Şimdi Ara

2 arac arasina park etmenin puf noktalari (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
11
Favori
62.977
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İmkan varsa otomatik park özellikli bir araç alın. Herşeyi o yapsın.
  • sol taraf müsaitse yandaki aracın yanına belli bir açıyla yaklaşılır.

l=farklı araçlar
    \= bizim araç olsun.Aşağıda şekilde kırmadan geri geri gelinir.Sağ ön kurtulduğu anda direksiyon kırılır.

\ l

l

2.Yöntem: Aşağıdaki şekil gibi ,Aracın tam yanına yaklaşılır.Direksiyonu kırarak gelinir,sağ aynadan bakılır kaldırımla göz kararı boşluk bırakılır.Sağ ön kurtulduğu zaman tam kırılır park yerine girince araç ileri alınarak düzeltilir.

l l

l

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Susta Kazım -- 1 Mayıs 2012; 23:20:35 >
  • ben paralel parketmiyorum çok pratik oluyor. bir kere arkadaki aracın tamponuna sürttüm sonra bıraktım :)

şaka bir yana bu plaka olayını deneyeceğim daha pratik olur belki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceycey11 -- 1 Mayıs 2012; 23:41:58 >
  • peki park edeceğimiz yer eğimli ise ve biz yukarı doğru geri geri park edeceksek aracı kaydırmadan park edebilmek için ne yapabiliriz? düz yerde sorun yok ancak yokuşta, araç kayıyor, o arada panikle istop ediyor, hop tekrar çalıştır :(
  • O başlıkta hatırladığım kadarı ile aracın plakasına ek olarak bir arkadaş da, arkadaki aracın önündeki logoyu gördüğünüz an toplayın demişti. Bu da faydalı olabilir.
  • http://www.uzmantv.com/iki-arac-arasina-nasil-park-edilir
    http://www.uzmantv.com/iki-arac-arasina-park-edilen-araba-nasil-cikarilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi immortal_plt -- 2 Mayıs 2012; 1:29:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: calypsoo

Pratik yaparak sorun giderilebilir fakat apartmanin otoparkina birakiyorum. Bazen 2 arac arasina girmem gerekiyor fakat zorlaniyorum. Varmidir bunun bi puf noktasi ?
    Tesekkurler..

istanbuldaysan 1 saatte ogretebilirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: fremdsprache

quote:

Orijinalden alıntı: Sheldon-Cooper

Boyle bir konu daha acilmisti ve bir arkadasin tavsiyesi gercekten ise yaradi. Bugun denedim hatta.

Orta direkler yan yana gelecek sekilde ondeki araca yaklasiyoruz.

Direksiyonu tam sag kirip sol dikiz aynadan`arkadaki aracin plakasini gorecek kadar` devam ediyoruz. Sora toparlayip yanasiyoruz.

Benim aracta park sensorleri olmasina ragmen paralel park zor oluyor ancak bu yontemle bugun cok rahat park ettim.

Bilgiyi paylasan arkadasi hatirlamiyorum ama burdan sevgi ve saygilarimi gonderiyorum :)

Bu plakayı görünce toplama süper bir yöntemmiş, teşekkürler! Yandaki aracın sedan ya da hb olmasına göre uzunluğu değiştiğinden orta direklere güvenemedim açıkçası. Arka tekerleğim yandaki aracın en arka hizasıyla aynı olacak şekilde durup tam sağ/sol kırıp plakayı görünce de ters yöne tam kırınca süper oldu!

Ayrıca park sensörü büyük rahatlıkmış Bir de artık aynalarla uğraşmıyorum aşağı eğmekle, tabii yine gereken durumlar çıkabilir ama halen acemilik var

Orta direkleri degil ama kelebek camlarini ayni hizaya denk getir. Kelebek camlari her zaman arka lastigin tam uzerindedir

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Sheldon-Cooper

Boyle bir konu daha acilmisti ve bir arkadasin tavsiyesi gercekten ise yaradi. Bugun denedim hatta.

Orta direkler yan yana gelecek sekilde ondeki araca yaklasiyoruz.

Direksiyonu tam sag kirip sol dikiz aynadan`arkadaki aracin plakasini gorecek kadar` devam ediyoruz. Sora toparlayip yanasiyoruz.

Benim aracta park sensorleri olmasina ragmen paralel park zor oluyor ancak bu yontemle bugun cok rahat park ettim.

Bilgiyi paylasan arkadasi hatirlamiyorum ama burdan sevgi ve saygilarimi gonderiyorum :)

Bu plakayı görünce toplama süper bir yöntemmiş, teşekkürler! Yandaki aracın sedan ya da hb olmasına göre uzunluğu değiştiğinden orta direklere güvenemedim açıkçası. Arka tekerleğim yandaki aracın en arka hizasıyla aynı olacak şekilde durup tam sağ/sol kırıp plakayı görünce de ters yöne tam kırınca süper oldu!

Ayrıca park sensörü büyük rahatlıkmış Bir de artık aynalarla uğraşmıyorum aşağı eğmekle, tabii yine gereken durumlar çıkabilir ama halen acemilik var

reserve. bunu bi deneyelim:)

• quote:

peki park edeceğimiz yer eğimli ise ve biz yukarı doğru geri geri park edeceksek aracı kaydırmadan park edebilmek için ne yapabiliriz? düz yerde sorun yok ancak yokuşta, araç kayıyor, o arada panikle istop ediyor, hop tekrar çalıştır :(

sorumun cevabını öğrendim, hocayla çalışarak tabii:) debriyajı tam olarak düzgün kullanmayı öğrenememişim meğer, şimdi büyük rahatlık oldu. evin önüne gelince komşu olmasın balkonda diye dua ediyordum:)
  • Faydalı bir konu, takip edeyim. Ben de ufak sıkıntılar yaşıyorum 2 araç arasına park ederken
  • yol kenarına parkedenlere bakıyorum bazan kaldırımdan abartısız 1 metre uzak kalacak şekilde park etmiş oluyor.şu bahsedilen plaka görme meselesi uygulanırsa sanırım uygulayanda 1 metre mesafe bırakacak şekilde park etmiş olacak.en güzeli aracın ebatlarını bilip buna uygun hareket etmek.buda bol bol pratik demek.önceleri bende kaldırım mesafesini ayarlamak için kapıyı hafif aralayıp oradan kaldırıma bakarak yanaşırdım.birde 2 araç arasına park ederken araçlara paralel durmak yerine aracın burnu dışarıda kalacak şekilde durup ilk harekete bu şekilde başlamak çok daha rahat park etmenizi sağlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lord66 -- 4 Mayıs 2012; 15:10:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lord66

yol kenarına parkedenlere bakıyorum bazan kaldırımdan abartısız 1 metre uzak kalacak şekilde park etmiş oluyor.şu bahsedilen plaka görme meselesi uygulanırsa sanırım uygulayanda 1 metre mesafe bırakacak şekilde park etmiş olacak.en güzeli aracın ebatlarını bilip buna uygun hareket etmek.buda bol bol pratik demek.önceleri bende kaldırım mesafesini ayarlamak için kapıyı hafif aralayıp oradan kaldırıma bakarak yanaşırdım.birde 2 araç arasına park ederken araçlara paralel durmak yerine aracın burnu dışarıda kalacak şekilde durup ilk harekete bu şekilde başlamak çok daha rahat park etmenizi sağlar.

aracın burnu dışarıda derken, e geri geri boşluğa gelmeden nasıl burnu dışarıda kalacak? halen terimleri çözemedim ben sanırım, kusura bakmayın:)
  • hocam kastettiğim olay 2 araç arasında bulunan boşluğa tahmini 45 derecelik bir açı olacak şekilde durmak ve bu şekilde geri gelmeye çalışmak.yani öndeki araca yani boşluğa paralel durmak yerine boşluğu baz alarak belli açıda durarak park manevrasına başlamak en kolay yoldur.mesela ilerde 2 araç arası boşluk gördün.önce düz girecekmiş 2 araç arasındaki boşluğa şöyle bir girip aracın önünü tekrar boşluktan çıkaracak şekilde manevra yapınca bahsettiğim açı oluşuyor.bütün ustalar böyle yapar:))
  • quote:

Orijinalden alıntı: lord66

hocam kastettiğim olay 2 araç arasında bulunan boşluğa tahmini 45 derecelik bir açı olacak şekilde durmak ve bu şekilde geri gelmeye çalışmak.yani öndeki araca yani boşluğa paralel durmak yerine boşluğu baz alarak belli açıda durarak park manevrasına başlamak en kolay yoldur.mesela ilerde 2 araç arası boşluk gördün.önce düz girecekmiş 2 araç arasındaki boşluğa şöyle bir girip aracın önünü tekrar boşluktan çıkaracak şekilde manevra yapınca bahsettiğim açı oluşuyor.bütün ustalar böyle yapar:))

teşekkürler açıklama için. valla bu diğer dediğinizi de hatta otobüsler öyle park eder derler ancak geniş yer yoksa imkansız gibi geliyor (acemi olduğumdan büyük ihtimalle) önce burnu sokup sonra ters yöne çıkana kadar ben konvoy oluşur arkada sanırım:D

ben de hocadan aslında aynı yöntemi öğrenmiştim, arkaları eşitleyip tam sağ ya da sol, 45 derece acı olana kadar gelip, sonra toplayıp biraz geri geliyorum, kaldırıma yanaşana kadar sonra burun kurtarıp yeterince yanaştıktan sonra ters yöne tam kırıp topluyorum. tabii bunlar çok yavaş gerçekleşiyor şu anda, umarım daha hızlı hallederim yakında, 4 lüleri yakıyorum yukarıdan gelenleri uyarmak için, yokuşta oturduğumdan yavaş hareket etme ihtiyacı duyuyorum, kaymayayım etmeyeyim diye, daha alışamadım. düz yerler cennet gibi geliyor:D

• Parketmenin püf noktası öndeki araca çok yakın manevralar yapmak hızlı direksiyon hareketlerinden geçiyo.

İki araç arasına gireceksiniz. ilk önce öndeki araçla aynalar birbirine değecek kadar yan yana gelin.

Sonra düz bir şekilde gelerek kaputunuz yandaki aracın aynasına denk geldiği zaman direksiyonu tam kırıp biraz gelin.

Daha sonra çok hızlı bir şekilde direksiyonu tam aksi yönde çevirerek tamponunuz ön tampona bakarak park edebilirsiniz. Bu şekilde yaparsanız araba sığıcak kadarsa arkadaki arabayla peki işiniz olmaz ve kaldırıma sıfıra yakın park etmiş olursunuz
  • Arkadaşlar,

Manevraya başlarken direkler mi hizalanacak aynalar mı yan yana gelecek kestiremiyorsanız şunu düşünün. Geri geri park etme aslında park etmiş arabanın yola çıkma hareketinin TAM TERSİDİR. Yani çıkarken arabanın konumu nasılsa geri girerken de aynısı olur. Şimdi aşağıdaki gibi pratik yapabilirseniz mükemmel paralel parkı öğrenebilirsiniz.

İki aracın ortasına park etmiş bir aracın içindesiniz.(Yolun sağındayız) Çıkıp yola devam edeceksiniz. Hareketler şöyle olacak:
    (1) Sol dikiz aynasına baktıktan sonra direksiyonu tam sola kırdık ve yavaşça arabanın burnunu çıkardık. Bizim arabanın burnu öndekinin arka tamponunu tam geçtikten sonraki sahneyi hafızanıza alın. Geri park ederken toplamaya başlayacağınız nokta budur.
    (2) Burun kurtuldu biz de direksiyonu tam sol durumdan sağa doğru çevirerek yola çıktık. Arabamız daha yola paralel hale gelmeden hemen önceki pozisyonunu da hafızanıza alın. Geri park ederken arabayı (yol durumu müsade ediyorsa) bu pozisyona getirip harekete başlayacağız.

Ben bu yöntemle İstanbul Reşitpaşa gibi daracık yerde sıkışık trafikte bile istediğim yere park ediyordum. Önceleri çok acemiydim sağolsun çevre esnaf yardım ediyordu. Şu an öyle duruma geldim ki arkamdan trafik akarken hem öndeki hem arkadaki arabayla benim araba arasına 5 parmak sığmayacak şekilde park edebiliyorum :)

Daha fazla merak ediyorsanız resimlerle anlatabilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: noy07

Arkadaşlar,

Manevraya başlarken direkler mi hizalanacak aynalar mı yan yana gelecek kestiremiyorsanız şunu düşünün. Geri geri park etme aslında park etmiş arabanın yola çıkma hareketinin TAM TERSİDİR. Yani çıkarken arabanın konumu nasılsa geri girerken de aynısı olur. Şimdi aşağıdaki gibi pratik yapabilirseniz mükemmel paralel parkı öğrenebilirsiniz.

İki aracın ortasına park etmiş bir aracın içindesiniz.(Yolun sağındayız) Çıkıp yola devam edeceksiniz. Hareketler şöyle olacak:
    (1) Sol dikiz aynasına baktıktan sonra direksiyonu tam sola kırdık ve yavaşça arabanın burnunu çıkardık. Bizim arabanın burnu öndekinin arka tamponunu tam geçtikten sonraki sahneyi hafızanıza alın. Geri park ederken toplamaya başlayacağınız nokta budur.
    (2) Burun kurtuldu biz de direksiyonu tam sol durumdan sağa doğru çevirerek yola çıktık. Arabamız daha yola paralel hale gelmeden hemen önceki pozisyonunu da hafızanıza alın. Geri park ederken arabayı (yol durumu müsade ediyorsa) bu pozisyona getirip harekete başlayacağız.

Ben bu yöntemle İstanbul Reşitpaşa gibi daracık yerde sıkışık trafikte bile istediğim yere park ediyordum. Önceleri çok acemiydim sağolsun çevre esnaf yardım ediyordu. Şu an öyle duruma geldim ki arkamdan trafik akarken hem öndeki hem arkadaki arabayla benim araba arasına 5 parmak sığmayacak şekilde park edebiliyorum :)

Daha fazla merak ediyorsanız resimlerle anlatabilirim.

Hocam konuyu up'lamış olacağım ama anlatımınız çok faydalı geldi bana.

Benim şöyle bir problemim var, park edebiliyorum ama kaldırıma sıfır olma takıntım var.Bir karış açık kalırsam yol geniş bile olsa rahat edemediğim için çok fazla manevra yapmak zorunda kalıyorum :)

Bu dediğiniz çıkış hareketlerinin tam tersi olayı çok mantıklı geldi.Bu yöntemle bugün çok daha güzel bir park yapabileceğimi düşünüyorum.

Bazen de ki 1 yılda şimdiye kadar 2 kez oldu, öküzlüğüm tutuyor ve hiç bir şekilde giremeyip başka bir park yeri arıyorum ama o tamamen benimle ilgili :))

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.