Şimdi Ara

2002’de cari açık 626 milyon dolar iken, 2016 itibari ile 33 milyar dolar (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
312
Cevap
3
Favori
20.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
290 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Benim verdiğim KDVnin de vergisini aldı ödedi. Neyin tatavası bu. Yapılacak yani sonuçta verginin bile vergisini veriyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

Bir de bunu onlarca, belki de yuzlerce kat vergi artisi ile becermisler.

Eger 2002 oncesi vergiler, vergi oranlari olsaydi bu acik en az 3_4 kat daha fazla olurdu.

açığın vergi ile alakası var mı? açık hesaplanırken vergiler içine katılıyor mu?

açığı karşılamak için vergiden gelen paralar kullanılıyor değil mi ?

ama vergiden gelen paralar kullanıldığı için o açık kapanmış sayılmıyor. dolayısıyla vergi artışı açığı azaltmıyor. açık farklı bir durum, dışarıdan al sat arasındaki fark.

ülkemiz bot gibi para harcadığı için, ki zenginleştiği için, refahı arttığı için; ama bu arada üretim tüketim kadar artmadığı için oluşuyor bu açık.

vergi ile alakası nedir?
  • SpawniN kullanıcısına yanıt
    Alim gucu dustugu 10 urun alinmasi yerine 2-3 urun alinmis oluyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2002 ile 2017 ile kıyaslamak..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2002 yılı Türkiye bütçe gelirleri: 76 milyar TL, giderler: 115 milyar TL (o zamanki para birimine göre katrilyon)

2016 yılı Türkiye bütçe gelirleri: 554 milyar TL, giderler: 583 milyar TL
  • SpawniN kullanıcısına yanıt
    Nasıl ne alakası var.
    Vergi yükü arttıkça alım miktarı düşüyor.
    Bu vergileri savunurken bile, cari açığı öne sürdüler zamanında.http://www.sanayigazetesi.com.tr/ekonomi/vergi-artisinin-nedeni-cari-acik-h5863.htmlhttps://www.dunya.com/ekonomik-veriler/vergi-artisinin-nedeni-cari-acik-haberi-233421
    http://www.haberturk.com/ekonomi/makro-ekonomi/haber/660597-ithal-mobilyaya-cari-acik-vergisi-gundemde

Yani diyorlar ki bu kadar vergi olmasa insanlar ürüne daha ucuza ulaşacak, daha çok alacak, açık daha da artacak.
    Mümkün olduğunca ulaşılmaz yap ki alamasınlar açık artmasın.
    Açığı üretimi arttırarak değil de alımı sınırlandırarak kapatabileceklerini sanıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suphion -- 9 Ağustos 2017; 10:27:13 >

• brigantes B kullanıcısına yanıt
    2001 de hangi banka hortumlanmıştı ?...birde konu açana bebe diyorsun ekonomik kriz olduğunda ekmeğe agu diyordun da birde cevap yetiştiriyorsun... Çarı açık ile söylediklerin arasındada zerre alaka yok... Tamamen boş belesh cevap vermek... Konu da açan kişinin fikri değil alıntı... Git mhp li milletvekiline ver o cevapları

• sissil S kullanıcısına yanıt
    Cevap vermek bana düşmez ama konuya yanlış yerden girmişsiniz. Ekonomik kriz olduğu dönemlerde büyük ihtimalle siz de caddede volta atıp aile parası yiyordunuz. Merak ettiğiniz konu buysa okuyabilirsiniz.
    http://www.fatihkeles.net/2015/03/anap-dsp-mhp-iktidarinda-hortumlanan.html
  • 2002’de cari açık 626 milyon dolar iken, 2016 itibari ile 33 milyar dolar
  • Cari acik birsey ifade etmiyor. Konu cop

• quote:

Orijinalden alıntı: ogameci

2002’de cari açık 626 milyon dolar iken, 2016 itibari ile 33 milyar dolar

Aralık 1999: 1 ABD Doları = 0,535TL (şu anki para birimine göre)
    Aralık 2000: 1 ABD Doları = 0,675TL
    Aralık 2001: 1 ABD Doları = 1.450TL
    Aralık 2002: 1 ABD Doları = 1.657TL
    Aralık 2016: 1 ABD Doları = 3.510TL

Bilgileri eksik vermeyelim. Sevdanın başlangıç yılı daha eskilere dayanıyor. Benim buraya aldıklarımdan da çok daha eskilere... 1999-2002 yılları arasında döviz kuru 3 katına çıkmıştı. Aslında periyodik olarak bu artışları da milletçe kabullenmiştik. Teamüllerimizin arasındaydı. Bu durumda 2002 yılından sonra sevdanın ateşinin biraz da olsun düştüğünü söylemek mümkün sanırım. Yanlış anlamayın ben "iyi" demiyorum. Gerçekleri her yönü ile dile getirmek gerektiğini belirtiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: BL3E

Forumda biri borcumuz arttikca ulkemiz gelisiyor fln diyordu. Gelismis ulkelerde de boyle oluyormus

Evet öyle zeki bir insan vardı bende hatırladım. hatta ameriga' nın borcu bilmem ne kadar diye baya abartılı bir rakam sallıyordu.
  • Ver mehteri

• halk böyle istiyor yani borçlanmak istiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sissil

2001 de hangi banka hortumlanmıştı ?...birde konu açana bebe diyorsun ekonomik kriz olduğunda ekmeğe agu diyordun da birde cevap yetiştiriyorsun... Çarı açık ile söylediklerin arasındada zerre alaka yok... Tamamen boş belesh cevap vermek... Konu da açan kişinin fikri değil alıntı... Git mhp li milletvekiline ver o cevapları

o zaman ben üniversitedeydim,evet bir deval oldu ama durum şimdikinden kötü değildi. borç o zaman şimdikinin 4'te biriydi. şimdi istesenizde düzelmez bu ekonomi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: YanlışNota

Kutuplaşma ve ayrışma senin gibi insanlar yüzünden hatsafhaya çıkıyor işte . Kendi ülkesini amerikaya almayanyaya şikayet eden alçak insanlardan ne beklersin ki . Aynen işte bende tam öyle düşünmüştüm siz kendi köşenizde kudurmaya devam edin . Ne güzel de demiş atalar "İt ürür kervan yürür".

ben o ülkeler tarafındayım,hadi bakalım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: suphion

Nasıl ne alakası var.
    Vergi yükü arttıkça alım miktarı düşüyor.
    Bu vergileri savunurken bile, cari açığı öne sürdüler zamanında.http://www.sanayigazetesi.com.tr/ekonomi/vergi-artisinin-nedeni-cari-acik-h5863.htmlhttps://www.dunya.com/ekonomik-veriler/vergi-artisinin-nedeni-cari-acik-haberi-233421
    http://www.haberturk.com/ekonomi/makro-ekonomi/haber/660597-ithal-mobilyaya-cari-acik-vergisi-gundemde

Yani diyorlar ki bu kadar vergi olmasa insanlar ürüne daha ucuza ulaşacak, daha çok alacak, açık daha da artacak.
    Mümkün olduğunca ulaşılmaz yap ki alamasınlar açık artmasın.
    Açığı üretimi arttırarak değil de alımı sınırlandırarak kapatabileceklerini sanıyorlar.

alımı sınırlandırmak da cari açığa karşı bir önlemdir. keşke vergi artırmadan bir yolunu bulsalar.

birikim hesaplarını teşvik etmeye çalışmalarının da bir nedeni budur. insanlar harcamak yerine biriktirse cari açık da oluşmaz o kadar. üretimi arttırmak ile cari açık kapatmak o kadar kolay değil işte, üretmek değil dışarı satabilmek önemli olan. gelişmiş ülkelere rakip olmak var işin içinde. sırf büyük bir uluslararası havalimanı yapılıyor diye aynı anda bunu yapan Almanya bugün pkk ve fetöye şimdiye kadar verdiği desteği misliyle veriyor. rakip olmak bu soğuk savaş kısmını da doğuruyor. sadece daha kaliteli ve daha ucuza üretip satmak da yetmiyor ki onu da yapacak teknolojimiz yok kadar az maalesef.

birikim yönünden en iyi ülke japonya sanırım. kazançlarının ortalama yarısını harcayıp yarısını birikime aktarıyorlar.

bizde biriktirecek para mı var demeyin hemen, sakın!
    milyar dolarları ayfona es 7 edce yatırıyorsak birikim de yapabilirdik o parayı demektir.
    yapmıyoruz. cari açık oluşuyor. hükümet de vergiyi arttıralım da ya fazla harcamasınlar ya da harcasalar bile o vergi ile cari açığı finanse ederiz diyor. ama finanse etmek cari açığı azaltmıyor. açık yine çıkıyor. sonrasındaki etkiyi azaltıyor. farkı iyi görmek lazım.

• ENCHANTER E kullanıcısına yanıt
    O zaman kurdaki ani artisin sabit kur rejiminden dalgali kur rejimine gecisten kaynaklandigini da belirtelim.

• Verecek cevabı olmayıp,hakaret etmek ancak sizlere yakışır"İt ürün kervan yürürmüş"
    Yüreyecek kervanı amuduyla "yürütüp" ,bunları konuşunca "it" oluyorsak yazık size.
    Acıyorum size vallahi bak.
    Mesajlarda itinayla şikayet edilmiştir bu arada.
  • 0z0z 0 kullanıcısına yanıt
    Ee toprağını ekmeyene, üretmeyene para vs. verirsen adam niye çalışsın ki zaten oy karşılığından bir şeyler(para vs.) niye çalışsın yani
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.