Şimdi Ara

2004 yıllarına almanya gibiymişiz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.231
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

ekmek 25 kuruş

o günlerde otomobil fabrikaları kurulsaydı şimdi euro 1 tl olacaktı

bi motor üretemediniz yazıklar olsun

• 2004 yılında lise 1'e gidiyordum Almanya gibi değildi ama örnek vereyim yazın 3 ay kuaförde çalışıyordum çırak olarak aldığım haftalık ücret 30 liraydı okul başlamadan gidip telefoncudan nokia 3650 almıştım.Bugün çalışsan çırak olarak 200 lira verirler 3 ayda biriktirdiğin o parayla samsungun çöp telefonunu alamazsın.

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kaç yaşındasınız bilmiyorum ama öyle birşey yok.

• İşte o döke saça saçma sapan harcanan paraların ödeme vadesi geldi bıldırki hurmalar vade bitince tırmalar...

• Kur kiyaslamasi yetersiz cünkü 2004'de net asgari ücret 300 liraydi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Satoshi. -- 28 Ekim 2020; 16:58:8 >
  • Almanya gibi olmayı kur zanneden insan   Almanya gibi olmak için Alman halkının eğitim seviyesine çıkman lazım önce. Üstteki arkadaş asgari ücretten bahsetmiş zaten. Hep fakirdik zaten ve uzun zamanda değişmeyecek gibi duruyor

• Bu da yetersiz o zaman üniversşte mezunu asgari ücret almazdı gercekten vasıfsız olan alırdı asgari ücret zaten düşük olmalı sorun 2003 de halkım yüzde 12si asgari ile gecinirken şu an niye yüzfe 45 den fazlası asgari ücret ile geciniyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Trident682

Almanya gibi olmayı kur zanneden insan   Almanya gibi olmak için Alman halkının eğitim seviyesine çıkman lazım önce. Üstteki arkadaş asgari ücretten bahsetmiş zaten. Hep fakirdik zaten ve uzun zamanda değişmeyecek gibi duruyor

eğitimden banane para eğitimden büyüktür

• Hiç bir zaman bir almanya olmadık ama bu halk 18 yıl bir partiye tek başına iktidarlık verdi, gelinen sonuç ortada. Hala 2023 e kadar uçup kaçacağımızı sanan saflar var   18 yılda yapamadığını 3 yılda olacağını düşünenler gittikçe gittiğimizin farkına 2023 de bi cacık olmadığını görünce anlayacak ve gidip yine ampüle basacaklar. Zaten şu saatten sonra akp gitmemeli, fanatizmin sonuçlarını damarlarına kadar hissetmeli bu halk.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cem

Hiç bir zaman bir almanya olmadık ama bu halk 18 yıl bir partiye tek başına iktidarlık verdi, gelinen sonuç ortada. Hala 2023 e kadar uçup kaçacağımızı sanan saflar var   18 yılda yapamadığını 3 yılda olacağını düşünenler gittikçe gittiğimizin farkına 2023 de bi cacık olmadığını görünce anlayacak ve gidip yine ampüle basacaklar. Zaten şu saatten sonra akp gitmemeli, fanatizmin sonuçlarını damarlarına kadar hissetmeli bu halk.

asgari ücret 8000 falan olsa 1000 dolar maaş güzel para olurdu

• quote:

Orijinalden alıntı: Started_With_FX5200

eğitimden banane para eğitimden büyüktür

Alıntıları Göster

Vah vah vah. Durum vahim.

Para eğitimden büyük ise kullandığın interneti yapan adamlar sadece para ile emir verdi de birden ortaya mı çıktı bu ? Dünyada değişmeyen bir değer vardır o da bilgidir.

Bilgiye sahip olan parayı da dünyayı da yönetir.

Amerikalılarin Almanların en önemli bilim adamlarina el koyması ve onları kendi ülkesi için çalışma teklifi(?) sunmasi , sonra da bilim ve uzay yarışında birden ziplamalari para ile mi oldu sadece?

Sadece para ile olsaydı bu adamlara ihtiyaçları olmazdı.

Mesela havacılıkta von braun, adam sayesinde roket bilimini Amerika aldı götürdü, bu tarz adamlar yüzyıllar alır yetiştirmek, para ile yetişmez bilgi birikimi gerekir.

Oxford yaklaşık 1000 sene el yazması kitaplar ile kütüphaneyi devam ettirip bilgiyi boşuna mı elinde tuttu? Su anda dünyada saygın bir yeri var ve ülkesine sayısız katkıları oldu.

Parası olanların gücü var sanmak dizileri fazla kaçırmaktan oluyor, çok fazla dizi izlemeyin

• 2004 yılında lise 1'e gidiyordum Almanya gibi değildi ama örnek vereyim yazın 3 ay kuaförde çalışıyordum çırak olarak aldığım haftalık ücret 30 liraydı okul başlamadan gidip telefoncudan nokia 3650 almıştım.Bugün çalışsan çırak olarak 200 lira verirler 3 ayda biriktirdiğin o parayla samsungun çöp telefonunu alamazsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thelastairbender -- 29 Ekim 2020; 12:12:21 >
  • Eğer o zamanlar doğru şeylere yatırım yapılsaydı ufak ufak bugün hareket başlardı. Tabi uluslararası kurtlar sofrasını çok dikkate almazsak bir 50 seneye almanyaya yetişirdik. Tabi aradaki gelişme de bizi memnun etmeye yeterdi. Önemli olan pozitife gitmek sürekli.

• o yıllarda özel sektörde yan gelip yatarak para kazanıyor muşum
    maaşı primi dolara yatırıp evin kuytu köşelerinde zarflara koyardım

• quote:

Orijinalden alıntı: pudinkk

Vah vah vah. Durum vahim.

Para eğitimden büyük ise kullandığın interneti yapan adamlar sadece para ile emir verdi de birden ortaya mı çıktı bu ? Dünyada değişmeyen bir değer vardır o da bilgidir.

Bilgiye sahip olan parayı da dünyayı da yönetir.

Amerikalılarin Almanların en önemli bilim adamlarina el koyması ve onları kendi ülkesi için çalışma teklifi(?) sunmasi , sonra da bilim ve uzay yarışında birden ziplamalari para ile mi oldu sadece?

Sadece para ile olsaydı bu adamlara ihtiyaçları olmazdı.

Mesela havacılıkta von braun, adam sayesinde roket bilimini Amerika aldı götürdü, bu tarz adamlar yüzyıllar alır yetiştirmek, para ile yetişmez bilgi birikimi gerekir.

Oxford yaklaşık 1000 sene el yazması kitaplar ile kütüphaneyi devam ettirip bilgiyi boşuna mı elinde tuttu? Su anda dünyada saygın bir yeri var ve ülkesine sayısız katkıları oldu.

Parası olanların gücü var sanmak dizileri fazla kaçırmaktan oluyor, çok fazla dizi izlemeyin

Alıntıları Göster

kuveyt? katar? bae?

hepsi sorsan çöl bedevileri

• Kur ile Almanya olmak mı?

İlla motor istiyorsan elektrikli araçlar patlayacak bu gidişle onların motoruna yönelebilirsin mesela yeni bir teknoloji.

Laf atmak kolaydır önemli olan icraat yapmak, ve bizim artık icraat yapmamız lazım yoksa halimiz hal değil.

Umarım yerli ve milli kavramları arasındaki farkı biliyorsundur bilmiyorsan bir yorum vardı bulursam buraya ekleyeceğim

• quote:

Orijinalden alıntı: Satoshi.

Kur kiyaslamasi yetersiz cünkü 2004'de net asgari ücret 300 liraydi.

Hayır değil asgari ücret birim sayılır

• 2004 stajımda 318 TL para alıyordum. Şu anda 13 katını alıyorum, ama paranın gidiş hızı aynı. :) 2008 zamanında aracıma neler yapıyordum neler, şimdi 1 aylığı bıraksam yine yetmez.

• Türkler Anadolu'da hiçbir zaman Almanya gibi olamamıştır. Eğitim rezalettir (evet Anadolu'ya geldiğimizden beri)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.