Şimdi Ara

2002’de cari açık 626 milyon dolar iken, 2016 itibari ile 33 milyar dolar (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
312
Cevap
3
Favori
20.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
290 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ekonomik büyüklükten haberi olmayan, bir ile yüzü kıyaslamaya kalkanlar yine kendi kendisini rezil etmiş, egosunu tatmin etmeye çalışmışlar.

Hadi size şimdi bir ev ödevi.

yaklaşık trilyon dolar cari açığı olan abd yi endonezya nın cari açığı ile karşılaştırın.

he bu arada müjdeler olsun, 2019 da kılıçdaroğlu başkan ve cari açığı kapatıp fazla verecekmiş. sgk günlerim buna referanstır demiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ENCHANTER

quote:

Orijinalden alıntı: ogameci

2002’de cari açık 626 milyon dolar iken, 2016 itibari ile 33 milyar dolar

Aralık 1999: 1 ABD Doları = 0,535TL (şu anki para birimine göre)
    Aralık 2000: 1 ABD Doları = 0,675TL
    Aralık 2001: 1 ABD Doları = 1.450TL
    Aralık 2002: 1 ABD Doları = 1.657TL
    Aralık 2016: 1 ABD Doları = 3.510TL

Bilgileri eksik vermeyelim. Sevdanın başlangıç yılı daha eskilere dayanıyor. Benim buraya aldıklarımdan da çok daha eskilere... 1999-2002 yılları arasında döviz kuru 3 katına çıkmıştı. Aslında periyodik olarak bu artışları da milletçe kabullenmiştik. Teamüllerimizin arasındaydı. Bu durumda 2002 yılından sonra sevdanın ateşinin biraz da olsun düştüğünü söylemek mümkün sanırım. Yanlış anlamayın ben "iyi" demiyorum. Gerçekleri her yönü ile dile getirmek gerektiğini belirtiyorum.

6 sifi zamaninda gokten 6 sifir olarak inmedi milleti kandirmak ne kadar kolay. Hayata 1 milyon tl ile baslayip aa dolar simdikine gore 1 liraymis ya la diyebilmek de yurek ister.

100.000 liranin kagit oldugu zamanlari herkes biliyor. Bu o zamanki tl cok degerliydi deme bi zahmet. bos konusuyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sevgipitircigi -- 9 Ağustos 2017; 13:1:40 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: sevgipitircigi

quote:

Orijinalden alıntı: ENCHANTER

quote:

Orijinalden alıntı: ogameci

2002’de cari açık 626 milyon dolar iken, 2016 itibari ile 33 milyar dolar

Aralık 1999: 1 ABD Doları = 0,535TL (şu anki para birimine göre)
    Aralık 2000: 1 ABD Doları = 0,675TL
    Aralık 2001: 1 ABD Doları = 1.450TL
    Aralık 2002: 1 ABD Doları = 1.657TL
    Aralık 2016: 1 ABD Doları = 3.510TL

Bilgileri eksik vermeyelim. Sevdanın başlangıç yılı daha eskilere dayanıyor. Benim buraya aldıklarımdan da çok daha eskilere... 1999-2002 yılları arasında döviz kuru 3 katına çıkmıştı. Aslında periyodik olarak bu artışları da milletçe kabullenmiştik. Teamüllerimizin arasındaydı. Bu durumda 2002 yılından sonra sevdanın ateşinin biraz da olsun düştüğünü söylemek mümkün sanırım. Yanlış anlamayın ben "iyi" demiyorum. Gerçekleri her yönü ile dile getirmek gerektiğini belirtiyorum.

6 sifi zamaninda gokten 6 sifir olarak inmedi milleti kandirmak ne kadar kolay. Hayata 1 milyon tl ile baslayip aa dolar simdikine gore 1 liraymis ya la diyebilmek de yurek ister.

100.000 liranin kagit oldugu zamanlari herkes biliyor. Bu o zamanki tl cok degerliydi deme bi zahmet. bos konusuyorsunuz.

Ben istatistiksel olarak döviz kurundaki artışları ortaya koydum ve bunun daha eski yıllara da gittiğini söyledim. 2002 yılından önceki üç senede döviz kuru üç katına çıkmış, sonraki ondört yılda iki katına çıkmış (tam olarak 2,12). Söylediğim başka bir şey yok, kendinizce anlamlar uydurmayın.

• Chp ' den Gamze ilgezdi ' nin milletvekili olduğu bir ülkedeyiz.

Yüksek haberleşme giderine karşılık " ne yapabilirim ki? Bana bu yetkileri vermeseydiniz ! " diyen bir parti mensubuna sahibiz hatta.

İktidar ve oy uğruna dagıttıkları çok göze batmamalı

• Cari açığın zararı nedir ? Neden bu kadar önemli ?

Doların değerlenmesi ve ülkelerin cari açık rakamları yazılsa daha iyi olurdu.

Sanırım Ocak 2017 ortasında Apple telefonlarına + 400 TL zam yaptı ve simdi son 6 ay da hiç ürün satmadı mı ?

Eğer cari açık fazlaysa K.K.O yine yollara düşer ve 2019 ' da tek başına ülkeyi yönetir.. Ortalama 14 milyon oy potansiyeli var nasıl olsa ....

• quote:

Orijinalden alıntı: Richard Parker

Verecek cevabı olmayıp,hakaret etmek ancak sizlere yakışır"İt ürün kervan yürürmüş"
    Yüreyecek kervanı amuduyla "yürütüp" ,bunları konuşunca "it" oluyorsak yazık size.
    Acıyorum size vallahi bak.
    Mesajlarda itinayla şikayet edilmiştir bu arada.

Ben siyasi bi fikir belirtmedim ki sen kendi üstüne alınıyorsun atasözündeki "it" lafını . Mevcut iktidarın ekonomik çok fazla yanlışı olabilir ama muhalefetin başındaki adam kendi ülkesini gidip almanyalarda amerikalarda kötülerse ayrışmanın daniskası yaşanır . Gidip almanyada Türkiye ye gelmeyin yatırım yapmayın güvenli bi yer değil derse bu millete sandıkta mührü basacak tek seçenek bırakıyor . Muhalefet muhalefet olsaydı bu ülke zate bu konumlara gelmezdi . Muhalefetin bu ülkenin menfaati dışında her şeye çalıştığına onlarca örnek var . Öncelikle bu ülkenin yargılama ve eleştirinin farkını öğrenmesi lazım . Benim yorumum siyasi kısma değil ayrışım olması kısmınaydı ve bu ayrışım insanların eleştiri yapmayı bilmemesi ancak yargılama konusunda üstüne rakip tanımamasından kaynaklanmakta . Bu arada istediğin kadar şikayet et hocam şurda bi atasözü de söyleyemeyeceksek ağız tadıyla daha napalım ..

• Cari açık,dış borç bunlarla ekonomiye bakılmaz.Bunlar çoğu gelişmiş ülkede var.Git İngiltereye bak.İspanyaya Hindistana bak.Hele hele açık ara farkla en fazla cari açığı olan Amerika oluyo.

• quote:

Orijinalden alıntı: SerkanHur

o zamanki para ile şimdiki para aynı değerde mi?

Sen anlamazsın anlaman için önce üni. sınavını kazanman gerekir
  • YanlışNota Y kullanıcısına yanıt
    Neyse uzatmanın alemi yok hayatta başarılar kardeş, Allah'a emanet ol

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Richard Parker -- 9 Ağustos 2017; 14:38:19 >
  • Kapasiteniz yok hiç bir iş için. Gülüp dalga geçmekle rezilliklerinizi gizlemiş olmuyorsunuz. Rezilsiniz rezil.

• orhunn O kullanıcısına yanıt
    Sanki bundan önceki dönemlerde farklıymış gibi konuşup tek tarafa yüklemiceksin ozaman sorunu . Şuanki hükümetten öncesinde farklı mıydı dediğin durum . Üretime destek mi vardı . Fikri olan insanların önünün kapatılmasını geç fikri olmasına eğitim hayatını icra etmesine bile izin verilmedi. Eleştiri yapacaksan bi dayanak göster öyle kuru kuruya asıp kesmek kolay . Bu ülkede her zaman iktidar kisme karşı görüşü ezdi bu bi gerçek bunun böyle olmasının sorunmlusunu şimdi ki hükümet yaparsın en büyü yanılgıya düşersin . AKP ye oy atan adama çomar dersen g*t kılı dersen o adamda sana buyur gel her türlü desteği verelim demiyecek tabiki. Önce bi insanlara saygı duymayı öğrenin . Yıkıcı değil yapıcı eleştiri yapın . İdeolojik siyaseti bırakın doğruya doğru yanlışa yanlış demeyi öğrenin . Kötü biri olduğunu düşündüğün insan bile doğru yapıyorsa ona doğru demeyi bileceksin ki yanlış yaptığında yanlışını söylersen insanlar da size itibar etsin . Şimdi burda gelip boş laflarla felaket tellalliği yapmanın bi alemi yok

• Ne alaka aynı şey mi o zamanlar TL değerli değil dış ama şuan güçlü bir Türkiye var TL daha önemli. Akp döneminde dış borçların çoğu kapandı. Bilmeden konuşmayın

• Cari açık nedir?

Cari açık, bir ülkenin ithal ettiği malların ihraç ettiği mallardan fazla olma durumudur. Bir ülkenin ithal ettiği mallara ve hizmetlere ödediği miktar, ihraç ettiği mallar ve hizmetlere ödediği miktarı aşıyor ise cari açık oluşur. Cari açık ülkenin dış işlemlerinin hesaplanmasında önem taşır. Aynı zamanda ödemeler bilançosu dengesinin de önemli bir unsurudur.

• 626x1.3=813milyon lira

33000x3.55=117150 milyon lira fark 134 kat turk lirasina vurunca.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emirhanayh -- 9 Ağustos 2017; 18:17:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emirhanayh

626x1.3=813milyon lira

3300x3.55=11715 milyon lira fark nerdeyse 15kat turk lirasina vurunca.

Kardeş benden sana tavsiye ilerde ciddi bi ortamda bu hesabı yapma veya aklından bile geçirme çok güldürürsün kendine . Hani kendini fazlasıyla zeki sanmışsın eski kurla falan çarpmışsın kendi sınırlarını zorlayıp baya iyi çarpma işlemi yapmışsın ama ekonomi böyle işlemiyo malesef ya :D
  • Ama borsa uçuyor enflasyon düşüyor faizler düşüyor herkes kredi çekiyor sana vermediler mi sen daa almadın mı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her hanede 2şer 3er araba var sokaklarda sitelerde araba parketmeye yer kalmadı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Basgan olunca düzelcek bunlar hep yeaaaaasj

• YanlışNota Y kullanıcısına yanıt
    Ekonomi nasi isliyo profesor kardes ? Ben ekonomimi yapmisim bak turk lirasina cevirmisim hee zoruna giden bise varsa soyle

• Bayramlarda çift maaş vaadi verilen emekli amcaya bunları anlatamazsın.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.