Şimdi Ara

20 yaşına kadar aldığım harçlık haftada 20 tl di (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
3.492
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • İlk okulda ara sıra günlük 25 50 krş. Orta okulda maximum 1 tl oda ara sıra genelde 50 krş bazen de hiç bişey almadan. Lisede yol parası verirlerdi ekstrada 1 lira verirledi. Ogün okulda tavuk dönerli çikolata falan yediğimde akşam çıkışta 1 saat yürürüm. Üniversite içinde aylık macimum 150 tl . Onada zar zor pek harcamazdım bişeyler alırdım. Şimdi şüküt 5000 e yakın kazanıyorumm bu sefer ben kardeşlerime aynısını yaşamasınşar diye ekstra ekstra para veririm. Ama bi avantajı vardı insan elinde ki paranın kıymetini anlıyo .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • şikayet etmeyi bırak lan
    üniversiteyi çalışarak okudum bu yüzden 7.5 sene sürdü
    lisede yatılı okudum dersaneyi bedava kazandım
    ilkokulda kolej beni ücretsiz aldı
    bırak babamdan 5 lira harçlık almayı babamın mutfağından doğru düzgün yemek bile yemedim.
    şu an çift haneli maaşım var. çocukluğum için de asla ailem bana bakmadı diye düşünmüyorum.
    yeni tanıştığım tanıdığım kız arkadaşım ise babasız büyümüş
    zırvalamayı bırak
  • 20 lirayı ayda 1 kere görürsem seviniyodum lise 5 yıl boyunca böyle geçti ,hiç dışarı çıkmazdım sürekli evdeydim
  • İlkokulda annem günde 250 bin verirdi(şimdinin 25 kuruşu) onu bile harcamaz biriktirirdim böyle böyle para tutmayı öğrendim. Hiçbir paraya az dememek lazım gerçi o zamanlar o para da iyiydi. Sonra günlüğüm bir milyon olunca okulda çubuk kraker falan satılmaya başlanmıştı alırdım her gün bir tane ondan yerdim gerisini yine biriktirirdim şimdi biriktirdiğin paralarla haftaya amerikaya gidiyorum. Fakirler ölsün amerikadan selamlar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • İlkokulda 1tl orta okulda öğlenleri eve giderdik arada sırada para alırdım lise 3e kadar 3 tl lise sonda 10 tl aldım(5 tlsi yola)üniversite 1de ise girdim +400 kyk aliyodum yaklasik 7 bin tl para biriktirip isten ayrildim suan 2. Sınıftayım kyk yı yiyorum yetmesse birikimden gidiyor ama okula arabayla gidiyorum benzini ben koyuyorum tabi,bakımları temizliğide ve cezalarıda bana ait.

• lisede 5 lira günlük alırdım. yol parası da içinde. kalırdı 3 lira günlük.

sonra üni'ye geçtim devletin verdiği 300 lira aylık kredi bana milyon euro gibi gelmişti lan. ne fakirmişim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PERENAL.

lisede 25tl verirdi babam, marlboro 8tl idi o dönem, haftada 3 paket sigara alırdım işte, kantinden hırsızlık, alt devrelerden haraç alırdık öyle karnımızı doyururduk, oyun kalırsa kahveciye çayları veresiye yazdırır ödemezdik, fener maçlarında bir abi bulup ödetirdik, allah affetsin, çoğu zaman aç gezerdik ama sağlam arkadaşlıklarımız vardı,

şimdi 2000tl harcıyorum, istediğim her şeyi alabiliyorum, istediğim her şeye sahibim ama istemiyorum ki, bir sigarayı 3-4 kişi döndüğümüz lise tuvaletini özleyeceğimiz hiçbirimizin aklına gelmezdi,

sen haftada 3 paket sigaraya para ver. ondan sonra hırsızlık yap. sonra da, gel bir de burada övünerek anlat. yaptığın şey övünülecek değil UTANILACAK bir olay. haberin olsun.

• Harclik almiyorum ? Okuldada yemek falan yemiyorum 20 tl alacak olsam iyi degerlendirirdim o parayi

• quote:

Orijinalden alıntı: SudaEriyenAspirin

quote:

lisede 25tl verirdi babam, marlboro 8tl idi o dönem, haftada 3 paket sigara alırdım işte, kantinden hırsızlık, alt devrelerden haraç alırdık öyle karnımızı doyururduk, oyun kalırsa kahveciye çayları veresiye yazdırır ödemezdik, fener maçlarında bir abi bulup ödetirdik, allah affetsin, çoğu zaman aç gezerdik ama sağlam arkadaşlıklarımız vardı,

şimdi 2000tl harcıyorum, istediğim her şeyi alabiliyorum, istediğim her şeye sahibim ama istemiyorum ki, bir sigarayı 3-4 kişi döndüğümüz lise tuvaletini özleyeceğimiz hiçbirimizin aklına gelmezdi,

sen haftada 3 paket sigaraya para ver. ondan sonra hırsızlık yap. sonra da, gel bir de burada övünerek anlat. yaptığın şey övünülecek değil UTANILACAK bir olay. haberin olsun.

biz de istemedik ki olsun 100tl cebimizde rahat rahat yaşayalım, devlet kurtlu mercimekle sade makarna yedirdi 4yıl, kahvaltıda kireç gibi peynir çürük 4 zeytin kazanda şekeriyle pişen çay, hala midem bulanır hatırladıkça, maalesef yurtlarımızın durumu içler acısı, beceriksiz yöneticiler, işini savsaklayan aşçılar, ağzı açlıktan kokan öğrenciyi görmezden gelen onun yerine yol yapan idariler,

ayrıca övünmedim, bunları yaptım, benim gibi binlerce yatılı öğrenci yaptı, yapıyor, açlık sıkıntılı mevzu,

• quote:

Orijinalden alıntı: Rajeesh

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Rajeesh

quote:

haraç çetenle arkadaşlığın çok sağlammış cidden. herkesin hayalidir tabi sağlam çete bağları

herifin cebinde 2tl olur 1tlsine simit çay peynir alırız işte nesi var bunun, zaten anca kendine yetiyorsa onu da alcak değiliz, pansiyonlu hergün gördüğümüz adamlar, alt dönemken bize de yapıldı bunlar abartılcak bir şey yok, gündüzlülerde para olurdu ama samimiyet olmadığından yapamazdık işte,

haha adam şaka maka haraç kesmeyi savunuyo bi de. hala mı liselisin?

işte çocugunu bu yüzden aç açıkta parasız bırakmıcan resmen canlı örnekmiş herif sonra haraçcı oluyor bi de övüyor

özelikle sigara içiyorsa sigara parasını cebine koyacaksın, başka maddi sıkıntıya düşülmez zaten, sigara içenler dediğimi anlaycaktır, sonra bakma arkana o çocuktan kralı olmaz okulda,

• Bi an turbo sandım

• quote:

Orijinalden alıntı: Fernando!

quote:

Orijinalden alıntı: lordinas

Genelde bu şekilde büyüyen insanların hayatta daha başarılı olduğu söylenir.

enayi motivasyonu o

• aynen kardeşim cimri ettiler bizi de arkadaşlarımla takılırken cepten çıkacak parayı düşünmemeye çalışıyorum ancak içimize sinmiş bu duygu kolay kolay atamıyoruz.
  • Reis pederin ensesi kalin degilse kendi cebini kendin doldurman gerekir.hayat acimasiz

• Peder ensesi kalın değilse diyenler için yazıyım.

Benim babam okulun ilk günleri okula gelir ayran + ekmek arası tavuklu fiyatını sorardı. Bu ilkokul 4 yada 5 sınıfta beslenme çantasını bırakmamız ile başladı.

Kısaca şöyle düşünün üniversitesye kadar o senenin günlük ayran+ ekmek arası tavuk fiyatı kaç para ise her gün babamdan alıyordum.3 tl ise 3 tl, 5tl ise 5tl. Üniversiteye kadar böyle devam etti.

Üni de işler değişti çünkü günlük harcama iş hayatında çalışan insanın fiyatına denk geliyordu özel üni oldugu için. Ünide babam aylık asgari ücreti veriyordu aylık olarak. Hiç unutmam 556 tl den 603 tl ye zam gelmişti asgari ücrete o 3 tl yide veriyordu :D Üni 2 den sonra freelance işler alarak iş hayatımı kurduğum için bir daha asla para almadım. Üniden de mezun olalı 5 sene oldu.

Ve babamın mal varlığını baya vardır yani çalışmasam benden sonra torunlara kadar yeter. Ama böle yetiştirildiğimiz için 4 kardeşten hiç birimiz babamızın malında değiliz. Buna japonlar prensip diyor. Türkler ise enayi malı var yemiyor.

• Aylık rahat 800 harcıyorum seneye 2.2k ya cıkacak :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fernando! kullanıcısına yanıt
    Bakış açısı. Bir başkası bu kişinin ileride tasarruflu birisi olabileceğini ön görür, başka birisi sefillik olarak görür.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.