Şimdi Ara

2.el LPG alınırmı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
23.690
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • aracım 2005 corsa 1.4 twinport.easytronic vites. doğru ya da yanlış km de 31 kuruş hesapladım.arkadaş atiker marka lpg sini satıyor sana 300e bırakırım dedi.geçiş masraflarıda baktım 197ytl.bunun yanında bide lpg cinin takma masrafı olacak.şimdiden 497ytl masraf+lpg takım masrafı.benzine para bulamadığımdan dolayı otobüsle gidip geliyom vallaamayıstan bugüne 4000km yaptım.50ytl lik benzin alıyorum. iki kere kadıköye git gel yapıyorum benzin ışığı yanıyor.

bu durumlarda benim lpg ye geçmem mantıklı mı?lpg takıldığında ne kadar yakacağını bilemediğimden tam hesaplayamıyorum.

• kardeş yanlış anlama ama bence sen arabayı sat durumun düzeldiği zaman zaten alırsın bi tane daha boşuna masraf sana kasko masrafı servis masrafı şuymuş buymuş zaten kullanmıyorsunda ilerde alırsın... arada ki fark artık fazla değil hemde belli zaten bayadır benzin almadığın şuan 2.85 lira litresi benzinin lpg gaz 1.73 bide lpg yüzde 20 daha fazla yakıyor benzine göre ... motor ısınmadan gaza geçmiyor kışında motor geç ısınıyor yani sen bence sat arabayı...
  • Lpg montajı yaptırdığınız zaman en fazla 170-190 kuruş arası yakarsınız.Tasarrufu ve amortisiniz siz hesaplayın.Birde kit ne durumda.Sıralı olup olmadığından bahsetmemişsiniz.Sıralı ise kaçırmayın derim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: lethegrn

aracım 2005 corsa 1.4 twinport.easytronic vites. doğru ya da yanlış km de 31 kuruş hesapladım.arkadaş atiker marka lpg sini satıyor sana 300e bırakırım dedi.geçiş masraflarıda baktım 197ytl.bunun yanında bide lpg cinin takma masrafı olacak.şimdiden 497ytl masraf+lpg takım masrafı.benzine para bulamadığımdan dolayı otobüsle gidip geliyom vallaamayıstan bugüne 4000km yaptım.50ytl lik benzin alıyorum. iki kere kadıköye git gel yapıyorum benzin ışığı yanıyor.

bu durumlarda benim lpg ye geçmem mantıklı mı?lpg takıldığında ne kadar yakacağını bilemediğimden tam hesaplayamıyorum.

Birincisi çok hesaplamışsın gibi. Yani 31 kuruş ciddi rakam. Araba küçük, o kadar yakmaması lazım. Özellikle her gün sabah akşam köprü trafiğine falan girmiyorsanız.

İkincisi, eğer hakkaten 31 kuruş yakıyorsanız bugünkü fiyatlarla tasarrufunuz %30'u geçemez. Daha fazla tasarruf edersin diyen yalan söyler. Bu durumda aracınız 230 kr falan yakacaktır. Amortisini siz hesaplayın. Ayrıca ruhsata işletme için 350 YTL civarı para da harcayacaksınız bunu da unutmayın.

Ben ayda 1000km'den az yol yapan arkadaşlara LPG tavsiye etmiyorum. Çünkü amorti süresi 2 seneyi geçiyor. 2 sene sonra kim öle kim kala fiyatlar ne ola ekonomik kriz ne ola...

• ikinci el lpg yi ruhsata işletemezsiniz diye biliyorum ama konunun uzmanları daha iy bilirler, sebebi de makine mühendisleri odası lpg sistemini ruhsata işlerken seri numarasını da kaydediyorlar...
  • quote:

Orjinalden alıntı: alp_85

kardeş yanlış anlama ama bence sen arabayı sat durumun düzeldiği zaman zaten alırsın bi tane daha boşuna masraf sana kasko masrafı servis masrafı şuymuş buymuş zaten kullanmıyorsunda ilerde alırsın... arada ki fark artık fazla değil hemde belli zaten bayadır benzin almadığın şuan 2.85 lira litresi benzinin lpg gaz 1.73 bide lpg yüzde 20 daha fazla yakıyor benzine göre ... motor ısınmadan gaza geçmiyor kışında motor geç ısınıyor yani sen bence sat arabayı...

araç annemin zaten.ama bende kullandığım için daha etkin kullanım istiyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: alp_85

kardeş yanlış anlama ama bence sen arabayı sat durumun düzeldiği zaman zaten alırsın bi tane daha boşuna masraf sana kasko masrafı servis masrafı şuymuş buymuş zaten kullanmıyorsunda ilerde alırsın... arada ki fark artık fazla değil hemde belli zaten bayadır benzin almadığın şuan 2.85 lira litresi benzinin lpg gaz 1.73 bide lpg yüzde 20 daha fazla yakıyor benzine göre ... motor ısınmadan gaza geçmiyor kışında motor geç ısınıyor yani sen bence sat arabayı...

Buradan 2. el araba almanın neden riskli olduğunu da anlamış oluyoruz
  • quote:

Orjinalden alıntı: toggy06

ikinci el lpg yi ruhsata işletemezsiniz diye biliyorum ama konunun uzmanları daha iy bilirler, sebebi de makine mühendisleri odası lpg sistemini ruhsata işlerken seri numarasını da kaydediyorlar...

Sıfırdan şaşma derim
  • merhabalar,

Lethegrn arkadaşım hesaplamanda bir yanlışlık olabilirmi acaba??? Km de 31 kuruş çok fazla geldi bana...Yanlışlık yok diyorsan Öncelikle aracı bir bakıma sokmanı fakat hepimizde olduğu gibi sendede ekonomik kriz varsa en azından hava filtresini değiştirmeni öneririm.:)

31 kuruş neden fazla geldi dersen;
    Bende Honda Civic 98 Hb 1.4 var benzinde Km de 25 kuruş yakıyor. Aynı zamanda EKOGAS LPG var gazda Km de 16-17 kuruş gidiyor.

2. el kit aslında alınmaz diye bişi yok ama Mühendisler odasından onay alamayabilrisin. Çünkü aynı seri numarası 2 araça verilemiyor. Fakat iptal durumu filan varsa nasıl bir yol izleneceğini bilmiyorum. Fakat Faruk arkadaşın dediği gibi sıfırdan şaşma....

Öğrenci filan isen Dudulludaki EKOGAS İstanbul fabrikada uygun birşey yapmaya çalışırız...

Erkan Varol
    EKOGAS LPG
    Elektronik Bölüm Müdürü
    www.ekogas.com.tr

• quote:

Orjinalden alıntı: toggy06

ikinci el lpg yi ruhsata işletemezsiniz diye biliyorum ama konunun uzmanları daha iy bilirler, sebebi de makine mühendisleri odası lpg sistemini ruhsata işlerken seri numarasını da kaydediyorlar...

evet benim bildiğimde bu şekilde oluyor bir kere işlenen kit bir daha işlenmiyor bende servisin yalancısıyım
  • 2. el kit ruhsata işlenmiyor
  • Benim aracım 2001 Model H.Accent 1,3 LX araca LPG taktıracağım. Bir tanıdıkta 3 hafta kullanılmış daha projesi çıkmamış (Sattığı arabaya çıkacartacak) Zavolli marka sıralı LPG sistemi dönüşümü var. Alsam sorun yaşarmıyım.
    Hangi markayı tavsiye edersiniz Teşekkürler
    Adana'da aldığım fiyatlar.
    Atiker:930 TL 10 Taksit.
    BRC:1450 TL 10 Taksit.
  • quote:

Orijinalden alıntı: T_cetveli

yıl 2008 de zamanı durdurun gelmeyin buralara ... çıktı buralar. gelecek diye diye geldi herşey. 2.85 ten lpg bulamıyoruz. benzini bırak. 3.51 lpg.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TSY

quote:

Orijinalden alıntı: T_cetveli

yıl 2008 de zamanı durdurun gelmeyin buralara ... çıktı buralar. gelecek diye diye geldi herşey. 2.85 ten lpg bulamıyoruz. benzini bırak. 3.51 lpg.

2,83'e bile LPG var, kocaeli körfez Milangaz. rafinerinin önü taşıma maliyeti 0,ancak bu kadar ucuz oluyor.

• izmir de merkezi noktalarda arayıpta bulabilirseniz 2.99 dan bp lpg var, şehir içi tüm istasyonlar şuan 3.04 ten satıyor tarih: 30 ocak 2018
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.