Şimdi Ara

19 Dönüm Sulu Araziye Tarım Tavsiesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
4.187
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba Bursa İznik de 19 dönüm meyilsiz düz arazimiz var. Arazide sondaj yapılmış su bulunmuş yani bir dalgıç motor baglansa su sorunu da yok. Bu arazide tarım faaliyeti yapıp para kazanmak istiyorum. bir traktörümüz de var. sizce ne ekmeli biçmeli .

güneş enerji panelinden elektrik üreterek dalgıç su pompası calıstırılabilir mi ?

bir prefabrik konteyner alıp içini ufak tefek ihtiyaca göre döşeyip haftada 2 gün gidip ilgilenmek istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The_ERCAN -- 14 Temmuz 2016; 15:02:31 >

• şuan pırasa çimlerinin tam ekim zamanı. pırasa çimi alıp ekebilirsiniz. suyu seven bir bitki. gerçi biraz meşakkatli iş. inegölde çok fazla pırasacılık yapılıyor. iznik çok uzak sayılmaz. tanıdıklarınız varsa gelir gider durumunu öğrenip düşünebilirsiniz.
  • Selam
    arazinize güzel değil mükemmel denir. Bu şartlarda bu arazide uzun zamanınızı geçiremiyecek seniz yani yerleşmeyecek seniz. vede rüzgar rejimi açısından değerlendirdiğinizde rüzgar alması özellikle kuzey normal sınırlarda ise buraya kiraz, elma, armut veya ceviz bahçesi yapabilirsiniz. Hepsinde de elinize gerek ürün gerekse para geçebilir. tavsiyelerim için özellikle sertifikalı fidanlardan alım yapmalı ve yine en ilk toprak analizi yaptırmalısınız. Alara isimli bursada kurulu firma ile irtibata geçerseniz. size mühendis desteği de vereceklerdir.
    Tabiii dikimden önce araziye DİP KAZAN denilen pulluk türünü sokarak en az 70 cm patlatma yapmalısınız. bunu yapmanız fidelerinizin gelişimini inanılmaz olumlu etkileyecektir.
    Kim ne derse desin dönüp dolaşıp benim dediklerime geleceksiniz onun için bir bilen :) olarak lütfen dikkate alınız
    iyi günler

• Güneş enerjisi:

Güneş enerjisi panelleri ile tabii ki elektrik üretebilirsiniz ama yakında bir şebeke varsa hiç uğraşmayın şebekeye bağlanın derim. siz devamlı orda olamayacağınız için panel yatırımı ve bakımı sorun ve maddi yük olur.

Konteyner : Kendi arazinize konteyner tavsiye etmem belki konteyner nakliye ve alım maliyetlerinin az yukarısına aynı ebatlarda tuğladan küçük ev yapabilirsiniz daha sağlıklı ve sevimli olur. Şöyle bir şey yazayım hiç konteynerde uyudunuz mu? hayır ise hiç konteynerden vaz geçin.

belki bakış açınızı değiştiren sözler yazıyorum ama gerçekler ve tecrübeyle yazıyorum. İsterseniz.www.hobibahcesi.org vebim sitem bakabilirsiniz.
    iyi günler

• merhaba ilginiz ve aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim.

elektrik hattı yakın yakın değil o yüzden güneş enerji panelini düşünmüştüm. konteyner ev konusunda haklı olabilirsiniz :)

yaşım 26 ama bir çok işe giriştim. kendimi hem eğitim olarak hem iş olarak sürekli geliştirmeye çalıştım. pek başarılı olduğum söylenemez ama pes etmedim hiç.

2 si terk olmak üzere 6 üniversiteye bulastım, 4ünden diploma aldım :) işletme ön lisans , işletme lisans , saglık kurumları işletmeciliği , odyometri

kasaplık , bilgisayar teknik servisliği, mutemetlik , minibüs şöförlüğü , hasta kayıt personeli, baca temizliği gibi birbiriyle alakasız bir çok işe bulastım.

bir oto yıkama dükkanı açıp güzel karlı giderken ortaklık yüzünden ceketimi alıp ayrılmak zorunda kaldım.

bir dönem hasarlı araba alıp tamir edip satma işine girdim. o işte biraz para kazandım hem değişik değişik arabalara binip tadını alıp hemde karlı bi şekilde satmak eğlenceliydi.

son 1 yıldır tavukçu oldum . Erdek te 50bin kapasiteli bir tavuk çiftliği aldım 800bin lira borca girdim. karşılığında para kazanamıyorum sürekli eksiye gidiyorum.

banvitle çalışıp dönemde 43-45bin tavuk yetiştiriyorum bakıldığında büyük ticaret gibi görünüyor ama bir şekilde para kalmıyor.

en basiti kışın dönemlik kömür giderim 24 bin elektrik giderim 5-6 bin tl , işçi maliyeti de dönemlik 4 bin , bi cihaz bozulsa bi masraf cıksa onlarda ekleniyor.

benim sürekli istanbuldan erdeğe gidiş gelişimde bir masraf bunları hep üst üste koyunca kalmıyor.

yılda 80bin km uzerinde yol yapıyorum. buna ne insan dayanıyor ne araba dayanıyor.

artık farklı bir çözüm üretip bu kısır döngüyü kırıp çarkı tersine çevirmem gerek :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The_ERCAN -- 20 Ağustos 2016; 23:03:57 >

• THE_ERCAN,

Ben 59 yaşında bir adamım. yaşadığım ve bizzat kendi uyguladığım tecrübelerimi aynen aktarıyorum. Son karar tabii ki sizindir.

Hayat işte ; sizin de çok güzel anlattığınız gibi üst üste koyduğunuz işlerden sonra oluşan sonuçlarda ya çok paranız ya çok tecrübeniz olur.

şunu da belirteyim ki şu dönemde aylık çalışan işçiler dışında hiç bir küçük ölçekli işveren para kazanmıyor. Bende haftalıkları dağıttığımda kasa da para kalmadığı için eli boş eve dönüyorum.
  • The_ERCAN kullanıcısına yanıt
    Valla üzüldüm doğrusu bu kadar çaba ve uras yazik. Azminizede hayran kaldım doğrusu.
    Yaşınız daha çok genç. Bence kesinlikle yılmayın derim.

Madem bu kadar urastan sonra hayal kırıkliğına uramissiniz oyleyse bundan sonra biraz daha garantili islere yonelin örnegin arazinize ceviz ekin.
    19donum arazi iyi rakam. Hep hayalimdir boyle bir arazi alip cevizi ekip mahsulu topyayip satmak.
    Bakin cevizin riski cok az. Sadece biraz bakim gerekiyor. Biraz arastirma yapin bence. İstanbulda kabuklu cevizin kilosunu 18tl den asagiya ben bulamadim. Sen topla cevizi gotur pazarfa yada at arabanin arkasina kilosunu 14 15 ten peynir ekmek gibi sat arsin hatta 10tl den bile satsan iyi para kazanirsin. Sonucta ceviz oyle hemen kokmaz. bozulmaz.
    Bu dediğimi yabana atma benim hep hayalimdir hemde rahat iş. Hem sen daha cok gencsin daha rahat yaparsin benim yas 45 simdi alsam araziyi eksem buyuyene kadar yas 50 gececek. 19 donum arazidende epeyce urun alirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• The_ERCAN kullanıcısına yanıt
    Rakimi kac? Toprak kalinligi ne kadar. Bolgede ne yetisiyor komsu parsellerde?

• Ben 3 yıl önce yaklaşık 45 tane ceviz fidanı ektim emin olun yetiştirmek budamak ve ilaçlamak istiyor bu sene 4 yıla girecekler ama bir tarla yı ceviz bahçesine çevirip para kazanmak sanıldığı gibi basit değil benimki hobi amaçlı geçinmek için bu işe başlanırsa bir bahçenin oluşması 7 yılllık emek isteyecektir..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • mükemmel bir arazi.gerçekten çok güzel.aslında yerleşim merkezine yakın olsa golf sahasına çevirmenizi tavsiye ederdim.
    - ceviz işini düşünün derim kolay kolay utandırmaz.biz karaman bölgesindeki 20bin metrekare arazimizdeki yaklaşık 200 elma ağacını kesip ceviz ektik ve inanın öyle güzel büyüdülerki.bu yıl artık verimli ceviz almaya başladık (sanırım 5 yıl oldu ekeli) bazı cevizler elma büyüklüğünde meyve yetiştirdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kangroo

mükemmel bir arazi.gerçekten çok güzel.aslında yerleşim merkezine yakın olsa golf sahasına çevirmenizi tavsiye ederdim.
    - ceviz işini düşünün derim kolay kolay utandırmaz.biz karaman bölgesindeki 20bin metrekare arazimizdeki yaklaşık 200 elma ağacını kesip ceviz ektik ve inanın öyle güzel büyüdülerki.bu yıl artık verimli ceviz almaya başladık (sanırım 5 yıl oldu ekeli) bazı cevizler elma büyüklüğünde meyve yetiştirdi.

Merhaba Peki cevizlerin kilosunu kaçtan satabiliyorsunuz? 1 ağacın ortalama ceviz verimi kaç

• Dalgıç pompa için ufak bir jeneratör işini görür arabayla götürür getirirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: xnergy

quote:

mükemmel bir arazi.gerçekten çok güzel.aslında yerleşim merkezine yakın olsa golf sahasına çevirmenizi tavsiye ederdim.

Merhaba Peki cevizlerin kilosunu kaçtan satabiliyorsunuz? 1 ağacın ortalama ceviz verimi kaç

Merhaba öncelikle şunu belirteyim ki cevizler değişik yaş gruplarındalar .bu sebeple bazı ağaçlar 60-80 kg arası ceviz verirken bazıları 10 kilo cevizi anca veriyor.biz henüz dış satıma başlamadık aile hısım akraba ya satıyoruz kilosunu 18 lira dan. satıyoruz.

• quote:

Selam. Yaklasik 2 yildir benimde boyle bir dusuncem var. Ama arazim yok
    Çanakkale tarafinda bir yer alip fidan ekmeyi planliyorum. Ama simdilik istanbulda yasiyorum. Emekliliğede daha 3 sene var.
    Simdi alsam fidanlari diksem surekli basindami olmak gerekiyor.
    Siz hangi cins fidan ektiniz.
    Fazlami hayalci dusunuyorum. En azindan cocuklara birseyler birakmis olurum diye dusunuyorum.

• kugutex kullanıcısına yanıt
    süreli başında durmanız gerekmez ancak yine de en azından ayda 1-2 defa ziyaret edebileceğiniz bir mesafede olması daha iyi olur. biz chandler, fernor , kaman cinslerinden diktik deneme amaçlı da aralara şebin diktik.ceviz dikimi yaparken arazinin bulunduğu iklim şartlarına göre dikim yapmak gerekiyor.o yüzden her cins ceviz her arazide olmuyor.cevizin bakımı diğer meyve ağaçlarına göre çok kolaydır.zor olan kısmı meyveyi korumaktır.biraz uğraş ister. mesela çiçek kurdu girdiğinde ortalama %10-%20 arasında mahsül kaybı yaşarsınız.işin kötü yanı kurtlu cevizler size müşteri de kaybettirir.biz dönemlerinde çiçek kurduna karşı ilaç verdiğimiz için mahsül kaybımız %1 hatta %0.5 gibi düşük rakamlarda. bir diğer sorun da karga , saksağan , ağaç kakan gibi kuşlar. bunun dışında ceviz gübrelemeyi çok istemeyen bir ağaç türü.önemli olan en büyük husus sulama dır. Balıkesir tarafının ülkemizde ceviz yetiştiriciliğinde en uygun arazi yapısına sahip olduğunu gördük.ayrıca yine bu bölgede arsa fiyatları çok çok ucuz.araştırmanızı tavsiye ederim.

bu da bu yılın mahsülünden elma büyüklüğünde olan cevizlerden biri

• kangroo kullanıcısına yanıt
    Hey maaşallah nazar değmesin inşallah.
    Hayalimi gerçeklestirmissiniz.
    Tavsiyenizi dikkate alıp o bolgedende bakıcam.

• kaça aldın tarlayı
  • Dalgıç pompanın çalışması için traktörün şaftından güç alan dinamo tavsiye ederim. Dalgıç kurulumu sırasında basınç tankı koymayı ihmal etmeyin. Çilek yetiştirmenizi öneririm. Çilek için sulama sistemi olarak yağmurlama öneririm.

• kardeşim güneş paneli ile motor çalıştırma işine girme. o bir hayal ve rüya projesi. güneş paneli-akü-redresör vesaire hepsi elinde patlar.
    aydınlatma için güneş paneli dersen o olabilir.
    güneş enerjisinden sadece ledli aydınlatma yapılabilir o da gece karanlığını loş aydınlatan gücü max 100W-200W'tan ibaret lambadır. hatta 200W bile çooook çooook iyimser bir rakam oldu. güneş enerjisiyle anca telefonunu şarj edebilirsin öyle söyliyim sana.

benzinle çalışan 5kVA bir jeneratör işini görebilir. yada a1a1 nickli arkadaşın anlattığı yöntemi araştırabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pokajy -- 20 Nisan 2017; 17:27:40 >
  • pokajy P kullanıcısına yanıt
    Gecenlerde bir güneş paneli firmasının sitesinde gördüm.

Var boyle ekipmanlar. Ancak fiyatları görünce dudağım ucukladı. 300bin 400bin lerde fiyatlardan bahsediyordu

Va yorumlarda da millet hiç sasirmiyordu. Anlamadım bu çiftçilik işinde iyi para var demekki.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.