Şimdi Ara

1800 TL Bütçeyle HTPC Projesi -- SİSTEM KURULDU (resimli)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
10
Favori
11.833
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, en iyi, ve her zaman en güncel kalan media player ın PC olduğunu düşündüğümden, bir çok media player kullanmış biri olarak tercihimi HTPC den yana yapıp, bu konuyu kökten temizleyeceğim.

İleride üst seviye bir ekran kartı takıp, oyun da oynatabilmesini amaçladığımdan bileşenleri de üst seviye seçmeye çalışacağım.

Kurmayı Düşündüğüm Sistem Şu Şekilde Olacak.

İşlemci: Intel Core i5 3570K -- > İkinci el 350-400 TL seviyelerine alınacak.

Anakart: Gigabyte GA-Z77N Wifi Mini ITX -- > Sıfır, 290 TL

Ram: Corsair Veng. 8gb 1600 mhz LP ram -- > Sıfır, 145 TL

Ssd: Ocz Vertex 4 yada Samsung 840 250gb Ssd -- > İkinci el 350-400 TL seviyelerine alınacak.

Hdd: Seagate Barracuda 2tb 7200rpm Sata 3 -- > Elimde var.

Kasa + Psu: Silverstone Sugo SG05BB / 450W 80+ -- > Sıfır, 320 TL

Optic Panasonic UJ-141 Bluray Okuyucu -- > Sıfır, 190 TL

Cpu Fan: Scythe "SHURIKEN Rev.B İşlemci Fanı -- > Sıfır, 70 TL

Parçaları aldıkça, hem kutuluyken hemde montaj aşamasında konuyu sık sık güncelleyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sky__walker -- 27 Eylül 2013; 15:39:50 >

• Sayın Sky walker

illaki mini-atx olacak diye bir şartınız yok ise kasayı silverstone gd-05 ile değiştirebilirsiniz. Bu şekilde piyasada daha rahat bulabileceğiniz ve daha ucuz olan micro-atx anakartlardan kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz anakartın wifi özelliğinden başka ekstra bir özelliği yok. Bunu 20 TL'lik bir usb aparat ile de çözebilirsiniz. Bu şekilde arttırdığınız para ile ekran kartı için daha iyi seçenekler düşünebilirsiniz.

Ayrıca htpc demek aynı zamanda film arşivinizin toplandığı yer demek anlamına gelmesidir. Mesela ben de gd-05 kasa kullanıyorum ve bende toplamda 2+1 şeklinde 3gb hdd var ve kasaya 1 adet daha hdd eklemeyi düşünüyorum. Bu anlamda seçtiğiniz kasaya sadece 1 adet hdd koyabileceksiniz. Bunu iyi değerlendirin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

Sayın Sky walker

illaki mini-atx olacak diye bir şartınız yok ise kasayı silverstone gd-05 ile değiştirebilirsiniz. Bu şekilde piyasada daha rahat bulabileceğiniz ve daha ucuz olan micro-atx anakartlardan kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz anakartın wifi özelliğinden başka ekstra bir özelliği yok. Bunu 20 TL'lik bir usb aparat ile de çözebilirsiniz. Bu şekilde arttırdığınız para ile ekran kartı için daha iyi seçenekler düşünebilirsiniz.

Ayrıca htpc demek aynı zamanda film arşivinizin toplandığı yer demek anlamına gelmesidir. Mesela ben de gd-05 kasa kullanıyorum ve bende toplamda 2+1 şeklinde 3gb hdd var ve kasaya 1 adet daha hdd eklemeyi düşünüyorum. Bu anlamda seçtiğiniz kasaya sadece 1 adet hdd koyabileceksiniz. Bunu iyi değerlendirin.

Merhaba, GD05 i biliyorum ama benim HTPC standartlarıma göre büyük bir kasa. Seçtiğim anakart sadece Wifi özelliğiyle değil, aynı zamanda Z77 chipsetiylede diğerlerinden ayrılıyor. Amacım bazı şeylerden kısarak ekran kartına bütçe ayırmak değil, iyi bileşenlerle HTPC kurmak ve bir ekran kartı upgrade i ile üst seviyeye de gidebileceğim bir sistem olmasını arzu ediyorum..

Sizinle hem fikir olduğum nokta fazla sayıda dahili hdd takılamayacak olması ama bu konu zaten tüm media playerlarda var, çoğunda dahili hdd takılacak yer dahi yok. Bu birazda tercih meselesi, daha fazla yer = daha büyük kasa = daha geniş alan. Benim isteğim biraz daha media player boyutlarına yakın bir ürün olmasından yana.

Bakalım nasıl birşey çıkacak ortaya.
  • Media player boyutlarinda olsun dahili HDD cok onemli degil diyorsan aslinda bence Intel NUC lari hic inceledin mi?

http://www.eksenbilgisayar.com/urun/intel-nuc-pc-dc3217iye-core-i3-3217u-dual-hdmi-mini-pc-ram-ve-msata-disk-haric.aspx

Veya bu NUC boyutlarindaki Wibtek cihazinada bakabilirsin. Teknoseyirde incelemesi de vardi

http://www.eksenbilgisayar.com/urun/wibtek-q5-i5-l6-core-i5-3337u-intel-hd-siyah-mini-pc.aspx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nox4949 -- 10 Eylül 2013; 11:42:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nox4949

Media player boyutlarinda olsun dahili HDD cok onemli degil diyorsan aslinda bence Intel NUC lari hic inceledin mi?

http://www.eksenbilgisayar.com/urun/intel-nuc-pc-dc3217iye-core-i3-3217u-dual-hdmi-mini-pc-ram-ve-msata-disk-haric.aspx

Veya bu NUC boyutlarindaki Wibtek cihazinada bakabilirsin. Teknoseyirde incelemesi de vardi

http://www.eksenbilgisayar.com/urun/wibtek-q5-i5-l6-core-i5-3337u-intel-hd-siyah-mini-pc.aspx

Aslında çok başarılı cihazlar, bilhassa intel i çok beğenmiştim ama gelişime kapalı ürünler bunlar.

Kuracağım sistem bunlardan ortalama 800 TL daha pahalı ama dahili bluray playerlı, ssd disk, güçlü işlemci, yüksek ram ve dahili hdd gibi farkları olacak.
  • İşlemci: Intel Core i5 3570K -- > Alındı, kargo bekleniyor.

Anakart: Gigabyte GA-Z77N Wifi Mini ITX -- > Alındı, kargo bekleniyor.

Ram: Corsair Veng. 8gb 1600 mhz LP ram -- > Elimde var.

Ssd: Ocz Vertex 4 yada Samsung 840 250gb Ssd -- > Memorex 240gb ssd alındı, kargo bekleniyor.

Hdd: Seagate Barracuda 2tb 7200rpm Sata 3 -- > Elimde var.

Kasa + Psu: Silverstone Sugo SG05BB / 450W 80+ -- > Alındı, kargo bekleniyor.

Optic Panasonic UJ-141 Bluray Okuyucu -- > Alındı, kargo bekleniyor.

Cpu Fan: Scythe "SHURIKEN Rev.B İşlemci Fanı -- > Alındı, kargo bekleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sky__walker -- 10 Eylül 2013; 17:24:27 >
  • Seçimlerin güzel dostum ileriye dönük hayırlısı olsun...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sky__walker

quote:

Orijinalden alıntı: nox4949

Media player boyutlarinda olsun dahili HDD cok onemli degil diyorsan aslinda bence Intel NUC lari hic inceledin mi?

Aslında çok başarılı cihazlar, bilhassa intel i çok beğenmiştim ama gelişime kapalı ürünler bunlar.

Kuracağım sistem bunlardan ortalama 800 TL daha pahalı ama dahili bluray playerlı, ssd disk, güçlü işlemci, yüksek ram ve dahili hdd gibi farkları olacak.

Tamamen hem fikirim ama gercek media player boyutlarinda HTPCler bunlar :) Kasa olarak ben SilverStone Milo ML03B i de begenmistim. 105 x 440 x 340 mm boyutlarinda ama senin geri kalani senin setupla ayniydi dolar firlayinca vazgectim :( Hayirli olsun guzel setup
  • @sky__walker hayırlı olsun kasa çok güzel olmuş, bende medya player saçmalığından sıkılıp şimdilik eski kasama i5 3570k işlemci ve z77m-d3h anakart alarak kurulum yaptım salona, bi süre sonra sizin aldığınız kasa anakart ve bir ssd ile sistemi güncellemek istiyorum, xbox controllerini pc de kullanmak için çinden pc bağlantı aparatım geldi ve çok güzel çalışyor bide 650 - 650 ti gibi bir kart bakıyorum ikinci elden bu şekilde sistemi finalize edicem, baya bi süre idare eder heralde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alyy

@sky__walker hayırlı olsun kasa çok güzel olmuş, bende medya player saçmalığından sıkılıp şimdilik eski kasama i5 3570k işlemci ve z77m-d3h anakart alarak kurulum yaptım salona, bi süre sonra sizin aldığınız kasa anakart ve bir ssd ile sistemi güncellemek istiyorum, xbox controllerini pc de kullanmak için çinden pc bağlantı aparatım geldi ve çok güzel çalışyor bide 650 - 650 ti gibi bir kart bakıyorum ikinci elden bu şekilde sistemi finalize edicem, baya bi süre idare eder heralde.

Hocam hayirli olsun simdiden. Hicbir media player pc nin esnekliginde degil maalesef. Yok iso oynatmaz, yok bilmemne guncellemesi olmadan son versiyon mkv leri oynatmaz... Bu kurulan sistem cok uzun sure idare edecektir, 4k icin ileride bir ekran karti upgrade i yeterli olacak, mevcut konfgrasyonlu bir media playerin ben onumuzdeki 10 yil daha olacagini sanmiyorum.

Bu is biraz luks isi, buna ayiracak butce varsa bence media player a yonelmek buyuk kayip olur.

Bakalim, hayirlisi. Sistemi kurdukca resim atacagim buraya.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ufaktan resimlere başlayalım.

Şu ana kadar 3 parça geldi. İşlemci, kasa ve bluray okuyucu. Devamı da yarın elimde olur bir aksilik olmazsa. Şimdilik kasayı çıkarmadım ortalık dağılmasın diye ama boyutları çok güzel, gelen kutudan dahi belli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sky__walker -- 13 Kasım 2015; 23:03:30 >
  • Evet arkadaşlar son gelen parçalarla birlikte montaj işlemini tamamlamış bulunuyorum.

Parçaların genel görüntüsü.

Kasanın boyutu gerçekten müthiş, ne bir PC ne bir media player. Son derece ufak ve kullanışlı. Boyutu anlayabilmeniz için bluray ile resmi;

Montaj kısmı mini itx olmasından dolayı epeyce zahmetli, çok ciddi süre alıyor. Anakart montajı, harddisk montajı, kabloların anakarta montajı her biri normal anakart ve kasa montajlarına göre gerçekten emek istiyor.

Son Rötuşlar

Son Durum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sky__walker -- 13 Kasım 2015; 23:02:53 >
  • Genel olarak aklıma gelen birkaç şeyi ilave etmem gerekirse Firebal'dan almış olduğum CPU soğutucu gerçekten çok iyi ve çok kaliteli. Bu tip kasalar için tasarlandığından sorunsuzca hiçbir yere değmeden montaj yapılıyor, stok fanların gürültüsü hiçbir şekilde bu fanda yok. Son derece sessiz ancak bu boyuttaki bir cpu soğutucuyu takmanın bedeli de Pci Ex slotundan vazgeçmek oluyor. Maalesef bu soğutucuyla harici bir ekran kartı kullanmak mümkün değil. Şimdilik dahili gpu ile idare edeceğimden sorun yok. Kasanın güç kaynağı oldukça sessiz çalışıyor, kasanın önündeki Power Led hoş duruyor ama gerçekten güçlü bir ışık veriyor, bi deneyeyim, göz alırsa kapatacağım.

HTPC yi sadece film için düşünenler bu kısmı pas geçebilir. Anakart her ne kadar Z77 chipset olsada overclock kabiliyetleri sınırlı, sadece ram voltajıyla oynamanıza olanak sağlıyor. Diğer ITX boardlara göre gelişmiş bir o.c menüsü olsada normala göre yetersiz. Cpu vcore u arttıramadığınız için stok voltaj ile çıkabileceğiniz maksimum değerlere bakmak gerekiyor, artık benim şansıma mıdır nedir almış olduğum işlemci sorunsuzca @4.3 ghz a overclock oldu stok voltajla. Yurtdışı forumlarda 4.4 e o.c edenlerde var, maksimum 4.2 ye çıkanlarda, 4.0 da çakılanlarda. 4.3 benim için gayet yeterli bir değer. İşlemci sıcaklıkları 4 çekirdek içinde 38-40 derece seviyelerinde İzmir in cehennem sıcağına göre oldukça iyi değerler. Tam yükte 55 dereceye çıktı, daha detaylı stress testleri yapacağım.

İşletim sistemini Windows 7 64 bit olarak tercih ettim ve daha yeni kurdum, yavaştan standart programları kurup sonra media player kısmına geçeceğim. PS3 için almış olduğum Bluray Uzaktan kumandayıda bu sistemle dahili bluetooth u sayesinde kullanacağım. Bu işi yapması gerçekten uğraştırıyor ama olay oturunca benim diyen media player ı tokat manyağı yapacak.

Şimdilik son durumu bu şekilde..
  • hocam tekrar hayırlı olsun çok güzel olmuş, cpu fanının pci ex slotunu kaptması kötü olmuş onun dışında herşey harika görünüyor, corsair lp ram yerine gskill sniper kullanmışsın fan genede kurtarmış güzel görünüyor fan, bu tip kasalar için tasarlandysa pci slotu tarafı değilde diğer tarafa taşacak şekilde tasarlamıyormu acaba merak ediyorum, bu iş için fan yapıp ITX bir anakartta nasıl dururu nereyi kapatıra bakmamışlarmı.
  • @alyy Teşekkürler. Cpu fanı büyük gerçekten, ne tarafa çevirirsen çevir farketmiyor. Mini Itx boardlar zaten küçük ötesi Bu soğutucu mini itx boardlar için tasarlanan bir soğutucu değil, dikey yerine yatay tasarım yapılarak yükseklikten dolayı fanın sığmadığı kasalar için geliştirilmiş.

Ekran kartı alma zamanı gelsin, fan araştırıcam tekrar.
  • anladım hocam bende daha kasaya el atmadan ekran kartını da aldım ikinci elden, zotac gtx 650 bugün geldi , spor ve yarış oyunları gamepad ile tv de güzel oluyor 650 de baba fps oyunları dışındaki oyunlarda fazlasıyla yetecektir diye düşünüyorum. bide nivdia nın 3d play tv sini merak ediyorum, 650 3d devreye girdiğinde yetermi bilemiyorum denicem artık.
  • XBMC gerçekten müthiş birşey. 3d ve bluray iso lar için harici player ıda tanıttım, sorunsuzca izleniyor.

Şimdi sıra ses sistemini tanıtmakta..

• quote:

Orijinalden alıntı: sky__walker

XBMC gerçekten müthiş birşey. 3d ve bluray iso lar için harici player ıda tanıttım, sorunsuzca izleniyor.

Şimdi sıra ses sistemini tanıtmakta..

Selamünaleyküm

Sizdeki xbmc ' nin hangi versiyonu ? Bu şekilde -afişli- görüntü almak için ne yapıyoruz? XBMC için ayarlar nasıl olmalı? Detaylı bir anlatım olursa çok faydalı olur diye düşünüyorum. Teşekkürler...
  • xbmc'yi lav filter ile kullanıyorsunuzdur umarım yoksa standart kodeklerinin görüntü kalitesi dune playerlara göre bayağı düşük kalıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: helsloot

xbmc'yi lav filter ile kullanıyorsunuzdur umarım yoksa standart kodeklerinin görüntü kalitesi dune playerlara göre bayağı düşük kalıyor

Dahili media playerını başarılı bulmuyorum XBMC nin, dolayısıyla ISO vb. formatlarda Total Media Theatre 6, diğer tüm şeyler içinde Media Player Classic tanımladım.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.