Şimdi Ara

2 damla yağmur düştüğü an frenler şaşırıyor ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
555
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar geçenlerde bulunduğum yere yağmur yağmasıyla birşeyi farkettim,yağmur denemez aslında bir ara çiseledi ufaktan ıslattı durdu. Detaylı düşündüğüm zaman daha önce de yağmurlu zamanlarda bunu yaşadığımı hatırladım. Yerler azıcık bile ıslak olsa,benim araç pedala (hafif-orta arası) basmamla birlikte direk olarak tak tak tak sekmeye başlayarak abs’yi devreye sokuyor. Kuru zeminde sıkıntı yok,sert bir şekilde frene sonuna kadar basınca giriyor devreye ama ıslak zeminde pedala dokunmamla birlikte Abs’ye girmesi biraz garibime gidiyor açıkçası. Bu bir sorun mudur arkadaşlar ya da sizin araçlarınızda da oluyor mu ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Lastikleriniz Kumho mu?

Bir de yağmur ilk yağar yağmaz yerdeki tozu balçık kıvamına getirir ve kaymak için ideal bir zemin oluşturur.
  • goodorevil kullanıcısına yanıt
    Lastiklerim Michelin hocam 3 yıl oldu alalı

• Çiseledikten sonra duruyor ya o bitiriyor işte olayı, resmen kayak pisti oluyor yol. Geçen gün o tarz bir yolda yaklaşık 20 km hızla dönüş alacaktım, direksiyonu kırdım, araba hiç oralı olmadı düz gitmeye devam etti, tam tur kırdım anca döner gibi oldu

• Yollar zaten hafriyat kamyonlarından dökülen topraklarla,beton mikserlerinden dökülen beton artıklarıyla dolu...Yağmurda vıcık vıcık çamur,hava kuruyunca göz gözü görmeyen toz bulutu...Günü kurtarmak için inşaattan başka bir vizyonun yok ise durum bu...
  • quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

Lastikleriniz Kumho mu?

Bir de yağmur ilk yağar yağmaz yerdeki tozu balçık kıvamına getirir ve kaymak için ideal bir zemin oluşturur.

Bu ön yargı oldu mu şimdi? Kumhonun ıslak zemin yol tutuşu iyi olan lastiği hiç mi yok yani.

Bana lastik yıl konusunda çatmıştınız. Kumho, 5 yıllık en evliya lastikten yeğdir bana sorarsanız. Bu o konunun intikamı olsun:) Şaka bir yana ön yargılar iyi değildir hele hele forum ortamında bir markayı hepten kötülemek vey göğe çıkarmak bilgi birikimi zayıf olan okuyucular tarafından yanlış anlamalara sebep olabilir...

• sarkihalindekal kullanıcısına yanıt
    Sene 2014'de şu anda kullandığım arabayı aldım. Üstünde 2011 ya da 2012 tam emin değilim ama daha eski değildi üretimli Kumho Solus KT21 lastikler geldi. Lastik dişleri de muhteşem değilse bile iyiydi.

Şimdi şöyle bir şey söyleyeyim, kuru zeminde tatlı sert frenlerde ABS kolayca devreye girebiliyordu. Ayrıca aracın dengesiz olduğu, mesela yokuş yukarı kalkış gibi durumlarda patinajsız kalkmak mümkün değildi.

Ama esas sorun yağmurda başlıyordu. Durmak o kadar sorun değildi çünkü arabayı kaldıramıyordunuz bile. Yak dörtlüyü çek sağa. Normal tamamen normal bir kalkış denemesinde direk devir saati 2000-3000'e doğru tırmanıyor ancak araba hiç bir yere gitmiyordu. Abartmıyorum size, sahil yolunda yağmurda arabayı kaldıramadım arkadan korna yedim. Çünkü normal kalkış denemesi yapıyorum (Hani devirli kalkarsınız, debriyajı sert bırakırsınız falan yok, tamamen normal kalkış deniyorum) araba resmen yürümüyor. Yani tamam bir hareketlenme var ama gıdım gıdım. Sanki buzda kalkış yapmaya çalışır gibi zerre abartım yok.
    Sonra o arabayı durdurmak için normal bir fren dozlamasına, yani frenin tutmaya başlayacağı eşiğe ulaşınca ABS başlıyordu takır takır vurmaya.

Şu anda arabanın altında halihazırda takılı olan 10 yıllık Bridgestone Blizzak LM25'ler bile o Kumholardan çok daha iyi tutuyor, arabaya çok hakim olarak kullanabiliyorum. Hiç bir şekilde "Bu lastikler tutmuyor" demiyorum.

Bu benim şahsi tecrübem.

• quote:

Sene 2014'de şu anda kullandığım arabayı aldım. Üstünde 2011 ya da 2012 tam emin değilim ama daha eski değildi üretimli Kumho Solus KT21 lastikler geldi. Lastik dişleri de muhteşem değilse bile iyiydi.

Şimdi şöyle bir şey söyleyeyim, kuru zeminde tatlı sert frenlerde ABS kolayca devreye girebiliyordu. Ayrıca aracın dengesiz olduğu, mesela yokuş yukarı kalkış gibi durumlarda patinajsız kalkmak mümkün değildi.

Ama esas sorun yağmurda başlıyordu. Durmak o kadar sorun değildi çünkü arabayı kaldıramıyordunuz bile. Yak dörtlüyü çek sağa. Normal tamamen normal bir kalkış denemesinde direk devir saati 2000-3000'e doğru tırmanıyor ancak araba hiç bir yere gitmiyordu. Abartmıyorum size, sahil yolunda yağmurda arabayı kaldıramadım arkadan korna yedim. Çünkü normal kalkış denemesi yapıyorum (Hani devirli kalkarsınız, debriyajı sert bırakırsınız falan yok, tamamen normal kalkış deniyorum) araba resmen yürümüyor. Yani tamam bir hareketlenme var ama gıdım gıdım. Sanki buzda kalkış yapmaya çalışır gibi zerre abartım yok.
    Sonra o arabayı durdurmak için normal bir fren dozlamasına, yani frenin tutmaya başlayacağı eşiğe ulaşınca ABS başlıyordu takır takır vurmaya.

Şu anda arabanın altında halihazırda takılı olan 10 yıllık Bridgestone Blizzak LM25'ler bile o Kumholardan çok daha iyi tutuyor, arabaya çok hakim olarak kullanabiliyorum. Hiç bir şekilde "Bu lastikler tutmuyor" demiyorum.

Bu benim şahsi tecrübem.

Kumho tecrübem olmadı ve bu markayı savunmuyorum yanlış anlaşılmasın. Gerçekten o lastik kötüymüş.

Bu arada KT21 diye bir lastiği görünmüyor kumhonun. KR21, KH21, KL21 görünüyor ve kötü puanlar almışlar. İyi puanlar alan lastik serileri de var. Her markanın iyi ve kötü lastiği vardır.

Siz iyi olsa bile lastikleri o kadar uzun süre kullanmayın. Tellerinin durumundan emin değiliz, hamurunun durumundan emin değiliz. Hele uzun yola çıkıyorsanız temkinli olun. Bana lastik 5 yıldan fazla dayanmıyor nedense. Hatta jant boyutu 18 ve üzeri olunca 1 yılda pertini çıkarıyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarkihalindekal -- 20 Kasım 2017; 0:29:37 >

KR21'miş hocam, arabanın eski resimlerine bakınca gördüm. Aklımda KT21 kalmış nedense.

Önüme çıkan çocuğa vurmayayım diye arabayı yürüme hızında kaldırıma yasladım. Lastik yarıldı, 185/65R15 ebatlı 1999 yılından kalma stepneyi taktım. Frende falan stepnenin olduğu sol ön teker tarafının bariz daha iyi tutunduğunu bariz fark ediyordum.

Bu arada, o lastiklerle uzun yollar da yaptım, lastiklerde salgı, titreşim, balon v.b sorunlar yok. Sadece ses yapıyor o kadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goodorevil -- 20 Kasım 2017; 0:31:13 >

• Kötü lastikler işleri gerçekten zorlaştırıyor. Neyse ki ucuz atlamışsınız...

Çatlama da mı yok?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarkihalindekal -- 20 Kasım 2017; 0:36:40 >
    Hocam o gün gerçekten ucuz atlattığımı düşünüyorum.

Şimdi gelelim şu 10 yıllık lastiklere.

Hocam bir kaç kere badire de atlattım bu lastiklerle, cidden güvensizlik yaşatmadı. 55-60 km/sa ile giderken 2 kere manevra yapmak zorunda kaldım. Alnının akıyla çıktı lastikler. Karda kışta da kullandım. Mantıklı olan her yere çıktı. Ben çıkamadıysam zaten kimse çıkamadı.
    Lastiklerde öyle gözüme takılan çatlak v.b görmedim. Belki yakından bakarsam vardır şimdi yalan konuşmayayım. Yarın gündüz gözüyle bir bakarım ama. Hiç bir lastikçi ya da arkadaş "Lastikler eski" demedi. Hatta bazları lastikleri yeni sandı.
    Şu anda lastikler sadece sesli çalışıyor. Onun dışında klasik kış lastiği neyse o. Yani yol tutuş olarak çok üst düzey bir şey vermiyor, yeterli ama.

• Yeni gibi duruyor hakikaten, söyleseler inanmazdım. Kış lastiği olduğu için mi acaba bunca yıl çatlak, sırt deseninde kopmalar vs. olmamış. Ben 5 yıllık lastiklerimi şunla yan yana getirsem benimkine 50 yıllık derler abartmıyorum. 4. yıldan sonra çatlama desen var, sırt deseninde ufak ufak kopmalar var, sırtta ufak çaplı kesik ve çatlaklar var ve çoğu zaman yanaklardan balon da yapıyor. Sanırım Arabistan sıcağı ve yol durumu(çukur, taşlı patika yollar), sık sık uzun mesafe katedilmesi ve agresif kullanımım lastiğin canına okuyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarkihalindekal -- 20 Kasım 2017; 1:15:34 >
    Ben aldığımda zaten lastikler pek yol yapmamıştı. İlk arabanın altına taktığımda pek güven vermese de, lastikçimin tavsiyesi ile bir hafta kullandım. Ondan sonra ufaktan tutunmaya başladı ve randıman vermeye başladı. Ben de zaten sakin kullanırım, arabayı ya da lastiği hırpalamam. Ondan dolayı mesela 3 yıllık 40 bin km den fazla yol tepmiş yazlık Petlas'larda dişler hala olduğu gibi duruyor.
    Zaten lastikte fiziksel hasar olsa ısrarla kullanmazdım. Yarın detaylı resim çeker, atarım.
  • quote:

Ben aldığımda zaten lastikler pek yol yapmamıştı. İlk arabanın altına taktığımda pek güven vermese de, lastikçimin tavsiyesi ile bir hafta kullandım. Ondan sonra ufaktan tutunmaya başladı ve randıman vermeye başladı. Ben de zaten sakin kullanırım, arabayı ya da lastiği hırpalamam. Ondan dolayı mesela 3 yıllık 40 bin km den fazla yol tepmiş yazlık Petlas'larda dişler hala olduğu gibi duruyor.
    Zaten lastikte fiziksel hasar olsa ısrarla kullanmazdım. Yarın detaylı resim çeker, atarım.

Tamamdır :)

• lastiklerin değişim zamanı gelmiş.benim lastiklerde 3 yıl oluyor .az km yapmama rağmen değiştiricem.

Hocam burada fena yağmur yağıyor, araba da gölün ortasında kalmış. Akşam arabaya binene kadar akrobasi yapacağım gibi. Resim çekemedim yani.
  • quote:

Hocam burada fena yağmur yağıyor, araba da gölün ortasında kalmış. Akşam arabaya binene kadar akrobasi yapacağım gibi. Resim çekemedim yani.

Tamam yahu acelesi yok :) Ne zaman müsait olursan...

• selam nerede yaşarsanız yaşayın kışın kış lastiği kullanın ya arkadaşlar kusura bakmayın çoğunuzda süper arabalar var 4 jant 4 lastik almıyorsunuz ya haberlerde görüyorum gece yağışlı havalarda araçlar yoldan çıkıyor tabi sürat esas mesele ama kış lastiği ile bunların çoğu olmaz örnek aydın da yaşıyorum 1 aydır kışlıklarımla geziyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.