Şimdi Ara

2. KEZ MEZUNA BIRAKMAK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
126
Cevap
8
Favori
7.057
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1 Yıl Sonra Gelen Edit: Zar zor 2. mezuna bırakmıştım geçen sene tıp için, şimdi diş kazanıyorum ve de mutluyum şuan. 2. mezuna kalacak arkadaşlar, sabredin. Geçmez dediğiniz o yıl geçecek ama geçtiği zaman aynı şeyleri yaşamamak için önceki iki yıldan farklı şeyler yapmanız lazım. Bunu biliyorsunuz zaten ama bilip de hâlâ kabul etmeyenler vardı dershanemde o yüzden kabul edin artık eksiklerinizi, bırakın o gereksiz özgüveni, gereksiz duygusallığı, gereksiz bahaneleri. Kimse yanınızda olmayabilir, önemli değil. Veya yanınızda olanlar da sizi anlayamayabilir yine önemli değil. Önemli olan sizin ne düşündüğünüz, ne istediğiniz ve neler yapabileceğiniz. İnsanın yapabilecekleri zihnindeki sınırlar kadardır, genişletin şu sınırlarınızı. Ben geçen sene çok zorlanmıştım bu zamanlarda, eğer yapmanız gerekeni yaparsanız sonu güzel olur inşallah. Hepinize sabırlı ve başarılı bir yıl diliyorum ✌🏻

İlk mezun yılımdı. Geçen sene ayt' de mat 20.5 net fen 30 netim vardı. Bu sene mat 31, fen 29 doğru geldi. Mezuna kalırken fenim zaten iyi, mat kasarım güzelce dedim ama sonuç istediğim gibi olmadı.

Lisede hazırlık okudum, bu yüzden yaşım 20. Güya tıp kazanacaktım bu sene ama fende fena patladım ki matta da yanlış çıktı bayağı. Mühendislik istemiyorum. Ama tıp da kazanamıyorum. Yaşadığım şehirde sadece sayısallar için kaliteli bir dershane var, ailem oraya verelim 1 sene daha çalış diyor, destekliyor. Ama bende hem o güç kalmadı, hem de yaşım geçiyor artık.

Ne yapmalıyım sizce, şuan hiçbir alternatifim yok. Ya istemediğim bir yeri yazacağım ya da tekrar hazırlanacağım. Velev ki seneye tıp kazandım, 21 yaşında başlamış olacağım. Veyahut mühendislik yazdım, 4 sene sonra işsizlikle savaşacağım. Geçen sene sınıfta en yüksek yapan bendim, benden düşük yapanlar şuan hayatını yaşıyor, ben hâlâ dirsek çürütüyorum.

Görüşünüz varsa almak isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bjorn Ironside -- 21 Ağustos 2021; 13:13:32 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• ben bunu yaptım.hem de dershaneye gitmeden evde tek başıma çalışarak.zordu gerçekten.lise arkadaşlarımın hepsiyle sırf bu yüzden iletişimi kestim.hatta dışarıda dolaşırken onlarla karşılaşmaktan dahi çekiniyordum.sonra 22k dan 3k ya çektim.evet geç gelen bir başarı belki ama daha sonra sana başarmış olmanın özgüveni geliyor ve geçmiş kötü günleri unutuyorsun.
    bir sınav için değmez diyenler de haklı olabilir.çünkü zaman kıymetli ve bunu sınava harcamak pek akıllıca değil.ama emin ol üniversiteler kendini geliştirmemiş insanla dolu.yani sen sınava çalışırken onlarda üniversite vizelerine çalışıyorlar veya arkadaşlarıyla vakit öldürüyorlar.sanma ki mesleki anlamda donanımlı,kültürlü insan oluyorlar.o 1 yılda çok şey kaçırmış olmazsın.
    ayrıca küçük yaşta başladığın okulda eğer bilinçsizsen üniversite yıllarını bomboş geçiriyorsun.sen kazandığın bu tecrübeyle daha bilinçli başlayabilirsin.üniversite yıllarını dolu dolu geçirebilirsin.tabi ki en güzeli hem küçük başlayıp hem de bilinçli olmak ama bazen bazı insanların bu tecrübeyi kazanması gerekiyor.herkes şanslı değil.
    3. mezundan gidecegim bu sene yaşıtların hep bir yerlerde kendini geliştirirken senin kıytırık bir sınav için stresten liseliler gibi sivilce çıkarman çok kötü bir durum aklın varsa kalma çalışamazsın dershaneye gitsen bile çoluk çocukla aynı sınıfta olacaksın asosyallikler depresyonlar başlıcak..
  • Diş hekimliği düşündün mü hocam hiç?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4EC4C0E38 -- 29 Haziran 2020; 10:42:19 >
  • 3. mezundan gidecegim bu sene yaşıtların hep bir yerlerde kendini geliştirirken senin kıytırık bir sınav için stresten liseliler gibi sivilce çıkarman çok kötü bir durum aklın varsa kalma çalışamazsın dershaneye gitsen bile çoluk çocukla aynı sınıfta olacaksın asosyallikler depresyonlar başlıcak..

• Hocam benim de mezun 2. yılımdı Ayt de nelere nelere çalıştım bu yıl gelen sorulara bak davarlıktan 4 soru işlem hatasından gitti 71-72 net yapacakken 66 yaptım günlerce sabah 7 de kalkıp kütüphaneye gittim değdi mi değmedi iyi düşün taşın eğer çok kararlıysan kal ama gücüm yok diyorsan hiç bulaşma zindan olur 3. Yıl

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-4EC4C0E38

Diş hekimliği düşündün mü hocam hiç?
    Tutmaz hocam, tyt' yi batırdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: kendinemezun

3. mezundan gidecegim bu sene yaşıtların hep bir yerlerde kendini geliştirirken senin kıytırık bir sınav için stresten liseliler gibi sivilce çıkarman çok kötü bir durum aklın varsa kalma çalışamazsın dershaneye gitsen bile çoluk çocukla aynı sınıfta olacaksın asosyallikler depresyonlar başlıcak..
    Biliyorum öyle olacak. Ama yazsam da hem gittiğim yerde mutlu olamayacağım hem de mezun olduktan sonra iş garantim olmayacak.

• Hocam gücün yok diyorsun ya bence bi dinle kafayı sonra bakarsın ilerde. tıp, diş ve hukuk için mezuna kalınır bence yaş sıkıntı olmaz. hem dershaneye gidicem diyorsun bunalmazsın evde çalışanlara göre. ailende destekliyor şanslısın. dediğim gibi önce biraz dinlen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sn0m_v2 -- 29 Haziran 2020; 11:6:2 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kıdemlimezun

Hocam benim de mezun 2. yılımdı Ayt de nelere nelere çalıştım bu yıl gelen sorulara bak davarlıktan 4 soru işlem hatasından gitti 71-72 net yapacakken 66 yaptım günlerce sabah 7 de kalkıp kütüphaneye gittim değdi mi değmedi iyi düşün taşın eğer çok kararlıysan kal ama gücüm yok diyorsan hiç bulaşma zindan olur 3. Yıl
    Ben de hep kütüphaneye gittim erkenden. 70 nete yaklaşık gelebilir diye düşünüyordum ama olmadı. Fenim iyi olmasına rağmen batırdım. Lisede hazırlık okumasaydım 2. mezunluğa bir nebze sıcak bakabilirdim ama yaşım da geçiyor. Bilmiyorum gücüm var mı yok mu.

• Ailen destekliyorsa ve içinde eksik çalıştım hissi varsa kal.

Eğer tam calistigini düşünüyorsan yaz bir şeyler hocam.

• muradovoski kullanıcısına yanıt
    tam çalışanların hakkını alabileceği bir sınav değildi maalesef hocam :(

çok salakça işlem hataları yapmışım matematikten ve kolay-orta kaynaklar bu sınavı çözmeye yeter de artardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sn0m_v2 -- 29 Haziran 2020; 11:11:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kendinemezun

Dediğin gibi asosyallik ve depresyon olabilir ama kişi kendindeki gelişmeyi gördükçe bunları takmaz bile hocam. Evet sınav kıytırık fakat bu adam istemediği bölüme giderse her şey onun için daha iyi mi olacak ? Ömrün boyunca istemediğin sevmediğin bir meslekte çalışmaktan daha kötü ne olabilir acaba ? Olamaz demiyorum elbette.

• Eğer moral bozmadan, denilenlere kulak asmadan, disiplinli bir şekilde çalışacağına inanıyorsan bence kalabilirsin. Hayatının sonuna kadar yapacağın meslek çünkü bu. Ve inan bana kimse senin kaç yaşında olduğuna bakmayacak üniversitede. 2 yıl fazla bir süre değil 50 yıl yapacağın mesleğin yanında.
  • Netlerin nasıl hocam kontrol ettin mi

• quote:

Orijinalden alıntı: sn0m_v2

Hocam gücün yok diyorsun ya bence bi dinle kafayı sonra bakarsın ilerde. tıp, diş ve hukuk için mezuna kalınır bence yaş sıkıntı olmaz. hem dershaneye gidicem diyorsun bunalmazsın evde çalışanlara göre. ailende destekliyor şanslısın. dediğim gibi önce biraz dinlen.
    Tıpda yaş önemli değil biliyorum ama psikolojik olarak yıpratıyor şuan yaş mevzusu. Dershane ortamı iyi mi olur kötü mü olur bilmiyorum ama tekrar bir sınav stresini dinlensem de kaldırabilir miyim bilmiyorum.

• O da doğru. Her şey bir anlık. Böyle sınav geleceğini bilsem son 3 ay çalışırdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: muradovoski

Ailen destekliyorsa ve içinde eksik çalıştım hissi varsa kal.

Eğer tam calistigini düşünüyorsan yaz bir şeyler hocam.
    Tyt' ye tam çalışmamıştım. Ayt matta denklemi çarpanlarına ayırmayı 12. sınıfta öğrenmiştim, o kadar bilmiyordum. Bu sene matematiğe iyi çalışmıştım yanlışlar çıksa da +30 geldi. Fene de çalıştım ama olmadı. Tam çalışmış olsam da yazacak bir yer yok hocam bana göre.

• Hocam onu en iyi sen bilirsin yorgunsan sakın derim iyiysen kal bi sene daha bizi bu hale sokanlar utansın

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-4EFAAD745

Eğer moral bozmadan, denilenlere kulak asmadan, disiplinli bir şekilde çalışacağına inanıyorsan bence kalabilirsin. Hayatının sonuna kadar yapacağın meslek çünkü bu. Ve inan bana kimse senin kaç yaşında olduğuna bakmayacak üniversitede. 2 yıl fazla bir süre değil 50 yıl yapacağın mesleğin yanında.
    Ben bu sene de çalıştım ama olmadı. Tabii yanlış ya da eksik çalışmışım ki olmadı, ya da nasip olmadı işte. Tekrar çalışsam da garantisi olmayacağı için gözüm korkuyor. Ama yapacağım meslek önemli olan, doğru.

• quote:

Orijinalden alıntı: vortigon58

Hocam onu en iyi sen bilirsin yorgunsan sakın derim iyiysen kal bi sene daha bizi bu hale sokanlar utansın
    Yorgunum tabii ki. Ama başka seçeneğim de yok ki.

• Bjorn Ironside kullanıcısına yanıt
    Hocam yani içinizde doygunluk hissi varsa bir sene daha kalınmaz onu demek istedim.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.