Şimdi Ara

2*120 lik seagate ile Raid 0 denemesi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
1.648
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: ysroguz

bu raid denen şeyin avantajı sadece dosya transferindemi var. oyunlarda filan etkiliyormu performansı. benim anakarttada var raid ama hiç denemedim.

raid oyun performansini cokta artirmaz ama loading i hizlandirir, oyun yuklemeyi yari yariya indirir, ama islemci yi hafifletmez.aksine 2 hdd old icin yuk bindrir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Arthur

quote:

Orjinalden alıntı: SoulReaver

"Raid 1 de ise veriyi 2 diskede yazar.bunun sonucunda eğer bi diskinde donanımsal arıza olurda kullanılmaz hale gelirse diğerinden devam edersin."

bunun anlamı elimizdeki verilere diger HDD den kaldıgımız yerden devam edebiliriz mi?

peki raid 0 da bir diskte donanımsal bir arıza oluşursa diger HDD yi kullanamaz mıyız!?Ya da şöyle sorayım kullanırız ancak verilerin hepsini sıfırlamamız mı gerekir.Yani bozulmayan HDD yi formatlamalımıyız!?

ikinci kısmı DM657 kardeş açıklamış bende 1 kısıma cevap vereyim.Raid 1 sistemin warsa hdd lerin biri ölünce ölüyü çıkarıp raidi iptal ediyosun ve sağlam olanla devam ediyosun.yani bi veri kaybın olmuyo ve herşeyi ywni baştan yapmak zorunda kalmıyosun.Sadece 2-3 dakka içinde sistemin eskisi gibi çalışıyo.

o zaman raid1 ile mevcut HDD kapasitemiz yarıya inmis oluyo.Yani aynı veriyi her iki diskede yazdırmanın alemi yok ki.perf. artıyor ancak kapasite yarıya inmis oluyo.raid1 yapmak hic akıl karı degil bence.

• raidde kullanılan diskler aynı boyutta ve aynı marka olmak zorundamıdır peki. aynı marka iki hdd (80 ve 120 gb) raid 0 yapılabilirmi. yada samsung ile seagate raid 0 yapılabilirmi.
  • Bildiğim kadarıyla Raid için HDDlerin markalarının,sığalarının aynı olması gerektiği gibi rpm ve önbelleklerinin de aynı olması gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StranGe_PassenGer -- 17 Şubat 2005, 11:39:08 >
  • valla bende seagate 8 mb 7200 devir seagate ve 8 mb 7200 devir 120 gb seagate var. sadece kapasite farkı var yani. ikiside 7200.7 serisi hdd. bunlar raid 0 olabilirmi.
  • olmaz,
    satta seagate in kalın ve ince ürünleri vardı bi ara
    herşey aynı olsada,sanırım raid olmuyordu,ama bu konuda bilgim yok

ama eminimki farklı kapasite raid olmaz

edit: dual ram ibi düşüm, 256+512 dual olmuyorya, onun gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Motun94 -- 17 Şubat 2005, 11:46:56 >
  • raid 0 olur diyorlardı birara. hatta pclabs dada okumuştum galiba bunu.
  • bende 2x80gb seagate raid kullaniyorum msi neo2 ile(3. ve 4. sata girislerinde hddler). sandrada test sonucu 87mb/s.
  • Bende 120 GB ve 200 GB SATA Seagate HD ler var. Raid 0 yapabilmek için 120 GB SATA Seagate daha almayı düşünüyorum. Hatta bulabilirsem aynı seri numarası (ST3120026AS) alacağım.
    HD-TACH e göre VIA raid Silikon Image den daha hızlı. O yüzden VIA raid yapacağım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ysroguz

raid 0 olur diyorlardı birara. hatta pclabs dada okumuştum galiba bunu.

hmm orasını bilemem belki yanlış hatırlıyorsundur veya şöyle bişi olabilir.
    200ve120gb hdd var diyelim,herşey aynı,
    belki ikisinide 120gb görür diyecem ama bana mantıksız geliyo.

Belki software raid ile olabilir.
    200+120=320
    120+120=240
    80gb lık bi bölüm fazla onu ayrı partition yapar,yani
    C=240
    D=80 gibi

C sürüsününe software raid yapabilir.(belki)
  • raid yapmak icin hddleri hangi girislere bagladigimizin önemi varmi
    mesela dual ramlerde 1. rami 1. slota 2. rami 3. slota takiyoruzya...raid yaparken böyle bir kural varmi yoksa 2 hddyi rastgele stat girislerine taksakta olurmu
  • hdd leri bağladıktan sonra raid çipi hallediyo heğsini.yani mantık olarak 1 ve 2 nolu portlara bağlamak gerekir diyorum.marka ve model aynı erişim zamanları felan aynı (kısaca fabrikadan yan yana çıkmış olan) 2 diskiniz olupta sadece kapasiteleri farklıysa bunlara raid yapabilirsiniz fekat mesela bi 120 bi 200 lük disk war bunları raid yaptığınızda 200 lük hdd den 120 gb kullanacak ve kalan 80 gb boşa gidecektir.

Bunu yaklaşık 1-2 sene önce duymuştum hiç denemedim ama bence mantıklı.
  • nvidia ile raid yaptım,
    sisoft 2005 lite ile
    hdd bench
    93MB/s

2 x seagate 120gb sata raid 0

c:\50.000mb
    d:\geriye kalan
    olarak bölündü
  • quote:

Orjinalden alıntı: xardas
    mesela dual ramlerde 1. rami 1. slota 2. rami 3. slota takiyoruzya...

Nasıl ya dual ram alınca 1. ve 3. slotamı takılıyo? Bunu hiçbiyerde duymamıştım ya acaba ram alınca içinden çıkan kılavuzda yazımıyodur bu? 1 ve 2. slota takınca ne oluyo çalışmıyomu? Hani cahilliğimden soruyorum mazur görün...
  • raid te %100 e varan hız artışları oluyormuş doğrumu bir dergide okumuştum
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hunter_one

quote:

Orjinalden alıntı: xardas
    mesela dual ramlerde 1. rami 1. slota 2. rami 3. slota takiyoruzya...

Nasıl ya dual ram alınca 1. ve 3. slotamı takılıyo? Bunu hiçbiyerde duymamıştım ya acaba ram alınca içinden çıkan kılavuzda yazımıyodur bu? 1 ve 2. slota takınca ne oluyo çalışmıyomu? Hani cahilliğimden soruyorum mazur görün...

Bunu bende ogrenmek istiorum.. benim anakartımda iki mavi slota taktım dual icin. sanırım herhangi iki slota takınca dual calısırlar...

Birde raid olayını tam anlamadım. bende silicon image software disketi yüklüyorum windows kurarken seagate 120gb hdd icin... makinem acılırken hdd yi tanıdıktan sonra raid muhabbeti icin f2 ye falan basın dior acaba oradan mı halledicez bu cift hdd olayını... yada bu konuda tam acıklama yapan bi site varmidir cahilligimi ve araştirma üşengecligimi hoşgörün lütfen.

• quote:

Orjinalden alıntı: kontendoo

raid te %100 e varan hız artışları oluyormuş doğrumu bir dergide okumuştum

yok %100 değil,
    bazı değerlerde %70,bazılarında %15 gibi değişiyor
    örneğin rastgele okuma,yazma,erişim,sıralı okuma,yazma gibi değerler,
    ama max. %80 belki görür.
    ben en son 93 gördüm
    standart sanırım 50-55 filandır, (%75-85 arası gibi artış, okumada)

edit: raid 94 oldu 200gb seagate 8mb ide yi denedim 55mb/s çıktı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Motun94 -- 18 Şubat 2005, 0:43:46 >
  • tartışmasiz en iyisi varmı HDD ler arasında yoksa aralarında ciddi farklar yokmu SCSI falan demeyin bütçemize göre fiyat/perf olarak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kontendoo -- 18 Şubat 2005, 1:50:18 >
  • wd raptor diyecem ama o pahalı.

bu konuda amd-intel gibi, herkes başka birşey söylüyor, ama arada o kadarda performans farkı yok.
    Hee tutarsın X marka 200gb ile Y marka 120gb ı kıyaslarsan,performans farkı çıkar tabi.
  • ben seagate i severim ama WD de iyidir.bencede marka pek farketmez. önemli olan sessizlik ve hız.2 disk çalışırken hem baya ses yapıyo hemde ısınıyolar.buna dikkat etmek lazım.yazın başa bela olabilir.

bu arada ortaalama veri erişim süresi en düşük hdd seagate.8.5 ms ufakda olsa bi fark yaratır
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.