Şimdi Ara

2002’de cari açık 626 milyon dolar iken, 2016 itibari ile 33 milyar dolar (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
312
Cevap
3
Favori
20.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
290 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • A.B.D nin cari açıği 300 küsür milyar dolar. Yani bizim tam 10 katımız. Ama buna ragmen Dunya'nin en iyi ekonomik gücüne sahip ülkesi. Nasıl oluyor bu iş acaba ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Finn Mertens

Kişi başı gelirin 10 bin dolar olduğuna gerçekten inanıyor musun? Asgari ücreti 1500 lira ve dolar kurunu da 3.53 ten alırsak yıllık 5100 dolar ediyor ancak(3. dünya ülkesi seviyesi). Diyeceksin herkes asgari maaş mı alıyor ben de diyeceğim çalışan nüfusun %40'ı asgari ücret alıyor. Türkiye cumhuriyeti ve kurumlarının açıkladığı hiç bir rakama güvenmemek gerek.

calisan sayisi 26.5 milyon, asgari ucretli calisan sayisi 6.5 milyon ... kesinlikle devlete degil size guvenelim .. siz bu kadar zor bir hesabi yapabildiginize gore siz daha iyi biliyorsunuz ..
  • Archery kullanıcısına yanıt
    Olayın Tayyib i sevmemekle hiçbir ilgisi yok. Hem nlye sevmiyor. Gönül işi mi bu? Ne konuştuğunu bilmiyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: 207m

A.B.D nin cari açıği 300 küsür milyar dolar. Yani bizim tam 10 katımız. Ama buna ragmen Dunya'nin en iyi ekonomik gücüne sahip ülkesi. Nasıl oluyor bu iş acaba ?

Amerinakinin katma değeri yüksek birsürü mali mülkü var. Üretiyorlar bunun yanında da hayvan gibi tüketiyorlar. Her sene nüfusu %1 oranla artiyor dış göçlerden dolayi. Beyin göçü var. Adamin biri whatsapp kurup 2 ay sonra sattığında Türkiyenin en büyük firmalarından daha çok para ediyor.
  • domates ihraç etmekle, özünde özü özel tüketim vergisi ile bu ekonomi düzelmez.
    Ya adam gibi teknoloji üretir paşalar gibi dünya üzerinde söz sahibi olursun, yada höt dediklerinde kınar oturursun.
    iki kere iki dört.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zengier

quote:

Kişi başı gelirin 10 bin dolar olduğuna gerçekten inanıyor musun? Asgari ücreti 1500 lira ve dolar kurunu da 3.53 ten alırsak yıllık 5100 dolar ediyor ancak(3. dünya ülkesi seviyesi). Diyeceksin herkes asgari maaş mı alıyor ben de diyeceğim çalışan nüfusun %40'ı asgari ücret alıyor. Türkiye cumhuriyeti ve kurumlarının açıkladığı hiç bir rakama güvenmemek gerek.

calisan sayisi 26.5 milyon, asgari ucretli calisan sayisi 6.5 milyon ... kesinlikle devlete degil size guvenelim .. siz bu kadar zor bir hesabi yapabildiginize gore siz daha iyi biliyorsunuz ..

rakamlar yanıltıcı. piyasa rezalet. 15 sene önce 600 liraya aldığım bisikletin aynı kalitesi şu an 2000 lira. Enflasyon son 3 senedir en az 15. Hadi bu kadar geri gitmeyelim. Burası donanım forumu 3 sene önce 3000 liraya top notch diyebileceğimiz sistem topluyorken şimdi i5 i zor sığdırıyoruz. işlemci ekran kartı ikilisi orta seviyede (gtx1060 i5) 2300 lira. Bunlar yalan değil ve bundan etkilenen sadece teknoloji değil. Her şey ama her şey zamlandı. Rakamları boş ver. Gayri safi milli hasılayı da boşver. Ben hiç iyi durumda olduğumuzu düşünmüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: bianconera

cari açık büyüdü diyenle 3.5 tl oldu akp döneminden önce 1 TL nin altındaydı diyen zihniyet aynı.dünya ülkelerinin gelişmiş gelişen hemen hemen hepsinin cari açığı git gide artıyor çünkü mevcut global ekonomik sistem iflasın eşiğinde

Cunku hepsi uretime degil betona yatirim yapiyor. Uretime degil. Tarima da degil.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemsinan

quote:

Orijinalden alıntı: sağ tık

2002 de maaşım 564 tl idi.. şu an 3120 tl.. boş yapmayın beyler..dağılın..

O zamanda da açıklanan yoksulluk sınırının altındaymışsın; şimdi de altındasın

Benim derdim kişisel değil.

Benim fikrime göre doğru işler yapılsa

Fetö palazlanmasa

Yandaşlar palazlanmasa

Eğitim, ekonomi ve hukukta doğru adımlar atılsa sen de dahil çok büyük bir kitle bu muhteşem topraklarda refah içinde yaşardı.

Bi anlasanız.

Kardes onlar palazlanmasaydi da eger mafya olurlardi yine zarar verirlerdi. Yandasi da feto de ceteci bunlarin.

• CSB yazmayan adam C kullanıcısına yanıt
    E tamam çetenin mafyanın teröristin palazlanması

Makam güç mevki sahibi yapılması

Ve hatta Hakan Gibi milletvekili yapılması iyi bir şey mi

General albay yarbay hakim savcı vali kaymakam emniyet müdürü olmaları iyi bir şey mi

Bu çok kapsamlı bir palazlama

Böyle olunca da farketmedi diyorsan 250 şehit ve kaybettiğimiz milyarlarca dolar ve hatta korumamız altındaki elçi cinayeti ve hatta hala bilemediğimiz kripto teröristler var derim. Yok bunun savunulur yanı yok.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: zengier

quote:

rakamlar yanıltıcı. piyasa rezalet. 15 sene önce 600 liraya aldığım bisikletin aynı kalitesi şu an 2000 lira. Enflasyon son 3 senedir en az 15. Hadi bu kadar geri gitmeyelim. Burası donanım forumu 3 sene önce 3000 liraya top notch diyebileceğimiz sistem topluyorken şimdi i5 i zor sığdırıyoruz. işlemci ekran kartı ikilisi orta seviyede (gtx1060 i5) 2300 lira. Bunlar yalan değil ve bundan etkilenen sadece teknoloji değil. Her şey ama her şey zamlandı. Rakamları boş ver. Gayri safi milli hasılayı da boşver. Ben hiç iyi durumda olduğumuzu düşünmüyorum.

Çok güzel sallamışsınız tebrik ederim. Şu 15 sene önceki bisikletin özelliklerini bi yazar mısınız çok merak ettim de. Ayrıca 15 sene önce 600 lira diye bir kavram yoktu çünkü o zamanlar parada 6 sıfır vardı. Unutmadan şu enflasyonun 15 olduğunun kanıtını da alayım.
    Bence sen hiç iyi durumda değilsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bunises

Dış ticaret açığının ve sebepleri hususunda fikir sahibi olmayan cehalet sürüsü. Kıro adam senin gelirin arttıki ithal ürün alıyorsun. 626 milyon dolarlık talep fazlan 32 milyar dolar olmuş ki sen talep ediyorsun, yurt içi bunu karşılayacak arz olmadığından bu oluşuyor.

Az akıl, az bilgi ve görgü lütfen. Bu sektörlere yatırım yapılmıyor derseniz bari daha az cahil olursunuz. Bu bile biraz kültürlü olduğunuzu gösterir. Lütfen kültürlenin lütfen... azıcık...fazla değil.

Yurtiçinde bunu karşılayacak arz olmadığından diyen dillerini eşşek arıları soksun gerizekalı adam.

• quote:

Orijinalden alıntı: Stay With Me

quote:

A.B.D nin cari açıği 300 küsür milyar dolar. Yani bizim tam 10 katımız. Ama buna ragmen Dunya'nin en iyi ekonomik gücüne sahip ülkesi. Nasıl oluyor bu iş acaba ?

Amerinakinin katma değeri yüksek birsürü mali mülkü var. Üretiyorlar bunun yanında da hayvan gibi tüketiyorlar. Her sene nüfusu %1 oranla artiyor dış göçlerden dolayi. Beyin göçü var. Adamin biri whatsapp kurup 2 ay sonra sattığında Türkiyenin en büyük firmalarından daha çok para ediyor.

Hocam bende bundan bahsediyorum. Cari açığın düşük olması tabi ki iyi fakat yüksek olması ekonominin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Aslında alım gücünün arttığı ( alımların bir çoğu kredi, leasing vs. olsada ) anlamınada geliyor. Ama daha fazla üretip daha fazla ihraç etmemiz gerekiyor. Bunu başarabilirsek zaten otomatik olarak cari açığımızda düşecektir. Hükümetimiz maalesef cari açığı azaltmak için vergileri arttırıp insanların alım gücünü düşürmeye çalışıyor. Bu yanlış ve geçici bir çözüm. Üretimi ve buna paralel olarak ihracatı arttırabilirsek, işte bu doğru ve kalıcı bir çözüm olacaktır.

• quote:

quote:

quote:

Hocam bende bundan bahsediyorum. Cari açığın düşük olması tabi ki iyi fakat yüksek olması ekonominin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Aslında alım gücünün arttığı ( alımların bir çoğu kredi, leasing vs. olsada ) anlamınada geliyor. Ama daha fazla üretip daha fazla ihraç etmemiz gerekiyor. Bunu başarabilirsek zaten otomatik olarak cari açığımızda düşecektir. Hükümetimiz maalesef cari açığı azaltmak için vergileri arttırıp insanların alım gücünü düşürmeye çalışıyor. Bu yanlış ve geçici bir çözüm. Üretimi ve buna paralel olarak ihracatı arttırabilirsek, işte bu doğru ve kalıcı bir çözüm olacaktır.

Cari açığı devlet vergi alarak düşüremez. Cari açığın büyük kısmını firmaların dışarıya borçlanması yoluyla oluşur. Cari açığın fazla olması tabiki ekonomini kötü olduğu anlamına gelmez ancak Türkiye için bu kötü demek. Üretkenliğimiz yok buğday,et ithal ediyoruz. Üretkenlik için herhangi bir yatırım yok. Bütün parayı inşaata gömüyoruz bu böyle nereye kadar gider? Katar krizi devam eder ve katardan bize akan yatırımlar kesilirse işte o zaman sıkıntıya gireriz. Öncelikle kendimize yetmemiz gerekiyor enerji ve temel besinler konusunda. Temel besinler konusunda yetiyorduk, GAP projesinide tamamlama gibi bir adim atsaydi devlet enerjimizde yeterdi ancak yandaşlar daha önemli onlar için. Temel besinler konusunda çiftçinin anasini ağlatanlar utansin.

• CharlieSelim kullanıcısına yanıt
    26", alüminyum gövde, shimano c-201 vites. 600 milyon lira idi. Enflasyonu da kanıtlayayım. 2016 senesinde 23 liraya aldığım bilet şu an 28 lira. 28/23*100 = 121.73% %21 enflasyon sadece bir bilete göre endekslersek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemsinan

E tamam çetenin mafyanın teröristin palazlanması

Makam güç mevki sahibi yapılması

Ve hatta Hakan Gibi milletvekili yapılması iyi bir şey mi

General albay yarbay hakim savcı vali kaymakam emniyet müdürü olmaları iyi bir şey mi

Bu çok kapsamlı bir palazlama

Böyle olunca da farketmedi diyorsan 250 şehit ve kaybettiğimiz milyarlarca dolar ve hatta korumamız altındaki elçi cinayeti ve hatta hala bilemediğimiz kripto teröristler var derim. Yok bunun savunulur yanı yok.

Tamam iste iyi bir sey degil. Bunlarin hepsini, tipki Filipinlerin yaptigi gibi uyusturucu baronlarina, temizlenmesi lazim. Maalesef rusvet su bu girla gidiyor.

• Bisiklet sadece kadro ve vitesten oluşmuyor. Enflasyonu da mükemmel hesaplamışsın tebrikler hayran kaldım.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Cari açığı devlet vergi alarak düşüremez. Cari açığın büyük kısmını firmaların dışarıya borçlanması yoluyla oluşur. Cari açığın fazla olması tabiki ekonomini kötü olduğu anlamına gelmez ancak Türkiye için bu kötü demek. Üretkenliğimiz yok buğday,et ithal ediyoruz. Üretkenlik için herhangi bir yatırım yok. Bütün parayı inşaata gömüyoruz bu böyle nereye kadar gider? Katar krizi devam eder ve katardan bize akan yatırımlar kesilirse işte o zaman sıkıntıya gireriz. Öncelikle kendimize yetmemiz gerekiyor enerji ve temel besinler konusunda. Temel besinler konusunda yetiyorduk, GAP projesinide tamamlama gibi bir adim atsaydi devlet enerjimizde yeterdi ancak yandaşlar daha önemli onlar için. Temel besinler konusunda çiftçinin anasini ağlatanlar utansin.

Kesinlikle size katılıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kilo Moana

Sene 1856 Osmanlı Kırım sonrası anlaşma imzalıyor ve ilk defa dış borç alıyor.

Anlaşma metninin onaylandığı yer devletin ekonomisinin çöküş sürecinin tam merkezinde inşa edilen ve Bab-ı Ali halkının büyük tepkisini çeken daha 17 günlük saray Dolmabahçe.

Tabi saray ihtişamlı. İnanmıyorsun bu saraya sahip olan hükümdarın dış borç falan alacağına.

İngiliz sefir Sultan Abdülmecid hakkında Londra'ya yazdığı durum mektubunda ''The elephant in the room'' deyimini kullanıyor.

Durum yine aynı. Rte'nin durumunu çok güzel özetler The elephant in the room.

ilginçmiş

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: brokenwings

O zaman başlık sahibine göre en fakir ülkeler Amerika sonra Çin ve Japonya bu yazdıklarım 2 tirilyın dolar dış borcu var konuyu bilmeyenlere göre dış borcu olan ülke fakir ülke oluyor boşuna demiyorlar herkes devlet yönetmez diye ne çok cahil var

Çin ve Japonya cari fazla veren ülkelerden hemde ilk 3'te (diğeri de Almanya) . Amerika ise doların sahibi, dolar borcundan dolayı en son hesap sorulabilecek ülke

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 13 Ağustos 2017; 5:02:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: *ORION*

Arkadaş, ne de çok ekonomist var şu forumda, sorsak işsizim diyecek adamlar ekonomist oldular başımıza. Bu işin tahsilini görmüş adamlardan dinleyelim bu olayı.

asıl onu yapmak lazım ama kim ve en önemlisi nasıl dinleyecek?. Medyanın %90'ında çıkartılmaz ki

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.