Şimdi Ara

187,000 uygulama iOS 11 ile devre dışı kalıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 187,000 uygulama iOS 11 ile devre dışı kalıyor

Önümüzdeki ay nihai sürümü yayınlanacak iOS 11 işletim sistemi ile birlikte Apple artık 32-bit sürümüne desteğini kesiyor. Bu bakımdan App Store uygulama mağazasında da büyük bir hareketlilik yaşanacak.

Zaman daraldı

Apple’ın aldığı radikal karar sonrasında halen 32-bit sürümde çalışan uygulamalar iOS 11 ile çalışmaz hale gelecek. Yapılan araştırmalara göre toplamda 187 bin uygulama 32-bit olarak geliştirilmiş. Bunların tamamı riksli durumda. App Store’da toplam 2.4 milyon uygulama olduğunu düşünürsek oran yüzde 9 civarında.

Elbette iOS 11 güncellemesi yapmayanlar için uygulamalar kullanılabilir durumda olacak ve mağazada kalmaya devam edecek. Ne var ki iOS ekosisteminde genelde yüzde 80-90 civarında yeni işletim sistemine geçildiği için muhtemelen 1 yıl içerisinde bu imkan da kalmayacak ve mağazadan kaldırılacak.

Apple, Haziran ayından itibaren iOS 10.3 beta 1 sürümünde genel uyarılara başlamıştı. Belirli 32-bit uygulamalar açıldığında, gelecekte bu uygulamanın iOS içerisinde çalışmayacağı uyarısı ekrana geliyordu.

Ayrıca Bkz.Yıkım oyunu Colossatron: Massive World Threat bu hafta ücretsiz

Kategori olarak en fazla 32-bit uygulama oyunların içerisinde yer alıyor. Toplamda 38 bin civarında 32-bitlik oyun mevcut. Sonrasında ise eğitim, eğlence ve yaşam tarzı uygulamaları geliyor. Bunların ne kadarı iOS 11 çıkışına yetişecek bilinmiyor.

Apple yazılım ekosisteminde ahengin bozulmamasına çok önem veriyor. 64-bit sürümü ile birlikte akıcılığın ve yüksek performansın tüm uygulamalarda olmasını istiyor. Bu bakımdan 32-bit uygulamalar bu kurala uymak zorunda. 

• 32 bit uygulamalar sadece 11 için GÖZÜKMEYECEK.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İşte apple'ın kararlı tutumu sayesinde app store çöplüğe dönmüyor play store gibi. Çağa ayak uyduramayan ve kaliteli uygulama geliştiremeyen adamın uygulamasını da kullanmazsak birşey eksilmez.

• Yerinde bir karar. Zaten App Store'a yüklenen uygulamalara 64 bit desteği zorunlu hale getirildi. 32 bit ise opsiyonel olarak sunuluyor. Güncelleme sunmayan geliştiricilere göz dağı vermeleri iyi oldu. Sonraki adım sadece 32 bit desteği bulunan uygulamaların tümden kaldırılması olur o da artık seneye. Market bir ferahlasın.

• uygulamaları saçma buluyorum çünkü işletim sistemi zaten olası her türlü içeriği çalıştırdığı düşünülürse doğru bir şekilde yazılmış bir script dili bir çok işi çok kolaylıklar hallede bilir ! ama işte popülizm anlayışı bilgisayarı var oluş amacının ötesine götürmeye çalışa çalışa sonuna anlamsızlıklar kütüphanesi oluşturdu !

• vakti zamanında her b*ka maydonoz olan linux ki ;
    düşünün oyun konsolunda bile çalışan o işletim sistemi
    dünyanın en çok kullanılan cep telefonu işlemcisi üzerinde
    çalışabilecek bağımsız bir gsm os u geliştirememesi
    hiç birinizin ilgisini geçmiyor olamaz !
    dahası android modu geliştirenler bile
    androidin linux çekirdeğini bağımsız çalışabilir
    bir formata çeviremedi !?

özetle neler oluyor anlamak mantıken mümkün değil !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 28 Ağustos 2017; 13:59:16 >
  • "Riks" liyse çok kötü.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sınav_testmis_kanka

quote:

Orijinalden alıntı: deoks

İşte apple'ın kararlı tutumu sayesinde app store çöplüğe dönmüyor play store gibi. Çağa ayak uyduramayan ve kaliteli uygulama geliştiremeyen adamın uygulamasını da kullanmazsak birşey eksilmez.

187,000 uygulama ve çöplük değil. Hmm.

apk cılar rahatsız olmuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DburakKoc -- 28 Ağustos 2017; 16:52:4 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

İşte apple'ın kararlı tutumu sayesinde app store çöplüğe dönmüyor play store gibi. Çağa ayak uyduramayan ve kaliteli uygulama geliştiremeyen adamın uygulamasını da kullanmazsak birşey eksilmez.

apk cılar rahatsız olmuş

Argümanın olmayınca yaftalarsın tabi.

Önüme geleni yüklemiyorum. Telefonu aldığımdan beri format atmadım.

Kullanmayı bilicen yani.

Çok şükür korsancı değiliz biz. Yaptığı ahlaksızlıkla da övünecek kadar düşmedik. Uygulama alacak parası olmayanlar da android kullansın zaten. ios le işleri ne

• sınav_testmis_kanka S kullanıcısına yanıt
    Tabi tabi kesin öyledir.
  • Gelistiriciler 64 bit uygulamaya geçiş yapar . Geliştirmek ne kadar zaman alır veya zormu orası icin pek bir bilgim yok ama Açıkcası çok da büyütülecek mevzu degil ...

• Zaten iphone 5 32 bit ios 11 almayacağı için kullanmaya devam edebilirler o uygulamaları yine.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben zaten hep 64 luk kullanirim :D

• Uygulamalarda remastered yazısı görürüz artık

• Güzel karar en azından Google Play gibi çöp olmaz ortalık

• quote:

quote:

ios kullanmadığın belli

Ama senin de yedek telefonun i7 dir i7 ye kadar tüm cihazları kullanmışsındır ama ios 10 seni soğutmuşdur artık android daha iyidir ama tablette ios rakipsiz agaa sılardansındır

• Tablet ve telefonda IOS hâlâ rakipsiz.. Diğeri mi? 6 GB ram koyuyorlar ama kasıyoo
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Catology

Tablet ve telefonda IOS hâlâ rakipsiz.. Diğeri mi? 6 GB ram koyuyorlar ama kasıyoo

Android'in çalışma mantığı ramdisk üzerine kurulu.

Bebelerin bunu anlaması beklenemez.

Google'a yazıp öğrendiğin ile gelip şov yapan bir minik kardeşimizsin. Amacın mesaj sayısı kasmak olduğunu bildiğim için muhatap olmuyor farkına varmışsındır umarım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.