Şimdi Ara

18650 pil lityum iyon anlayanlar yardımcı olurmu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.822
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar merhaba elimde 8-10 tane kadar 18650 pil var ve projelerimde kullanmak üzere bunlardan batarya paketi yapmak istiyorum.6 adet pili seri bağlayıp 15-20 volt arası çıkış almak istiyorum.Elimde fotoğraflarda görülen malzemelervar bu pilleri nasıl şarj edebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spontane89 -- 3 Mart 2017; 13:7:4 >

• Bu pilleri o ve benzeri adaptörlerle şarj etmeye kalkarsanız şişer va patlar
    sadece lithium ion pil şarj cihazları kullanmalısınız.
    Aksi durumda patlama ve yangın riski çok fazla
    kolay gelsin.
  • adaptorun ucuna pil sarj devresi baglayarak yapabilirsiniz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hesher

adaptorun ucuna pil sarj devresi baglayarak yapabilirsiniz

Aynen uygun voltaj şartı ile tabi
  • Taman o devre nerde iste

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba
    Bu pilleri nerden aldınız bilmiyorum ama eğer laptop pilinden söktüyseniz çok dikkatli olun.
    Neden derseniz 18650 pillerin bir ömrü var bu ömür bittiğinde iç dirençleri yükselmekte. Ayrıca uzun zaman boş belirli bir voltajın altında kaldıklarında yine iç dirençleri yükseliyor. Bu voltaj değeri genelde 2.4v ve altı.
    Siz bu tür pilleri şarj etmeye kalktığınızda çok fazla akım çekmek isteyeceklerdir ve bu nedenle şanslıysanız akacak daha kötüsü patlayacaktır.
    Bu nedenle laptop adaptörlerinin içinde bu piller için bir şarj devresi bulunur ve bu devre içindeki eeprom üzerine şarj döngüsü kayıt edilir. Belirli bir şarj döngüsü doldugunda ise laptop pili şarj olamaz duruma gelir. Bunun amacı tamamen güvenliktir.
    Ama siz yinede ben bu pilleri kullanacağım derseniz 18650 için özel şarj devreleri var.
    2-3 tl birşey bunlar ile şarj edebilirsiniz. ama sürekli pil sıcaklığını kontrol edin ve evizinide yangın çıkmayacak bir yerde örneğin banyo gibi bir yerde bu işlemi yapın ve pili şarja bırakıp sakın yatmayın :)
    Ayrıca bu tür pillerde seri bağlama için aynı kapasitede pilleri kullanmanız lazım yoksa pillerden birbiri üzerine akım geçecek ve yine patlama ihtimali doğacaktır. Seri bağlı pillerde şarj için her pil tek tek şarj edilir. Bu yüzden balanced özellikli şarj devresi veya cihazı lazım.
    Ayrıca bu pillerden çok yüksek akım çekmeye çalışmayın örnegin akülü vidalama vs için kullanmayın. 18650 piller genelde led yakma vs gibi düşük akım çeken işlerde mantıklı.
    Belki duymuşsunuzdur elektronik sigaralar içinde bu pillerden var ve pek çok kişinin elinde cihaz patladı. bu nedenle çok dikkatli olun ve bu işlerden anlamıyorsanız hiç uğraşmayın.

• Tesekkurler cok aciklayici olmus yurt disinda sarj aletini getirdim dandik çin mali 4 tanesini ayni anda sarj edebiliyorum 3-4 defa insanlardan uzak bi alanda sarj ettim sorun olmadi az önce yaptigim arastirmalar sonucunda 4 tane pili seri sarj edecek devreyide buldum tesekkurler

• quote:

Orijinalden alıntı: kasim33

Tesekkurler cok aciklayici olmus yurt disinda sarj aletini getirdim dandik çin mali 4 tanesini ayni anda sarj edebiliyorum 3-4 defa insanlardan uzak bi alanda sarj ettim sorun olmadi az önce yaptigim arastirmalar sonucunda 4 tane pili seri sarj edecek devreyide buldum tesekkurler

Seri bağlı pilleri balanslı şarj yapın balanslı şarj cihazı alın veya (devresi internette mevcut) yapın kolay gelsin.
  • lityum iyon pillerle ve gelecekteki yeni pillerle alakalıhttps://www.youtube.com/watch?v=H0YpwQcLYJE&feature=youtu.be

• lityum pillerin şarjı ve güvenli kullanımı için üretilmiş BMS (Battery Management System) devreleri mevcuttur. ihtiyacınıza uygun olan devreyi kullanmanız gerekir aksi halde piller patlayabilir.
  • Bende de 10 kadar var
    Şundan sipariş verdim.
    https://www.aliexpress.com/item/4000268818471.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.7f354c4dtD2GYp

Micro USB Input: 5V/3A 9V/2A, 12V/1.5A;
    DC 5.5x2.1mm output: 5V/9V/12V
    USB Output 1: 5V/2A
    USB Output 2: 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A;
    Battery: 6x 18650 Flat head lithium battery

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alphace -- 15 Mart 2020; 0:18:37 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.