gelebilir. Fakat kullanmaya başladığında 14.1 inc'in ne kadar yeterli olduğunu anlıcaksın =)
  • @vrl marius hocam çok sağolun 2 gün içinde mormani 'den sipariş edeceğim, peki 14.1inc ekranda oyun oynadınız ? Oyun oynarken ekran herhangi bir sıkıntı yaratıyormu boyutundan dolayı ?
  • @puff Need For Speed The Run oynuyorum. Tüm özellikler high olarak hiç bir sorun ya da takılma olmadan rahatça oynanıyor. Isınma sorunu da yaşamadım daha. Nasıl bir fan sistemi yaptılarsa bilgisayarın içindeki sıcak havayı anında sol yan taraftaki havalandırma kısmından dışarı atıyor. O yüzden oyun oynıcağın zaman o tarafta telefonu falan unutma, erir merir =))
  • Bende vatan indirminden aldım arkadaşlar.. gayet güzel makina, ssd 128 lik taktım fakat kesmedi beni,240 alıcam..

klavyesi ve touchpad i harika ,ısınma yok gibi birşey, pilde 6 saat rahat gidiyor..
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.