Şimdi Ara

2 esp8266 arasında veri aktarma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
2.893
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ben nrf24l01 ile yapabildiğim şeyleri wifi(esp8266) üzerinde de yapmak istiyorum ama bununla alakalı kaynak bulamadım yardımcı olursanız sevinirim:
    amacım arduinolar birbirinden kilometrelerce uzakta olsa bile veri transfer edebilmek diğer bütün modüler en fazla 4km menzile sahip olduğu için böyle bir şey yapamam ama wifi üzerinden yapabilirim diye düşünüyorum...

• Neden Wifi?https://en.wikipedia.org/wiki/Long-range_Wi-Fi

Bu sitede yer alan bilginin bir kısmının türkçe hali şunu diyor:
    "Uzun menzilli Wi-Fi, düşük maliyetli, düzensiz uçtan uca bilgisayar ağı için kullanılır...
    ...Varsayılan olarak, verici ile alıcı arasındaki maksimum mesafe 1,6 km'dir (1 mil). Daha uzun mesafelerde gecikme, yeniden gönderimleri zorlayacaktır."

4 KM işini görmüyorsa, radyo frekansları veya GSM modülleri üzerinde bir araştırma yapman gerekecek.
    Tabi IoT üzerinden gidersen, işini çok daha kolaylaştırabilirsin.

Bir GSM Module örneği:https://www.youtube.com/watch?v=X-DuA7THATg

IoT:https://www.youtube.com/watch?v=uWbLpMJ8jiA

Aynı zamanda, ESP8266 hiç te masum bir modül değildir. Yeri geldiğinde kök söktürür.
    Unutma, AT komutlarıyla işlem yapacaksan ESP'ye yazılım atmana gerek yok.
    Eğer yazılım atarsan, fabrikanın ESP'ye yüklemiş olduğu orijinal yazılıma geri dönmen hem zor, hem de harici modüller isteyecek.
    Arduino UNO üzerinde zor olsada ESP'yi programlayabilirken, Arduino Nano üzerinde asla bu işlemi gerçekleştiremedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 55electronicdesign -- 12 Temmuz 2018; 12:55:10 >

• Selamlar,

2 ESP8266'nın da farklı modem / router'a bağlandığını düşünürsek bunun için şunlardan birini öneririm.
    - UDP veya TCP client ve server kurarak haberleşme sağlanabilir. ESP8266'lardan birini kontrol eden mikrodenetleyici UDP veya TCP sunucusu (server) olacak diğer ESP8266'yı kontrol eden mikrodenetleyici ise istemci (client) olacak. İstediğiniz port üzerinden haberleşmeyi sağlayabilirsiniz. Burada dikkat edilecek nokta sunucu sistemin bağlı olduğu modem / router üzerinden ilgili porta ve sunucu cihazın IP adresine port yönlendirmesi yapılması gerekmekte. Client için böyle bir duruma gerek yok.

- MQTT (Message Queuing Telemetry Transport) yapısını araştırın. Bu sistem ile iki veya daha fazla cihazın ortak bir sunucu vasıtasıyla çift taraflı haberleşmesini sağlanabilir. Bu mesaj yapısı, mikrodenetleyicili sistemlere uygun hafif, basit bir yapı. Salt UDP / TCP tabanlı sistemlerle süreklilik ve kararlılık isteyen uygulamalar yapmak istiyorsanız kodlama işi çok zahmetli. TCP ve UDP'nin üstünde bir katman daha kullanmanız neredeyse şart. Bunun nedeni: bağlantı kuruldu mu, sonlandı mı, kesintiye mi uğradı, mesaj gitti mi, gitmedi mi, mesaj geldi mi, yeni bağlantı için önceki bağlantı kapatıldı mı vs. bir çok durumun kontrolünü elle yapmak zorundasınız. Bu durumdan dolayı bunların hepsini kendi halleden MQTT yapısını öneriyorum.

Düzeltme: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lucky16 -- 15 Temmuz 2018; 23:48:57 >

• nrf24l01 ile ne kadar mesafe iletim yaptınız? Krarlı bir iletişim mumkunmu? Mesle a24 saat açık kalsa kopmadan çalışırmı?
  • İki 433 MHz modül ya da iki GSM modem kullanabilirsin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.