Şimdi Ara

2005 yılından bugüne Türkiye'deki teknolojik ürünlerin fiyat değişimi (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
214
Cevap
1
Favori
18.072
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
44 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2005 yılından bugüne Türkiye'deki teknolojik ürünlerin fiyat değişimi

2005'de de pahalıydı hala pahalı 10 sene götürür diye aldık 6-7 sene idare ettik 😁

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 2005 yılına bakmaya gerek yok. Benim 2011'in sonlarında 1700 lira civarına topladığım bilgisayarı şu an almaya kalksam en az 3500 lira tutar.
  • Takmayın bunları kafaya birgün ne de olsa hepimiz öleceğiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İlk bilgisayarım 1200 Dolar, 675 000 000 TL idi, Zihniyet; kurumlarını çalışan odaklı yapmadığını söylediği gibi (ince bir mesele) kuru da halk odaklı düşünmüyor. Yani bu durumdan rahatsız değiller.

• quote:

Orijinalden alıntı: Vaz

Aklıma bunu getirdi, oturup ağlayacağım neredeyse be. Teknolojiyi anca uzaktan takip edebilir olduk kaç yıldır.

@Blackankas
  • O yılların asgari ücretlerini yazsaydınız daha iyi karşılaştırma yapılabilirdi.
  • Yılların kaymağını Vatan Bilgisayar yedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-CAFE96FA5

Yılların kaymağını Vatan Bilgisayar yedi.
    Haklısın.
    https://twitter.com/hasanvatan/status/760801463224373248

2005 yılından bugüne Türkiye'deki teknolojik ürünlerin fiyat değişimi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• The souls migration kullanıcısına yanıt
    eğer bu kesim seytan ile is birligi yaparsa ulkede musluman kim kaldi?

• MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt
    Hocam burada sağlıklı bir kıyaslama yapılabilir mi sizce,ben mantık bulamadım da o dönemle bu dönemi kıyaslaması ondan merak ediyorum,çok değişken var sanki sağlıklı bir karşılaştırma çıkmaz.

Mesela tam hakim değilim 96-2005 arası yani kötü denilen zamanda Intel kaç işlemci çıkarmış ve yeni çıkardıkları eskisinin fiyatlarını nasıl etkilemiş ? İnsanların alım gücü en yenisine ne oranla yetmiş.
    Bunu 2016/7 -2019 arası kıyaslamak lazım,artış bu yıllarda çok oldu,aynı işlemci çıkarma sayısı ve yine alım gücü falan bakmak lazım .

Misal bir arkadaş 6600 1000tl çıktı demiş,asgari ücret yaklaşık 200 dolar yani ortada 5 katlık bir fiyat var.Su an en pahalı cihaz 13000 ile xs sanırım,o da asgari ücretin 5 katı civarı.Bu karşılaştırmada pek kazanan çıkmıyor,tabi bir şeyler karsilastirdiysam affola.

Bunun dışında TV ve konsol olayı da bu şekil ince elenmesi lazım.

Aslında insanların akp destekleyenlere nefretinin sebebi durumun kötüye gitmesine rağmen hala Almanya bizi kıskanıyor ya da ahaberin yaptığı bu saçma haberlere inanmaları.Ya da en basitinden soğan kuyruğunu varlık kuyruğu gibi komik ifadelere ses çıkarmaması.Durum kötüye gidiyor olabilir,burada ders vermek gerekiyor artik.Yaptiklari saçmalıklara en son tepkiyi İstanbul seçimi gösterdi ama hala yeterli seviyede değil,iş oraya kalmadan bu yerel seçimde ders verilmeliydi.
    Adalet özgürlük vaatleri ile yola çıkan Parti'nin geldiği nokta yol köprü ve beton,insanlar betonun yenmeyecegini ve bu betondan cebe atilanlari artık kendi cepleri boşalmaya başladıkça anlıyor.
    Önceden yanlışı çok olan bir CHP vardı şimdi yaptıkları yanlışlar ona yetişen ve tehlikeyi hissetmeyen bir Akp.
    Şu an girseniz Twitter gündemi yarışı ekonomiye döndü,artık genç nesil geliyor ve bu partinin işi zorlaşıyor,zira yarattıkları ülke pek gelecek vaat etmiyor,artık bunu anlayın derim,hatta anliyorsaniz anlatın ki diger kişilerde uyansinlar ve uyarsinlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Omega Speedmaster

Bu mesaj silindi.
    Nokia 6600 çıkar çıkmaz alanlardanım.Tarihini dönemini hatırlamıyorum ama, 1400 TL. Yani eski parayla .1milyon 400 bin liraya almıştım.

• Bir malın değeri fiyat, bir hizmetin karşılığı ücret olarak söylenir.
    Bilgisayar, telefon ücreti denmez, fiyatı denir.

• bykrm kullanıcısına yanıt
    Magazalar da oyle. Eskiden teknosa'nin butun magazalarinda ust seviye tvler olurdu teshirde. Simdi 2000 liralik cop tvlerle dolu magazalar hep.

Ust seviye urunler buyuksehirlerde bile sadece 1-2 magazada bulunabiliyor. Kimse alamiyor anlasilan. 3 ya da 4 sene once Samsung'un en ust seviye 65 inch televizyonu 11.000 liraya almistim ilk ciktiginda. Bu sene ayni siniftaki tv 24.000 lira.

• 2005 de asgari ücret 350 liraymış.

yani
    Bilgisayar için 4,2 asgari ücret
    Televizyon için 2 asgari ücret
    Telefon için 1,1 asgari ücret
    Fotoğraf makinası için 1,07 asgari ücret ödemesi gerekiyormuş.

2019 da asgari ücret 2000 lira

Bilgisayar için 2,1 asgari ücret
    Televizyon için 1,3 asgari ücret
    Telefon için 1,05 asgari ücret
    Fotoğraf makinası için 0,5 asgari ücret ödemesi gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vaz

Aklıma bunu getirdi, oturup ağlayacağım neredeyse be. Teknolojiyi anca uzaktan takip edebilir olduk kaç yıldır.

Böyle bir Türkiye var mıydı inanamıyorum
    Neler yapılmazdı neler şimdi öyle olsa..

• Abi rezalet ya böyle şeyleri görünce içimi hüzün kaplıyor.
  • bu tur karsilastirmalarin hicbir manasi yok, farkli ulkelerdeki fiyat degisimleri verilmeden. ornegin, telefon fiyatlari. 2005 de alinabilecek son model bir telefonla bugun alinabilecek son model telefonlarin fiyati bir degil, 2-3 kati gibi farklar var (yurtdisi fiyatlarini soyluyorum). eger ben illa artisa bakacagim deniyorsa, kisa sureli, 1 yillik ornekte oldugu gibi, ve birebir ayni urunle yapilabilir (ayni tur degil, ayni model). ama o da teknolojik urunlerde, teknolojinin eskime payi sebebiyle ya da teknoloji cok yeniyse ilk pahalilik durumu, cok dogru degil, Sonuc bu tur karsilastirmalardan artis ile ilgili birsey cikarabilmek mumkun degil. Sadece belki bilgisayar vs. konsol ozelinde bakilabilir. Bugunku konsollarin zaten, donanim olarak, kisisel bilgisayarlardan farkli olmadiklarindan (ve ikisinde de oyun oynanabildiginden) fiyat artisinin hemen hemen ayni olmasini beklemek gerekir. Bu artis konsol satislarinda yasanmis olmasi muhtemel bir satis dususuyle belki ilgili olabilir...

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.