Şimdi Ara

2.Basamak: İngilizce Çalışma Programı (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
143
Cevap
97
Favori
44.931
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
31 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • En azından 2.5 saat yapın.3 saat tavsiye ediyorum.
  • Hocam yarından itibaren verdiğiniz derslere başlayacağım.

Speaking ile ilgili bir kaç sorum var yani ilk dersle ilgili.

Hocam verilen her kelimeyi yazmalı mıyız yoksa sadece kalıpları öğrenmemiz yeterli olacak mıdır? Günde en az 1.5 saat yazmışsınız günde 5-6 video yeterli olacaktır galiba veya öyle mi? Ayrıca gohead kaynağını bitirdikten sonra diğer iki kaynağı da aynı şekilde çalışacağız?

Teşekkürler yardımlarınız için

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok teşekkürler hocam birde sizin konunuzdu galiba ingilizceye başlarken diye bir konu tam adını bilmiyorum bulamadım.
  • Paco de Lucia kullanıcısına yanıt
    Her kelimeyi bir deftere yazmanız sizin için iyi olur.
    Kelimeler ve özellikle kalıplar çok önemli.
    Look Ahead dersleri bittikten sonra diğer 2 kaynağa eğer İngilizce konuşma becerisinizi ileri düzeyde geliştirmek istiyorsanız çalışın.
    Genel olarak dil öğrenenler için o 2 kaynağı zorunlu olarak eklemedim.İsteğe bağlı yani.
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler kelime haznem var benim ben daha çok kalıplara odaklanacağım. Bitirdikten sonra tekrar konuşuruz hocam
    edit: kafamdaki ingilizceyi silip sıfırdan başlıyorum bu arada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paco de Lucia -- 27 Eylül 2016; 14:26:24 >
  • Bu kadar detaya girmeyin.
    Günlük 3 saat değilse de 3.10 dakika olsun.Video dersi yarım bırakmayın ama.
  • Edit: Hocam bir de bu cümleleri deftere yazmak yerine sadece arada bilmediğimiz kelimeleri yazmak daha faydalı olmaz mı?
    Hayır olmaz.Bilmediğiniz kelimeleri deftere yazıp ezberlemek YANLIŞ BİR YÖNTEMDİR.
    Neden diyeceksiniz?
    Çünkü bir kelimenin cümle içinde kullanılan tek bir anlamı yoktur.Fast kelimesi hızlı demek ama fiil olarak oruç tutmak demek.
    Yıllarca insanlar bu yanlış yöntemlerden dolayı dil öğrenemiyor.
    Kelimeleri cümle içinde kullanım farklılıklarını görerek öğrenmek en kalıcı ve doğru yoldur.Bunun için sıkça okumak şarttır.
    Zaten okumayı sevmediğimiz için de dil öğrenemiyoruz genel olarak.
    Cümleleri yazıp o kalıpları öğrenin.Başarılar.
  • Hocam gramer öğrenme sırası veya o tarz bir listeniz var mı? Nasıl öğrenmemiz gerekiyor?

Bunlar hakkında biraz bilgi alabilir miyim?

• rat.planet hocadan alıntı, aslında forumun ilgili konusunu okursanız oarada görebilirdiniz.
    Ben alt kısma yine Hocamızın birkaç gramer tavsiyesini yazdım ama size acizane tavsiyem; ilgili kısımları okuyun ve hatta okurken not alın sonra ders çalışmaya başlayın.

Seviyeniz Upper İntermediate'ye ulaşana kadar İngilizce-Türkçe sözlük kullanın.Bu seviye ile birlikte artık İngilizce-İngilizce sözlük kullanabilirsiniz.
    Gramer Çalışma Konu Sırası

ADJECTIVES
    ADVERB CLAUSES
    ADVERBS
    BE ABLE TO
    BE SUPPOSED TO
    BE TO
    CAUSATIVE
    CLEFT SENTENCES
    COMPARISON
    DETERMINERS'den sonra TENSES konusuna çalısın sonra normal sıralamayla devam edin.
    GERUNDS
    HAD BETTER
    IF CLAUSES
    IMPERATIVES
    INFINITIVES
    INVERSION
    IRREGULAR VERBS
    LİNKING (COPULAR) VERBS
    MODALS
    NOUN CLAUSES
    NOUNS
    PARTICIPLES
    PASSIVE VOICE
    PHRASAL VERBS
    PREPOSITIONS
    PRONOUNS
    QUESTION TAGS
    RELATIVE CLAUSES
    REPORTED SPEECH
    SENTENCE CONNECTORS
    SUBJECT-VERB AGREEMENT
    SUBJUNCTIVE
    TENSES
    TOO & ENOUGH
    USED TO
    WISH
    WOULD RATHER
    -----------------------------------
    Burada size söylemem gereken tek anahtar detay şu;
    Eğer ana diliniz olan Türkçe gramer ile İngilizce grameri karşılaştırabilirseniz bu işi başarabilirsiniz.(Bunu çalışma programı konusunda gramer kısmında anlattım zaten.)
    Yani ana dilinizin gramer kurallarını iyi bilmeniz gerek ve İngilizce grameri iyi bilmeniz gerek ama bu iki şey makale okumak için YETMİYOR.
    Çünkü siz de okuyunca göreceksiniz ki makalelerde ve tezlerde cümleler çok uzun. Cümle başlıyor bir paragraf bitmek bilmiyor.
    Eğer 2 dilin gramerini karşılaştırma yaparak öğrenmezseniz maalesef makale ve tez okurken uzun cümleleri anlayamayacaksınız.
    Çünkü cümledeki hangi kelime sıfat, hangisi zamir vs. bilmeden onu hem çeviremezsiniz hem de DOĞRU şekilde anlayamazsınız.
    Türkçe olarak İsimler, sıfatlar,zamirler,edatlar,zamanlar,kip ekleri ve özellikle cümlenin öğeleri.
    Türkçe bir cümleyi öğelerine ayırmayı bilmeniz gerekiyor.
    Bunu öğrenince İngilizce cümleleri öğelerine ayırmakta zorlanmayacaksınız.
    Her konuya ayrı olarak çalışmanız gerekiyor.
    Konu anlatımı uzun olan konuları 2 veya 3'e bölerek çalışabilirsiniz.
    Mesela İngilizce Nouns(isimler) konusuna çalışacaksınız.
    1-)Önce Türkçe İsimler konusuna çalışın. İsimlerin çeşitleri nedir? Bunları öğrenip kısa notlar alın.
    Detaylı Türkçe gramer çalışmayacaksınız genel olarak öğreneceksiniz.
    2-)Sonra İngilizce Nouns konusuna çalışın.
    Konu bittikten sonra 10 dk dinlenin.
    3-)Sonra yarım saat düşüneceksiniz.
    Peki, ne düşüneceksiniz?
    A-Türkçe isimler ve İngilizce isimler konusu arasında benzerlikler var mıdır?
    B-Türkçe isimler ve İngilizce isimler konusu arasında farklılıklar var mıdır?
    C-Türkçe isimler mi yoksa İngilizce isimler mi daha fazla kurala sahip?
    4-)Bu 3 sorunun cevaplarını bir yere not alın.
    Eğer bu karşılaştırmayı yaparsanız bu konuyu hafızanıza yerleştirmek için ilk engeli aştınız demektir. Bunu yaparsanız unutma oranız yarı yarıya azalacaktır. Âmâ yine de yeterli olmayacaktır.Çünkü henüz konu hakkında alıştırma çözüp konuyu uygulamadınız.
    5-)Çalıştığınız konuyla ilgili ana sayfada verdiğim alıştırma sitelerinden ilgili konunun sorularını çözün.
    İşte şimdi unutmaya karşı ikinci engeli de aşmış oldunuz. Bu durumda başarı yine de %100 olmayacaktır.%80 başarı ancak düşünülebilir.
    6-)Bunun için lit2go sitesini açıp Readability bölümününe tıklayıp ''K,1,2 ve 3''yazan bir kısma tıklayarak basit cümle seçin.
    Üçüncü ve son bir engel daha var. İşlediğiniz konuyu cümle içinde görmeniz gerekiyor.
    Şimdi karşınıza basit cümleler gelecek. Buradaki cümlelere bakıp hangi kelimenin isim olarak kullanıldığını öğrenin. Ama dikkat edin en fazla ''3'' numaralı kısma kadar cümle zorluğu seçin. Daha üst seviyelerde kelime bulmanız zorlaşır. Peki bunu da uyguladık bitti mi? Kesinlikle hayır!!! Cümlede bulduğunuz o isim neyse onun Sesli telaffuzunu da öğreneceksiniz. Zaten sitede seslendirme kısmı var. Onu dinleyerek ilgili kelimenin telaffuzunu doğru olarak öğrenirsiniz.

• Paco de Lucia kullanıcısına yanıt
    Aşağıda yazmışlar fakat geçmiş bir konuda var olan konu sıralamasıydı Ekrem Hoca'nın sitesinde.(alfabetik sıralama yani)
    Normal çalışma sıralaması genelde;
    1.Nouns(Bazen Tenses konusu da ilk sırada olabiliyor.)
    2.Adjectives
    3.Articles
    4.Pronouns
    5.Verbs
    6.Tenses
    7.Modals
    8.Voice
    9.Conditional sentences
    10.The İnfinitive
    11.The gerund
    12.The participles
    13.Adverbs
    14.Prepositions
    15.Conjunctions
    16.İnterjections

Bu şekilde bir sıralama daha uygun olur sanırım.
    Birçok kitap farklı sıralama yapar.
    Bu işte önemli olan başlangıçta nouns,verbs,tenses,adjectives,pronouns ile başlamaktır.Gerisi size kalmış.
  • rat.planet hocam, hot english magazine dergileri hakkında ne düşünüyorsunuz ? yorumunuzu merak ediyorum.
  • lawlor L kullanıcısına yanıt
    Ben bir iki sayısını aldım. İngilizce'si hiç olmayanlara değil de az çok İng. bilenlere hitap ediyor. Oldukça faydalı bir dergi bence ama biraz tuzlu; 24,50 Tl. Pahalı bence...
  • Gramer konusunda bir seçim yapmanız gerekiyor.Kaynak seçimi.
    Bunun için şu konuyu okuyup karar verin;
    https://forum.donanimhaber.com/m_120636163/tm.htm
  • Hocam look ahead derslerine başladım ilk üç bölümü bitirdim.Ancak diyaloglarda bazen cümle kalıplarını ve ya kelimeleri tekrar tekrar dinlememe rağmen anlayamıyorum. Look ahead ile ilgili ''Her kelimenin telaffuzunu öğrenmeden diğer derse geçmeyin.
    Her dersteki kalıp cümleleri tam öğrenmeden geçmeyiniz.'' demişsiniz.Fakat ben bunu tam olarak gerçekleştiremiyorum.Bu derslerdeki odak noktamız sadece videoda tekrar edilen kalıplar mı olmalı acaba, yoksa tüm kalıplar mı?
  • Dikkatli dinlemeye çalışın.Çünkü her cümle ve kelimeyi(ekrana yazılı olarak gelen) yavaş olarak da telaffuz ediyorlar.
    O yazdığım cümleyi eksik anlamışsınız.Orada şunu da yazdım;sadece ekrana yazı olarak gelen cümleleri ve kelimeleri ezberleyin.Geri kalanlar ekstra bilgi.Anlamazsanız o kısmı sorun etmeyin.Başlangıç bu.
    Kısacası her derste ekrana yazı olarak gelen kelime ve cümleleri ezberleyin,telaffuzunu öğrenin.Türkçe'ye çevirmeyin zaten adamlar çeviriye gerek kalmadan onu anlatmaya çalışıyor.
    Başarılar.
    Hocam ben tam anlamadım sıralamada verbs 5. sırada ama yazının sonunda 2. sırada çalışılmalı demişsiniz.Bir de ekrem hocanın sitesinde konuları ayırmış galiba çok fazla başlık var.Önce limasollunaci sitesinden bir konuyu çalışıp sonra ekrem hocanın sitesinden o konuyla ilgili bölümleri tekrar mı çalışmalıyız?
  • Kizilelma151515 K kullanıcısına yanıt
    O sıralamayı ben bir örnek olsun diye verdim.Genelde o sıralama ile gider.
    Fakat orada yazdığım gibi bazı kitaplar(betty azar) fiillerden başlar anlatmaya.
    Yani standart bir sıralama yoktur.
    Elinizde kitap varsa oradan çalışın.Eğer yoksa yazdığım sıralamaya göre gidin.
    Bir konuyu kavramadan olmaz öyle.Siz yeni başlıyorsanız limasollu sitesi yeterli.Önce bir temel atın.Gelişince detaylara bakarsınız.Bir anda detay sıkar.
    Hocam limasollunaci sitesinde de konular böyle bölüm bölüm ayrılmış.Sizin dediğiniz sıralama ile gideceğim ancak çok konu var bunların sizin dediğiniz maddelerin hangisine ait olduğunu nasıl anlayacağım?

Basit isim cümleleri - This is a book
    İşaret zamirleri - This that it
    İsimlerin çoğullaşması
    Yer bildiren isim cümleleri - There is, there are
    A, an, the kullanımı
    İyelik sıfatları
    Şahıs zamirleri
    Soru zamirleri ve sıfatları
    İsim tamlamaları
    At, in, kullanımı
    Emir cümleleri - Imperatives
    Düzensiz fiiller - Irregular verbs
    Yardımcı fiiller - Can
    Yardımcı fiiller - Must
    Yardımcı fiiller - May
    Yardımcı fiiller - Could
    Yardımcı fiiller - Would
    Yardımcı fiiller - Should
    Yardımcı fiiller - Might
    İngilizce isimler - Nouns
    İngilizce sıfatlar - Adjectives
    To have fiilinin çeşitli kullanılışları
    Fiilimsiler - Gerund
    Mastarlar - Infinitives
    It zamirinin çeşitli kullanılışları
    İngilizce edatlar - Preposition
    Şartlı cümleler - Conditional sentences
    İlgi zamirleri - Who - relative pronouns
    İlgi zamirleri - Which - relative pronouns
    İlgi zamirleri - Whose - relative pronouns
    İlgi zamirleri - That - relative pronouns
    Active passive - etken edilgen cümleler
    Direct indirect - dolaysız, dolaylı cümleler
    Direct indirect questions - dolaysız- dolaylı soru cümleleri
    İngilizce - Zarflar - Adverbs
    Direct indirect imperatives - dolaysız-dolaylı emir cümleleri
    Yapılarına göre cümle çeşitlerine toplu bakış
    Pekiştirme soruları - Tag questions
    Olumsuz cümlelere toplu bakış

• Look Ahead sitesini önermişsiniz fakat ben siteye girdiğimde videoları bulamadım acaba videoları nereden bulabiliriz?
  • Kizilelma151515 K kullanıcısına yanıt
    ORadaki sıralamadan devam edin.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.